Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Amironeanu , sarcina usoara in continuare si un sanatos!!

Andreea 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Bai, nu am mai ajuns azi in Ikea. Promisiune de la Bogdy ca maine nu o mai ratam... Era super cald si aglomerat pe DN1, asa ca am zis ca o facem maine lata, pe la 11. Apoi ma duc la curte sa halesc ciresele din pomi si capsunile din gradina, ca se strica singurele acolo... Abia astept!!! Am observat ca nu mai suport neica sa stau in casa. Cum fac ochi, gata, trebe sa bag ceva la ghiozdan si sa incep sa cutreier. Al meu baiat nu mai stie ce sa se faca, el fiind mai potoros de felul lui... Eu il alint spunandu-i ca s-a trezit obosit... Pai daca in permanenta ii este somn si lene...
Ne opriram prin Mall si dupa o imucatura la KFC, am bananait prim magazinele pentru bebei. Scump, domne, scump... Pai dupa ce stiu ca in Moghioros sunt 160 de mii salopetelele, cum naiba sa imi mai vina sa dau 700 pe una mai urata doar ca e de la Z... Ete partz.... Vazui si caruciorul meu la 7 milioane. A innebunit lupul!
Mai stau la panda sa vad ce mai pica de la unul de a altul si apoi ma bag la lichidare de stoc in Piata Moghioros. Pai ce pana mea? Singurul lucru care ma retine este ca astept sa vad evolutia si ce imi mai spune nea doctorul. Adicatelea sa-mi preconizeze el cam ce greutate si lungime o sa aiba, ca sa stiu ce cumpar. Sa ii fie bune, ma gandesc - nici lalai, dar nici mulate...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Fetele dragele. Buna dimineata de la noi...
Multumesc Annisia si Carpatina pt. sfatul cu PM-ul in sfarsit am reusit si eu..chiar cu cele inime ale Annisiei ,nici nu era greu dar daca eu is mai grea de cap acum..
Am vazut ca ai mai terminat un capitol..si asa incet incet ne apropiem si noi de momentele mai emotionante ale odiseei noastre, burticile cresc ca painea la dospit, noi gafaim,ne umflam...etc.etc..
Eu mi-am luat o carte de aici despre sarcina , nastere si copii pana la 3 ani, ca sa stiu exact cum se procedeaza aici cu nasterea si am fost surprinsa sa constat ca pe langa descrieiri amanuntite pas cu pas a tuturor momentelor pe care le vo intampina, aici totul este optional, deci nu se intervine pt ca asa vrea nu stiu ce doctor , fie ca trebuie fie ca nu..
De exemplu la nastere indifernt de care daca doresti clisma si o suporti ti-o face daca nu , asta e , poti sta flamanda mai mult de 14 ore si tot aia e , sau cu episiotomia, la fel se intervine dupa anestezie si numai cand se observa ca nu se poate altfel,apoi metode de anesteziere locale menite sa faca mai suportabile durerile..Chiar am citit despre o anestezie locala cu o injectie vulvo-vaginala care elimina usturimea di durerea expulziei si in caz de episiotomie la urma nu simti cusatura,...aici principiul este ca personalul este pregatit sa-ti suporte absolut orice ca tu treci cat mai bine prin aceste etape...
Haideti sa va zic una gretoasa dar si haioasa in acelasi timp, am vb ieri cu o prietena si ea zis ca in timpul nasterii a facut de toate, ca doctorul chiar zambind ia zis :Bitte , Frau, pressen , nicht kk machen!!!Las asa nu mai tarduc , pt ca ati inteles deja... Deci vroiam sa spun ca ei nu aveau nici o treaba , zambeau, nu au certat-o, ea sa saraca era moarta de rusine....
Apoi mi-a mai zis ca ea cand a mers sa nasca, au preagtit-o si au dus-o intr-o caera placuta dar fara geamuri ..si ea a ramas mirata de camera aia, dupa cateva ore a zis ca urla asa de tare si isi zicea in gandul ei .. Ce bine ca nu sunt gemuri sa nu mai auda si altii...dar dupa cum bine stiti toate au trecut, e frumos si bine acum...
Eiiii, iaca asta am mai facut eu ieri , pe langa plimbari lungi pe la un lac din Muntii Padurea Neagra, pe acolo pe unde izvoreste Dunarea...
O saptamana buna


carmen 26s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Buna dimineata! Azi am fost matinala pt ca m-am dus la Instit de Hematologie. Si bine ca mi-am luat plasture la mine . Ma rog, acum astept sa ma sune de la Babycomfort sa vad la ce ora vin sa monteze patul ca sa stiu cum ma bag si eu putin la somnic .
Mandarinutza, ia zi la ce ora ne vedem maine?
Mai stiti ceva de Roxana? Cred ca ar trebui sa se intoarca de acum, nu?

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sim, la cat vrei tu? pe la 10-11?
Eu am plecat sa duc concediul medical la servici.
Daca sunteti interesate, fetele din Bucuresti, la catedrala Sf Iosif se afla statuia Fecioarei Maria de la Fatima.De maine, pleaca in pelerinaj la alte biserici. Eu tare as vrea sa ajung, sa vad cum suport caldura.

Pupici la toate gravidutele si o saptamna frumoasa!


Mandarinutza 27+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Sim, la cat vrei tu? pe la 10-11?
Eu am plecat sa duc concediul medical la servici.
Daca sunteti interesate, fetele din Bucuresti, la catedrala Sf Iosif se afla statuia Fecioarei Maria de la Fatima.De maine, pleaca in pelerinaj la alte biserici. Eu tare as vrea sa ajung, sa vad cum suport caldura.

Pupici la toate gravidutele si o saptamna frumoasa!


Mandarinutza 27+ Antonia Maria

Poze



Pe la 10 e bine. La Domo?
Am vazut la stiri ceva despre icoana, dar ziceau si ceva de cozi...asa ca eu nu stiu ce sa zic. Nu ma simt pregatita sa stau cateva ore la coada.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Neatza si de la noi.

Am chiulit week-end-ul asta pentru ca am fost plecati din Bucuresti. Si la soacra-mea nu merge zapp-ul, si pe plaja nici atat. A fost super fain la plaja, apa a fost calda si ne-am balacit. Chiar m-am bronzat putin. Cea mai fericita a fost Miruna, bineinteles.

Amar, sa stii ca nici la noi nu-i dracu' chiar asa de negru cum pare. Daca ai grija din timp sa te interesezi ce si cum si sa faci cea mai buna alegere in materie de spital, e chiar ok. Uite, eu am nascut la Polizu. Clisma nu mi-au facut pentru ca nu am vrut. Bineinteles ca am scapat si eu kk dar nu s-a suparat nimeni pe mine. Am nascut normal si fara epidurala pentru ca asta a fost otpiunea mea. Epiziotomie mi-a facut, insa ii multumesc doctoritei, pentru ca am o prietena care s-a facut franjuri pentru ca nu a vrut epiziotomie. Si cand sa ma coasa m-a intrebat daca simt ceva, in caz ca da, urma anestezia locala cu xilina, pe care la fel am refuzat-o, pentru ca am o problema cu anestezicele (bine, nici nu simteam nika, pentru ca doctorita s-a miscat super repede si m-a cusut cat ai zice peste, inainte sa treaca "efectul" nasterii. Si crede-ma, nu s-a uitat nimeni urat la mine, chiar din contra. Si spaga nu am dat-o decat la sfarsit.

Problemele vin pe urma, in saloane, pentru ca asistentele sunt nepasatoare, pentru ca spitalele sunt destul de prost inzestrate si murdare. Dar cede-ma, nu-i dracul chiar asa de negru.

Ana 27+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

salutare ,

mai da' ce liniste e pe-aici...
ce va invidiez fetelor ca stati acasa
vreau si euuu

TOMITZA 26+ cu Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Draga Slipers76, ma bucur sincer ca nu-i dracu asa de negru prin spitalele din Ro , ca am tot citit pe aici tot felul de descrieri care mai de care mai socante, eu spun asta pt. ca eu nu am stat intr-un spital niciodata, nu pot face comparatii decat asa putin la suprafata...dar pe mine ma interesa practica de aici, ca nu stiam,pt.ca aici mai ai pe langa toate si limba in plus, mai ales limbajul medical care nu intotdeuna ti-i familiar....Si apoi mie i se pare f. normal sa am posibilitatea sa aleg intre o interventie si alta(daca pot), dupa ce mi s-a explicat de ce si cum va decurge aceasta...

carmen 26s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

La Multi Ani Amironeanu (Andreea)!! Sa fiti sanatosi amandoi si tu si bebe!



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput