***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Aaa uitam ceva important:

Mica si Alina ce anticonceptionale v-a prescris dr? Adica: cum se numesc?

In Jp sunt destul de varza la capitolul contraceptie ( adica se considera obligatia barbatului sa se ocupe de asa ceva si de-aia pe primul loc e condomul.) Pastilele se prescriu dupa un control medical si se dau pe baza de reteta de la farmacia clinicii, cate 1 folie pe luna ( deci nu poti sa-ti faci stoc de 2-3 folii).


Lulu eu am leagan electric ( il bag in priza si fixez nr de minute si viteza la care vreau sa fie leganata bebelina ) dar nu stiu sa-ti zic inca ce efect are. Intr-adevar costa destul de multisor dar eu citisem pe site-urile japoneze numai review-uri calumea despre produsul asta si unele mamici chiar au spus ca le-au ajutat f mult, ca adormeau bebelusii fara sa mai stea langa ei , ca melodiile leaganului ( are vreo 15 melodii) ii calmau etc.

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Fetelor, sunt disperata. Grasu' meu nu a luat decat... 50 de grame in sase zile!!! L-am cantarit aseara, inainte de baitza. Si asta dupa ce, in primele cinci saptamani luase un kil 800. Nu prea mai vrea sa suga, trage de cateva ori si dupa aia adoarme de nu il mai trezesc nici cu tunul, sau se zbate (or fi colici, nu stiu) ca pestele pe uscat. Si cred ca de nervi mi-a scazut rau si "productia", cu toate ca ma indes cu ceai din ala pentru lactatie, galactogil si multa apa pe deasupra.
Ce sa fac, mai trece cineva prin asa ceva?

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

ne rugam ptr Sosonica, suspect nu inseamna neaparat bolnav, io-s convinsa ca va fi bine!

Alyna cu ceai de musetel si Debridat ai incercat?

Andoix e super filmuletul:)

Lulu,eu am luat un leagan Primii Pasi a fost 1,9 mil e cu 3 trepte de leganat si 3 melodii cam urate.ii place d-soarei cand e calma cand e agitata e cam frectie la picior de lemn:)

Miki si eu am senzatia ca de cateva zile mananca mai putin -suge 5-10 minute si gata si in loc sa-i creasca perioada intre mese parca se inteteste si mi-e frica ca nu se satura cu lapticul meu.
insa ce vreau sa-ti spun, asa am patit cu fetitza mai mare si am facut nevroza, incearca sa fii calma sa urmaresti inca cateva zile ce se intampla si apoi sa vb cu un neonatolog de preferat.la noi problema a fost un reflux gastric care o ardea pe esofag dupa fiecare masa...

azi am fost singura la cumparaturi in Cora si am venit varza, nu mai repet figura pe 30 de grade afara.si pe cand au anuntat astia de la meteo zi frumoasa si ne pregatim si noi de parc sunt niste nori de zici ca vine potopu.in plus daca ne-am laudat cu zi faina ieri azi e dezastru de smiorcaita.

Andrada zambeam ieri de ce muschi a facut Antonio la gat.asa aresi Carina cum ziua doarme numa pe burtica isis invarte ca un titirez capul.

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

ralucami, carrie multumesc de raspunsuri.
ralucami asa citeam si eu ca ar linishti...e ultima mea solutie . Dupa ce ca eram eu cu moralul la pamant din cauza laptelui acum tzipetele parca umplu paharul pe zi ce trece si simt ca imi pierd rabdarea. Chiar daca dupa 2 min imi zambeste sagalnic si uit de tot
carriema pui pe ganduri. Desi eu am bila maro pentru primii pasi. Sunt produse care chiar se merita sa le iei, dar cand vine vb de copii ale produselor de calitate...lasa mult de dorit. Am un carusel de la ei..ca aspect super, dar cand dau drumul la muzica...ma termina pe mine.
Eu am ochit de la o alta firma unul...de altfel de asta si mentionam pretzul piperat.
Alte pareri???
Poate dam un verdict si ajutam si alte mamici terorizate

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Lulu, la ce produse copiate te referi? Ce altceva nu mai e bun de la ei?

Pompa de san e ok? Am observat ca multa lume si-a luat de la ei acea pompa manuala. E buna de ceva?

Eu am vazut un carucior cu 3 roti f dragut si practic. Mamica respectiva imi spunea ca a dat doar 3 milioane si ceva pe el. Mi s-a parut super pretul. De fapt am observat ca au preturi mai mici cam la orice - probabil pentru ca sunt produse autohtone? Stie cineva unde anume se fac si daca au magazin de desfacere in Bucuresti? N-am gasit nimic despre ei pe net...

Multumesc,
Florina +37 Teodora si Tudor (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

da lulu si eu prefer produse de la Graco, Chicco, Brevi, Peg Perego mai ales cand e vorba de copil.
insa asta l-am vazut la targ si l-am luat, in plus mai am de la ei interfonul de camera si sterilizatorul cu aburi si pina acum sunt ok.

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by florina

Lulu, la ce produse copiate te referi? Ce altceva nu mai e bun de la ei?

Pompa de san e ok? Am observat ca multa lume si-a luat de la ei acea pompa manuala. E buna de ceva?

Eu am vazut un carucior cu 3 roti f dragut si practic. Mamica respectiva imi spunea ca a dat doar 3 milioane si ceva pe el. Mi s-a parut super pretul. De fapt am observat ca au preturi mai mici cam la orice - probabil pentru ca sunt produse autohtone? Stie cineva unde anume se fac si daca au magazin de desfacere in Bucuresti? N-am gasit nimic despre ei pe net...

Multumesc,
Florina +37 Teodora si Tudor (5 ani)




Le iau pe rand
Acum nu tb sa iei de bun ce spun eu, de fel sunt mai disperata cand vine vb de bb .
Deci, pompa de la ei am primit-o si de buna voie am cumparat avent din 2 motive: montarea se face mai rapid la avent si in plus mulgerea se face direct in biberon
Despre carutzuri...au modele foarte dragutze, dar mie imi displac total materialele. Imi dau impresia ca vara se incing si iarna tzin rece.
Repet...o parere strict personala.

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Kay, Doamne ajuta! Imi vine sa innebunesc cand aud chestii dinastea...nu pot sa cred ca la atatea ecografii nu s-a vazut... Offffffffffff

Andrada, pe unde ai mama alea 8 kilograme??? Multumesc pt vaccinuri, idem Florina...Aici nu se face decat unul dupa o luna...apoi la 4, pare-mi se...

Florina, numai 5 capsuni, fiindca mananc si 250gr de cirese, o jumatate de felie de lubenita si un mar, cam asta e portia mea zilnica. Sau alte fructe.

Androix, cool filmulet Va inteleg pe cele cu doi copii, cred ca e tare greu, dar si ce frumos e pe urma...abia astept si eu

Alyna, fumos tare piticu'!
Nu stiu daca 2 patratele de cioco sunt chiar asa importante, dar eu ma scap si mananc una intreaga Azi a facut si al meu caca cu scremete, m-am distrat de numa', face niste fete si maraie ...Nu stiu ce l-o fi chinuind atat, ca rezultatul e cam lichid... Mai mult, ce schimbasem eu patul de 2 ori, azi a facut pipi si n-am vrut sa-l trezesc, asa ca i-am pus pampersul stramb. Dar s-a trezit imediat, l-am pus la supt si cand a tras o treaba mare de tot, m-a umplut si pe mine si patul. Puteam sa iau cu lopata

Fetelor, voi va plangeti de leganat? Eu l-am invatat cu sanul in gura, altfel nu doarme...Il tin la mine in pat si el morfoleste cateva ceasuri...Cum il scot cum urla. Acu' abia m-am desprins de el, dupa 2 ore ...

Tincutza, azi nici Dolofanel n-a supt, dimineata are program de stat cu sanul in gura 5 ore, cu ochii deschisi...Pe urma doarme 3 ore...si pe urma, depinde ce-i vine...

Eu nu stiu insa cate kilograme are, nu vreau sa stiu pana la controlul de o luna. Insa nu mi se pare ca s-a ingrasat de loc...uite Yannisul lui Eimotto ce falcute are ..al meu nimic..

Lulu, Pepsi recomandase calduros leaganele! In Japonia nu sunt decat modele japoneze, nimic portabil de la F.Price, asa ca mi-am comandat un bouncer...sunt curioasa daca-i place...

Ah, azi am facut si eu o iesire, ura !

Am hranit copilul full si am lipsit exact 3 ore, am fugit pana in oras la magazine, ca nu mai rezistam. Si trebuia sa-i iau si eu niste haine, ca tot ii e mare, saracu' Cand m-am intors se trezise de 5 minute (e ca un ceas al meu, nu te joci..) si sugea de zor pe degetul lui tati...Cu ocazia asta cand l-am pus la san nu ne-am mai luptat 10 minute...eu credeam ca am fluz prea mare si-l enerveaza.cand de fapt el e prea flamand...de acu' o sa treaca pe supt de deget 5 minute, apoi trecem la san...

Raluca, nu-i bai Eu cu ale mele 3 ore dormite pe noapte de 13 zile incoace nu-s mai breaza... Ce stii tu de cat de des se merge aici la pediatru pentru control regulat sic e stii despre vaccinuri?

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by carrie

da lulu si eu prefer produse de la Graco, Chicco, Brevi, Peg Perego mai ales cand e vorba de copil.
insa asta l-am vazut la targ si l-am luat, in plus mai am de la ei interfonul de camera si sterilizatorul cu aburi si pina acum sunt ok.

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora




Uite ca mi-ai amintit de un produs despre care s-a confirmat ca ar fi bun: sterilizatorul

Revenind...hai sa nu facem polemica primii pasi ..ce fac cu leaganul?
Sorry ca va bat la cap...dar chiar nu stiu ce sa fac.

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

ELTEKA deci am 2 pareri pro si o abtinere
Alte voturi?

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput