Mamici de martie - aprilie 2007 (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Azi am fost la ultimul control.

Vineri la ora 8 dimineata ma duc pentru cezariana. Asta in cel mai fericit caz. Mi-a recomandat sa stau la pat pana atunci. O sa fac anestezie generala.

Deci puteti sa ma treceti pentru vineri -16.03.2007.

O rugaminte am la voi. Imi poate da si mie cineva link-ul cu adeverinta aia de salariat pentru internare pe care a dat-o Eliana?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vcarmen spune:


Gata fetelor am terminat si bagajul l-am inchis si l-am pus la usa . ce am uitat o sa imi aduca sotul din dotare.

FELICITARI ALEXA MULTA SANATATE SI TIE SI FETITEI TALE .

Andra sper sa nu te superi, dar o sa te sun , de felul meu nu am rabdare sa scriu mesaje. asa ca s-ar putea sa te sun pe tine.

AMR citeva ore.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

gata, am mai amagit-o cu putin lapte si a adormit;

SA VA SPUN POVESTIOARA:

La ora 20.05 ne uitam la un film cand am simtit niste crampe prin burta apoi imediat o scurgere de lichid destul de abundenta si mi-am dat seama ca s-au rupt membranele; nu am bagat in seama acele crampe pt ca mancasem cam mult in ziua aceea cu nasii nostri si am zis sigur e de la mancare; mi-am anuntat sotul care a zis ca glumesc sigur, insa nu era gluma m-am convins cand am ajuns la baie, deja nu mai putea de bucurie, ma intreba daca sa-i anunte pe parinti... si alti, eu nu ca avem timp destul;
intru calma sa fac o baie, lichidul curgea la fiecare miscare plus ca incepeam sa am contractii, mi-am sunat moasa am anuntat-o ce si cum si a zis ca cea ce simt nu sunt contractiidoar o pregatire a uterului insa pe mine ma durea destul de tare fara sa se intareasca intreaga burta si nci spatele nu durea, oricum a zis sa -mi i-au bagajul si sa mergem la spital sa vedem mai exact;

la ora 21 eram la spital la primul control aveam dilatatie 2 si acum intervine chestia: a facut moasa cu degetele prin miscari concentrice dilatatie de 6 cm; de aceea e f importanta o moasa daca o cunosti si te ajuta... a urmat clisma, analizele, toate f rapid, deci nu se mai punea problema sa ma intorc acasa si sa astept cuminte pana la dilatatie mai mare; totul era deja f rapid nu am mai avut timp sa sun parintii prietenii care de abia asteptau, de astea s-a ocupat sotul;

la urmatorul control aceasi operatiune a moasei si am ajuns la dilatatie 8 cm, ma intreba daca ma doare eu ii raspundeam da, putin dar inca suportabil, ea supandu-mi ca durerile la dureririle alea mari tre sa curga apa pe mine, asa ca ...inca nu se punea pb; la dilatatie 8 era deja ora 22 analize, clisma facute; mi s-a pus o perfuzie prin care controla contractiile si de acum a inceput greul; a zis ca e mai bine sa ma ridic din pat si sa ma plimb cu stativul cu peruzia dupa mine, erau deja contractii si la doua min cand simteam ca imi pierd burta, dureri de jur imprejur, incercam sa trimit mesaj la sot dar nu eram in stare in timpul lor;

la 22.15 cand am zis ca nu mai rezist in picioare am urcat pe masa si avea 10 cm , deci dilatare completa; totul s-a intamplat atat de repede incat bebe nu coborase spre iesire, a urmat partea grea pt ca trebuia sa imping cand veneau contractiile si acestea erau nu gluma tot la doua min sau si mai des, nu mai puteam vb la tel sa-i zic la sot sa fie pe aproape; partea cu impinsul mi s-a parut tare grea trebuie sa stai cu fundul jos iar eu aveam tendinta sa-l ridic si astfel din trei impinsuri doar una era eficienta; imi tot zicea ca mai e putin ca deja se vede parul la bebe trebuie doar sa ma concentrez si sa imping bine; fiin si lichidul verde pt ca depasisem termenul iar eu nu reuseam sa imping a trebuit sa faca epiziotomia;

la 22 .40 s-a nascut TIMEEA au aspirat-o repede dupa care a inceput sa tipe, eu imi tot ridicam capul sa o vad dar nu aveam voie, a luat-o asist de copii la sters masurat , cantarit, am vazut-o am pus mana pe piciorus tare micuta era, si apoi a luat-o si pana dimineata am stat separat ;
cam asta a fost , am nascut doar cu asistenta moasa pe care amluat-o de acasa si cu o infirmiera; restul , eu zic ca nu mai are rost sa pove, partea cu placenta si apoi cusatura care desi a fost cu anestezie a durut putin cand ajuns la piele; se face invreo trei straturi;

GATA, ASTA A FOST POVESTEA NASTERII.

INCA CEVA eu am folosit pe toata per sarcinii produse de la aloe vera atat vitamine, creme de vergeturi plus o crema cu propolis care de la sapte luni am introdus cate 2 ml si in vagin pt pregatirea si inia o pauzarea acestuia, tot la recomandarea moasei, si si-au dovedit efectul, nu am fost prima careia i le-a recomandat;

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Felicitari Aliona si Paxela sa va traiasaca comorile si sa va refaceti cat mai repedeeeee!!
Kmi interesanta povestea ta, mai ales faza cu interventiile moasei, buna moasa asta!!
Eu deja imi fac tot felul de ganduri. Cand aud de cezariene mi se zbarleste parul pe spinare, nu stiu de ce sutn asa ingrozita de ele. Sper sa nu ma vad in situatia de a face una, desi si cand imi aduc aminte de durerile alea .... brrr.
Va las ca iar incep sa imi fac tot felul de ganduri.


Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

si nu in ultimul rand, Elyanne multa multa bafta si sanatate la bbei, sa auzim d bine si sa va vedem cat de curand acasa.

Diana 33+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna,Alyna!

Asa este noi suntem miresici de 2005...ce vremuri...intreb de Polizu pentru ca eu voi naste acolo, numai ca n-am apucat sa vorbesc inca cu dr-ul, detalii legate de spitalizare, de genul rezerve, etc, si pina sapt viitoare cind merg la control vreau sa ma documentez. Io am termen 23 aprilie, dar sigur va fi mai devreme, avind in vedere figurile pe care le face colul meu + contractii, plus ca la mine va fi cezariana...daca stii ceva detalii te astept cu viu interes

Roxygeo 34


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dallina spune:

Fetelor mi-e dor de voi, am ramas fara internet si sufar ingrozitoooorrrrrr.Dar se va remedia situatia in cateva zile si ne auzim atunci.Imi pare rau ca am ramas in urma cu urarile de bine pentru proaspetele mamici si pentru bb, dar sa stiti ca am fost cu gandul aproape de voi.Sa fiti cu totii sanatosi si fericiti.Nu am reusit sa citesc din urma dar promit ca voi recupera.

Va pup si aveti grija de voi.
33+cu bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna fetelor!

Felicitari Paxelei pt bebe .Sa fie sanatos si papacios.
Multumim fetelor care ne impartasesc experientele lor de la nastere.E foarte interesant pentru cele care urmeaza sa aiba aceasta esperienta.

Sa pregatim majoretele pentru fetele care urmeaza:


Pupici si numai vesti bune sa auzim!!!!

Cami +34 Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Felicitari Alionushca si Paxela sa fie sanatosi bebeii si sa va bucurati de ei.

Kmi da ma uimesti, ce nastere rapida, nu da si pe mine norocul asta.

Multumesc inca o data pentru urari.



Cria33+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Doamne, Aliona ce a trecut timpul! Parca ieri ne anuntai ca esti graviduta! Felicitari pentru micuta Ilinca Sa fie un copil sanatos si sa fie fericita si iubita de toata lumea


Poze Laura

Mergi la inceput