Mamici de ianuarie - februarie 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Acum am vazut ca esti tot acolo dar la Nayel.Dar banuiesc ca nu conteaza la ce doctor ne baga in acelasi salon nu?

AMR 4 Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

quote:
Originally posted by ALINATXA

Acum am vazut ca esti tot acolo dar la Nayel.Dar banuiesc ca nu conteaza la ce doctor ne baga in acelasi salon nu?

AMR 4 Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/



habar nu am daca ne baga in acealasi salon... sala de travaliu cred ca e una singura... saloane sunt mai multe, ne putem nimeri sau nu... poate putem sa cerem sa fim amandoua, nu stiu, zic si eu. oricum e bine sa mai fie cineva cu care sa vorbesti...
hai ca o sa fie bine ok?

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Pai se poate helenutza.......eu daca i-ash spune florinei(doctorita mea sunt convinsa ca s-ar rezolva si sa nu uitam ca sunt super asistente acolo).Hai sa ne schimbam numerele de telefon!Al meu este 0722958050

AMR 4 Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Alina, helenuta puteti sa nimeriti in acelasi salon. Cand am nascut eu eram in salon si de la Mihalache si de la Nayel. Totul e sa fie locuri libere ca stiu ca in februarie sunt nasteri pe banda rulanta la CF2 (asa ziceau dr).



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

www.dropshots.com/extazis" target="_blank">Poze Anelin-George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna dimineata mamici si burtici!
Mai trec si eu pe aici sa va salut si ma intorc sa recuperez cu cititul.Am inceput sa ne luptam cu colicile de doua zile. Am prins-o pe Iulia cu degetul in gurita de cateva ori si constat ca este nevoie de suzi. Inca nu am reusit sa facem un program. Seara urla de la 8 pana pe la 1, aseara m-am speriat tare ca i-am pus si termometrul de cateva ori. Ziua doarme bustean, se trezeste si papa si iar baga somn.
Cum faca kk bebe-ul vostru? A mea face galben verzui. Citisem undeva ca asta e semn ca nu mananca suficient, ce culoare tr sa fie kk?
maria cu Iulia 15 z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

quote:
Originally posted by ALINATXA

Pai se poate helenutza.......eu daca i-ash spune florinei(doctorita mea sunt convinsa ca s-ar rezolva si sa nu uitam ca sunt super asistente acolo).Hai sa ne schimbam numerele de telefon!Al meu este 0722958050

AMR 4 Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/


ti-am trimis PM. asistente super? hmmm, eu nu m-as baza prea tare pe asta, sincer!

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Multumim Kate ptr informatie.Sa ne tii pumnii da?Stii ca eu fac pishu de emotii nu?

AMR 4 Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

Neata fetelor. Sau ce neata ca e pranz deja

In legatura cu FLATULINUL sa stiti ca are efect. tot nu stiu daca e de la crema sau de la masaj dar oricum merge. Parca a inceput sa faca si kk mai usor. Acum ce sa zic ca el nu ave colici prea tare, mai mult are crampe. Parca de cand il dau cu crema iar a inceput sa dea drumul la parturi. Hai ca ma duc ca am impresia ca ne e FOAMEEEEEE

sraluca Mihai Alexandru 25.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

'Neata fetele, o zi buna la toata lumea, mamici, bebici si burtici! Am tot citit ce ati postat, darnu am mai apucat sa raspund, caci ba fugeam la bebe, ba la bucatarie sau la masina de spalat.

Raportez ca tranzitul intestinal al lui David s-a reglat binisor cu Debridatul, a revenit la cantitatea de kk de dinainte de faza cu constipatia. Acum, citind parerile voastre, se poate foarte bine sa se fi constipat de la Bonnisan. Despre Debridatul asta am citit in prospectul de pe Farmaline ca e indicat si impotriva colicilor, ideea e ca colici nu mai prea face, dar in faza premergatoare lui kk se agita serios. Iar daca nu mai face colici (de l-ar tine naravul!), face altceva, mai nou seara sau noaptea, dupa masa, nu mai adoarme si are chef de privit. La mami, pe pereti, oriunde, numai sa nu stingi lumina. Azi noapte faza asta s-a derulat intre 2 si 5, ne-am mutat in camera alaturata ca sa-l lasam pe tati sa doarma, ca azi pleaca iar in cursa. A adormit langa mine in pat pe la cinci, ora pana la care mami a atipit de cateva ori. A, si fiindca a tot vaslit cu manutele si se tot dezvelea, m-am gandit ca nu e o idee rea sa i le bag in paturica si sa-l strang, s-a potolit imediat.

La faza cu animalele cred ca eu sunt intr-o ureche mai rau decat oi toate la un loc, deindata ce mamele au parasit teritoriul am dat voie labradorilor sa miroasa fundicul si piciorusele la bebe, am considerat ca e inutil sa creez o tensiune in casa tinandu-l pe bebe permanent inchis si pe caini morti de curiozitate. Fiindca la usa de la dormitor avem sticla, de multe ori vin sa vada cum ii fac baitza sau il schimb, iar acum, dupa patru saptamani de la intoarcerea acasa, vin in camera, inspecteaza sa fie totul oki, si se duc la locul lor. Ringo, cainele, a invatat deja si numele lui bebe, daca-l intrebi "unde e David, cauta-l pe David", se duce glont la el. Cand il scot pe terasa sau in curte cu carutul, cateaua se culca langa el, stie ca trebuie sa-l pazeasca. Nici vorba sa se suie pe carut sau alte treburi. Cred ca esential in relatia asta e sa creezi un echilibru si sa faci astfel incat diversii membri ai familiei, mai mult sau mai putin umani, sa se accepte reciproc.

AELITA, si eu sunt ca tine, CRED ca micutul meu nu se va imbolnavi de una sau de alta, poate ca m-a incurajat si doctorita de familie care mi-a spus ca piticul e perfect sanatos, asta dupa ce neonatoloaga mi-a impuiat capul ca s-a nascu cu probleme. Cum alfel putea fi, la sapte luni si dupa aproape doua zile de travaliu? Dealtfel nici nu-l cocolosesc, il tin la temperatura la care stam si noi, asta inseamna 20-21 grade, il mai las sa doarma si pe afara cand e cald, acum nu e cazul.

ALINATAXA, multa curaj, iubito, si David a venit cu nastere indusa, ideea e ca la doua-trei ore dupa pastiluta de prostaglandina bebe iiese garantat, se pare ca doare mai tare decat normal, dar la mine n-a fost alta cale. O sa vezi, nu te mai uiti inapoi dupa ce iti pune pe piept minunea!

DACONST, cat costa la voi lapticul de la Nestle? Barbatii astia, hmm, tati a fost de patru ori in Germania anul asta, imi spune disperat, "m-am tot uitat dupa lapte Nan, dar astia nu au in Germania asa ceva", asa ca mami, fata isteata si cu harul internetului, a descoperit ca in Germania se cheama Beba si e la cutie de carton de 600 g, si nu la doboz de tabla de 450 ca la noi. Azi dimineata i-am aratat pozele, din putina germana pe care o inteleg am dedus ca aveti Beba Pre, 1, 2 si 3, si ca pentru prematuri este o formula tot la cutie de tabla, cu nume lung, uff ca nu l-am retinut. Ideea e ca as vrea sa fac o socoata, merita sa-l luam din Germania, sau nu? La noi, socotit, pretul la 600 g vine cam 8,3 Euro.

cristiana mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Salutare fetelor!
Felicitari celor care au nascut intre timp si bafta multa celor care nu au nascut inca.

Daca puteti sa ne treceti si pe noi in listuta:

Am nascut pe 07.02 minunea Cristina Maria, prin cezariana cu anestezie spinala, la 38 saptamani, 3140 g si 48 cm, Apgar 10/10/10 (la nastere, dupa 5 minute si dupa 10 minute).
Suntem deja acasa, tare bine, papaciosi si cumintei azi ne-a cazut si buricutul.

E efectiv o minune!



Mergi la inceput