Dragalasi poznasi de ian-febr 2004 (92)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

La multi ani, mamici dragalashe!
Sa fiti fericite si rasfatate de soti, de copii, de toti cei din jur!!!

Monica, petrecere frumoasa in Spania! Cred ca e tare frumos acolo desi nu am auns inca. Asteptam poze.

Darael, pt. mesajul pe PM. Esti un dragut ca de obicei...

Anabordea, v-am vazut pozele si ai doua fetite mi-nu-na-te!!! Ce tort haios si ce de lume a fost la ruptul turtei!

Rares este bine. Am fost cu el la control dupa 4 luni de tratament homeopat. A iesit pozitiv inca la doi agenti alergeni (polen de arbori si acarieni), asa ca vom continua tratamentul pt. acestia. In rest e super ok, sanatos tun, vois, plin de viata si de dorinta de a se juca (mai ales cu noi dupa ce venim de la serv.). E tare afectuos si f. intelegator. Ieri de ex. a pus-o pe bona sa-mi cumpere o floare ca sa mi-o dea el si acasa a facut un desen ca si cadou pt. mami.
M-am hotarat sa-l inscriu la gradinita MApN-ului, dar inca nu stiu la care dintre ele pt. ca sunt doua.
E haios si plin de replici care ne lasa paf. Vrea mereu sa ne ajute la orice in casa, el ne da medicamente daca suntem bolnavi, ne face masaj cu manutele acelea mici si scumpe.
Nu suporta sa-i spun ca e "iepuras", "ursulet"... de fiecare data protesteaza vehement si ne apasa ca el e RARES.
Acum intr-o seara, era infasurat tot in prosop si i-am zis are fata de fetita. Nu va spun ce furtuna am starnit. Mi-a zis ca s-a suparat pe mine ca l-am facut fetita, ca el e baietel si ca nu are parul lung, nu poarta rochita si nu se joaca cu papusile. El e baiat pt. ca are pantaloni si se joaca cu masinile. Ce inseamna domnule asumarea rolului de gen!!! Am ramas fara replica si, evident, mi-am cerut scuze.

Va pupam si va dorim o zi minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Adriana, e tare haios Rares, mi-l si imaginez serios cum explica el. Asa face si Alex, zici ca filosofeaza. Succes cu gradi, de cand incepeti?

In rest ce fac mamicile si taticii? Cam liniste pe aici.

Eu cu Alex azi, a tusit dimineata rau si ma speriasem, asa ca am tinut-o acasa. Numai ca acum e chiar bine. M-o fi pacalit. E haioasa foc, desi ieri la gradi m-a cam suparat. Nu prea a stat linistita, desi alti copii stateau, nu a vrut sa cante si sa participe la nici o activitate, si a fost in mod repetat tartorul rebeliunilor. Dar i-a placut sa ne punem palmele pictate pe panou si mi-a dat cu mare drag cadoul. Am o pictura facuta de ea, ma avertizeaza de mult ca imi picteaza. Si azi zice ca nu a ajutat-o nimeni.

Apropos, 2 intrebari:

- Mai foloseste cineva pampers noaptea? Dc nu ii pun Alex face pe ea in pat si nici nu se scoala. Dr a zis ca nu are absolut nimic daca in rest nu se scapa si ca e numai prost invatata.

- Mai sunt pitici asa agitati care nu fac nici o activitate mai mult de 5-10 min, care nu stau deloc jos nici cand alti copii stau, pe care nu ii poti lasa singuri nici 30 de sec ca fac o prostie, etc etc? Ca sa ma lamuresc si eu ca e doar varsta, desi la gradi in afara de Alex si inca o fetita, ceilalti nu prea pareau asa. Dar acasa...

De la mine, Alex si BB din burtica pe care l-am simtit deja cum misca.

Rox 14+si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Roxana si noi purtam pampers noaptea, nici nu ma agit prea tare si nici nu ma sperie ideia de a-i mai pune citeva luni bune de acum incolo.
La capitolul agitatie, noi stam binisor, adica uneori e chiar cumintica si linistita si ne mai si intelege, chef sa aibe.

Eu as vrea sa va intreb despre laptic, daca le dati cu bibele, daca le mai dati si cit de gras e lapticul.Noi am trecut la cel de 2% de ceva vreme gindindu-ma ca o ajuta la scaun, caci e tare constipata uneori, si chiar a ajutat-o.In rest suntem bolnavioare, astept sa se trezeasca si sa mergem la medic.Nu e bine deloc, de 3 zile febra 39, 40, e pentru prima oara cind imi face asa febra.Sper sa fie bine cit mai curind...

pupicei si we frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Roxana,

am si eu 2 feciori care nu stau ce 4 minute, 2! minute locului!
Tb sa mai alerge ei un pic, sa ma sara iar, sa mai faca ei o nazdravanie!
Ref la pampers si noi am revenit ca am obosit sa ma tot trezesc noptile sa ii duc la baie.

De 4 zile mergem zilnic la bazin unde e musai sa se agite ca e apa f mare (nu ajung nicaieri ei cu picioarele jos) si stam minim 1 ora in apa! Ce crezi ca fac cand ajungem acasa? Incep sa alerge!
Peste 1 sapt ii inscriu si la gimnastica; astept sa vina primavara (chiar, mai dati si la noi niste caldurrra!) sa ii pun pe role si pe biciclete. E clar ca imi trebuie activitati sportive, nu gluma.

Emilly,
Eu tot de 2% le dau.
La adresele cu poze ne pui te rog adresa aceasta?
http://community.webshots.com/user/arturicii_2007 Multam!


Adriana,
Sa vedem ce zice R cand i-o vedea pe Arturici:
http://family.webshots.com/photo/2799641580098043591EvcNKp
Tb sa ii explici ca unii baieti au par lung si nu sunt fete!
Uite, le plac ATV-urile: http://family.webshots.com/photo/2751132300098043591kDdJVF


Un salut de la prietena noastra ce tocmai isi lua micul dejun l anoi pe balcon: http://family.webshots.com/photo/2468491980098043591fONZOu
Un we fain tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Buna dragutzilor!

Ia uite ce de lume pe aici!
Adriana iti multumesc de aprecieri. Cred ca toti avem niste prichindei tare draguti si foooarte zgubi. Apropos de alergia lui Rares, la ce homeopat il tratezi, ca am inteles ca o dr homeopat despre care am auzit numai lucruri bune e la Naturalia..

Cat despre pampers..si noi tot cu el noaptea, ca nu m-am omorat cu dezvatatul ca daca am 2 si ma mai duc si la munca de cand avea aia mica 4 luni (adica de acum 10 luni) mi-e tare greu, mai ales ca inca o alaptez pe cea mica si ma duc ca un zombie noaptea cand se trezeste, ma asez langa ea (ca au paturi supraetajate de 200*90 cm) si adorm in timp ce o alaptez Nu va mai spun ca uneori chiar nu imi amintesc cum am ajuns la ea in pat...SI, in plus, mai lucreaza si sotul in schimburi...iar cand e de noapte e si mai si!
Cat despre agitatie, asta e varsta cand nu stau locului deloc, dar mai cred si ca fetitele, parca, sunt un strop mai linistite (asta o zic vazandu-le in comparatie cu verii lor). Diana e, in schimb, extra turbo daca papa vreun gram de cioco...
Voi ce faceti anul asta cu gradi? Ca eu intentionez sa o inscriu pe Di dar nu prea stiu unde si daca va accepta ideea, ca numai cand aude incepe sa urle, ca deh, ea nu vrea la gradi sau la scoala, ci direct la serviciu, eventual cu tati.
Diana e fata lui tac-su rau de tot!! Sunt ca timbrul pe scrisoare!

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neataaa. De azi ne-a dat tati la fiecare laptopul ei ca sa nu ne mai certam. Sa vedem ce face cand apare si piticel, o sa il ducem pe tati la sapa de lemn. Dimineata a izbucnit in ras ca ne jucam fiecare la laptopul ei, pus in brate pe canapea. Ne-a zis de vreo 2 ori "pa" pana sa ii raspundem.

Emilly, multa sanatate Ilincai. A mea e mai mereu racita, nici nu ma mai agit asa. Cat despre lapte, eu i-am desfiintat "bibe" din primavara trecuta, le-am aruncat pur si simplu ca altfel nu mergea. Cu mine bea cu cana si cu mama numai cu biberon. Oicum ea folosea bibe numai ptr laptic, restul, adica apa bea de la 1 an cu cana obisnuita nu cu cioc. Bea de regula laptele pe care il beau si eu, Dorna 1.5%, insa de multe ori ii mai iau lapte praf Nestle Junior care e pr 1-3 ani - ptr ca are suplimente si pentru ca ii place sa si-l faca sngurica, adica sa amestece in cana.

Ioana, multumesc de incurajari, esti tare ca rezisti cu 2. Si eu ma gandeam ca sportul sa o mai doboare, dar nu am cand sa o duc ca e pana la 6 la gradi. Din mai o duc si eu la inot.

Ana, nu e prea incurajator ce spui despre 2 copii dpdv al oboselii, deja imi fac griji pentru ce ma asteapta din toamna. Alexandra e 2 in 1, adica nu prea se comporta ca o fetita si in general prefera sa se joace cu baieti. Cat despre gradi, eu am dat-o de dinainte sa faca 2 ani si in afara de boli a fost ok.

Rox 15+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Rox, poate o sa ai avantajul ca e diferenta ceva mai mare intre copii, dar nu-ti face sperante prea mari ca te vei odihni . Pe mine ma dispera f tare, ca, oricat incercam nu reuseam sa le fac sa adoarma in acelasi timp, sa pot face si eu ceva prin casa...Dar nu...cand adormea una se trezea alta...Si cand dormea cea mica ii striga Diana in ureche "Dariiiiiiiiiaaa". Dar sunt n chestii care compenseaza, mai ales cand ii vezi ca se dragalesc si cand se cauta si se striga daca nu se vad 5 minute...

Ana, mamica de Diana Alexia (28.02.2004) si Daria Oana (6.01.2006)
Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mi le si imaginez pe piticele tale dragalindu-se. Oricum sperante de odihna nu imi faceam, dar speram totusi sa fie cat de cat rezonabil nu sa pic de somn. Pupici fetitelor tale.

Rox 15+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

arturicii sa-mi zici daca am modificat bine listuta.Mi-a trebuit ceva timp sa-mi dau seama ce imi ceri, eram total in ceata

Roxana, Ioana multumesc pentru raspunsuri! noi inca mai avem bibele pentru lapte ca mi-a fost mie mai comod asa.Chiar sunt curioasa, suntem singura fetita care presteaza la bibe? nu mai zic nimic de shishi ca mi se face rusine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Bonjurica dragelor!
va mai amintiti de noi?...am avut o perioada super incarcata: amandoua fetele au fost ,,virusate,,. Anduta mi-a facut 4 zile temperatura peste 39, a fost molesita, dar fara alt simptom. Bibica in schimb mi-a vomitat 3 zile nonstop..., nu temperatura, nu scaun apos... insa am stat 24h in spital pe perfuzii, pentru ca se deshidratase si nu puteam s-o alimentez deloc oral. Au trecut-o pe ampicilina, la care intro ora a facut o eruptie urata pe fata: verdictul...e alergica la ampicilina. Ei si pentru ca era imobilizata la pat a trebuit sa-i pun pampers. Nu va spun ce mi-a urlat si cat s-a zvarcolit, ca nu poate sa faca pipi pe ea . eu ii spuneam : hai fa pe tine , ca nu se supara mami! Ea ..NUUUUUUU VREAU.... ma doare pasarica.....m-am luptat efectiv cu ea sa faca si plangea cu lacrimi de crocodil. Mi-era teama sa nu se obisnuieasca iar cu pampers, dar m-am temut degeaba.
Seara inainte de culcare, cere singurica la baie, si foarte rar se trezeste noaptea si face la olita. In restul zilei face pe colacelul reductor la vasul de WC. In general este un copil linistit, dar nazdravan. Adica, nu este agitata ca fel de a fi, dar face prostii la greu. Cum prinde ca nu esti atenta la ea...se catara peste tot, strica tot pe ce pune mana, e innebunita dupa papusi si puzzle cuburi. Sta si cate o ora si face la el(are 5 jocuri de cate 12 si 24 de bucati).

Am insa si vesti bune personale ....am trecut pe post definitiv si cu ocazia asta azi , mi-a facut Costin cadou un Matiz rosu....am ratat 8 Martie, dar este si in contul zilei femeii...sunt tare fericita.....
Mai mult la bilantul de 5 ani al bolii mamei mele, i s-au facut toate analizele posibile(rmn, makeri tumorali, analize de sange, control papa-nicolau, etc) si ni s-a adus la cunostinta ca din lupta cu cumplita si lunga boala care a avut-o....A IESIT INVINGATOARE MAMA! am simtit nevoia sa va impartasesc bucuria mea!

VA SARUT SI SA AUZIM NUMAI DE BINE!

Tania cu Anduta(14 sept'96)+ Bibi (14 febr'04)

Noi!


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput