Baile Herculane - cine a fost recent?

Baile Herculane - cine a fost recent? | Autor: alexis

Link direct la acest mesaj

Sunt bucuresteanca si astept vacanta visand la tot felul de locuri nevizitate din tara. Si m-am gindit ca nu am fost niciodata spre vest... Dar sa nu lungesc vorba: as vrea sa merg(em) la B. Herculane si nu stiu nimic despre zona sau conditiile de cazare. Pe Internet sunt insiruite nume de hoteluri si preturi, dar nu stiu care ce conditii ofera in realitate. Poate exista si alternative la hoteluri (vile, agroturism, cazare la particulari)...
As face si ceva tratament daca tot ajung acolo si daca voi aveti experiente in acest sens.
Multumesc anticipat!
Alexis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Noi am fost anul trecut pt 3 zile ,(o prietena mea e din herculane si ne-a dus la niste prieteni de-ai ei),la o vila privata nu as putea sa iti spun preturile pt ca nu am platit nimic,dar conditiile erau excelente,chiar nu imi venea sa cred ca exista asa ceva in herculane.Au gratar in curte,atunci costruiau o piscina(poate acum o fi si gata).....o pensiune superba!!!!!!!!!!Nu am apucat sa facem atunci tratament dar stiu ca se face pt ca vara mergeam des pe acolo cand eram in romania....(noi santem din tr severin la juma de ora de herculane),Vara in mod special e superb in herculane...Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Ma-nscriu si io in grupul celor care vor sa mearga la Herculane da' n-au mai fost pan-acum. Dati-ne si noua neshte informatii mai en detail, ca asa, ca ar fi cate-o pensiune stiu si io, please !

multam'


Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu am fost prin februarie cu serviciul. Am avut o conferinta acolo. Am stat la Hotel Ferdinand, care cica are 4=5 stele. Ca si pret are sigur ca era 1,7 mil camera in conditiile in care am inchiriat hotelul intreg 2 zile. Oricum totul era nou, curat, desi paturile erau mici si tare incomode. Baza de tratament la fel era renovata si preturile destul de bune. Mai era Hotelul Roman care avea aerul ala prafuit de hotel comunist. O parte din colegi au stat acolo si cica nu era chiar rau. Oricum tratamentul era vreo 100000 complet pe zi. In rest sincer din statiune nu am vazut chiar multe da nici nu cred ca poti iesi la un restaurant in afara sau la o discoteca. Da' poate ca nu era sezon si nici noi nu eram pusi pe cautat.

marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:


Herculane este statiune montana cu clima mediteraneana, cu aer puternic ionizat negativ, cu apa plata si izvoare termale unice in lume.


am fost si eu odata la herculane ,desi stateam in resita ,spre runisea mea.eram in anul 1 de facultate deci acum vreo 5 ani. am stat la MOTEL PERLA NEAGRA
Tel : +40 255 560 591

Mobil :+40 721 282 649.nu mai imi amintesc exact cat am platit atunci pe camera.in oras prea multe nu ai ce vedea dar puteti merge pe traseele din munti.

iti scriu aici pe ce tresee poti merge,pe care le-am gasit pe internet.noi am avut norocul cu un coleg nascut si crescut in herculane care ne-a dus el peste tot.traseele sunt marcate si daca aveti o harta sigur va descurcati.oricum e plin de tineri prin zona care vara merg pe aceste trasee si puteti afla mai multe de acolo.

1 Piata Hercule - - Cascada Cernei - strandul „7 izvoare calde“; 2-3 ore
2 Fabrica de var - Valea Prolaz - Cheile Feregari - Creasta; 4 ore
3 - Crucea Alba - Valea Jelarau - Poiana Musuroane; 5 ore
4 - Crucea alba - Grota lui Serban - Varful Domogled; 8 ore
5 Piata Hercule - Crucea Ghizelei - Cascada Cociu
7 Baia Diana - Izvorul Munc - Varful Ciorici; 2-3 ore
6 „7 izvoare calde“ - Piatra Banitei - Culmea Bolvasnitei



in iunie cred ca prin 24 se tine la -Baile Herculane - Festivalul Tiganilor
Balul STRUGURILOR e super se tine prin septembrie-octobrie.au fost colegii mei si am vazut poze.

daca mai imi amintesc ceva va mai spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

asta am mai gasit despre trasee
Turistii au la dispozitie trasee turistice in imprejurimi sau pe cararile montane marcate din apropiere

Cascada Cernei - Sapte izvoare - Piscina olimpica cu apa termala
Pecinisca - Cheile Peciniscai - Valea Feregari - Cheile Soimului (marcaj: cruce galbena, 3 1/2 - 4 ore)

Cheile Domogledului - Crucea Alba - Varful Domogled (1106 m) - (marcaj: banda albastra, 8-10 ore)

Izvorul Munk - Piscul Rosu - Grota cu aburi (56°C) - Pestera lui Adam (169 m lungime) - Grota haiducilor (143 m lungime) (marcaj: punct galben, durata 2-3 ore)

Valea Cernei - Cerna Sat - Cheile Corcoaiei - Izvorul Cernei (marcaj punct rosu, durata 1 ora)
Stinca Ghizelei - Cascada Codiu (100 m inaltime) (marcaj punct rosu, durata 2 ore)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

quote:
Originally posted by Dana M.

Dati-ne si noua neshte informatii mai en detail, ca asa, ca ar fi cate-o pensiune stiu si io, please !

multam'


Dana M. si Raluca


Eu am perceput subiectul ca o invitatie sa povestim experiente recente din herculane si eu am povestit...nu vad unde e problema....Daca pe cineva intereseaza pensiunea asta am sa fac rost de un nr de telefon(chiar am sunat azi in Romania ca sa il aflu dar nu prea am avut noroc cu telefonul mobil al prietenei mele).

Asa imi trebuie daca ma bag unde nu imi fierbe oala....Mai multe informatii despre pensiune nu am dat pt ca nu stiam, am povestit doar ce stiam sigur...Se vede treaba ca trebuie omul sa fie f.riguros cateodata pe aici ca sa nu deranjeze pe cinevaOri eu cand am scris mesajul nu imi propusesem deloc sa fiu riguroasa ci doar sa spun ca spre deosebire de restul anului cand Herculane e aproape pustiu -vara in Herculane e ff frumos-.Si ca merita sa fie vazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

acum am descoperit subiectul si ma bucur ca mi.e tare drag...anul trecut mi.am dat licenta in turism cu tema herculane si din cate mai tin mintepot sa va ofer informatii...
pacat ca nu am lucrarea la mine ...dar cred ca nu vreti date exacte..la chestii generale mai stiu cate ceva
va pup si sa stiti ca merita un concediu la herculane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Dana,
hai mai, ca m-ai inteles complet aiurea ! Friends, ok? Intentia mea (pe bune!) era sa capat in urmatorul mesaj al tau (adica asta in care m-ai beshtelit :)) )niste informatii legate, intr-adevar, de acea "pensiune superba", era mult prea tentanta categorisirea ca sa pierd ocazia.
Eu si sotul meu vrem sa ne luam cateva zile de concediu (el de la servici, io de la crescutu' copilului) si sa mergem undeva de unde sa ramanem cu niste amintiri frumoase ! Pare un astfel de loc, de-aia am zis ca vreau detalii, asta insemnand ceva de genul: "da, se cheama asa-si-pe-dincolo, strada cutare, ii cunosc, curat, mancare buna, oameni de treaba, etc", pentru ca in ghidul Romaniei apar pensiuni, dar, evident, doar nume si locatie, that's all !
Esti o persoana despre care putem spune deja ca stie locurile....macar un pic !

Asa ca uite o floricica de la mine, si nu te supara, ca n-ai de ce, Doamne iarta-ma !


Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

quote:
Originally posted by Dana M.

Dana,
hai mai, ca m-ai inteles complet aiurea ! Friends, ok? Intentia mea (pe bune!) era sa capat in urmatorul mesaj al tau (adica asta in care m-ai beshtelit :)) )niste informatii legate, intr-adevar, de acea "pensiune superba", era mult prea tentanta categorisirea ca sa pierd ocazia.
Eu si sotul meu vrem sa ne luam cateva zile de concediu (el de la servici, io de la crescutu' copilului) si sa mergem undeva de unde sa ramanem cu niste amintiri frumoase ! Pare un astfel de loc, de-aia am zis ca vreau detalii, asta insemnand ceva de genul: "da, se cheama asa-si-pe-dincolo, strada cutare, ii cunosc, curat, mancare buna, oameni de treaba, etc", pentru ca in ghidul Romaniei apar pensiuni, dar, evident, doar nume si locatie, that's all !
Esti o persoana despre care putem spune deja ca stie locurile....macar un pic !

Asa ca uite o floricica de la mine, si nu te supara, ca n-ai de ce, Doamne iarta-ma !


Dana M. si Raluca


Ok okNo problems!Friends!
Incerc sa mai sun ca nu reusesc deloc sa iau legatura cu prietena mea.De indata ce aflu nr de telef o sa il scriu aici.Cred ca sant undeva la munte prietenii mei si din cauza asta nu au semnal pe mobil.Ei cunosc si numele pensiunii si telef pt ca ei ne-au dus acoloProbabil ca familia carea are pensiunea(2 tineri) se numeste Ciobanu pt ca imi aduc aminte ca vorbeau de vila Ciobaneilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Nr de telefon de la pensiunea cu pricina este 0723818808.Dar sa sunati inainte ca sa aflati ce si cum ca sa nu dati vina apoi pe mine ca nu v-a placut.
Prietena mea zice ca o pensiune buna este si Dumbrava(dar e cam plin vara)tel de la Dumbrava este 0744551765.Incercati si aici.Bafta!

Mergi la inceput