***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Lavini Felicitari mamico!! Sa fiti sanatosi si norocosi. Mai ieri te intrebai cand nasti si uite ca azi iti tii minumea in brate.

Noi avem de 2 zile colici, nu-i rau ca-s obisnuita dar il apuca taman cand e ora de culcare si poveste la Gaza si nu-i corect.

Acu a adormit micul terorist- copyright Ella- in scaunelul de masina in care i-am pus o perna sa stea cat mai intins. Noi nu folosim inca scaunelul pt masina ci landoul. Asa ca pot sa il legan cu un picior si sa tastez de zor - patent tot de la Ella.

Liviana, gand la gand cu gatitul. Chiar vroiam sa edit ieri mesajul sa propun schimbul de ideei. Si, daca vedeti la mine vreo mancare interzisa sa imi spuneti. In spital am avut meniul variat cam cu de toate mi-au dat o lista cu alimentele bune de evitat. Nu mi-a spus nimeni sa nu manac fructe sau legume.

Edit: am facut spanac si supa cu galuste.
Mai scrieti ce mai fac puii vostri ca ma mai relaxez si eu. Nu de alta dar unerori ma apuca nervii ca asta mik ma foloseste pe post de suzi sau Lola cum a botezat-o Robert.
Azi incerc sa imi iau pompa electrica de la farmacie. Nu am gasit-o in cartier.



Alinta, Ankaaa

S-a trezit..cine ora..dupa 5 minute de somn.
Il dau afara. Apropo de scos afara, mi-a fost recomnadat sa il scot cat mai devreme pt ca-i cald si ii trece icterul repede. Asa ca de la 4,5 zile a stat pe balcon si apoi am fost plecati dupa certificatul lui de nastere asa ca am facut dus intors vreo 600 km si cum am stat vreo 3 zile in Köln un oras plin de parcuri nu puteam sa nu il plimbam.
Cat depsre alaptatul in public, prima ora a fost aici la pediatru ca asteptam de 1 ora, avea R 3 luni acu imi e mai usor. e ca o bariera. Stiti voi, pe unde a trecut locomotiva poate trece tot trenu

Alexandra, mami de Robert (12.09.2004) si David (31.05.2007)

Edit: Ella, contra constipatiei folosesc niste prafuri, un fel de taratze indiene. Iti dau denumirea in latina ca cea in germana Fluxlon nu cred ca te ajuta. Mi-a reglat scunul cat de cat, adika bine. Pun o lingura in 200ml apa si o las cateva minute, vedine o pasta gelatinoasa. Ah, denumirea Plantago ovato.

Iris, si la noi e cam tot la fel...am grija ca la 6 sa il mut in patutz ca la 7 apare Robert si nu ar fi frumos . Nu m-am gandit la solutii, asa e la colici, nu?
Uite programul meu de aseara A adormit de la 9, si pacat ca Robert m-a asteptat cu povestea si a adormit si el saracutzul, s-a trezit la 1,11 pana la 1,40 a stat la san apoi pe burtica mea si am adormit amandoi pana la 2,36 apoi in patutz pana la 4 apoi iar la san apoi iar pe burtica pana la 5,30 apoi m-am dus si am dormit cu Robert pana la 7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

`Neata!!


Felicitari Lavini, sa-ti traiasca minunea! Refacere rapida si sa veniti cu bine acasa!


Cris am vazut pozele voastre!! Sunteti o familie foarte frumoasa ! Merci pt reteta de dovlecei cu branza de vaci ( cred ca sunt foarte gustosi, asemanatori cu papanasii; astept o ocazie sa o incerc) . Oricum sunt tare multumita si de chiftelutele pe care le-am facut ieri. Mama pregateste dovleceii doar pane, cu mujdei de usturoi si pana acum , sincera sa fiu , am tot evitat sa mananc asa ceva pt ca nu-mi prea plac. Dar ieri chiar am ramas surprinsa ce buni pot fi dovleceii.


Elteka ieri ai avut o zi plina (chiar ma miram de ce nu ai scris, dar cand am citit mesajul tau mi-am dat seama ca ai avut o zi in familie). Vreau si eu sa-mi plimb papusaaaa!!

Ma intrebai de Toys`r`us: da eu de la ei comand asa, cu daibiki. Ma costa cu vreo 300 yeni in plus, dar nu conteaza caci mi le livreaza la usa si nu trebuie sa merg eu la mama naibii. Chiar ieri ma uitasem pe site-ul lor sa vad ce reduceri mai au, ce-a mai aparut. Am vazut ca la recipientele de stocare de la Avent au un discount si ma gandeam sa imi iau si eu ( nu se stie la ce-o le-oi folosi, dar sunt bune la casa omului)

Bephantenul e bun pt funduletul lui bebe ( daca nu ma insel chiar asta e principala lui utilizare de catre mamici). Eu o sa folosesc crema de galbenele de la Melkfett si apoi, daca mi se termina o sa cumpar o crema de la Madonna ( din aia organica cu extract de palmarosa ). Vad ca ii face reclama pozitiva prin toate revistele de bebei de pe-aici si am inteles ca e ok si pt ragade. Aaa btw, ai vazut ca astia de la Johnson au scos o gama noua pt bebelusi? Ai incercat ceva de pe la ei?


Eu ma simt tare vinovata fata de Maria si ma gandeam cat de mult poate lucra subconstientul. Nu am fost om toata seara , am dormit prost si nu m-am odihnit mai deloc. Primisem o oferta pt un job cu startul in septembrie , cu un contract de 1 an. Jobul e super fain, program destul de lejer ( 8:30-16:30) , salariul destul de klumea, plus un pachet cu fel de fel de beneficii. Si compania angajatoare are cat de cat un renume. Culmea e ca vor sa faca interviurile imediat si eu nu ma pot prezenta cu ditamai burta . Ca sa nu mai zic ca in ritmul asta, in septembrie, Maria o sa aiba doar 2 luni (poate ca nici pe-alea). Si NU AM cu cine sa o las. ( de fapt, mai bine spus, mi-e frica sa o dau la cresa de la o varsta asa de mica, mi-e frica sa nu se imbolnaveasca, sa nu o chinui pt o ambitie de-a mea). Aseara cand primisem mailul de la interviewer m-am simtit atat de frustrata ca nu nasc odata si ca nu am pe nimeni care sa ma ajute . Dar apoi mi-am dat seama ca sunt o mama rea, ca gandind astfel gresesc enorm de mult fata de Maria. Or sa mai apara sanse si dupa ce papusa mea o sa mai creasca putin. Trebuie sa accept faptul ca de acum in colo toate hotararile mele o sa le iau in fct de Maria ( dar mi-e atat de greu , mai ales ca pana acum am fost independenta si am facut mereu cam ce m-a taiat capul).

Una peste alta: abia astept sa vina odata data de 18 cand e DPN-ul si sa nasc. Mor de nervi ca taman mie mi se intampla faza asta (sa ASTEEEEEEPT pana in ultima secunda!!).

Azi nu sunt intr-o dispozitie prea buna!

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Didi cum te descurci cu 2?Robert merge la gradi?
Chiar asa ce ti-a zis sa NU MANANCI?
Si eu il tin pe balcon cand suntem in casa,doarme mai bine si pe seara e miros de tei.
Apropos de icter noi avem si acum un pic si facem pe 18 o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Adina felicitari!
Am fost la control azi! Se pare ca David mai sta vreo saptamana! Colul s-a deschis si ingrosat! Dr. zice ca durerile mele sunt normale,semn ca se apropie! Atata timp cat sunt neregulate nu nasc!
O zi buna!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Iris, am editat postarea de mai sus...stai sa caut lista..si sa o scriu aici

gulii, mazare, fasole boabe, varza, linte, conopida, porree (asta nu stiu cum se traduce), brocoli, kiwi, lamai, ustroi si ceapa, putin, schimba gustul, spargel, fara carne rosie, adika in sange.
De la mine putere nu manac capsuni si arahide.

Cum ma descurc cu 2? pai momentan bine, mi-am luat un dispozitiv la carutz sa aiba si R unde sta cand il salt io de la gradi, adila lu, ma, mi, in rest il aduce sotzul, 2 ore maximun sunt singura..mai rau ca se anuntza niste delegatii. Dar nu imi fac io griji. Sanatosi sa fim ca le rezolv.
Ieiri mam calcat vreo 5-6 masini ca nu mai aveam cu ce sa imbrac baietii si am mania calcatului.
Stiu ca la unii e o teroare dar incerc sa vb cu R si io sa fac ceva ca astfel el sa priceapa ca facutul treburilor in casa nu-i o corvoada ci ceva natural care trebuie facut. Asa facea mama cu noi: dimineatza calca, noi vorbeam, ea asculta si era asa placut, uneori si boacanele tot atunci i le povesteam .
Hai ca m-am dereglat..plec.. fetele si burticile si copii.

Raluca, nu mai fi trista. Asa e, trebuie sa alegi e cam greu dar o sa vina timpul in care o sa te intorci. Dar, trebuie sa le iei pe rand, in functie de prioritati: Maria, servici...oricum Maria o sa aiba o mama de care o sa fie tare mandra..Apropo, ce mai citesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Uite ca intre timp, cat am scris eu mesajul au aparut vesti si despre Addinel.

Felicitari ADDINEL!!! Sa-ti traiasca puiuta draga si tu sa ai mult laptic pt ea. Refacere rapida si asteptam poze si vesti bune de la voi!


Didi esti crimaaaa!! "Pe unde trece locomotiva , trece si trenul.." Hai ca mi-ai inseninat ziua , ca azi ma trezisem destul de capsata! Ma duc sa-mi fac o cafea si revin!


O trec si pe Adinel pe listuta mamicilor!


Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Lavini, Adina, FELICITARI! Sa va traiasca cei mici!

Si noi suntem tot in formula 2 in 1... Dar azi mergem la dr sa vedem ce si cum. Am rupt chitanta ca nu nasc pana pe 15 -20 si, oricum, Sobi, tu esti prima pentru ca ai DPN-ul mai aproape decat al meu :)
Dar dupa ce nasti tu vreauuu si eu... Nu mai pot, mi-e somn continuu, ma misc ca o rata si am "doar" 74 de kile... Ma apuca de pe-acum depresia cand ma gandesc ca prin iulie voi avea "doar" 67-68 probabil...si am doua nunti la care nu stiu ce voi imbraca...probabil un sac. Eventual 2. :)

Si vreau la mare...Vreau sa ma balacesc, sa innot - desi in formula actuala probabil m-as duce direct la fundul apei :) Poate fugim un wk in septembrie...

Noi mancam salate la greu. Rosii, castraveti, salata verde, ardei rosu, branza feta, masline, putin pui, oua daca nu e prea seara, 2-3 cubulete de cartof fiert...toate amestecate + un sos de iaurt sau smantana slaba cu Deep Verdeata... iese fenomenal. Se face repede si e racoritor.
In rest... gratare cu rosii... Copilului ii fac creme de legume si carnita de pui cu piure/orez/cartofi/spanac/paste ... si cam atat. In wk mancam peste sau fructe de mare, pe cat posibil.
Nici eu nu mai stiu ce sa gatesc... dar nici nu-mi mai arde de gatit...

Elteka, scuze daca ai mai spus deja - imi poti spune te rog ce alimente considera japonezii permise in timpul alaptarii si mai ales ce anume nu se poate consuma in timpul alaptarii?... Ma gandesc cu groaza ca daca acum nu stiu ce sa mai mananc, dupa ce nasc chiar ca ma voi bloca...

Fetelor, am ajuns pe a doua pagina a forumului... :)

Pupici,
Florina +37 Teodora si Tudor (5 ani)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Felicitari Addinel sa-ti traiasca MARIA!!!

LA MULTI ANI ANTONIO !!!



Dominic 15.05.2007
POZE CU MARIO DOMINIC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

didialex,

multumesc pentru pont, sper sa gasesc taratele astea.
Aseara am incercat sfatul Livianei si am baut ceai concentrat de musetel dar e asa rau la gust ca n-am putut sa termin o cana; si nu ma gadila nimic pe acolo ...da' mai am rabdare.

Cat despre leganatul in landou, am abandonat...nu-i mai place nici aici; acum ii place leganatul pe pernita, pe genunchi; de regula asa adoarme, of

fetelor(mamici), colicii astia cat dureaza? ca io o iau razna; pot sa sper ca se termina pe la 3 sau 4 luni?

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Bravo Didi,esti tare!
Uneri si eu mut muntii,dar mai si cad...
Merci de listuta,pana acum nu am calcat stramb decat cu prosciuto crudo
FELICITARI TUTUROR NOILOR MAMICI
SA VA TRAIASCA COMORILE!!!!!!
Plecam si noi in parc.
Deci nimeni in zona?

Mergi la inceput