Mamica singura, da sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit

Si eu sunt de parere ca trebuie sa il lasi sa recunoasca copilul, caci el are un tata si el vrea sa il recunoasca, deci nu e al nimanui. De ce sa il privezi de un nume, care ii va pune intrebari toata viata si chiar va fi un handicap in viata lui sociala?! Nu il apropia, dar nici nu priva copilul de un tata legal.

Aura si samburelu' Dimitrietati
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.



Ce handicap sa fie in viata sociala??
Oricum pe mama o va chema intr-un fel si pe el in alt fel, daca tatal recunoaste copilul, dar a da unui copil un nume nu inseamna a-i fi tata, tata esti atunci cind esti zi de zi cu copilul tau, cind esti acolo la prima colica, cind esti acolo la primul dinte, cind tii fruntea mamei atunci cind puiul inca e in burtica si ea vomita, cind ai grija ca financiar sa nu-i lipseasaca nimic, cind seara te uiti la el cum doarme in patutul lui care e inca prea mare pt. el, si-i faci semnul crucii pe frunte - sau - daca nu mai stai impreuna cu mama lui, atunci cind il suni sa vorbesti cu el, cind il iei la tine, ca sa petreci weekendul cu el, cind el stie ca tu esti tatal lui, chiar daca nu stai cu el, cind te intereseaza, si iti pasa !


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca28 spune:

Citesc mesajele voastre si ma faceti sa rad? Ce inseamna "un nume"?? Adica numele mamei nu este destul de bun? In ce epoca traiti? Numele tau va fi la fel de bun pentru copil, norisorule...

Norisor, nu este cazul sa introduci in viata ta un om agresiv, si cu un comportament care va va face sa suferiti pe amandoi, vezi-ti linistita de viata ta. Oamenii trebuie sa isi castige dreptul de a fi tata. Conceperea unui copil nu este dificila, mai dificil este sa asumi dupa. Daca nu isi asuma nici o responsabilitate La Revedere!!

Copilul va fi OK, daca tu esti o persoana destul de puternica sa iti asumi ambele roluri. Mult mai ok decat daca si-ar petrece timpul langa un tata agresiv si iresponsabil. Pune-l pe acest "tata" cu botul pe labe putin...Parerea mea este ca barbatii ar trebui sa invete sa se poarte cu femeile gravide, si cu copii. Nu sunt deloc o feminista dar in Romania, ceea ce vad mi se pare de-a dreptul halucinant. Femeile au numai obligatii, iar ei?

Intr-adevar exista si perle rare. cele care aveti norocul sa ii aveti langa voi...felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Mergi inainte cum te-ai gandit si tu, ii explici copilului mai tarziu, cand va fi suficient de mare. Daca e asa cum il descrii, e mult mai bine pentru copil sa nu fie prezent si desigur nu trebuie trecut in acte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emy2001 spune:

NU TRECE COPILUL PE NUMELE LUI ITI VA FACE VIATA AMARA.CRESTE-L SINGURA SI AI SA VEZI CA SE VA REZOLVA .EU AM UN COPIL DE 6 ANI SI MI-L CRESC SINGURA SI E FOARTE BINE.NU TREBUIE SA DAU SOCOTELA NIMANUI UNDE MA DUC SAU CE FAC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzzzza spune:

Tatal biologic nu are prea mare importanta in cazul descris de Norisor. Candva, o sa il intalnesti si pe tatal lui bebe, si o sa stii ca el este. Familia ti-o construiesti tu in jurul tau, dupa criteriile tale si sigur vei gasi un om care sa va sustina, sa va iubeasca. Poate ca va fi chiar tatal biologic, dar pe moment eu zic ca nu va merita. Daca vrea sa ii fie trecut numele pe certificatul de nastere, eu zic ca ar trebui sa se schimba radical si din proprie initiativa. Daca nu, pierderea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Sigur o sa starnesc polemici si reprosuri cu duiumul si in cazul de fata poate se justifica atitudinea de respingere ca urmare agresivitatii , dar pun si eu o intrebare( ca nepricepatoare ce sunt), de ce numai mama, prin faptul ca are acest dar de asi purta copilul in pantec, isi poate privi copilul doar ca un bun al sau, ma gandesc ca tatal biolgic isi are propria contributia chiar daca numai fiziologica.
Cand judeci o astfel de persoana, o judeci ca si partener al tau, el devine tata( chiar daca numai biologic) chiar din prima clipa a fecundatiei, asa cum devii si tu viitoare mama.
Sigur ca nu poti creste un copil intr-un astfel de mediu si cu un barbat cu un asemenea comportament, insa intrebarea mea e pur si simplu retorica.


Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Tata nu inseamna nici pe departe fecundatia. Cred ca fiecare se gandeste la binele copilului sau si uneori tatal natural e mai bine sa fie departe. Nu cred ca e cineva nebuna sa nu vrea in preajma copilului un om care are calitatile unui tata bun si iubitor, care e corect se poarta frumos si cu mama si cu el, chiar daca cei doi parinti nu locuiesc impreuna. In unele cazuri insa paternitatea este doar folosita ca arma de razbunare impotriva fostei neveste si atat, nici o contributie pozitiva. In cazul asta femeia trebuie sa isi vada in primul rand interesul ei si al copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Cum spui, in cazul de fata se explica refuzul mamei, insa mi se pare moral sa nu-l oblige atunci cand nu doreste sa fie tata, ptr ca tata nu inseamna sa fi trecut pe certificatul de nastere al copilului caruia i-ai trasmis ADN-ul tau. A fi tata inseamna mult mai mult de atat. Insa daca el doreste nu-l poti refuza, mai ales ca exista si legi care nu-l poate impiedica sa isi exercite drepturile de tata. Si un barbat care nu e un sot bun, poate fi un tata bun. Sau poate ca nu. Insa daca ati avea siguranta asta, de ce ati mai face un copil cu acel barbat?
Ce intrebi tu, Alina, ma intrebam si eu deseori: "copilul este mai intai al mamei?" Si de ce? Ptr ca acei cromozomi sunt pereche, si daca nu ar fi, nu ar iesi totul bine, deci jumatate e al mamei, jumatate al tatalui. Si totusi, de ce a fost lasata femeia sa creasca copiii propriu-zis si barbatul numai sa se ingrijeasca de bunastarea lor? Si legea pe ce se bazeaza cand da intaietate mamei la un divort?
Intrebare retorica...situatia nelamurita...dar pe care...ciudat...o respect.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

vreau sa va atrag un pic atentia ca s-ar putea moral si in alte feluri sa aveti voi dreptate cu sfaturile, sigur materialul genetic donat intr-o noapte de pasiune nu te face tata, insa: daca ex prietenul tau vrea sa fie tata recunoscut legal, din orgoliu sau dorinta sa-ti faca zile fripte sau indiferent de ce, are posibilitatea asta legala!!! si el poate introduce o actiune de stabilire a paternitatii, si nu mai e chiar decizia ta sa-l treci sau nu in acte. si va capata in felul asta si drept de vizitare si asa mai departe. eu te-as sfatui sa stai de vorba cu el, sa-i explici ca daca vrea sa fie tata va trebui sa-si asume responsabilitatea materiala, si vezi ce zice, poate da inapoi...

e oricum neplacut, cum ai intoarce-o, sfatul meu e sa capeti si parerea avizata a unui avocat, din ce se intimpla si ce cazuri mai citim pe forum, nu e niciodata in plus, mai bine sa fii pregatita si sa cunosti bine ce drepturi ai, si cu plecare din tara ETC

mult curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Grea decizie...

Cunosc un tip (de varsta mea, deci nu mai e de mult copil) cu linie in dreptul numelui tatalui si stiu ca nu-i era usor la scoala, oamenii au prejudecati, se uitau ciudat/cu mila/cu curiozitate etc. Sau o faceau pe vremea aia in orice caz. Si slava domnului, toata viata completezi formulare cu "fiul fiica lui... si a...".

Insa nu ar trebui sa te legi la cap fara sa te doara; daca individul e intr-adevar cum spui poate ca ar trebui sa-l excluzi si sa-i povestesti copilului cand va fi mare cine e tatal sau si de ce ai ales sa nu faca parte din viata lui.

Pe de alta parte s-ar putea ca el sa te oblige sa faci testul de paternitate daca vrea (un avocat te-ar putea sfatui).



Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput