Somnul de la ora 10

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Hilde, mie mi se pare ora 22.30 foarte, foarte tirziu pentru un copil. Daca l-ai culca mult mai devreme, in jur de 7.30, nu ar mai avea nevoie de atita somn in timpul zilei.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Bic, daca il culc mai devreme...pai eu tot pe al 8 il culcam ... se scoala la 5 dimineata si de aceea am modificat ora de somn plus ca nu-i este somn la ora 8.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu as face asa: l-as culca tarziu, asa cum e obisnuit el, la 22 ca sa doarma pana a doua zi la 7. Apoi l-as lasa sa doarma si dimineata, de la 10 la 11, 12. De-abia peste somnul de dupa-amiaza as sari in prima zi. Dupa ce-a mancat de pranz l-as tine "ocupat" pana pe la 7-8 seara (chiar daca e mai greu. Asa, daca se culca la 20 castiga 2 ore si doarme si mai mult astfel incat n-o sa mai aiba nevoie de somnul de dimineata. In ziua urmatoare sunt sanse mari sa adoarma imediat dupa ce mananca de pranz, pe la 12,30-13. Si, daca doarme pana la 15, aveti o dupa amiaza intreaga ca apoi la 20 sa fie in pat. Si tot asa. Si eu i-am facut modificarea asta in program cand a inceput gradinita. Pe la 3,6 -4 ani si-a scos singur si somnul de dupa amiaza, ajungand sa se culce la 19,30-20 si sa doarma nonstop pana la 7-7,30 dimineata. Dar un copil mai mic are nevoie de mai multe ore de somn.
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afromama spune:

si noi dormim de la 11 la 13 de regula..si avem peste cateva zile 1 an.de micuta doarme asa..rar cand renunta la acest somn...
seara in schimb tot tarziu adoarme..nu am reusit sa-i schimb ora de somn..eu sunt convinsa ca va creste si isi va schimba programul de somn.nu o pot forta sa doarma cand nu vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Si noi am avut aceeasi problema pana nu demult. ariana are acum 1 an si 7 luni. De cand am adus-o acasa din maternitate, mi-a dormit dimineata de pe la 10-11 pana pe la 12-13. Se trezea manca pranzul, ieseam repede afara, iar pe la 15 cel tarziu 16 o lovea somnul pana pe la 18-19. O perioada ieseam afara cand se treazea la pranz, i dadeam fructe si ieseam repede afara. Acum, de cand am trecut la programul de vara e super ok. Pot iesi afara si mai tarziu, nu se mai intuneca asa repede.
Acum programul este cam asa: trezirea 8.30-9, afara de la 10-11 pana pe la 13, somn de la 15 la 18, uneori chiar 19 spre disperarea mea, apoi alta tura de plimbare, parc cam 1 ora si cel tarziu la 22 somn.
Programul si l-a facut singura.

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aprilie1976 spune:

Programul il face bb, si de somn si de papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Crisitna C, e interesant cum ai zis tu. El daca papa la 14-15 dupa 30 minute incepe un cascat si efectiv se intinde pe covor de somn si trebuie sa-l culc.Mi-e teama ca daac doarme de la 8 se scoala devreme.
Dar este adevarat faptul ca programul si-l face bb nu noi. sunt de acord cu asta Auras. Io asta astept sa si-l modifice singurel dar nici vorba inca.....
pe toate fetele care mi-au raspuns

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 5 luni)

Mergi la inceput