cafeaua fara cofeina????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Am mai spus odata chesti asta pe un alt topic asemanator mai demult . Uite ma repet : profa de genetica ( care era o oarecare somitate in domeniu ) spunea ca ajunge o singura gura de cafea ca sa se transmita gresit o informatie genetica fatului . . Nu ma puneti sa va dau surse ca nu am de unde, de altfel cred ca nici nu s-ar face mare publiciatate la asa ceva ca ar da faliment unii. E adevarat ca pe langa toate E-urile , poluarea si etc cafeaua pare inofensiva. Acum fiecare face cum vrea si cum simte ca e mai bine pt bebe. Eu am renuntat la cafea cu cateva luni inainte de a ramane insarcinata( la fel si cola cu cofeina ) si nu am baut nici cat am alaptat. Am considerat ca e un risc in minus si daca pot evita de ce nu ?

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Initial creeata de ggaby

salut sunt noua pe acest site nu stiu exact cum merg treburile pe aici dar m-am aruncat si eu... sunt la sfarsitul primului trimestru de sarcina si vroiam sa intreb daca stie cineva despre cafeaua fara cofeina,este la fel de nociva pt bebe?multumesc si astept raspunsuri


bine multumesc pt raspunsuri vad ca parerile sunt impartite...oricum eu beau cam o cafea pe sapt cand ma apuca dorul...si cred ca am sa o beau...am sa vad eu cum...!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bineinteles ca orice am zice unele dintre noi, tot celelalte stiu mai bine. Dar sa bei cafea in sarcina, si sa mai dai si ciocolata unui copil de nici 2 ani, si apoi sa te mai si miri ce hiperactiv este...... no comment.

Aici nu se recomanda, nici nu se da ok cafelei in sarcina sau alaptare. Dar si aici sint oameni care fac ce vor oricum, indiferent de riscuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by Ana_m

Am mai spus odata chesti asta pe un alt topic asemanator mai demult . Uite ma repet : profa de genetica ( care era o oarecare somitate in domeniu ) spunea ca ajunge o singura gura de cafea ca sa se transmita gresit o informatie genetica fatului . . Nu ma puneti sa va dau surse ca nu am de unde, de altfel cred ca nici nu s-ar face mare publiciatate la asa ceva ca ar da faliment unii. E adevarat ca pe langa toate E-urile , poluarea si etc cafeaua pare inofensiva. Acum fiecare face cum vrea si cum simte ca e mai bine pt bebe. Eu am renuntat la cafea cu cateva luni inainte de a ramane insarcinata( la fel si cola cu cofeina ) si nu am baut nici cat am alaptat. Am considerat ca e un risc in minus si daca pot evita de ce nu ?

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m



OK, nici eu nu beau cafea in sarcina, ca nu o suport:)
Dar am o intrebare: daca o gura de cafea poate fi atat de nociva, ce te faci cu toate fructele, carnea, legumele, chiar si lactatele pline de substante cu efect nociv demonstrat? Tu ce ai mancat in timpul sarcinii, ca sa fii sigura ca nu inghiti substante cancerigene, mutagene, hormoni de tot felul etc?
Chiar ma intereseaza raspunsul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

ok fetelor fiecare cu parerea lui nimic de spus. dar eu nu zic nici ca mi-a recomandat dr. cafea ci doar mi-a zis ca pot bea 2 cafele pe zi stiti ce inseamna aci o cafea espresso din rom nici nu se compare cu unul de aici. eu una inainte eram o bautoare de 3 cafele pe zi pt. am tensiunea mica si ma ridica pe picioare si in plus imi placea f. mult. acum am renuntat cu placere la aceste cafele prefer sa dorm un pic mai mult; in schimb il otravesc cu cate o tigara din cand in cand, nu in fiecare zi dar.... ce ziceti care rau e mai rau....????

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am fost inainte de sarcina si sunt si acum dupa o mare consumatoare d ecafea cat se poate de strong(cam 1litru zilnic). Asa ca in sarcina am continuat sa beau o ceasca mica(fata de canile cu care beau eu cafea ) de cafea cu lapte si asta da la recomandarea medicului stiind cum beam cafea inainte de sarcinasi ptr ca aveam tensiunea ff mica. Apoi cat am alaptat 8 luni la fel am baut cate o cafea mica dimineata tot cu lapte, iar dupa ce nu am mai alaptat am trecut la ritmul meu normal, iar Mihnea este un copil super normal.
Asa ca, parerea mea este sa te documentezi, sa asculti pareri pro si contra, dar sa faci ce simti tu ca este bine ptr tine si ptr bebele tau.
Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by slimatei

din cate vad eu pe pachetele de cafea scrie 0.10 cafeina! deci aproape nimic !nu cred ca e nociva ,oricum ar fi e intr-o cantitate f. mica daca nu vei abuza nu vor fi probleme.dr mie mi-a recomandat 2 cafele pe zi fara probleme.

stefania
12+




De asta am zis ca nu ma mai mir de nimic, daca unii doctori pot prescrie asa ceva.

Cafeaua este un excitant nervos central, pe linga faptul ca hiper-stimuleaza inima, de aici putind aparea palpitatii, care in timp se pot agrava, daca se continua "biciuirea" inimii zilnic si in cantitati mari. Lucru care se intimpla si la fat si bebe, nu numai la mama.

Si aveti grija cu cresterea tensiunii, care este momentana si temporara, reactiv receptorii vasculari actionind exact invers, deci ajungindu-se la scaderea mai rau a tensiunii dupa o crestere prea mica la inceput. Ca sa nu mai zic de fortarea diurezei (adica faci pipi mai des dupa cafea), ceea ce duce la o deshidratare relativa.

Dar evident ca fiecare face ce vrea. Mai rau e ca pe cei mici nu ii poate intreba nimeni cum se simt cu cafeaua luata de mama la bord.... pentru ca ei nu pot raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

imi spun si eu parerea. NU face bine cafeaua in sarcina. nici in cantitati mici. pe langa faptul ca nu ii face bine lui bb, in cazul sarcinilor cu probleme, cu contractii etc. se interzice cofeina sub orice forma. daca beti cafea si bb e sanatos, asta nu inseamna ca e ok sa bei cafea. ca nici o tigara nu duce la probleme atat de grave la copil incat sa se vada din prima clipa. dar nu va imaginati ca e bine pentru el. iar pentru cele cu tensiune mica - lichide multe.

dar acum intreb si eu pe cele avizate sa imi raspunda: e adevarat ca e mai nociva cafeaua fara cofeina decat cea cu cofeina? si nu ma refer strict la sarcina, ci in general.

Aylin, 29+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Aylin (frumos nume, de origine turca, cumva?), depinde de procedeul folosit pentru decofeinarea cafelei. Cu cit mai natural, cu atit mai putin nociv. In ziua de azi nu se mai folosesc solventii nocivi din trecut. Mai des se foloseste metoda elvetiana, care e cu apa si CO2. Nimic rau in asta. Aici imi comand cafea decofeinata prin aceasta metoda si pot sa spun ca nimeni nu si-a dat seama ca nu ar mai avea cofeina (am probat-o pe bautori inraiti de cafea). Doar inimioara mea s-a suparat si la cele 3-5 procente de cofeina, asa ca gata, nu mai beau nici de asta. Oricum facusem o pauza de vreo 13 ani.

Uitati un articol interesant despre cofeina. Vorbeste si despre efectele mutagenice (adica asupra ADN-ului) ale cofeinei. Chiar daca este scris de adventisti, avind in vedere ca aici am cunoscut oameni de stiinta adventisti extraordinar de capabili profesional, va rog sa-l priviti detasati de latura religioasa.

http://circle.adventist.org/files/jae/jae198548021905.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Bineinteles ca orice am zice unele dintre noi, tot celelalte stiu mai bine. Dar sa bei cafea in sarcina, si sa mai dai si ciocolata unui copil de nici 2 ani, si apoi sa te mai si miri ce hiperactiv este...... no comment.




iti dau dreptate si tocmai de aceea am scris aici din experienta mea personala, pentru ca nici eu nu credeam ca poate afecta atat de mult copilul mic pana nu am vazut cu ochii mei. Mi-a luat un an de zile pentru a-l dezvata pe al meu de ciocolata, acum numai ciocolata alba sau cu foarte putina cacao serveste si pe aia rar.

Si este greu pentru un bautor inrait de cafea sa renunte brusc la acest viciu, ma rog, hai sa-i spunem obicei de consum, asa ca eu recomand, daca nu se poate sub nici o forma renunta la cafea, macar reduceti la o singura ceasca sau macar fara cofeina.

Eu imi fac dimineata ceasca de cafea, o pun pe birou si o las acolo. O termin de baut pe la ora 16-17, cate un pic, cate un pic. Dar daca n-as avea-o in fata ochilor sa stiu ca pot oricand sa intind mana sa o iau, as simti o nevoie acuta sa beau cafea. Poti sa-i spui oricum, dependenta, lipsa de vointa, etc... nu pot fara, desi stiu ca nu e cel mai indicat lucru in sarcina.

Andries

Mergi la inceput