Mamici de ianuarie - februarie 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Messa, pai aia ziceau si ei -- ca termenul folosit acolo era "confortable", cred (n-am hartia in fata ochilor)... Adica, am inteles eu, e in regula atunci cand nu te mai supara nimic sau cel putin nu prea tare (cum ar fi dureri, jena la miscat in diverse positii, lohii si ce-o mai fi, ca slava Domnului pot sa mai fie destule intre care si faptul ca esti capiata de somn si de urlat, ca transpiri ca o iapa fara splina fiindca organismul da afara apele teritoriale acumulate etc) -- Ideea era ca poti sa apreciezi si singura cand se poate, avand in vedere ca zona n-a fost traumatizata in nici un fel dar ca pot fi o gramada de alti factori de confort (ne)indepliniti...

Ce teorii fac!




Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Multumesc Belle Vue de informatii. Noi suntem amandoi romani asa ca probabil ca o sa trebuiasca sa procedam in alt mod pentru pasaportul fetei. Ma uit eu pe site, o sa imi prind urechile dar ma descurc pana la urma, nu e primul copil nascut pe aici caruia sa ii trebuiasca pasaport...

Facem botezul la Londra, exista biserica ortodoxa si in Norwich dar greceasca, nu romaneasca. Si preferam sa fie crestinata pe romaneste...

Bravo Nadiutza! Felicitari!



Ivona si Ella Marie 12 ian 07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Messa,

Tu i-ai facut pregatire de aceea cu tinut 10 minute in dreptul ferestrei deschise, in alta zi pe balcon, etc? Pentru aia nu prea stiu cum sa o imbrac. Pentru iesit o sa ma orientez...Oricum o sa ies primelre dati cu ea in brate, nici nu aveminca carut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by belle_vue
lohii si ce-o mai fi
io sunt foarte comfortable, dar ma gandesc la bietul tati

quote:
Originally posted by belle_vueesti capiata de somn si de urlat, ca transpiri ca o iapa fara splina fiindca organismul da afara apele teritoriale acumulate etc)


--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

feteleee!!!help!la noi au venit colicile!de dimineata de la 7 nu dormim deloooc!!vrea san intr-una, sta o ora la supt si daca il pun in pat urlaaa..nici afara nu a adormit, se strange din burtica, se screme, face caca si ar vrea sa pape non stop...ce facem?ce sa ii fac la noapte, ca sunt singura cu el!sariiti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Livia, am scos-o acum 3 zile pe terasa imbracata "de strada" si pe urma am zis, ce naiba, o scot in carutz, si am scos-o. In afara de pofta de mancare zdravana si somn bun noaptea, ceea ce e SUPER, alte efecte nu am vazut, deci nu cred ca trebe cine stie ce pregatire, mai ales ca e asa frumos si cald afara. Azi au fost 14-15 grade. Primavara!

--------------------
Aici e un ticker cu Bebe Arianna ca sa stiti exact cat de maaaaare suntem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Eli,

Noi nu avem propriu-zis colici, mai strange si Irina din picioruse, dar nu cu frecventa mare. Totusi, incearca sa mai distantezi supturile macar la 1 ora jumatate intre ele, plimba-l prin camera, canta-i. Poti incerca un Sab Simplex sau ceai de colici. Siu ca fetele au mai zis de carpe incalzite si puse pe burtica si sunet de foen. Ca sa faca caca mai usor la noi merge varianta dat pampers jos si ridicat piciorusele ca si cum i-as pune alt pampers.Si rabdare. Incearca sa te gandesti si ce ai mancat. Alex nu suporta ici un pic de usturoi, nici fiert in mancare, nici cum. Era singura ocazie cand facea colici. Si mai moderate cand beam lapte dulce.

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

messa sa stii ca si pe mine ma duce gandul la utza-utza (aseara am avut un vis...eroic). da cum ne protejam?????????

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

pe toate mamici si burtici!
Felicitari noilor mamici si de la noi!
Suntem si noi pe aici tot in formula 2 in 1, si asteptam. Azi noapte am avut dureri de burta ca de ciclu insuportabile, cam o ora continuu, m-am plimbat prin casa, am facut dus, nimic, tot m-a durut destul de tare, poate incepe sa se miste ceva si la mine ca bebelusa e mare.
Ivona merci ptr mesaj, ti-am trimis PM si te anunt daca e ceva si plec la spital!
Si eu sunt interesata de certificatul de nastere romanesc si pasaportul fetei ca pina pe 31 martie trebuie sa parasim UK-ul, sper sa le rezolvam. Sotul a tot citit informatiile de pe net si mi-a zis ca facem intai certificatul ala lung aici, se plateste taxa de urgenta si il ai a doua zi, apoi cu el trebuie mers la Londra si pusa apostila, si asta la fel cu taxa de urgenta ii pune apostila pe loc, apoi la consulat unde il traduc ei contracost si ce acte mai trebuie si tot atunci sper sa-i facem pasaport romanesc tot la urgenta ca plecam din UK sau daca nu e timp titlu de calatorie sa o scoatem din tara. Sper sa le rezolvam noi cumva, toate la timpul lor numa sa vina bebelusa odata ca intram in criza de timp!
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

eli..bafta multa sa suporti..cam astae solutia..sau poate merg picaturile de colici , gen debridat, sab simplex etc.
La mine a tinut-o asa de 2 sapt, urla zi si noapte...san non stop aproape...si asta e...asa ma si stimulat pe mine de am dat-o in furia laptelui iar...bine si cu rana mea..off

Azi in schimb de la ora 7 a mancat si a dormit..sa vedem ce ma paste diseara.Nu mi-am recunoscut copilul.
Dar azi am fost singura cu amandoua..nebunie mama...pe una o alaptam la san cu cealalta mana ii dadeam sa manance celeilalte..M-a pus naibii si am iesit singura afara(oricum nu aveam cu cine) cu amandoua...nu va mai povestesc...mi-ar fi placut sa ma clonez .Eu am iesit afara cu ea doar intr-o salopeta mai grosuta atat..si am stat cu ea la soare o gramada.

Asa ca sunt franta..ca somn nu stiu ce e aia..
Si ca sa fie toate bune si frumoase celei mari ii ies si ultimele 2 masele..ca in rest ii are pe toti..asa ca e maraita tare.

Cu mastita mea..sper s-o rezolv cumva...m-am ales cu o rezerva de laptic de 160 ml..am bagat la congelat, pus data si pana in 3 luni maxim trebuie sa il dau....azi am stat cuminte cu lichidele ca sa nu ma umplu iar de lapte.

Problema mea cu Iarina e cam asa.Suge f incet , imi adoarme tun..cu toata zgaltaiala mea, nu mai reusesc s-o trezesc (mai ales noaptea) si de asta ea nu imi goleste complet sanii , de aici problema mea.Acum eu noaptea pic de somn..la cat ma chitaie zi si noapte..adorm in fund chiar..ee..Cam asa ..suge putin si des...e boema..asa ii zic eu..savureaza masa efectiv
Dar ea a luat bine in greutate...pana luni la 3 sapt si 4z 850g..pana la luna o sa fie 1kg cred..ceea ce e f bine...cam asta e media la bb hranit la san...ca cei hraniti cu lapte praf i-au mai mult.

Nu pot sa cred ca nu urla..serios...dar kka tot nu a facut...dr ei ne-a sfatuit s afacem un control si la un medic chirug pediatru..sa vedem..poate se rezolva cumva.

mama ce m-am intins...a...azi am fost singura 15 min afara...cand dormeau ele le-am lasat cu matusa..si m-am simtit de parca scapasem din cusca...in finetrece si perioada asta si o sa fie bineeee...eheheh apar altele..





*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput