Mamica singura, da sau nu?

Mamica singura, da sau nu? | Autor: norisor

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 8 luni, tatal copilului dupa ce a vazut ca am decis sa pastrez copilul a inceput sa se poarte ft urat cu mine. In primele luni mi-a fost ft rau si nu am avut nici un sprijin din partea lui deci am decis sa fiu singura cu toate ca stiam ca imi va fi ft greu. In tot acest timp cat am stat despartiti el a incercat sa ma sune si sa tina oarecum legatura cu mine. I-am dat o sansa sa-si repare greselile, sansa care a durat doar 2 saptamani pt ca nu mai puteam sa suport injuraturile , aroganta, minciunile etc etc... eram mai tot timpul singura pt ca el umbla prin cluburi si cu prietenii. Financiar nici vorba sa ma ajute cu nimic, nici nu stie cum arata o factura la doctor. Am luat decizia finala sa nu-l mai vad niciodata, cel putin asa am sperat dar el dupa ce si-a facut sarbatorile la Paris a revenit cu telefoane insistente si cu acuzatii ca vreau sa-l indepartez de copil. Probabil ca a vazut ca nu mai e cale de intors si ca voi naste copilul in curand.
Acum vrea copilul si a inceput cu tot felul de amenintari.
Ce va pot spune este ca eu nu pot nici chiar de dragul copilasului sa suport un astfel de om si nu stiu cum sa procedez dupa ce voi naste. Sa-l las sa vina sa viziteze copilul? Sa-l trec in acte? Ce-i voi spune copilului mai tarziu? Sincer ma gandesc strict la copil pt ca din punctul meu de vedere nu as vrea sa mai am nimic cu acest om. Consider ca nu e corect sa traga doar foloasele si sa vina sa se joace o ora pe zi cu bebe iar eu sa ma lupt cu facturile si cu toate problemele singura. Mentionez ca este un om cu care nu pot imparti responsabilitatile oricat incerc sa-i explic cum as vrea ca el sa se poarte sau ce as avea nevoie nu intelege. Este de asemenea ft agresiv si nu as vrea bebelusul meu sa suporte tipete si urlete.
Ma gandesc cu groaza ce-i voi spune copilului mai tarziu , nu vreau sa-l discreditez pe tata in fata lui, iar el ma ameninta ca ii va spune copilui ca eu l-am indepartat de el . Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Da-i dreptul copilului sa aiba numele tatalui in acte si doar atat( parerea mea), pentru ca sincer nu cred ca se va schimba intr-atat de mult incat sa fii fericita alaturi de el.
Ar fi bine sa ii explici exact care ii sunt atributiile in calitate de tata, dar ca si posibil partener e decizia ta ce vei face, iar dragoste cu de-a sila nu se poate,iar agresivitatea nu e un lucru tolerant, indiferent ce si cum.
Iti doresc nastere usoara , un copil sanatos si sa cresca intr-o familie plina de iubire si afectiune.

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu stiu ce sfat sa-ti dau. Iti cunosti fostul prieten, daca stii ca nu ar fi un tata bun, ai sansele sa te indepartezi de el. Eu cu mintea mea de acum, in situatia ta as face astfel: i-as spune ca nu-i copilul lui, nu l-as trece in certificat si cu asta basta.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Daca un om doreste sa fi tata nu-i poti lua acest drept doar ptr ca are un comportament de condamnat. In cazul in care nu-si dorea, desi legea il puteai obliga, era ok sa uiti de el si tu si copilul. Un copil poate schimba un om, se poate ca el sa incerce sa fie un tata bun, de dragul celui mic. Se poate sa nu. Insa e tatal lui bebe, indiferent daca tu vrei sau nu. Exista riscul sa iti creeze problema mai tarziu, sa-si ceara drepturile, fara sa considere ca are si obligatii in calitate de tata. Insa e dreptul copilului sa stie ca are un tata.
Noi mai suntem si alti parinti singuri, si chiar s-a mai discutat aceasta problema. Daca doresti sa fi mai des alaturi de noi, ne gasesti aici


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si ca sa completez, legat de titlul tau "mama singura, da sau nu?"
Mama singura oricum vei fi. Ori e trecut pe certificatul de nastere ori nu. Dar nu trebuie sa te sperii, ptr ca acum nu mai esti singura, si copilul tau iti va da putere sa lupti cu orice obstacol. Sunt multi in cazuri similare. De exemplu pe mine m-a ajutat mult sa fiu aici pe forum, si sa contat ca ceea ce mi se intampla nu e deloc iesit din comun. Pe de alta parte e destul de tragic sa vezi cate cazuri sunt. Incurajator sa vezi cati au trecut prin asta si au reusit. Tu vei reusi ptr ca ai ptr cine lupta: puiul tau!


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Si eu sunt de parere ca trebuie sa il lasi sa recunoasca copilul, caci el are un tata si el vrea sa il recunoasca, deci nu e al nimanui. De ce sa il privezi de un nume, care ii va pune intrebari toata viata si chiar va fi un handicap in viata lui sociala?! Nu il apropia, dar nici nu priva copilul de un tata legal.

Aura si samburelu' Dimitrietati
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Norisor, nu stiu sincer daca e ok ce spun eu, pt ca nu cunosc legislatia. spui ca e agresiv,ca nu puteti imparti responsabilitatile.

daca ar fi fost o relatie de prietenei intre voi(nu va mai iubiti,dar va implicati in cresterea copilului) ,ar fi bine sa fie trecut in acte. dar daca...te trezesti maine poimaine ca te preseaza, poate are relatii, poate se ajunge sa vrea sa-ti ia copilul? repet,NU STIU DACA LEGAL SE POATE.dar daca se poate, eu zic sa nu risti!

am o prietena care trece cam prin aceeasi situatie: erau prieteni de 4 ani, ajunsi la 30 ani ea ramane insarcinata,el nu vrea copilul, ea nu renunta,il face,el e topit dupa copil, locuiesc in aceeasi casa si isi cresc impreuna copilul,ca prieteni(sincer nu stiu cum naiba pot sta asa)

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Norisor spune ca omul e agresiv. Ca si al meu ex, de fapt. As prefera un handicap social decat mersul la psiholog. Dupa cateva luni fara tati copiii mei au revenit incet-incet la normal. Arata ca niste copii normali. Nu stiu cat de agresiv poate fi ex-ul lui Norisor, dar unui copil nu-i lipseste sa-si vada tatal tipand sau urland. Si daca vine doar din cand in cand la copil, nici asta nu-i bine pt sufletul copilului. Un copil are nevoie de stabilitate si liniste in jurul lui.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norisor spune:

quote:
Initial creeata de norisor

Sunt insarcinata in 8 luni, tatal copilului dupa ce a vazut ca am decis sa pastrez copilul a inceput sa se poarte ft urat cu mine. In primele luni mi-a fost ft rau si nu am avut nici un sprijin din partea lui deci am decis sa fiu singura cu toate ca stiam ca imi va fi ft greu. In tot acest timp cat am stat despartiti el a incercat sa ma sune si sa tina oarecum legatura cu mine. I-am dat o sansa sa-si repare greselile, sansa care a durat doar 2 saptamani pt ca nu mai puteam sa suport injuraturile , aroganta, minciunile etc etc... eram mai tot timpul singura pt ca el umbla prin cluburi si cu prietenii. Financiar nici vorba sa ma ajute cu nimic, nici nu stie cum arata o factura la doctor. Am luat decizia finala sa nu-l mai vad niciodata, cel putin asa am sperat dar el dupa ce si-a facut sarbatorile la Paris a revenit cu telefoane insistente si cu acuzatii ca vreau sa-l indepartez de copil. Probabil ca a vazut ca nu mai e cale de intors si ca voi naste copilul in curand.
Acum vrea copilul si a inceput cu tot felul de amenintari.
Ce va pot spune este ca eu nu pot nici chiar de dragul copilasului sa suport un astfel de om si nu stiu cum sa procedez dupa ce voi naste. Sa-l las sa vina sa viziteze copilul? Sa-l trec in acte? Ce-i voi spune copilului mai tarziu? Sincer ma gandesc strict la copil pt ca din punctul meu de vedere nu as vrea sa mai am nimic cu acest om. Consider ca nu e corect sa traga doar foloasele si sa vina sa se joace o ora pe zi cu bebe iar eu sa ma lupt cu facturile si cu toate problemele singura. Mentionez ca este un om cu care nu pot imparti responsabilitatile oricat incerc sa-i explic cum as vrea ca el sa se poarte sau ce as avea nevoie nu intelege. Este de asemenea ft agresiv si nu as vrea bebelusul meu sa suporte tipete si urlete.
Ma gandesc cu groaza ce-i voi spune copilului mai tarziu , nu vreau sa-l discreditez pe tata in fata lui, iar el ma ameninta ca ii va spune copilui ca eu l-am indepartat de el . Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!




Va multumesc mult pt timpul acordat si pt sfaturi, chiar am ramas placut surprinsa sa vad ca ati raspuns asa de repede.
In ceea ce priveste actele,nu il pot trece pe certificat pt ca
eu lucrez afara si poate sa ma impiedice sa plec la lucru si apoi ce se va alege de copil si de mine ca nu vom avea dupa ce bea apa iar in baza lui ...
Este clar ca ii voi spune copilului cine este tatal lui natural si nu il voi minti dar as fi vrut sa il intoduc in viata copilului mult mai tarziu, pt ca am nevoie de liniste sa nasc si sa alaptez.
Este un om cu o viata cu care nu poate sa se laude mai departe, viata de noapte in exces lasa urmari grave. Recunosc ca nici un moment nu m-am gandit sa raman cu el si cu atat mai mult sa fac un copil dar s-a intamplat un accident si am ramas gravida. Nu as vrea sa ii spun lucrurile acestea niciodata copilului si as vrea sa stie ca este conceput din dragoste.
Financiar o sa ma descur si fara el. Va cer parerea pt ca as vrea sa-mi fac o idee despre cum ar putea fi copilasul meu afectat mai tarziu.
Il primesc in viata mea si a copilului,accept ca nu ma pot baza pe el , ca este agresiv , ca urla sau continui ce am inceput si cand va creste copilul incerc sa-i explic????
Multumesc mult!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by norisor
Va cer parerea pt ca as vrea sa-mi fac o idee despre cum ar putea fi copilasul meu afectat mai tarziu.


Cantareste unde ar fi mai multe avantaje: sa creasca fara el, sau sa creasca in preajma unui om ca cel pe care il descrii. Inteleg de ce nu doresti sa fie trecut in acte, si e foarte bine ca te vei descurca material fara vreun ajutor, mai ales ca nu te poti baza pe el. Te vei descurca, nu-ti mai face atatea griji. Ai grija de sarcina acum.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

nu stiu ce sfat sa-ti dau. Iti cunosti fostul prieten, daca stii ca nu ar fi un tata bun, ai sansele sa te indepartezi de el. Eu cu mintea mea de acum, in situatia ta as face astfel: i-as spune ca nu-i copilul lui, nu l-as trece in certificat si cu asta basta.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Exact !

Nu se poate sa-i dai numai numele lui si nimic mai mult, cum zicea cineva mai sus, odata ce e trecut in certificatul de nastere are toate drepturile de tata, pe care daca tine mortis o sa si le ia, dar si toate obligatiile la care nu cred ca va vrea sa participe, eu cu mintea de acum as face la fel cum spune Gabi.
Fosta mea cumnata a facut in felul urmator: nu a avut nici un sprijin de la tatal copilului, nu au fost casatoriti, in timpul sarcinii, deci nu l-a trecut ion certificatul de nastere al copilului.
A venit prima data sa vada copilul cind acesta avea 7 luni, si de atunci dragoste mare, deci s-a dus si l-a trecut in certificat. Atit a fost.
Acum are alta prietena cu care vrea sa se casatoreasca si vrea sa mearga cu ea - viitoare mama vitrega - sa scoata copilul la plimbare, sa-l ia la ei, cu toate ca nu l-a interesat de nevoile copilului, etc.
Cumnata mea vrea sa se casatoreasca cu un grec, care vrea sa-i adopte si coplilul, acuma bomba, nu poate, pt. ca el nu isi da consimtamantul, pt. ca el e tatal, dar nu a fost o zi tata copilului, nu a platit o zi pensie alimentara.
Poate am fost incoerenta, daca vrei relatii mai pe larg iti scriu pe PM ca sa nu plictisim lumea aici.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput