Mamici de ianuarie-februarie 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Fetelor, cred ca m-au napadit hormonii rau de tot, ca ma tot uit la puisorii minunati pe care i-ati nascut si plang de sare camesha pe mine . Sunt taaaaare scumpi cu totii, care de care mai frumos si mai bucalat si ma gandesc cu drag la moatza mea din burtica, de-abia astept s-o tin in brate.

Lili, Monu, Marina si toate fetele care ati mai nascut intre timp, felicitari mamicilor, sa va traiasca minunile !

Doamne ajuta sa fie totul bine in continuare, curaj si bafta multa fetelor care nu au nascut inca! (inclusiv eu )



35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Tocmai ma pregateam sa va scriu ca a nascut Marinar, dar am vazut ca a postat mihailescu teodora! Multumim Teodora !

Felicitari Marinar, bravo mamico!


Aventura 36+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Am reusit sa pun si poze cu Liliana si Paul

Uite ca dl. lilimic a reusit sa puna si . Ce naiba, la majorete sa nu ne descurcam noi, barbatii?

Pupici pe burtici si la pitici.
(sorry, nu ma bag si la mamici)

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 39s fix cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Misha sarumna mult de informatie

35+ Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady23 spune:

Buna seara fetele!
Am intrat si eu un pic sa va anunt ca am nascut o minune de fetita pe 31.12 la ora 17.30 prin cezariana deoarece am incercat natural dar nu s-a putut. Suntem acasa de mult timp deoarece nu am stat in spital decat de duminica seara pana joi cand am venit acasa.Bebela si nu un baietel asa cum imi spusese tampita de doctora, a avut 3850g apgar 9 si e f sanatoasa si mancacioasa dar lapte e destul asa ca e bine . Suntem f fericiti !Nasterea prin cezariana a decurs f bine si eu m-am refacut f repede.
Va pup si mai intru cu detalii cand mai am timp

Pe bebelusha o cheama Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Felicitari LILI, MONU, MARINAR, BIADAMIN, MADY!!!


CRISS68 CUM MAI ESTI???
Uite ca incep galeria:


Dana uite niste
si din Suedia!
Eu am avut anul trecut o colega la odisee care incercase cu ulei de ricin fara rezultat, incercasera sa o induca de citeva ori si...pina la urma a reusit sa nasca fara cezariana un bebe de peste 4500!!!

Megbeng eu n-as tine copilul in spital in Romania ca nu cunosc care ar fi conditiile de igiena de acolo desi personalul este bine calificat nu ma indoiesc...In Suedia au fost multe cazuri de bacterie in spitale( DE PREA MULTA IGIENA!) si oamenii se cam tem sa se cazeze acolo un timp mai indelungat...

Eu am inceput serviciul cind bebe a implinit 6 luni si la ajutor am ales numai persoane care se pricepeau la bebelusi, dar nu din afara familiei.

Chestia cu nastere "naturala" m-a mirat un pic, pt. ca eu consider nastere naturala aia fara inducere, fara anestezie...Eu insami vorbesc ca am nascut VAGINAL prima data pt. ca am avut epidurala si mi-au rupt si membranele, dar a doua oara am nascut NATURAL,fara nimic...Acum nu stiu cum o fi mai bine...

Mariana 34+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Ma toooot uit in oglinda de la baie la mandretze de burta si tare sunt curioasa... cate kile o avea smecheroaica mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

a, eu de nastere naturala ma luasem ca acord gramatical ..ca nastere e de gen feminin (duuh ) si nu intelegeam de ce scrie NASTERE NATURAL SI NU NATURALA ....am si eu probleme, ma intelegeti



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Fetelor,vreau sa va anunt ca s-a nascut minunea de EMMA-IOANA ,fetita lui Marinar,la ELias cu d-l dr.Tutunaru,cezariana.
La 18/30 Marina a intrat in cezariana,fetita a avut 3370g si 52 cm,e frumoasa si bucalata ca mamica ei si sanatoasa..
Marinar doarme,cind se va trezi probabil ne va da mai multe amanunte.


Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou



in sfarsit am aflat si de marina. bine ca s-a terminat cu bine

sa fie sanatosi si sa ajunga repede acasa!


Diana & Co
Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Mediterana lasa nu te speria, ca eu am stat aproape o zi intreaga si o noapte in travaliu, 12 ore cu contractii usoare acasa, altele 7-8 cu contractii f. nasoale la spital intr-o sala de asteptare si nu mi-a facut nimeni epidurala desi le-am zis ca ma doare rau de tot, dar cum sa-mi dea daca din dilatatie 2 ajunsesem la 3 in 7 ore...
Am zis saru-mina ca s-au indurat pina la urma de mine si mi-au rupt membranele sa-mi grabeasca dilatarea...si mi-au bagat epidurala prea tirziu asa ca n-am mai simtit nimic la faza de impingere.

Pina la urma stau si ma gindesc si eu ca proasta DE CE le-or face cezariana la majoritatea celebritatilor daca intr-adevar este o operatie mare asa cum ni se prezinta aici in Suedia?

Ca atit doctorii cit si psihologii suedezi tin mereu sa ne sublinieze de fiecare data riscurile cezarienei de infectii, de adeziuni, de hemoragie masiva,de posibila afectare a altor organe,riscul de extirpare a uterului, de probleme cu placenta si ruptura uterina chiar moarte intrauterina a fatului la sarcinile viitoare...

Inteleg ca in tari in care asigurarile platesc de 3-4 ori pt. o cezariana fata de o nastere vaginala o prefera pe a doua varianta, dar...in Suedia nu se pune problema asta.

Asa ca incep sa ma intreb daca NU CUMVA PE UNDEVA se exagereaza cu riscurile astea de cezariana??

Mariana 34+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput