Bebelusi care beau si mananca singurei?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Fetitei mele iam desfintat biberonul la 2 ani si jumatate, adica aproape acum o luna si imi pare rau, nu mai vrea de loc lapte, nici macar in cana cu cacao,cateodata imi vine sa-i dau din nou biberonul, dar ma gandesc ca daca fac asta iar o infat si iar probleme cu dezvatatul. In legatura cu pampersul il mai are cand iesim la plimbare sau acolo unde nu are cum altfel. Si cred ca varsta de 2 ani inca nu este varsta unde copilul nu mai trebuie sa fie fara pampers. La noi doctori spun ca pampersul nu este pentru copil o povara nici pentru viata lui, ei spun ca biberonul pentru dinti nu prea, dar asta copilului la varsta asta nui explici, eu pur si simplu i-am spus ca lupul a luat, la inceput greu dar sa obisnuit. Ce de mancat singura si ea mananca si bea, chiar a inceput cu cutitul de plastic sa taie, nui prea iese dar pana la urma va reusi. Prima oara i-am dat lingurita in mana cand a avut 9 luni, la un an deja stia destul de bine, mai varsa dar asta normal, acum mananca cu tacamuri pentru noi oameni mari si ii iese foarte bine. de fapt depinde de copil, iei nui place sa fie hranita, ei ii place sa faca totul singura. Deci nu te framanta, ingerasul tau va sti cand va spune nu la biberon, pampers. Nu face greseala care am facuto eu cu biberonul, o data pe si nu este un bai. Pupici ingerasuluio tau.

Alus + Julia http://wk250.tripod.com/w2/untitled.html
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Sorry ma corectez fetita ta la 1 anizor poate sa mai bea lapte si sa aiba pampers. Julia a avut peste 2 ani cand a inceput sa ceara la olita. Deci mai ai timp. Fi mandra de ea ca deja mananca singura. La varsta fetei mele va sti mult mai mult.

Alus + Julia http://wk250.tripod.com/w2/untitled.html
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut

oof, fiecare copil cu ritmul lui. Al meu a trecut de la mancare ffff fiiiiin pasata la mancare normala de adulti (ma rog, taiata in bucatele de o imbucatura). A mancat singurel cu furculita de la un an, insa acum, la 2 ani jumate inca mai bea laptele de seara din bibe. Ma rog, nu e bibe, e canita-biberon-de-la-Avent-cu-cioc-din-cauciuc-moale. Tot biberon e, pana la urma, si tot stand culcat il bea, cu mami care tine biberonul ... eu o iau ca pe micul lui moment de rasfatz de seara si i-l ofer bucuroasa, mai ales ca orice alt lichid il bea din pahar. Ba chiar da si noroc cu noi in timpul mesei....

Olita....cere de kk, se abtine de kk la gradi unde mi=a spus raspicat ca nu nu nu nu cer. De pipi a avut zile, in vacanta, cand a stat toata ziua cu chiloti de bumbac, s-a cerut ca baietii mari, nu s-a udat...dupa aia s-a intors la pampersi. Io cred ca poate dar nu vrea...e mai rau decat daca ar vrea dar nu ar putea. Nu ma pun cu vointa lui (nu la capitolul asta). In urma cu cateva luni, o dr mi-a zis ca orice copil se poate invata la olita daca-i dai doua perechi de palme cand face pe el..Hm Hm, nu agreez aceasta metoda de ediucatie....

Astazi chiar am avut o discutie interesanta cu medicul gradinitei care era alarmat ca au si vai nu faceti profilaxia rahitismului si aveti copil slab. Asa e, Matei e slab, insa asta e rasa, mananca ccc cam cat un cal, dar alearga pe masura...de unde nu e...de mancat mananaca bine...e nebun dupa ciorbe supe, ii plac mancarurile de legume (de fapt orice mancare gatita), ii plac fructele...ce sa-i mai ceri. Semne de rahitism nu are iar TOATE racelile le duce pe picioare, fara febra si fara antibiotice. Avem pediatru homeopat si asta e greu de acceptat de dl doctor. Si, poate, atitudinea mea relaxata, care nu s-a panicat cand m-a sunat ca am copil firav....

Deci, salma, "ia-i pulsul" copilului tau si ai sa stii, facand comparatii pertinente cu alti copii, cand e pregatita sa faca una sau alta. Nu lua ca litera de lege tot ceea ce spun medicii pentru ca, din pacate, se mai intampla sa vorbeasca si din teorie.

Va pupam si va dorim sanatate

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

baiatul meu tocmai a implinit 2 ani si inca mai are pampers,desi pipi face si la olita....din biberon inca mai bea,desi stie sa bea si din cana si cu paiul,insa cand iesim afara,nu stau sa iau cana dupa mine si nici din sticla nu i dau ca se mai uda si pe frigul asta,asta ne mai trebuie....si unele alimente i le mai dau pasate,pt ca,de ex,fructele nu i prea plac si nu ia mai mult de 2 guri din ele,insa pasat,mananca 2 fructe o data,zilnic... asa ca la naiba cu dr astia,fa ce e mai bine pt copilul tau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

doctorii astia sunt nebuni!!!pe nici un copil nu-l poti creste ca la carte si sincera sa fiu n-am vazut nicaieri sa scrie de la ce varsta un copil nu trebuie sa manance din biberon.copilul se dezvata treptat de biberon si in cele mai multe cazuri singuri .si chiar mi se pare anapoda reactia dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Bia are 2 ani si bea seara laptele din biberon, cu toate ca orice altceva bea din paharel. Eu sint de parere ca atita timp cit bea nu conteaza din ce.

Iarna pe ulitza!

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of parca ma vad pe mine cind l-am dat pe Dominic la gradi la 1 an jumate, ca inca beea din biberon care era interzis la clasa lui, si nici nu minca singur!(asta ca sa nu mai munceasca ele nimic ptr banii ce-i dam!) stai linistita ca fiu-miu la 2 ani minca singur, bea din cana cu cioc, si acuma mai bea seara biberon cu lapte, pe care nu vreau sa i-l scot, se lasa el cind vrea(s-a intarcat singur si de sin), de citeva saptamini nu mai avem nici pampers, si mie imi aduc aminte ca-mi tot zicea pediatrul la 1 an ca tre sa-i dau separat mincarea, nu cum ii dadeam eu pireu, ca tre sa-i dau bucati sa se obisnuiasca cu consistentele.....si ma stresam, si degeba ca nu minca, cind a fost pregatit a mincat, este ca si alaptatul, copilul stie el ce vrea si cind, asa ca nu te mai stresa, toate vin la timpul lor!

Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nici nu m-am gindit sa incerc sa il dezvat de biberon si are mai mult de 1 an.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Eu una nu o sa-i scot biberonul decat atunci cand v-a vrea copilul.Atata timp cat imi bea laptele nu o sa ma privez nici pe mine si nici pe el de cea mai mare placere.

Simona si Dragos Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Salma tu esti o mamica super si tot ce faci e spre binele puiului tau, si biberonul si mancarea pasata. Tu continua cum ii e mai bine piticutzei, laptic la biberon si pe masura ce apar dintisorii mancarea cu bucatzele micute in ea. Pediatra la care mergem noi la control cu atomix ne-a recomandat pana la 2ani-2ani jumate laptic seara di dimineata la bibe. Seara pentru ca asa se linisteste puiul si adoarme usor,satul si bine dispus iar dimineatza pentru ca fiind somnoros si pufanos incepe mai bine ziua. Si daca puiului ii e bine asa, de ce sa nu-i faci placerea ? E inca mica, inghite mult mai usor din bibe decat din cana.
Nu cumva doctoru vrea ca fetitza ta sa pape friptura in sange pe care sa si-o taie cu cutitul ? Si cand te gandesti ca asociatia americana de pediatrie recomanda alaptatul pana la peste 1 an. Si nimeni nu zice sa se mulga mami si sa-i dea puiului din cana...

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput