***** Mamici de Mai - Iunie 2007***** (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Eimotto, saru'mina! Inseamna c-o sa stau linistita pina vad daca pt alapta. Daca e asa, m-am "scos"! Va sa zica nu se da nici ceai nici apa...Eu citisem pe la fetele de I-F ca unele dau...

Cu batista bebelusului am timpit...nici nu siu ce e...eu de unde iau asta??? Mai zicea Ralucami de ser fiziologic...Am mai citit la fete de ceva pompita de muci, ca cica e greu de folosit...Trebuie neaparat?

Asa creste bebe

Si asa creste burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna burtici!

Eu am ramas azi acasa, ca de dimineata m-am cam deranjat la burta si am avut crampe si mi-a fost teama sa ma duc la serviciu, ca nu cumva crampele sa fie contractii. Dar se pare ca nu au fost, ca dupa ce nu am mai avut probleme.

Dideip si noi suntem la fel cu somnul. In timpul saptamanii, cand suna ceasul, ne vine sa dam cu el de pamant, iar in weekend, la 8, suntem fresh!

Fetelor, am vazut ca vorbiti de biberoane etc...Eu am un alt stres: voi v-ati interesat de pediatru?? Mie mi se pare important sa ma orientez spre cineva din timp, ca ma gandesc ca vin cu bebe acasa si nu am pe cine sa chem la el daca e ceva. Mamicile cu experienta, cum ati procedat la primul bebe si ce pediatrii recomandati?! Eu stau in zona Campia Liberatii - Baba Novac, daca stie cineva un pediatru bun prin zona, poate imi da si mie vreo idee.

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Ralucami, am postat deodata Acum am vazut ca e una si aceeasi batista si pompita.

Sotul meu zice ca sint aiureli, ca cica pe vremea noastra nu erau din astea. Fetelor deja mamici, chiar trebuie pompita de asta???

Asa creste bebe

Si asa creste burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Elteka, si eu am avut biberoane tot de la chicco, din plastic, exista si din sticla, dar sunt mai grele; tetine am incercat si din latex si din silicon. Cele de silicon sunt mai rezistente, eu le-am sterilizat pe vremea aceea prin fierbere, dar sunt cam tari. Da, gaurile sunt in functie de varsta, la fel si suzetele, daca o sa folositi.Si tetinele si suzetele sunt de 2 feluri: unele rotunde, clasice si cele mai plate, ortodontice parca le spune.Noi ne-am impacat cu ultimele.

Eimotto zice bine, un copil alaptat la san nu are nevoie de ceai sau apa. Si mai e o chestie, din bibe curge laptele mult mai usor, pe cand la san trebuie sa munceasca sa-si primeasca portia, asa ca s-ar putea obisnui lenes...copilul meu a fost obisnuit din spital cu bibe (a petrecut cea mai mare parte a timpului sub lampa ptr icter, din cauza careia era somnolent si cand il puneam la san dormea dus); dupa ce plecam, asistentele ii dadeau portia de lapte formula si uite asa Tudor al meu nu mai voia sa mai munceasca la san...

Nu stiu ce este batista bebelusului, stiu ca noi cumparasem initial o pompita tot de la chicco, care nu era buna de nimic, dar dr pediatra ne-a sfatuit sa luam de la farmacie o pompita de clisma ptr copii(sau ceva de genul), foarte eficienta, cred ca ar fi tras si polipii daca ar fi avut! si la bb2 tot pe aia am s-o folosesc.

25+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Madi, ptr pediatru cred ca trebuie sa te interesezi la policlinica\dispensarul cel mai apropiat de tine, sau printre cunostintele cu copilasi mici.Sau la medicul tau de familie.


25+ si Tudor(5.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Etelka - de asta am zis si eu ca in principiu nu trebuie sa ii dai...mai sunt mamici care le dau. A mea nu a vrut, ma chinuiam eu sa ii dau mai ales cand ii dadeam mai mult lapte praf (ca productia interna scazuse). Am avut si pompita normala dar nu prea am utilizat-o asa ca nu stiu...

Madi -pentru pediatru eu am procedat asa: am intrebat medicul de familie si asistenta. Si din recomandarile facute m-am dus si m-am vazut cu respectivii si am ales.

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

ralucami si daca imi ajuta doamne doamne as vrea sa vin pana la 9 luni la servici, pentru ca acasa m-as plictisi. Sotul meu este din apropierea Bucurestiului si de cand m-am casatorit m-am mutat la el dar iti spun nu imi cunosc nici un vecin pentru ca nu ma intereseaza si sunt si cam prosti de gura, eu cand trec pa langa ei ii saluta ca asa ma invatat mama mea ei nici macar nu se sinchisesc sa raspunda si mi sau scos si vorbe(ma rog asta este poveste lunga)asa ca incerc sa ii evit pe cat posibil.

Paula28+


poze

poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

La mine este poveste lunga(pentru cele care stau prin Bucuresti)eu am locuit in Popesti-Leordeni cu parintii, am buletin de sectorul 3(Salajan-Ozana) si locuiesc in Frumusani(19 Km de Piata Sudului)

Paula28+


poze

poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Mai dar sunteti harnicute rau! Nu mai reusesc sa tin pasul cu voi! Dar asta e si foarte bine, ca avem mamici energice si care au multe lucruri de spus! Aoleu, abia astept sa ne vad conversand despre biberoane, lapte praf si alte minunatii de astea!

Dragele mele, va multumesc tuturor celor care v-ati gandit la mine! Documentarul asta de pe NG il asteptam de vreo 2 saptamani! Eram tare dezamagita la inceput, ca nu spuneau nimic de tripleti, dar tot mi-a placut tare! Cand i-am vazut pe astia mici cum se alinta sau se mangaie mi-au dat lacrimile! Si imi si inchipuiam cum stateau ale mele la discutie, toate trei cu capusoarele la un loc!

Lbelciug, ai dreptate, la mine cu siguranta nu se va respecta DNP-ul! Doctorita mi-a spus ca e super daca am reusi sa ajungem pe la 35 de saptamani, ceea ce ar insemna undeva in jur de 13 mai. Asa ca asta ar fi tinta pe care mi-am propus-o si eu! Situatie e destul de bunisoara deocamdata, adica nu am probleme legate de contractii si fetele cresc umar la umar, ceea ce e minunat!

Pe de alta parte, va scriam ca mi-a iesit nasol testul de toleranta la glucoza, asa ca ieri am stat 4 ore intr-o policlinica ca sa discut cu medicul diabetolog! Dezamagirea insa a fost crunta: mia- acordat vreo 2 minute in care mi-a zis "regim si sa va monitorizati glicemia. Va cumparati glucometru si o tineti sub supraveghere permanent". Dupa care m-a pasat pe mana rezidentei sa-mi explice ce e cu regimul> Si asta era exact partea care m-a interesa cel mai mult! Ca ideea era sa-mi faca un regim personalizat, care sa raspunda nevoilor mele de nutritie (avand in vedere ca trebuie sa hranesc si trei ghemotoace micute in acelasi timp)! Iar rezidenta m-a lamurit pe deplin ""si mai cresteti pe parcurs cantitatea de glucide pe zi" iar eu intreb, "cu cat" si ea zice, "asa progresiv".
cam astea ar fi noutatile de la noi. Promit sa revin si eu mai des!


Mari 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Gata, fetelor... am revenit!!! Am ajuns acasa ceva mai devreme... dar in graba mare m-am apucat sa spal prin casa, sa fac curat si colac peste pupaza sa spal si cainele... ca sa fie toate OK cand vine sotul care se pare ca va intarzia ca de obicei!!! Noroc ca lucreaza impreuna cu tata...ca altfel ma gandeam la cine stie ce prostii

PS: I-am luat o bluza vesel colorata cum imi place mie ... Iar el o VA PURTA pentru ca e cadou de la MINE!!! Ce bine imi pare!!!

Liviana, ai vazut ca am facut noul capitol cu titlu incadrat de stelute??? Sper doar ca nu am pus prea multe!

Piticasigogosica, pai cam am emotii pentru luni la eco... ca daca e asa mik burtik, daca imi zice ca nu e bebe ok??? De-asta eram eu un pic speriata!!! Dar, ca si pana acum, cu inainte si SIGUR o sa fie BINE !!!

eimotto, ma bucur ca ai inceput tratamentul (desi a trebuit sa te intepe ... sincer si eu am oroare de ace ) si iti doresc ca la noile analize sa ai rezultate din ce in ce mai bune!!! Si... parca de azi e mai "senin"... ca ai venit de la dr. dar NU ne-ai dat vesti proaste!!! Asa sa fie in continuare!!!

Madi... nu vreau sa pun "sare pe rana" , dar eu am deja un PEDIATRU ... Daca iti si zic ca sta doua etaje mai jos , sau daca mai zic si ca e vorba de MAMA mea... cred ca o sa ma iei la bataie de-a dreptul! Asa ca mai bine, ma retrag... NU mai zic nimik

ELTEKA, eu stiu de pompitza pentru nas de cand eram noi (eu si sora-mea) mici! Deci exista de-atunci , dar de batistutza asta nu am auzit niciodata!!!



Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput