gradinite in Iasi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teonadrag spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Salutam mamicile!
Voi cautati gradinite, deci a-ti trecut de etapa cresa, dar ne puteti povesti si noua cite ceva despre experientele voastre de la cresa? Fetita mea e micuta, are abia 1 an si aproape 2 luni, dar din mai va trebui sa merg la servici si va trebui sa gasesc o solutie. Poate stie cineva ceva despre crese, educatoare, sa imi fac o idee ce ma asteapta. Noi stam in zona Podu Ros- Cantemir. Multumim
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



Draga Lacramioara,
Eu am fetita la cresa nr. 1 din P.Ros, pe splai, in spatele blocului cu agentia Terra dinspre Tesatura, si sunt foarte multumita.
Am mai vazut comentarii despre aceasta cresa si nu le dau dreptate. La fiecare grupa este o asistenta si 3 ingrijitoare, care fac cu rindul cite doua dimineata si doua dupa-amiaza, in perioada de masa si culcat fiind toate patru. Mincarea este buna, ii invata sa faca la olita daca nu stiu... A mea a avut o evolutie foarte mare dupa ce am dat-o anul trecut: intr-o luna si-a dat drumul la vorba de n-o puteam opri. Chiar daca nu au educatoare, tot ii invata cintecele si poezii. Normal, mai prind si prostii dar asta de la ceilalti copii. Atentie ca inscrierile pentru anul 2008-2009 se fac pe 15 mai. Sa fii acolo cu certificatul copilului inainte de ora 8, chiar daca inscrierile se fac de la 9, pentru ca locurile sunt foarte putine, majoritatea deja sunt inscrisi pe liste. Sunt multi copii in grupa, vreo 25, dar a ta va merge la grupa mica, unde chiar daca sunt inscrisi multi vin mai putini, si acolo au mai multe ingrijitoare, fiind copiii mai mici.
Ce sa-ti mai zic, eu sunt multumita de cresa, pe urmatorul tot acolo il voi duce.
Succes la inscriere,
Teona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonadrag spune:

Dar despre gradinita cu program prelungit nr. 10, din Copou (in spatele Casei de Asigurari de Sanatate) imi poate spune cineva ceva?
Mi s-a parut destul de buna, are 14 copii in grupa, dar salile sunt miiici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Teona, multumesc mult. Deja am inscris-o la cresa nr.6 de vis-a-vis de Liceul Cantemir. Trebuie sa merg la serviciu dupa 1 iunie si aici am gasit un loc si e si linga casa. Am inteles de la cei care mai au pitici aici ca e bine. Avem o saptamana de cand merge la cresa. Cu plansul de dimineata, dar sper sa se acomodeze.Azi, dupa duoa zile de stat acasa, parca era dorita de copii si n-a mai plans. Asa a fost si in prima zi. Vom vedea de maine. Eu deocamdata sunt multumita de cresa. Dupa prima zi a venit si mergea prin casa mersul piticului, dupa a doua voia lingurita s apape singura. Aici fac lucruri pe care cu mami nu le-ar face, dar acolo face ce fac si ceilalti. Sper sa fie bine. Mie cu bolile mi-e frica.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonadrag spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Teona, multumesc mult. Deja am inscris-o la cresa nr.6 de vis-a-vis de Liceul Cantemir. Trebuie sa merg la serviciu dupa 1 iunie si aici am gasit un loc si e si linga casa. Am inteles de la cei care mai au pitici aici ca e bine. Avem o saptamana de cand merge la cresa. Cu plansul de dimineata, dar sper sa se acomodeze.Azi, dupa duoa zile de stat acasa, parca era dorita de copii si n-a mai plans. Asa a fost si in prima zi. Vom vedea de maine. Eu deocamdata sunt multumita de cresa. Dupa prima zi a venit si mergea prin casa mersul piticului, dupa a doua voia lingurita s apape singura. Aici fac lucruri pe care cu mami nu le-ar face, dar acolo face ce fac si ceilalti. Sper sa fie bine. Mie cu bolile mi-e frica.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)




Draga Lacramioara,
Ma bucur ca ai gasit ceva de care esti multumita. Din pacate, de boli n-ai sa scapi. Si eu ziceam ca fata mea nu se va imbolnavi, ca e rezistenta, in 2 ani n-a avut nici o raceala mai serioasa si ii facusem si un tratament de imunizare inainte de a incepe cresa. Dar sunt multi copii in grupa si nu ii tine nimeni acasa cind sunt bolnavi, vin cu muci, cu tuse, cu de toate. Asa ca nu vei scapa. Sa fii pregatita cu de-ale racelilor in casa. Doctorul Scumpu, care are mare experienta in ale copiilor, mi-a zis ca un copil nu trebuie tratat cu antibiotice decit daca treaba este grava, daca e vreun virus de tratat, altfel cu nurofen, pus in nas si suflat cit mai des nasucul (sau curatat cu pompa). Si cu pusul in nas de preferat ser fiziologic sau apa de mare. Curatatul nasului e foarte important, altfel dau in otite. Eu am patit-o cu Stefi in februarie cind, dintr-o pneumonie interstitiala fara febra am ajuns la spitalul de copii si cu o dubla otita.
Oricum, un tratament de imunizare este foarte bun, macar face raceala mai usoara, citiva mucisori si atit. Eu i-am facut cu Isoprinosine o luna, cite o pastiluta pe zi, dar a mea are 2 ani si 9 luni acum, s-ar putea sa fie doza mai mica pentru cei mai mici. Se face o tura toamna si una primavara.
Sper sa ai noroc si sa ai o fetita rezistenta, care sa nu se imbolnaveasca prea des.
Succes,
Teona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3lia spune:

Buna mamici,

Eu caut cresa/gradinita particulara care primeste copii de la 2 ani,desi baietelul meu face 2 ani in februarie,nu stiu cum voi face...
Am auzit de Aki club,dar inca nu dau de nimeni la telefon.
De Iris care e noua...
De Paradis nu tocmai de bine...

Sunt destul de stresata...sper sa reusim a gasi cat de cat ceva bun si sa primeasca copilasi mai mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by teonadrag
Draga Lacramioara,
Ma bucur ca ai gasit ceva de care esti multumita. Din pacate, de boli n-ai sa scapi. Si eu ziceam ca fata mea nu se va imbolnavi, ca e rezistenta, in 2 ani n-a avut nici o raceala mai serioasa si ii facusem si un tratament de imunizare inainte de a incepe cresa. Dar sunt multi copii in grupa si nu ii tine nimeni acasa cind sunt bolnavi, vin cu muci, cu tuse, cu de toate. Asa ca nu vei scapa. Sa fii pregatita cu de-ale racelilor in casa. Doctorul Scumpu, care are mare experienta in ale copiilor, mi-a zis ca un copil nu trebuie tratat cu antibiotice decit daca treaba este grava, daca e vreun virus de tratat, altfel cu nurofen, pus in nas si suflat cit mai des nasucul (sau curatat cu pompa). Si cu pusul in nas de preferat ser fiziologic sau apa de mare. Curatatul nasului e foarte important, altfel dau in otite. Eu am patit-o cu Stefi in februarie cind, dintr-o pneumonie interstitiala fara febra am ajuns la spitalul de copii si cu o dubla otita.
Oricum, un tratament de imunizare este foarte bun, macar face raceala mai usoara, citiva mucisori si atit. Eu i-am facut cu Isoprinosine o luna, cite o pastiluta pe zi, dar a mea are 2 ani si 9 luni acum, s-ar putea sa fie doza mai mica pentru cei mai mici. Se face o tura toamna si una primavara.
Sper sa ai noroc si sa ai o fetita rezistenta, care sa nu se imbolnaveasca prea des.
Succes,
Teona


Stiu ca n-o sa scap, inainte de a lua decizia, am vb si cu pediatrul ei si cu d-na Rugina, care e imunolog la pediatrie si mi-a dat pentru imunitate Lantigen B. Cu otita, am auzit la o colega de la firma ca a patitasa, tot de la mucisori. Si i-am luat batista bebelusului, ca nu statea si asa vine de buna voie. Stie sa-si puna tubul la aspirator... O deranjeaza zgomotul, dar prefera asa decat cu pompita, sau cu paiul, cu care e un chin si am si ranit-o de vreo doua ori ca nu sta.
Nici pediatrul Stefaniei nu e de acord cu antibioticul imediat ce da semne de boala. Antibioticul in strainatate se da foarte greu, dar la noi la orice boala, oricat de banala ar fi.... ii si baga pe gat antibiotic. Si uite asa ii face sistemul de imunitate K.O. ( a se citi varza)
Sper sa fie bine. Azi am auzit si eu un pitic tusind la ea in grupa. Pina azi nu am auzit, poate or fi fost si n-am auzit eu, dar dupa ce l-am auzit pe asta azi ma astept. EA nu a racit des, sau sa fie mereu bolnava cum am mai vazut pe la altii, dar nu se stie.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritm_alert spune:

La gradinita aki au probleme cu tel de la rds, incearca pe tel doamnei care se ocupa acolo de tot(Adina 0721-201.555).sigur vei stabili o intalnire si vei descoperi ce atmosfera placuta e acolo-aer curat, liniste, verdeata, jocuri in aer liber si grupe ''aerisite''.doamna e f. amabila cu toti parintii.

BAFTA SA MAI GASESTI LOC!

Eu caut cresa/gradinita particulara care primeste copii de la 2 ani,desi baietelul meu face 2 ani in februarie,nu stiu cum voi face...
Am auzit de Aki club,dar inca nu dau de nimeni la telefon.
De Iris care e noua...
De Paradis nu tocmai de bine...

Sunt destul de stresata...sper sa reusim a gasi cat de cat ceva bun si sa primeasca copilasi mai mici.
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d3lia spune:

Multumesc mult de raspuns.

Delia&Edi.
EDI 16.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

d3lia iti raspund aici in legatura cu cresa la care merge Daria
merge la cresa nr 19 (de stat) din spatele garii Nicolina
Tu depinzi de o anumita zona?Pt mine asta e cea mai convenabila ca pozitie .Despre bagaj nu cred ca e cazul sa-ti faci griji acum,trebuie sa vezi cerintele cresei la care te vei hotari .Mie mai stresant mi s-a parut partea cu analizele ,pt noi si pt Daria.

Parca nu am gasit aici nici un fel de referiri la cresa nr 19.nu are nimeni aici?Daca mai aflati vreo parere de pe la vreo cunostinta mi-o spuneti si mie?

dastefa mami de DARIA -16 nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irena76 spune:

Legat de gradinita Aki din Copou... stati linistite. S-a inchis. Rog ff mult daca stie cineva de ce sa-mi spuna si mie. Ii multumesc anticipat.

Mergi la inceput