Pitici de Ploiesti 4

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Fetele, si eu zic sa amanam intalnirea si sa o pregatim din timp, ca sa ne adunam mai multe...
Despre Ursuletul, intamplator o cunosteam pe patroana inca de acum 5 ani, si mi-a picat fisa asa, dintr-o data, ca as putea incerca la ea. Asa ca am facut o vizita la cea din spatele Postei impreuna cu Dana (unele dintre voi o cunoasteti) si am fost foarte impresionate. Am intrat desculte (!), covorul eraproaspat aspirat cu aspirator cu apa, curat, curat peste ot, patuturi ok, din care nu cad copiii, o grupa are camere separate, alte doua grupe au camera cu tripla intrebuintare. Asta e gradinita din centru, ca mai e una (nu stiu unde) si acum se lucreaza la sediul nou, de la sud, unde va fi si grupa mini, cu pitici de un an (deci unde o sa o dau pe Tea) si cu grupe mai mari. Olita proprie, lenjerie proprie etc. Costul e 4 mil. fara mancare si 6 mil. cu mancare la program lung (11 ore). Au contract de catering cu Mon Cher, se asigura doar pranzul (trei feluri de mancare), dimineata si gustarea de la 4 de la pachetel (de acasa). Tipa e foarte receptiva la sugestii si se adapteaza in functie de cerintele parintilor. O mamica a nascut de curand, asa ca in fiecare zi o educatoare sta cu celalt pitic pana la 8 seara in gradinita, ca sa o ajute pe mamica. Au camere video, asa cum am spus, deci poti vedea copilul pe net oricand (si o dovada in plus ca tipa are incredere in angajatii ei). Se invata germana, activitati, petreceri, ma rog, astea cred ca sunt peste tot (dar cred ca e singura cu profil de germana). Contractul are anexat si niste reguli de buna purtare in fata copilului, cand acesta este acasa (sa nu se foloseasca cuvinte gen "tampit" etc.). Se asigura transport (500.000 pe luna). Perioada de proba depinde de copil si e gratuita (platesti doar mancarea). La trei zile de absenta trebuie sa vii cu dovada de la medic ca piticul nu s-a imbolnavit. Grupele sunt cam de 12 copii la gradinita si de 8 la cresa. Contract au cu Dr. Negulescu (vizite periodice etc), asistenta au in permanenta (oricum la cresa nu au educatoare, ci infirmiere si asistente). In fine, daca-mi mai amintesc, va mai spun, cert e ca ne-a placut foaaarte mult. Mai gasiti informatii si pe site-ul gradinitei, dar nu cred ca e actualizat.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

pareri pro si contra despre gradinitele din ploiesti gasiti si aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76926&whichpage=1

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Medeea, multumesc mult pentru informatii; suna tare bine.
mai am o intrebare: un nr de tel si o persoana de contact ai?
se pare ca mi-am convins sotu ca printesa tre sa inceapa gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Eliza, Simali este singura persoana care are argumente impotriva gradinitei Ursuletul. A fost clienta Mihaelei (patroana) si s-au inteles foarte bine, atat de bine incat Mihaela i-a facut confesiuni, inclusiv in privinta fetei pe care a fost nevoita sa o dea afara. Intrucat a ramas descoperita atunci, a angajat o pensionara pentru o perioada foarte scurta... Oricum, nu mi se pare fair play din partea lui Simali sa faca publica pe net o stare tensionata ce le privea exclusiv pe ele doua ca prietene... In rest nu am gasit argumente contra! Oricum, dupa cum usor se poate observa, Simali are doar argumente contra impotriva tuturor gradinitelor din Ploiesti...
Clyo, iti trimit pe PM nr. Mihaelei.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Medeea, multumesc; special pt tine: si ieri si azi dimineata am facut 2 ore pana la birou, la ora 9.30 eram deja un car de nervi.
cand incepi munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Medeea pare faina gradinita, totusi nu sunt prea lamurita cu mesele. O sa merg zilele astea sa discut si eu cu directoarea. La Snow white primea micul dejun, pranz si 2 gustari.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Clyo, eu incep serviciul pe 1 iulie, si am sa o duc pe Tea la gradinita pentru acomodare incepand cu jumatatea lui iunie. Nici nu vreau sa ma gandesc ca o iau de la capat cu naveta si ca o sa las un pitic mic acasa in timp ce eu sunt la servici. Sper sa se acomodeze repede si sa fie totul ok, si eu sa nu plang prea mult...
CatXO, Ursuletul nu are cantina proprie, asa ca mancarea se va aduce in sistem catering, de la un restaurant (probabil Mon Cher), gatita special pentru pitici (felul 1, felul 2 si desert). Cu masa de dimineata rezolvi acasa sau ii pui pachetel. Educatoarele le dau sa manance pachetelul la ora 10. Pentru ora 16 ii pui pachetel la ea, in cazul in care tu o iei mai tarziu (la 18). Deci cu 1,6 milioane pe luna (parca, nu mai stiu sigur pretul) se asigura doar pranzul.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Pentru fetele care folosesc Avent: unde gasesc tetine albastre? Am cumparat biberonul de unica folosinta (cu rezerve) de la Sensi Blu, dar tetina e doar cu o gaura, eu as avea nevoie de 3 sau 4 gauri, iar vanzatoarele habar nu aveau ce vand. Tetina transparenta nu se potriveste (asa cum speram eu)...

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Multumesc pentru urari! Am o super finuta, care a fost tare cumintica si bucuroasa sa fie in centrul atentiei. Suparat nevoie mare Tudor, in schimb, a refuzat catogoric sa doarma in alta parte decit acolo unde era mai multa galagie. Cum il duceam in dormitor se trezea si ii ardea de joaca! Dar in gagalgie.....viata lui! A bagat somn la greu!


Despre gradinita Ursuletul sa stit ca am si eu o prietena care are fetita acolo si e foarte multumita! Am inteles ca se ocupa foarte bine de copii, iar acum au in plan un program de scoala dupa scoala pentru clasele primare si iti poti duce acolo copilul sau mi se pare ca il iau tot ei de la scoala si se ocupa de elctii si tot tacimul.

Acum iau o pauza! Revin...

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)
Botezul lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Buna dimineata! Cafea?

Medeea,despre gradinita,cum se procedeaza?Sunt locuri ? Eu am bagat fisa la cresa 39 din vest si au zis ca ma anunta ei dupa Paste daca este acceptat.Nu m-au anuntat,integeg ca nu l-au acceptat. Apropo ,dupa ce anume ii accepta sau nu? Pt noi ramasese tot gradi Snow white din toamna.Dar n-ar strica sa vizitez si Ursuletul.

EDWARD 29.11.2004
poze->

Mergi la inceput