simptomele virozei care bantuie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Ja condoleante.


m-au trecut fiorii citind ce ai scris, alex al meu are 1 si 11 luni..si are rosu in gat, am inceput antibioticul de dimineatza..

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solana spune:

Doamne...e infiorator......condoleante..iata cum iese inca o data la iveala slaba pregatire a pediatrilor din Romania... ar merita sa le faci un proces pe cinste...am constatat pe propria experienta .....in vacanta de iarna am fost in concediu acasa la Braila....baietelul meu avea 11 luni si febra 4O....dupa un examen f fugitiv si incomplet...diagnostic viroza....ca circula in oras virusul...noroc ca am avut un antibiotic la mine cu un spectru larg de actiune....eu banuiam f puternic ca a fost vorba de o otita caci incepuse una din urechi sa se inroseasca!
Dupa cite stiu daca febra dureaza mai mult de 2 zile e anormal si se fac examene complementare...mai ales daca e sub antibiotic si daca dupa 2 zile febra reapare...
In cazul rosului in git se administreaza antibiotice doar daca s-a gasit streptococ pozitiv i(se face un mic prelevment din git)in rest infectiile in git sint virale si antibioticele nu-si au rostul.
sanatate maxima si ochii in patru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Sincere condoleante Ja!Mi se rupe inima cand aud asa ceva.Imi pare atat de rau!

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Ja, condoleante! Asa era sa pateasca si fetita mea. A fost f aproape...Si noi tot Ceclor I-am dat o sapt la recomandarea medicului de fam. Pana la urma am ajuns cu ea la spital cu insuf respiratorie si cardiaca si bronhopneumonie bilaterala. A stat trei zile si nopti pe aparate de respirat.
Imi cer mii de scuze ca povestesc iar asta dar sunt asa speriata si sper ca alte mamici sa invete din groaza prin care am trecut noi. Mii de scuze!
Pt ingerasul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Sincere condoleante JA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu-mi vine sa cred...sincere condoleante! nu e drept, e inuman ce se intampla...nu mai are nici o logica.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sa inteleg ca totul incepe cu o raceala obisnuita, apoi pneumonie. cum putem face diferenta? Nanna, pe tine cred ca nu te superi ca te intreb...ce ne sfatuiesti?

sa mergem la Bucuresti la o raceala ce nu cedeaza in primele zile?

pls, sotul meu e trantit de o asemenea viroza...nu stiu daca o fi aia cu pricina, dar se simte rau, tuseste, are o durere in tot corpul. asta de vreo doua saptamani si nu cedeaza.

nu stiu ce sa mai fac, mi-e frica pt copil. ieri am adus fetita acasa, am faut dezinsectie generala si am trimis sotul la parintii lui. nu am avut curaj sa le las copilul, l-am trimis pe sot de acasa...

mi-e o firca de innebunesc....

Nu e drept ....

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Nu ma supar Doamne fereste! Si eu sunt ingrozita!!!
Feriti copiii de colectivitate, locuri aglomerate si la febra care nu cedeaza in 2-3 zile fuga la medic. Daca e si tuse mai bine cereti o radiografie!! Spunea si Ja ca pneumonia nu a fost depistatqa decat la radio, asa a fost si la fata mea!!! Nu va bazati pe stetoscop ca nu se aude nimic!!! Pe fetita mea o ascultasera 2 medici si au spus ca nu are absolut nimic la plamani sa stau linistita Si in 2 zile era in ultimul hal!!! Nenorocitii de medici se mirau de ce a ajuns copilul asa..si ea fusese consultata de doi!!
Daca sunteti din Bucuresti duceti copilul la Dr Marcu de la Medlife! Si luati bani multi la voi-costa dar cred ca e cea mai competenta! Daca am fi mers la ea atunci, la inceput nu cred ca ajungea fata in asa hal...dar de unde sa stim ce era daca nici medicii nu si-au dat seama.
Si inca ceva ( cu riscul de a ma repeta) nu va bazati prea prea mult pe antibioticele orale. Medicii au zis ca nu prea mai fac fata la virusii noi!!
Multa sanatate sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
Sa inteleg ca totul incepe cu o raceala obisnuita, apoi pneumonie. cum putem face diferenta? Nanna, pe tine cred ca nu te superi ca te intreb...ce ne sfatuiesti? sa mergem la Bucuresti la o raceala ce nu cedeaza in primele zile? pls, sotul meu e trantit de o asemenea viroza...nu stiu daca o fi aia cu pricina, dar se simte rau, tuseste, are o durere in tot corpul. asta de vreo doua saptamani si nu cedeaza. nu stiu ce sa mai fac, mi-e frica pt copil. ieri am adus fetita acasa, am faut dezinsectie generala si am trimis sotul la parintii lui. nu am avut curaj sa le las copilul, l-am trimis pe sot de acasa...mi-e o firca de innebunesc....Nu e drept ....ALEXIA,2 ANI ,7 LUNIhttp://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/
Cred ca si sotul tau ar trebui sa ceara ceva investigatii suplimentare si evident o radiografie pulmonara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Buna,

Ja, condoleante.

Va rog sa-mi spuneti si mie cum e tusea in cazul acestei viroze. Fetita mea cea mica, nu face febra, insa ii curge nasul si tuseste. Tusea ei este destul de groasa si expectoreaza. De fapt, nasul nu-i curge, mai mult este infundat.

Maine ma duc la medic, dar as vrea sa stiu daca aveti idee cum e cu tusea.



Ruxandra

www.dropshots.com/Ruxel

Mergi la inceput