Perlutzele lui Rares

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ca de fiecare data, Rares n-are stare nici macar atunci cand ne punem la masa sa mancam... Ba da din picioare pe sub masa, ba loveste cu tacamurile ori masa, ori farfuria, ceva trebuie sa faca... Ii explic frumos ca la masa stam civilizat, cu spatele drept pe scaun, picioarele sub masa, nu batem cu tacamurile in farfurii si alte chestii de gen ca astfel de lucruri fac numai copiii needucati. Se uita la mine asa... ganditor si zice : "Da, mami, asa-i, la masa trebuie sa avem maniere elegante !" Ah, deci stam bine cu teoria, mai putin cu practica ! Si-l intreb :"Mey, da'tu de unde ai auzit de maniere elegante ?". Imi zice ca de la desenele cu Pigly ( e un purcelus tare simpatic ). Si, intr-adevar, mi-am amintit si eu de episodul cu pricina , cand o oaie ii invata pe Pigly si pe tovarasii lui bunele maniere... Si ca sa fiu sigura ca a inteles ce trebuia, il intreb : "Tu, mami, da' ce inseamna sa ai maniere elegante ? " "Pai, oaia a zis ca maniere elegante inseamna cum sa duci paharul la gura" .

Ii pusilim pe toti cititorii nostri si le dorim An nou fericit, cu multa sanatate ! La multi ani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Tocmai ne uitam pe Animal Planet.Si vedem o secventa cu un sarpe anaconda iesind dintr-o mlastina si apucand un soarece. S-a incolacit in jurul lui si cu o imbratisare i-a stors si ultima suflare bietului rozator. Rares, foarte impresionat de ceea ce a vazut zice : " Vai, saracutul de soricel, ce-a patit ! Nu-i nimic, ca-l luam acasa la noi, ii punem un pansament si-apoi se face bine ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi il asteptam pe parinte cu botezul. Rares stia de ieri ca trebuie sa vina. Si nu mai avea rabdare. In anii care au trecut venea, de obicei, cam pe la ora 10. Era 11 deja si copilul era tot o agitatie. La un moment dat ne zice : "Eu cred ca domn' parinte isi bate joc de noi... De ce nu mai vine odata ? Si noi acuma ce facem, stam aici pe canapea fara botez ?!"
I-am explicat frumos ca domnul parinte trebuie sa mearga si pe la alte case , nu numai la noi. Bucuros, se asaza din nou pe canapea, si asteapta. Cand apare parintele, se apuca sa-i povesteasca cu verva ca el vrea un elicopter dintr-ala cu gura, de la Thomas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ne-am facut o obisnuinta din a ne uita pe Nat Geo Wild. Rares e atat de captivat de ceea ce vede ca mereu ma intreaba una, alta, de mai multe ori, ca sa fie sigur ca a inteles ce trebuia. Nici nu mai cere desene animate .Azi ne-am uitat la emisiunea "Maimute la furat". In paranteza fie spus vrea sa se faca doctor de maimute cand va fi mare . Deci, clar ca era mai mult decat interesat de emisiune. Dupa vizionare, ma intreaba : "Mami, cand ne cumparam si noi o maimuta ?" Zic : "Da-le-ncolo, nu vezi ca fura tot ce prind ?! Daca vrei, iti cumpara mami una de jucarie !" Si, auziti ce-mi raspunde : "Cum sa-mi cumperi una de jucarie, mami ?! Ca aia dupa ce-i pui baterii incepe sa fure !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Azi, discutie in masina, cand ne intorceam de la gradinita. "Mami, tigrul musca ?" Ii raspund :"Da, musca fiindca-i animal salbatic". Si ma completeaza piticotu' : "Musca, cum sa nu muste, te musca de picior si dupa aia de cap ca sa te manance mai bine ! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Avem o jucarie de plastic, un politist, e foarte interesanta figurina, isi misca picioarele ,mainile, capul in ce directie vrei. Problema e ca n-avem decat unul Si mereu e bataie pe el. Mai nou, insa, am observat ca ne putem, totusi, intelege : "Acum te joci tu, Rares, apoi se joaca Mihnea putin si dupa aceea ti-l da inapoi".
Lui Rares ii place sa se joace cu masinutele pe masa mare din living. Si le aranjaze pe toate, una dupa alta, si atunci cand a ajuns in capatul celalalt le-a lasat sa cada pe jos.
I-am spus : "Fii atent, stii foarte bine ca ti-am spus si eu si tata ca n-o sa mai primesti alte jucarii fiindca nu ai grija de ele ! Sunt copii care nici macar o singura masinuta nu au !" Intreaba curios : "Da' de ce n-au ?" "N-au fiindca nu toti parintii au bani sa le cumpere copiilor jucarii!". "Nu-i nimica, mami, ca te duci tu la magazin, cumperi jucarii si le dai la copii si ei o sa aiba grija de ele , nu o sa le strice, nu o sa le tranteasca....Masinutele au cazut fiindca nu a fost aici nenea politistu' sa dirijeze circulatia ( i-l dadusem lui frate-sau se se joace cu el mai devreme )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ieri, primeste junele plecare de la gradi o prajitura cu ciololata. Bineinteles ca n-avea rabdare si vroia s-o consume in masina. I-am zis clar ca o va manca atunci cand ajungem acasa ca tot se murdareste. Proceseaza informatia si nu mai zice nimic referitor la subiect. Acasa, cum intram pe usa : "Vreau plecarea ! Vreau plecarea !". "O.K., o primesti, dar sa-i dai jumatate si lui Mihnea !". Se intoarce catre frate-sau cu o privire net superioara si-i declara raspicat : "Mihnea, tie nu pot sa-ti dau ca esti prea mic si o sa te murdaresti tot de ciocolata !" S-a lasat cu scandal, ca vorba ceea, isi cerea asa-zisele drepturi si piticu'. Dar pana la urma s-a dat pe brazda si i-a dat si lui Mihnea cateva muscaturi din pretioasa prajitura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Imi debiteaza asta micu' al meu niste chestii de ma lasa cu gura cascata... Azi, il iau de la gradi si, pe drum, din greseala am bagat in viteaza a 3-a in loc de intaia si a inceput masina sa faca ca naiba . Piciul, in spate, asezat comod pe scaunul de masina consuma plecarea - biscuiti cu ciocolata. Zice : "Mami, daca vrei iti dau si tie niste biscuiti ca sa poti stapani masina !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

ce replici tari are!!!
E un scump!!Sa va aduca numai bucurii si sa fie sanatos!!


22+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Multumim mult, maria bunica !

Mergi la inceput