Bebelusi care beau si mananca singurei?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Salma nu inteleg de ce medicul a insistat sa renuntati la biberon atata timp cat bebe al tau nu are dintisori inca.Probleme apar atunci cand bb are dinti,sta mult cu biberonul in gurita si bea lichide dulci(mai ales noaptea).
Luca al meu are un an si opt luni si isi bea lapticul dimineata si seara la biberon,dar il hapaie in cateva minute apoi il arunca.Ziua bea apa,ceai si suc la canita.Biberonul il mai folosim noaptea mai rar cand se trezeste si imi cere apa dar nu mai mult de un minut.Si nu bem lichide indulcite cu zahar sau miere,iar dintisorii ii spalam dimineata si seara.
Asa ca mai asteptam pana lasam biberonul.Poate cand isi va micsora portia de lapte.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

Eu consider ca fiecare copil are ritmul lui si ca atunci cand sunt pregatiti renunta singuri la biberon .
Vlad are 2 ani si 2 luni , toate lichidele le bea din pahar inafara de lapte care il bea pe biberon.Nu am incercat niciodata sa il fortez sa bea din pahar pt ca am considerat ca atunci cand este pregatit o va cere el la fel cum s-a intimplat cu apa , ceaiul, sucul etc.


http://s145.photobucket.com/albums/r237/VL-AD/?sc=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Fii fericita ca bea lapte... fie el si din biberon ( desi la 1 an nu mi se pare cu nimic ANORMAL sa procedeze asa).
Nicolas nu mai vrea lapte de la 7 luni. Nici din bibe, nici din canuta. Asa ca ma straduiesc sa ii suplinesc lipsa lui cu diverse lactate.
Cum ai putea sa ii dai hrana solida din moment ce printzesuca ta abia are un dintisor? Dr. ala e de-a dreptul absurd.
Nicolas are 5 dintisori ( la 1 an si 1 luna) si ii dau mai mult pasata mancarea. Mai "roade" la cate o bucatica de cascaval dar o inghite fara sa o mestece. Boabele de struguri de exemplu i le rup in bucatele iar el le inghite imediat... deci cu masticatia mai putin la varsta asta desi adora sa manance singur.( uneori sunt nevoita sa-l las sa-si bage mainile in branza cu smantana pt ca nu vrea sa-i dau cu lingurita ci sa manance el cu manutza lui).

Parerea mea... toate la timpul lor si fiecare copil cu ritmul sau oricum e absurd sa ii obligi sa faca ceva pt ca s-ar putea sa nu iti iasa.

Sanatate si numai bine tuturor!

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Phillip a mancat singurel cu furculita/lingurita de la 1 an si 3 luni, lapte a baut din biberon pana la 2 ani si 3 luni si cu toate ca nu as fi vrut sa renunte, a aruncat biberonul si nu a mai vrut sa auda de lapte.Spre fericirea mea am gasit la cutiute un lapte cu vanilie, capsuni, sau ciocolata si reusea sa mai bea ..stiind ca e suc inauntru.De 2 saptamani cand ma vede ca ii dau lapte Rebeccai se aseaza si el in pat si cere sa bea.Am o canita cu cioc de la Avent, ii pun acolo si se distreaza ca tine si el "bibe" ca surioara lui, si beau amandoi lapte.Si asa ma bucur ca nu e nevoie sa-l mai pacalesc sa bea lapte.Orice alt lichid a baut din pahar/cana de la 1 an.
Lasa copilul in ritmul lui ca stie mai bine ce ii trebuie.

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Alexia bea lapte din canuta cu adaptor de la 1 an si o luna.Am inceput pe la 10 luni sa-i dau suc in canita, asa a invatat sa bea.Nu a acceptat usor canita dar nici nu a refuzat-o.De fapt perioada de acomodare a durat 1 luna, timp in care a baut doar jumatate din cantitatea de lapte cu care era obisnuita.Nu m-am speriat, nici nu am insistat prea mult sa bea laptele tot.Apoi a revenit la cantitatea de lapte cu care era obisnuita.
Alexiei i-a iesit primul dintisor la 1 an si 2 luni dar de mancat singurica mananca mai de multisor.
Chiar si fara dintuci ea reusea sa mestece foarte bine, manca biscuiti,paine si chiar covrigi.
Nu mananca cu lingurita inca, dar am vazut ca incearca sa o foloseasca.
La suzeta nu vrea sa renunte cu nici un chip insa.

Mergi la inceput