Clipe din trairile sufletelor noastre...(15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ameera, in ziua de azi nu stiu daca mai trebuie pus in balanta sa faci ceva placut dar prost platiti si ceva bine platiti, care pana la urma iti va si placea. Asa vad eu lucurile. Toti avem nevoie de bani, si poate nu de banii in sine, cat de ceea ce putem face cu ei.
Yagmur, ma bucur sincer ca ati invins lupta cu colici, va veni si ziua cand ei vor fi uitati...si incepe lupta cu iesitul dintisorilor
Dragi burticutze, e valabil si ptr voi, eu am mai zis-o, Sab Simplex ptr adulti, niste pastile mentolate si mestecabile, sunt aprobate in sarcina si sunt foarte bune ptr arsurile stomacale.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ameera, subscriu la ce a spus si Alex. Nu esti nici caritas, nici crucea rosie sa faci munci caritative. Da, esti mama responsabila, deaci daca ai sansa pt un job mai bun, accepta. Pe langa asta daca vrei, poti face traduceri in continuare, sa nu iesi din forma.
Va astept cu cafeluta, aseara am facut si un cozonac... veniti?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Ameera, din pacate decizia asta numai tu o poti lua. Si aici, ca peste tot de altfel, functioneaza legea compensatiei. You lose some, you win some.
In prima situatie castigi timp si ai satisfactia muncii dar pierzi bani si cariera
In a doua situatie castigi bani si cariera dar pierzi timp.. timp pretios pe care l-ai putea petrece cu Sara.
In cazul meu.. eu am ales a doua varianta. Imi petrec mereu 12 ore la birou / zi, in plus mai fac si un MBA, insa in felul asta am sacrificat timpul pe care il petrec cu Alex.
Eu una sunt impacata cu alegerea mea, in sensul ca eu simt ca investesc in mine, in educatia mea, in dezvoltarea mea personala si in acelasi timp Alex creste frumos, inconjurat de dragoste si din partea mea, si din partea bonei, si din partea tatalui lui. Daca as fi ales altfel eu una as fi fost frustrata, as fi fost vesnic nemultumita si probabil la un moment dat i-as fi reprosat lui Alex ca din cauza lui m-am sacrificat eu. Nici in varianta aleasa de mine nu ma astept ca lucrurile sa fie perfecte. Alex imi poate reprosa la un moment dat ca imi petrec prea putin timp cu el si ca in momentul asta el sta mult mai mult cu bona decat cu mama lui. Poate in viitor voi face o alta alegere, poate voi cauta un job care sa imi ofere mai mult timp liber.
Dar acum, depinde si de persoana, de aspiratiile ei, de valorile ei. Solutia cea mai buna pentru tine, numai tu o stii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Gabi, ca sa il citez pe micutul meu...yam-yam...

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Eliza, asa cum ai spus, eu sustin ca ai facut alegerea buna. Ptr ca varianta ca ai fi stat acasa mai mult cu copilul dar nu ati fi avut o viata tocami buna din punct de vedere material, nu era multumitor nici ptr el, in primul rand. Un copil nu intelege ca mami sau tati s-a sacrificat si ptr a-si petrece mai mult timp cu el, a renuntat la unele avantaje materiale, care la amadoi (sau ma rog intregii familii) le-ar fi adus o viata mai buna, un copil nu intelege ca nu sunt bani sa-i cumperi jucaria preferata sau sa-l duci la pizza oricand vrea el. Insa nici sa-i privam de prezenta noastra nu e bine, dar daca gasim timp ptr toate ei vor creste fericiti. Speram.
Iar daca noi suntem multumiti de ce facem, si avem satisfactii profesionale, un copil va fi la randul lui mai fericit decat langa un om plin de frustrari si mereu ingandurat, oare cum sa o scoata la capat si luna asta cu banii.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Brenda, io am reusit sa stau cu nasu cat mai sus din butoi datorita a 3 factori:
- principiul "cui pe cui se scoate"
- o prietenie cu altcineva (daca nu credeti ca poate exista prietenie cu o pers de sex opus, fara implicatii sexuale, va spun eu ca se poate)
- clubul nostru drag






"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by rilbuc1
- clubul nostru drag


Uite ce marturisiri de suflet sunt si barbatii sa faca... Cu asta sunt total de acord!

Cred ca exista prietenie cu o persoane de sex opus, fara implicatii sexuale.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Gabi, ca sa il citez pe micutul meu...yam-yam...

Alexandru





yam-yam a fost aseara, e nasol sa stai o ora langa un cozonac care tocmai se coace... sa vezi ce agitati sunt piticii mei cand scot cozonacul fierbinte din aparat, abia pot sa-i tin deoparte macar cateva minute sa nu ma ard la mana pana le tai cate o felie pufoasa,apetisanta, aburinda

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

pe toata lumea! Neatza...
uite k am dormit si eu ceva mai bine noaptea trecuta adik ...de la ora 1 la 10 dimineata. (bineinteles cu pauzele de rigoare...pt dus la buda si cu sucitul de pe-o parte pe alta). Durerile de bazin nu au disparut dar ...cred k m-am obisnuit eu cu ele. Le simt, bomban...injur...si adorm la loc.
pe toata lumea si mercic de incurajarile pt ultima luna! Sper doar sa stea acum pina o fi momentul...
Gabi, eu fac ceza pt k asa vreau eu. Nu am alte probleme, stiu ce implica si una si alta (k doar am lucrat in spital..si pe linga asta, in liceu am facut practica in maternitati, asa k am vazut si una si alta...si macalarie mai mare nu exista cred) si cred k mi se potriveste mai bine. Nu vreau sa ma traumatizez si nici sa traumatizez copilul in nici un fel. Avind in vedere citi bani se dau, cred k macar am dreptul de a alege cum mi se pare mie acceptabil. In alta ordine de idei... eu nu scot pe gaurica aia mica, 4 kile de brontozaur!Clar! Nu mi-e de durere, cit mi-e de taiat "acolo" ...de ceea ce se poate intimpla dak nu te taie bine "acolo" sau dak te rupi...plus k bazinul nu va mai fi niciodata la fel. (datorita articulatiilor fixe, ramine mai lat decit inainte). Asta ar fi cea mai mica problema poate...din toate cite exista. Riscuri sint si intr-un caz si in celalalt.
Alex, mercic de sugestia pt poze ..inca nu am incercat. Apropos...ce era cu emisiunea aia? K nu am apucat sa o vad. Uit mereu de emisiunile astea.
Yana, iubita, ma bucur k mai scrii si tu din cind in cind. Fii mai activa mamico! Dak kiar o trimiti pe maica-ta de acasa, venim in vizita cu siguranta. Eu una...vin!
Ameera, numai tu poti stii ce preferi mai mult. Iti povestesc o kestie. Eu am lucrat 10 ani k asistenta medicala, unde aveam program 12 cu 24 si 12 cu 48. Salariul era mic, k in sanatate(si kiar nu luam spaga k nu aveam de la cine...pt k era sectie de bolnavi cronici..hemodilaiza, dak stiti ce e asta). Deci aveam numai banii de salariu. Numai k, faptul k aveam timp liber asa mult, ma facea fericita. Dupa anii aia, m-am mutat la o firma. salariul un pic mai bun, numai k intram la 9 (dar trebuia sa fiu prima in firma, deci cel tirziu la 8.30 trebuia sa fiu acolo) si ieseam la 6pm teoretic.(practic nu plecam niciodata inainte de 7 sau 8 seara). Am rezistat toata iarna si vreo luna din primavara. Dupa care...am zis k nu merita! Diferenta de bani era mica si vedeam pe zi ce trece cum intram in firma cind soarele rasarea si ieseam cind aproape nu mai era nici urma de soare. In rest, eram legata de un birou... intre hirtii, computer...Devenisem "computer freak"! Am zis "PAS". Am plecat...mi-am gasit ceva part time, care mi-a dat posibilitatea sa fac tot ce imi place, sa ma bucur de soare, de viata.
E adevarat k eram sigurica, nu aveam bebe si nici ginduri. Acum cu bebe, cheltuielile sint mai mari si e musai sa pui pe primul plan bunastarea lui bebe. Numai k si asa...eu tot voi incerca in viitor sa aleg ceva care imi ofera acea siguranta materiala, dar nu cred k neaparat o cariera, ci doar posibilitatea de a-mi trai viata si a ma bucura de tot ce e in jur. Mie de ex imi dau lacrimile in fiecare primavara, cind vad copacii inmuguriti si soarele pe cer si miroase a iarba! Kiar un lucru banal k asta, ma poate face sa simt fericire pe moment.
Alex, nu stiu dak tu stii cum e sa stai inchis in birou aproape 12 ore pe zi. Tu poate iti permiti sa mai iesi in timpul zilei...sa iesi cu masina, kiar dak faci diverse comisioane... Tu de asemenea, mai lucrezi pe teren...
Yagmurica, ai citit de tratamentul pt candida?
Brenda, ai inceput sa ai probleme cu memoria? Ma bucur k iti place numele!
Gabi, eu NU vreau cozonac! Nusht de ce, dar mi-a cam pierit pofta de mincare. E ceva cind apuc sa maninc de doua ori pe zi. In rest, kiar nu simt nevoia. Si e f bine zic eu ...k deja sint cit "malul".

Va pup si mai trag cu okiul sa vad ce ati mai scris,

Marce 34+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Marce, am citit... merci mult...
Fug acuma... ca m-am apucat de treaba prin casa...cat doarme.. teroristul meu...
Pupici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput