Mamici de septembrie - octombrie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Cecilia, in principiu nu-i o tragedie infectia urinara. Se trateaza si e important sa fie descoperita din timp in sarcina. La prima sarcina am tras si eu o tura de infectie urinara, dar am primit tratament si a trecut. Si pana la urma totul a fost ok. Oricum suntem predispuse la infectii urinare in perioada asta.

Gabriela, poate daca duci hartia aia faimoasa de la ginecolog primesti concediul. saptamana viitoare o sa trec si eu pe la medicul meu de familie sa discut cu el de prenatal. Nu de alta, dar sa nu-mi faca vreo surpriza. Data trecuta mi-a dat prenatal din saptamana 29.

Teodoran, imi pare rau, dar nu cunosc nici un mester in usi.

Fetelor, multumesc mult de felicitarile pentru Ilinca. Sunt foarte fericita pentru ei si abia astept s-o vad pe bebelina!

Ana 28+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Simona, m-ai amuzat copios la treaba cu soacra si nora in biserica. Pe asta nu o stiam. Ia sa extinda astia regula, sa nu aiba voie deloc impreuna. La mine nu e cazul, ca mama soacra e o bomboana, dar am multe prietene care ar fi fericite. Mie mi-a citit parintele la biserica atunci sa stii, a fost mama si i-a zis si m-a chemat intr-o duminica dimineata inainte de slujba, a durat 5 min toata molifta aia. Auzi, tu faci diaree de la fier? Nu as avea si eu norocul asta? Mai am o prietena care a patit asa, eu una sunt la polul opus.

Ana, super poze, super fetita, super hainute.

Gabriela, . Cat despre concediu medical, nu stiu dupa ce lege calculeaza, dar cred ca dupa aceeasi lege dupa care doctorita mea imi da prenatal abia din 3 iulie.

Annisia, tot nu te lasi cu sexul asta? Eu cred ca abandonez chestiunea ca am resimtit oarece dureri. Apropos, azi la medic mi-a fost jena sa intreb cat mai am voie si acum ma intreb daca ma mai risc sau nu.

Andries, pai si al meu si-a asumat raspunderea financiara, iti dai seama, oricum pentru el nu e o avere cat cer eu pentru una alta. Problema este ca nu sunt eu obisnuita sa cer mereu bani bani si iar bani.

Yaia, bun venit! Sarcina usoara.

Cecilia, BB mai are si toane si isi mai schimba pozitia si simti diferit. Ai putina rabdare si o sa te boxeze din nou.

Va las ca vor sa plece ai mei. Legat de consultatie la medic, fost, cica sunt super bine. Voi lua fier 1 la 2 zile si magneziu plicuri efervescente de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Fierul la pranz, ca nu se iau impreuna. Mi s-a facut super rau la coada, l-am si speriat pe Badiu, insa aveam doar 10 cu 6 tensiunea. Cica este numai de la caldura, sa evit caldura mare, soare si sa beau multe multe lichide. Am voie iulie la mare, insa nu la soare, si tot asa multe lichide. Pentru pacientele lui, pleaca in concediu de pe 20 iulie pe 15 august.








Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Asa, scos calculator pe terasa, sa supraveghez pe Alex care se joaca cu o vecina. Numai prostii fac, de abia le-am dat jos de pe casuta de plastic, erau pe acoperis si casa era gata sa cada cu ele.

Buuun. Deci Badiu m-a intrebat daca sunt bine, cand i-am zis ca am luat 9 kg m-a intrebat daca se mananca bine prin concediu. Dar cam atata. A pipait burtica, BB Andrei sta cu capul in jos, asa ca de aceea loveste in zona cu pricina. I-a ascultat inima cu palnia si concluzia a fost ca suntem bine si ne vedem in iulie dupa eco. Anticorpii B3 au iesit negativi, analizele cica sunt ciar bunute, de nu e nevoie de fier decat la 2 zile. Ce sa mai...

Asaaa, sa nu uit. I-am aratat si mainile si picioarele umflate. A pipait gleznele si a zis ca lui nu i se par chiar asa umflate (o fi zis ca sunt ipohondra) si ca oricum nu sunt edeme din cele cu probleme (ce or fi acelea).

Gata. Acum am descracat si poze, le sortez si le pun pe net imediat.

Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Simona, m-ai amuzat copios la treaba cu soacra si nora in biserica. Pe asta nu o stiam. Ia sa extinda astia regula, sa nu aiba voie deloc impreuna. La mine nu e cazul, ca mama soacra e o bomboana, dar am multe prietene care ar fi fericite. Mie mi-a citit parintele la biserica atunci sa stii, a fost mama si i-a zis si m-a chemat intr-o duminica dimineata inainte de slujba, a durat 5 min toata molifta aia. Auzi, tu faci diaree de la fier? Nu as avea si eu norocul asta? Mai am o prietena care a patit asa, eu una sunt la polul opus.
Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)



Si pe mine m-a amuzat faza cu soacra. Nici eu nu am probleme cu ea, mai ales ca nici nu ne vedem prea des. Preotul la care merg vine si acasa, oricum a mai fost cand a facut sfestanie. In ceea ce priveste fierul, crede-ma ca nu e o fericire. Nu pot pleca de acasa pt ca e jale daca ma apuca. Acum sper sa imi mai revin dupa orez si ceai. Oricum, pana ma duc la dr nu mai iau fier. O sa o rog sa imi dea alt supliment, poate il tolerez mai bine.

Sim 27+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Ana, Roxana, pe bune ca nu mai inteleg nimik! Cert e ca am revenit acasa catranita rau! E drept ca nu cu doctorita am discutat, care e in concediu medical, dar tare mi-e ca si ea are aceeasi teorie! Mama mia daca numai in august imi iau prenatal, eu morrrrrrrrrrrr!!!! Si e si nasol sa fiu nevoita sa ma cert cu ele, mai ales ca in tot acest timp au fost superdraute si saritoare!

Roxana, ma bucur ca ai venit cu vesti bune de la dr! Si eu tot 9 kg, poate 10 ca nu m-am mai cantarit de vreo saptamana. Si chiar nu mai manac mult, habar nu am...Eeee, ma stresez dupa, daca bebe e bine eu sint fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Gata. Acum am descracat si poze, le sortez si le pun pe net imediat.

Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)



Roxana, eu sunt pe pozitie. Abia astept poze. Multumesc pt grija. Esti ca o mama pt noi. M-au dadacit fetele pe aicea si m-am mai linistit. Nu pot sa fac decat sa astept eco de maine. Cu DD inainte.

Irina (Yaia), bun venit. Esti de a noastra. Iti doresc sarcina cat mai frumoasa in continuare si nastere usoara.

[green]Gabriela, Sara e o scumpete!


Alinus 22s cu Iulius
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Alinus, sint convinsa ca va fi bine maine la eco! DD va avea grija de tine si de bebelusul tau!

Roxana, si eu astept pozeeeeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinus, tin pumnii maine, dar sincer nu as avea nici o grija in locul tau. Mie mi-a explicat medicul, ca pana la 3 mm nici nu se vad chisturile alea, sunt doar o etapa in dezvoltare si nu au nici o semnificatie. In plus ele nu sunt pe creier desi sunt localizate in cap, de aici si panica. Sunt adulti care traiesc cu chisturile astea. Dar la copii se resorb. Apropos, chisturile se resorb de regula pana la 24 de saptamani, insa la anumiti bbi raman si pana la 28-33. Deci nu te speria daca mai este acolo.

Sim, prietena mea nu avea numai diaree de lafier, ci si greata, si stare de rau. Ei i l-au inlocuit cu un alt produs si au micsorat doza.

Gabriela, nu stiu ce sa zic cu doctorita. Poate mai bine sa faci pe nestiutoarea, sa zici ca tu auzisei altceva si sa iti explice si tie de ce nu se poate pana la 33 de saptamani.

Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Venit si noi de la medic ieri, in sfarsit cu ecografia morfo fetala. Asa ca de data asta ne laudam cu un bebe BAIAT. Toate bunicele s-ar zice. Mai putin ca m-am speriat de faptul ca bebele facu bradicardie acolo cu noi de fata. Adica inimioara lui batu cu vreo 57 bpm, cateva secunde. I-a scazut frecventa cardiaca. Apoi s-a mai uitat doctorul si n-a mai repetat beleaua, dar cred ca a fost suficient cat sa stau ingrijorata pana nasc. Mi-a spus doctorul ca se intampla la bebelusi in trimestrul 2 de sarcina, din cauza imaturitatii cordului. SI ma mai gandesc eu c-o fi fost si de la faptul c-am stat intinsa pe masa o ora la eco+ drumul+ caldura+ tensiunea mica. Beau la apa de zici ca-s in desert 3-4 l de apa pe zi si tot nu sar de 9 cu 6 tensiune. Ar trebui sa beau ceai verde macar, daca nu supor cafeaua (la indicatia doctorului). SI-s mereu in criza de stomac, parca tot ce mananc imi pica rau si ........ratele astea. EU de citit din urma mai am cateva pagini, ca-s si cu cea mica bolnava cu amigdalita. Asta ne asteapta pe toate cu copiii. Cand ti-e lumea mai draga: tuse, muci, febra, belele. Bine ca trec!
la toate.
Bee 22+


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bee, sper sa fie totul bine cu BB, poate erau si circumstantele. Multa sanatate piticei!

Nu am reusit sa incarc pozele din conced, sunt foarte multe si trebuie si sortate. Maine, promit! Am pus cateva poze noi, in general cu Alex, dar mai apar si eu pe acolo. Avem cu ea cateva dragalase, cu ochelari, de 1 iunie, acum cu noua coafura de ieri. Pe mine ma vedeti pe 1 iunie in Herastrau si ultima poza este cu mine si mai mare de ieri de la petrecerea de copii.

http://community.webshots.com/album/559424112zsfwFS

Nopate bunaaaaa!

Rox 28+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput