Dragalasi poznasi de ian-febr 2004 (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Azi m-am trezit cam prost dispusa, ma cam doare capul si cred de la sinusuri, insa nu am voie sa iau mai nimic. Mi-e si lene pe de o parte si nu as iesi nicaieri, insa m-am cam plictisit. Tati s-a oferit sa o ia pe Alex la birou cu el, insa cum e cam racita nu as lasa-o. Nici cu ea nu stiu ce sa fac, nu are mai nimic. Adica f putin muci, nu mai are chiar ca ieri. II dau tratament. Si totusi ai impresia ca fornaie putin si tuseste rau numai cand se trezeste din somn. Vineri am fost la medic si zice ca nu are absolut nimic.

Emilly, si pentru mine era foarte comod cu bibe, insa ma gandeam ca nu e sanatos pentru dinti. Pe langa cariile de biberon, risca sa ii iasa dentitia definitiva stramba. Eu sunt exemplul cel mai elocvent, m-am trezit cu dinti de "morsa" si am purtat aparat dentar ani buni. Sigur, nu e cert ca bibele a fost de vina, insa avand in vedere ca am baut din el pana spre 5 ani, el e cel mai probabil vinovat. Asa ca la Alex desi a iesit scandal si a refuzat laptele vreo cateva zile am perseverat si acum abia asteapta cana sa bea. In afara de putina mizerie si fapul ca nu bea suficient o saptamana acolo, nu sunt probleme. Aaa, si protestele, dar copiii se adapteaza repede.

Tania, multa sanatate piticelor, sa se faca repede bine. Tie felicitari pentru definitivat si sa stapanesti sanatoasa Matizul. Felicitari si mamei tale si sa aiba mare grija de ea. Cat despre nazdravanii, ma linistesc ca vad ca mai sunt si alte nazdravane ca a mea. Dar la pampers...Alex chiar face noaptea, chiar daca o pun la culcare. Si apoi face inca o data undeva pe la un 6 cred. Stiu ca in mod normal nu ar trebui sa faca in somn, insa si eu ma scol de 2 ori pe noapte, si chiar si cand eram neinsarcinata. O sa vad cum o dezvat eu, doctorita zicea ca e numai de diciplina.

Rox 15+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Roxana multumesc pentru raspuns! cu cariile de biberon alea nu se intimpla daca ii dai bibele seara sau in cursul noptii? si apoi nu inteleg cum poate afecta biberonul dentitia definitiva.Te rog frumos sa ma luminezi.

hmmm, deci suntem singurele...rusinica mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Tania felicitari, felicitari!! bravo tie! sa stapinesti sanatoasa masinutza si sa fie safe si sa faci multi km cu ea!
Sanatate la micute si mamei tale! sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!

te pupicesc cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salut!
Tania, felicitari pt definitivat, pentru masina si pt reusita mamei tale (ma bucur foarte mult)! Credeam ca fetele si-au revenit... Multa sanatate!
Emilly, Sebi a folosit biberonul (doar pt lapte) pana de curand (acum 2 doua luni maxim), cand alerga cu bibele in gura, s-a impiedicat, a cazut si si-a spart barbia-buza de jos (nici nu stiu sa-ti explic mai bine). S-a speriat foarte tare cand si-a simtit gurita plina de sange si de atunci, n-a mai cerut niciodata biberon!
Roxana, pampers mai poarta si Sebi noaptea: uneori nu face pisu, uneori ii mai da drumul (spre dimineata) si nu-mi convine sa ude patul, ca este nou. Ziua nu mai avem probleme, fuge singur si face la wc sau la olita, dupa preferinta de moment (ba chiar insista sa "se stearga singur" si-si "pune coada" de hartie).
In ceea ce priveste agitatia, depinde de activitate... Eu cred ca... rabdarea se educa!
Adriana, m-ai facut sa zambesc, multumesc!
Ioana, foarte frumoase pozele!

Sebi este ok dupa operatie (i-am scos amigdalele acum 3 saptamani), mananca f bine, s-a grasunit (nu l-am pus pe cantar, dar se vede si se simte cand il iau in brate), merge la gradi.
Se observa ca a trecut in alta faza de dezvoltare (dupa ce a implinit 3 ani), gandeste, vorbeste, se joaca precum un baietel mai mare.
Mi-a confectionat o felicitare foarte draguta de 8 Martie, la gradi, si drept urmare, l-am invatat si eu sa lucreze acasa niste felicitari pt bunici (bucurie maxima!).
Azi il tin acasa, ca este ragusit, pt ca tipa la joaca.... Sper sa nu fie cazul de cine-stie-ce tratament!

Sotul meu m-a surprins, si tot pt a serba ziua de 8 Martie, a facut rost de bilete la un spectacol la Bucuresti, pt vineri 9 martie, la Sala Palatului: au venit RAFAGA, iar in deschidere a cantat MANDINGA. A fost f. frumos si... antrenant!

Pt ca eu visasem ca am avut accident de masina chiar cu o noapte inainte de a pleca la Bucuresti, am sfintit masina!, nu l-am mai luat pe Sebi cu noi (l-am lasat la mama) si noi am ramas peste noapte la Buc., la un var (initial am vrut sa ne intoarcem acasa tot in seara aceea). Ne-a intors cu bine, sambata, insa.... duminica, in drum spre Mangalia..... era sa fim facuti acordeon.... si iaca si visul meu!!!!!

S-au busit unii chiar in fata noastra, noroc ca nu aveam decat 80-90km/h (urma sa intram pe podul de la Agigea si oricum incetineam) si ca ne-au tinut franele (a iesit un fuuum din roti!!!! dar masina a inghetat imediat). Costi a fost pe faza si l-a vazut pe nebunul care gonea din urma noastra, l-a lasat sa ne depaseasca si ala... trosc! a intrat in cel din fata lui....

Sperietura a fost f mare, pt ca ne-am oprit la cel mult juma de metru de cei din fata si masina din urma noastra, cam la 30 cm in spatele nostru....
Sebi dormea intins pe bancheta din spate.... a cazut intre scaune, s-a lovit la spate.... si bine-nteles ca acum a inteles (si nu mai comenteaza/protesteaza) de ce trebuie sa purtam mereu centura de siguranta!
Slava Domnului ca n-am patit nimic!!!!!!!!

Va pupam, sa aveti o saptamana buna!




Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vic, bine ca sunteti bine sanatosi si nu s-a intamplat nimic rau doamne fereste. Refacere rapida lui Sebi.

Emilly, bibele afecteaza pozitia dentitiei definitive, adica ies dintii strambi. Mie mi-au iesit cei de jos spre in spate insa s-au corectat usor, si cei de sus spre fata rau, erau diagonali nu verticali. Tot maxilarul era cumva modificat si stomatologul a dat vina pe bibe. Si tare am mai patimit cu afurisitul ala de aparat (adica am avut vreo 3 modele, si unul permanent la un moment dat) ca tare nu as vrea sa se chinuie si Alex asa.

Eu am inceput cam prost saptamana, nervi la birou, Alex agitata la gradi. Sper sa continue bine.

Rox 15+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Buna Dragelor,

Noi suntem bine, Alex este si el super agitat, nu ar sta o clipa locului. Noi am renuntat la pampersul de noapte din vara.Peste noapte nu face pisu, ma mir ca reuseste sa se tina atat, in conditiile in care mai bea apa peste noapte.De biberon am scapat tot din vara, a renuntat singur. Are in schimb prostul obicei sa se trezeasca peste noapte sa vina la noi in camera.Aseara am facut 3 ture cu el, ba ca ii este sete, ba ca este dezvelit,etc.

I-am admirat pe Arturici .

O saptamana excelenta tuturor!

Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Layla, pai a mea nici nu adoarme fara mine, mai nou adoarme la mine in pat si o transbordam. Uneori mai face prezenta si noaptea, or trebuie sa ma duc pana la ea, or ii strig sa adoarma ca sunt acolo si usile sunt deschise.

Rox 15+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Multumesc dragelor(tuturor) pentru urari!
OOPs! Adrian cred ca se simte izolat de expresiile de genul ,,dragelor,, fetelor,, si nu vrem sa se supere si sa ne lipseasca de intreventiile lui mai mult decat binevenite si mucalite,nu??

Doamne, Alina ce emotii... bine ca n-ati patit nimic! Sanatate maxima lui Sebi!
Au trecut aproape 3 saptamani de la accidentul lui Costin si masina nici jumatate nu-i gata... Numai achizitionarea masinutei mele mai compenseaza supararea in privinta masinii vechi.Nu stiu care-i modalitatea sa-i ,, motivam ,, pe cei de la service. In conditiile in care incaseaza o groaza de bani pt repararea ei(reparatia a fost evaluata la 110mil-platita de casco)
O saptamana minunata tuturor!

Tania cu Anduta(14 sept'96)+ Bibi (14 febr'04)

Noi!


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Roxana stiu ce zici ca si eu am purtat aparat dentar din cauza sugerii degetului ani de zile.Eu nu vad cum faptul ca bea laptic 1-2 minute dimineata si 1-2 minute seara din bibe, i-ar putea afecta dentitia dar asa o fi nu zic ba.Sa scapam si de gripa ce ne-a cuprins si in primavara dam totul la catel

Mav cumplit...bine ca sunteti ok...

Cu alunele, nucile cum se impaca micutii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Seara buna!

Sa raspundem si noi intrebarilor puse:
1.si Rares poarta scutec(Up&Go de la Libero, nr. cel mai mare). Eu nici nu am incercat macar sa i-l scot. O sa fac chestia asta la vara, cand va fi cald. Oricum de f. multe ori nu face nimic. De putine ori m-a strigat ca face pisu, l-am pus pe olita, apoi iar nani.
2.Rares e si el plin de viata, dar in limite rezonabile. Nici nu-mi propun sa-l opresc. Mi se pare firesc sa vrea sa alerge, sara, faca tumbe... Pe noi ne distreaza teribil. Limitele le punem cand devine obraznic sau ii deranjeaza pe altii. Si de regula e f. intelegator.
3.el nu papa alune si nuci. M-am temut de alergie, dar se si ineaca cu ele.
4.Ana, la Naturalia mergem pt. tratamentul homeopat, la dr. Chirila Maria. Suntem tare multumiti de evolutii si de dr.
5.si Rares bea inca din biberon lapticul de seara. Am incercat sa-l fac sa bea cu paiul si merge, dar pt. cantitati mai mici (cam 200 ml). Cu biberonul bea si 400 ml. Nu stiu cum vom scapa definitiv ca uneori imi precizeaza f. clar ca vrea lapte din biberon .

Tania, falicitari pt. Matiz si pt. job!!! Imi pare tare rau de accidentul lui Costin. Si eu care credeam ca va vad in Bucuresti...A mai dat examenul la fr? Sanatate fetelor!

Mav, ce surpriza frumoasa ti-a facut sotul!!! Super! Bine ca e totul ok si ca Sebi e bine. Sanatate multa pt. pitic!!!

Rox, si tie o saptamana minunata si plina de optimism!!!

Ioana, multumim pt. poza! E super! Rares nu a acceptat ca sunt Arturicii. Trebuia sa-i arati si cu fata ca sa se convinga.

Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput