cafeaua fara cofeina????

cafeaua fara cofeina???? | Autor: ggaby

Link direct la acest mesaj

salut sunt noua pe acest site nu stiu exact cum merg treburile pe aici dar m-am aruncat si eu... sunt la sfarsitul primului trimestru de sarcina si vroiam sa intreb daca stie cineva despre cafeaua fara cofeina,este la fel de nociva pt bebe?multumesc si astept raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

O cafea cu cofeina/zi nu are nici un efect secundar asupra bb-ului.

Cafeaua decofeinizata prezinta insa, in functie de modul in care a fost prelucrata, substantze nocive, cancerigene asa ca.... alegerea O.K. pare a fi tot cafeaua cu cofeina, chiar si in sarcina!Fara excese, insa!

Raluca 20+ si mami de Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

din cate vad eu pe pachetele de cafea scrie 0.10 cafeina! deci aproape nimic !nu cred ca e nociva ,oricum ar fi e intr-o cantitate f. mica daca nu vei abuza nu vor fi probleme.dr mie mi-a recomandat 2 cafele pe zi fara probleme.

stefania
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Asa cum spune si stefania ... o cafea normala pe zi nu face nimic rau in sarcina. Mie dr. mi-a spus ca e ok o cafea pe zi ... normala, nu fara cofeina sau altele.

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

cafea decofeinizata prezinta cafea fara..cofeina. Cofeina din cafea (pentru producerea cafelei decof) se extrage cu apa sau dioxid de carbon..

16s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cum sa fie OK de la doctor, ba chiar recomandata cafeaua?!? Dar pe bietul fat l-a intrebat cineva daca ii e bine cu atita cofeina in singe???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Cum sa fie OK de la doctor, ba chiar recomandata cafeaua?!? Dar pe bietul fat l-a intrebat cineva daca ii e bine cu atita cofeina in singe???



Medicii spun (si sunt medici, deci au studii de specialitate) ca nu dauneaza cafeaua in cantitati mici. Sigur, e optiunea fiecareia daca vrea sa bea cafea sau nu. Dar asta nu inseamna ca medicii sunt niste idioti criminali, nu? Cel putin nu toti....

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by violetan

quote:
Originally posted by Siminaf

Cum sa fie OK de la doctor, ba chiar recomandata cafeaua?!? Dar pe bietul fat l-a intrebat cineva daca ii e bine cu atita cofeina in singe???



Medicii spun (si sunt medici, deci au studii de specialitate) ca nu dauneaza cafeaua in cantitati mici. Sigur, e optiunea fiecareia daca vrea sa bea cafea sau nu. Dar asta nu inseamna ca medicii sunt niste idioti criminali, nu? Cel putin nu toti....

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 31







Imi dai voie sa rid, da? Daca or fi tot aceia care prescriu antibiotice by default la orice roshu in git sau care inca mai recomanda inceperea diversificarii inca de la 3 luni cu suc de portocale (parca), atunci m-am lamurit.

Fyi, tot astfel de studii am si eu. Tocmai din aceasta cauza pot sa infirm beneficiile cofeinei asupra fatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu cand eram gravida am baut cafea normala. una pe zi, si destul de slaba.
bebe e ok. tensiunea am avut-o mica.
m-am lasat de cafea cand am nascut.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu nu am spus ca medicii mi-au recomandat o cafea pe zi. Eu am intrebat medicul daca pot bea cafea in sarcina. Mi-a spus ca o cafea/zi e ok. Nu sunt o mare bautoare de cafea, dar 1 pe zi tot beau. Si nu vorbesc de cafeaua americana sau aia romaneasca ... care se bea cu canile ... eu vorbesc de o cescuta de cafea espresso ...
Eu nu cred totusi sa fie asta problema, in conditiile in care mancam si inhalam "chimicale" mult mai periculoase ... ma refer la legume, fructe facute la viteza si injectate cu tot felul de substante ... ma refer la aerul poluat pe care il respiram etc. Aaaa ... si consider mult mai periculoase tigarile in sarcina, fumatul decat o cafea ...

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu la sarcina cu Victo am baut cafea zilnic, cafea normala si nu o ceasca, mai multe. Medicul meu s-a cam strambat dar a spus ca daca nu exagerez, merge. Copilul e sanatos tun, dar trebuie sa recunosc ca in primii doi ani a avut o hiperexcitabilitate, nu prea statea locului, daca punea mana pe o ciocolata nu se lasa pana nu manca cateva bucati si apoi nu mai dormea bine, ma rog...nu stiu musai daca respectivele mele cafele l-au afectat, dar ... mai mult de o cafea /zi acum la bb2 incerc sa nu mai beau.

Andries

Mergi la inceput