Mamici de ianuarie-februarie 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Eu nu mai am rabdare, am spalat tot ce se putea spala, am calcat tot ce se putea calca, am deja senzatia ca am copil in casa si ma tot duc aiurita la patut si ma uit in el si pe urma ma uit la burta - parca-s o pisica din aia care isi cauta cuib sa fete (dar promit ca nu mananc placenta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha_tp spune:

ALINATXA, daca tu nu ai carte de munca, poate intra sotul tau in concediul de ingrijire copil cu conditia sa aiba o vechime in munca de cel putin 10 sau 12 luni, nu mai stiu exact. E valabil si pentru mamicile sau taticii care au terminat facultatea cu diploma de licenta luata si s-au angajat apoi in decurs de maxim 60 de zile de la sustinerea licentei. In acest caz, lunile cat au fost studenti sunt luate in considerare ca si vechime.
In cazul taticilor stiu ca nu mai e necesar sa se astepte cele 42 de zile de dupa nastere, el poate intra imediat in CIC. Iar alocatia (200 RON) am inteles ca din ianuarie 2007 se va da tuturor copiilor sub 2 ani, indiferent daca parintii lucreaza sau nu. Pentru mai multe informatii poti sa mergi la primarie sa intrebi chiar si la ITM (Institutul Teritorial de Munca). Eu am intrebat la ITM prin toamna, pentru o cunostinta si am obtinut atunci informatiile complete. Acuma ti-am spus din ce imi mai aduc aminte. Fetelor, daca am spus ceva gresit, va rog sa ma corectati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Hai ca in sfarsit v-am "prins" si eu din urma

Felicitari Ylilimic si Monu!! Sa fie sanatosi puiutii si proaspetele mamici (dar si tatici )

Felicitari si tie tati de lilishor!!! Multumim pentru vesti!

Am fost la Tutu la eco aseara, bebe este mai mititel cu 1 saptamana dar este incadrat in medie - avem cca. 2600 kg la 36 saptamani, cu o marja de eroare de +/- 370 grame.. Eram putin nelinistita dar mi-a aratat graficul si este exact in medie!

Am colul inca lung si inchis - 39 mm - insa ce e nasol este ca afurisitul ala de streptococ B a iesit iar si din urina si din col!

Stiu ca mai sunt fete purtatoare de acest streptococ - deci o sa va fie utile informatiile pe care mi le-a dat dr. (Mihacarm, parca tu?) - deci, aprox. 30% din femei sunt purtatoare, acest streptococ este implicat in 2 moduri in sarcina:

- poate duce la ruperea membranelor inainte de termen - motiv pentru care el trebuie tratat cu antibiotice orale neaparat! (am citit si pe net pe site-uri straine medicale!!). Deci, Mihacarm, nu este suficient numai cu ovule. Mie mi-a dat Tutu sa iau neaparat Augmentin 650, 1 la 8 ore, 7 zile.

- la nastere, chiar daca sunt cazuri rare se poate transmite la bebe si poate duce in timp la complicatii. De aceea este obligatorie injectarea intravenoasa cu antibiotic inainte de nastere. Tutu mi-a spus ca o sa-mi faca o injectie intravenos cu penicilina parca.


El imi spune ca o sa nasc un bebe la cca. 3200 - 3300 g, dar mai avem de stat pana la termen!

Aventura 36+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

sralucaMamicilor si burticilor interesate, zilnic de la ora 11,00 pe B1TV este emisiunea "Ne priveste" si miercurea au subiect tocmai asta cu indemnizatia de nastere, bla, bla...
E interesanta!
azi am stat cam mult la calc si am contractii cam naspa, poate va trimite Gio maine mesaj de la mine ca nasc
maria 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

monu, felicitari pentru bebe! Te asteptam sa ne povestesti cum a fost!

daconst, relaxeazata-te! Asa e, ti-ai pierdut rabdarea, dar maine va veni bebele si apoi vei uita! Nu-ti mai fa griji, totul va fi foarte bine.

ylilimic, da' voi sunteti o familei de poeti!!! Cinste voua si sa va bucurati de cei doi baieti!
Frumos nume, Paul!
Acum asteptam poze!

Mihaela 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Fetelor,vreau sa va anunt ca s-a nascut minunea de EMMA-IOANA ,fetita lui Marinar,la ELias cu d-l dr.Tutunaru,cezariana.
La 18/30 Marina a intrat in cezariana,fetita a avut 3370g si 52 cm,e frumoasa si bucalata ca mamica ei si sanatoasa..
Marinar doarme,cind se va trezi probabil ne va da mai multe amanunte.


Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetelor ce de-a nasteri !!!
Ylilimic sa fii sanatoasa si sa fie bb cumintel!!!
marinat sa-ti traiasca papusica!
Monu - refacere rapida!
daconst maine e randul tau!
liuda - poimane e si randul tau!
aoleu vine bb peste mine!!


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 39 sapt si 2 zile
AMR 3 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Biadamin, bine ai revenit acasa !

Aventura 36+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

deci eu sant gata de nascut ! maine am zis ca mai refacem inca odata bagajul, azi am taiat unghiile, eu sant fara emotii pana la momentul in care imi amintesc de Clisma! mama ce ma omoara doar ce imi inchipui. poate nu o fi asa rau pe cum pare - ca eu nu am stat in spitale si nu sant invatata cu .. clisme si sonde si cu rasul pe la dansa... ccchhhhh ce nasol pare!


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 39 sapt si 2 zile
AMR 3 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

aventura, multumesc pentru informatii. Insa la mine e alta mancare de peste. Din ceea ce mi-a spus megbeng , nu e vorba de spreptocop, ci de un alt parazit de care chiar nu am idee cum m-am pricopsit! Astazi sunt mai bine, dar ieri am jelit toata ziua! Ovulele pe care le voi lua sunt antibiotice, contin metronizadol si sunt pentru infectii vaginale. Pe prospect scrie ca nu prezinta pericol in sarcina.
Ceea ce imi pare rau e ca a cazut planul A de inducere a nasterii: nu mai pot face nimic cu sotul (care ieri era tare bosumflat cand a auzit), nici macar cu prezerv. pentru ca se poate rupe. Acum, voi bea la greu doar ceai de zmerura ca sa imi usureze travaliul.

Legat de durerile de dupa, la coasere, ylilimic, a spus ca si aelita: i-a facut 2 injectii cu acel anestezic (xinina,parca) si nu a simtit nimic. Asa ca stau linistita!


Mihaela 36+

Mergi la inceput