Mamici de martie - aprilie 2007 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Am reusit sa vad si eu linkul.

luiza, pai sa ne spui pe cine mai visezi, ca vad ca le nimeresti

Daca ma intreba cineva acum 2 luni ce ma sperie la nastere, as fi zis epiziotomia. Acum ma streseaza doar gandul sa nu apara probleme, complicatii la bebe sau la mine. Cred ca ma uit prea mult la zone reality, unde vezi fel si fel de cazuri.


36 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Pupam bb Alexia si-i dorim sa fie sanatoasa si sa creasca repede.
Incepe sa ma sperie nasterea prematura.

Am venit de la dermato pe jos, am papat si am dormit o ora. Acum ma pregatesc sa fac ceva de mancare pana cand vine sotul de la serviciu. La Iasi a nins si e asa frumos. Imi place la nebunie lumina asta puternica reflectata de zapada.

Florin - merg la echo 2D, cea pe care am facut-o in fiecare luna. Dr face masuratorile obisnuite (diametru craniu, abdomen, lungime femur ...) si apoi in functie de acestea se calculeaza greutatea.

Vcarmen - eu imi voi cumpara cea mai ieftina si simpla pompa pt san pt ca nu stiu daca imi va fi necesara. Daca voi avea nevoie sa o folosesc destul de des voi investi in una mai performanta.

kiss

33+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

, lipsesc un pic si gata.... va apucati sa nasteti. Io observasem oarece regula ptr luna februarie se nastea din 2 in 2 zile, in zilele pare...urma Andreea pe 24, da vad ca nu mai tine...

Felicitari Adina!!!!! sa te refaci repde si bine ai venit pe lume Alexia

Luiza, sa ne mai zici daca mai ai vise d-astea.

Cea mai mare temere a mea legata de nastere este teama de necunoscut. Faptul ca nu am mai trecut prin asa ceva, nu stiu la ce sa ma astept, nu stiu care va fi pragul de durere, nu stiu daca nu o sa apara complicatii, nu pot sa zic ca nu stiu ce am de facut dar e si asta un aspect.... daca mi-ar povesti cineva pas cu pas ce mi se va intampla, as fi mult mai "clama". Sa imi zica cineva....vin contractii suportabile 2-3 ore apoi vine o perfuzie, apoi contractii insuportabile alte cateva ore...poate vine si anestezistu si te scapa cu o peridurala de ele...urmeaza asteptare/dureri insuportabile de la ora x la ora y, apare si dr tau....te urci pe masa, impingi, dai tot din tine inclusiv pe bebe apoi stai linistita cand te brodeaza, apoi mergi la lauze si astepti sa mai treaca 2-3 ore, apoi poate adormi daca nu va fi trecut efectul anestezicului si nu incepi sa simti durere pe acolo. Sau cine stie cum va fi....poate cu totul alt scenariu....

roxana 35+ cu Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

nu-mi venea sa cred cand am vaz prima pagina despre Adina....

Adina felicitari...sa-ti traiasca bebelina sa fie sanatoasa si mancacioasa......iar tie refacere cat mai rapida....

Am ramas masca si eu imi doresc sa-mi vad minunea numai am deja rabdare dar in acelasi timp ma apuca si o frica de mama focului.....

Exact ca si Roxanici am aceleasi temeri...daca nu stiu cand av fi mom...daca se intampal ceva, daca nu stiu cum sa imping..etc...o gramada de ganduri si probleme...

Karra 37+ MARIA CRISTINA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Oaaaauuuuu nu pot sa cred......sunt uimita, speriata si multumita in acelasi timp ca mamica si puiul ei sunt bine

Felicitari Adina si bine ai venit Alexia pe lume

Trebuie sa-mi revin inca sunt socata....atat de repede...ma bucur casunt bine.....eu nu am bagajul facut deloc.....cred ca ar fi cazul sa ma apuc ca treaba nu sta chiar cum am vrea noi...bebeii ies cand vor ei

Diana 32+ RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Felicitari ADINA! sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si voi parintii la fel ca sa o puteti creste cat mai bine. Vai ce frumos.... Imi inchipui ce micuta e la 2300g. Dar sa nu va speriati. Important e sa fie bine ca va creste asa repede.... Eu am lucrat cu asa multi copii subponderali (desi a vostra aproape ca nu poate fi numita asa) si stiu ce scumpi sunt si ce repede iau in greutate.

Pana m-am dat eu scoasa din casa s-a facut asa frig.... Abia asteptam sa ajung inapoi. Dar tot am ajuns in piata la cumparaturi. Asa ca trebuie sa ma duc sa fac si mancare dar dupa ce raspund unora dintre voi.

GABI78 - curaj ca totul va fi bine. Mai ai atat de putin....

DANUTA_T- ce ai tu se cheama prurit de sarcina si apare in forma destul de grava la 20 % dintre gravidute (cel putin asa scria dr. Vladareanu intr-o revista). Ce trebuie tu sa faci e sa te dai cu o solutie slab alcoolizata (eu folosesc alcool mentolat) sau un ulei hidratant (la mine functioneaza de multe ori cu ulei de catina). Dar chiar si asa sunt seri cand nu-mi trece cu nimic si-i groaznic dar nu mai avem asa mult de indurat.

CRIA_BV- lasa ca e bine ca nu v-au pus f multe filmulete cu nasteri. Dar ia spune-mi filmuletele erau din maternitatea voastra sau de pe Discovery? Ca daca sunt ultima varianta e ok dar daca sunt de la voi ma interesa parerea ta. La noi de exemplu dupa filmuletele filmate la Filantropia ieri s-au mai prezentat la curs doar jumatate. Cred ca s-au speriat restul. Nu le-a mai trebuit nici diploma de absolvire a cursului.....

REBIANA27- faza cu trimiterea si mie mi se pare urata. Ideea e ca nu prea au ce-ti face daca nu o ai si esti in travaliu. Doar nu te trimit acasa. Daca insa au timp si sunt destul de nebuni te-ar putea trimite sa nasti la maternitatea din sectorul in care locuiesti. Dar repet, eu nu cred ca au ce-ti face.

KRISSY- si eu tot la deznodamant ma gandesc cad ma apuca frica de nastere. Ca pana la urma durerile trec ele cumva si poate nici nu ni le mai amintim exact asa cum au fost. Si-mi mai este frica sa nu stau in travaliu ore intregi si sa ajung tot la cezariana. Cred ca-i f rau sa ti se intample asa. Practic le incerci amandoua nasterile.

VCARMEN- plimbarea de la Victoriei la Unirea a durat 1h si 45 min cu tot cu cumparaturile facute la Leonardo (au reduceri de pana la 70% la unele produse). Eu nu mi-am luat nimic ca am picioarele umflate si nu cred ca-i bine sa-mi cumpar ceva nou acum insa sotul meu chiar a profitat de reduceri (de gura mea mai mult ca nu prea avea chef de cumparaturi dar l-am facut eu sa inteleaga ca mai bine isi ia pantofii cand sunt la reducere decat sa dea cu 1 mil mai mult peste o luna).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

felicitari adina, sa fiti sanatoase si tu si bb-lina.
uite asa m-am apucat de aspirat si mopuit , ca vad ca bb-ii nu asteapta sa ne terminam noi treburile si nu vreau sa ma prinda cu casa prafuita (cred ca si asta e un semn de paranoia ).
oricum ma cam iau mai tare emotiile!


37+ Matei Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Adina felicitari, bun venit pe lume alexia, sa cresti mare si sanatoasa

Alexa35+ Ana Deliasi Silviu Ionut( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

nu pot sa cred!!!!
felicitari adina!!
refacere rapida si o bebelusa nasccuta sub semnnul norocolui fericirii si curajului!
sa va intoarceti acasa cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Sa creasca mare si frumoasa si sanatoasa Alexia si parintii sa se bucure de ea!

Cand ma gandesc la nastere mi-e frica in momentul acesta numai sa nu aiba ceva bebe, altfel de abia astept sa-l tin in brate! A, si mai am emotii de cum o sa reactioneze Raul, si-mi fac griji sa nu cumva sa-l neglijez.

Oare daca la sarcina trecuta am avut mult lapte, am alaptat pana la un an si patru luni oare mai am nevoie de pompa? Ca sincer cum nu am avut probleme nici nu mi-am gandit sa-mi cumpar.

37

Kitty

Mergi la inceput