Bebei cu alergii (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Flavia, de multe ori m-am gindit ca Alexandru a avut simptome pe care noi le-am neglijat. Cine mai stie? Mi-am tot facut procese de constiinta, pina la urma bine ca s-a rezolvat dar am trecut si noi prin momente grele.
Noi am schimbat formula la primele colici, i-am dat de orez pina la 6 luni. Cred ca asta l-a ajutat mult. Apoi am reintrodus laptele, dar reactiile au aparut in timp. Asta m-a derutat. Mai ales ca nu a facut bubite, nu diaree... Gindindu-ma in urma era citeodata mai rosu in obraji, dar nu am facut legatura cu laptele.
Reactiile serioase au aparut abia vreun an mai tirziu. La virsta aia nu m-as mai fi gindit la lapte nici atit. Eu credeam ca racelile alea sint de la polipi. L-am dus la nu stiu citi ORL-isti.
Daca nu faceam testele nu mi-as fi dat seama ca de la lapte se trage.
Acum insa asta e primul lucru la care m-as gindi cind nu-i merge bine unui bebelus.
Noi avem alergici in familie, dar eu si sotul sintem fara probleme.
Cine mai stie?


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

O intrebare care ar da de gindit.Se poate ca valoarea unui igE sa fie marita si din alte motive decit ALERGIA ?!

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Flavia, o sa-i fac testele, sigur, dar inca nu m-am dezmeticit. I-am luat azi si restul de analize, i-a iesit IgE 2,61 si banuiesc totusi ca daca ar fi alergie, ar fi iesit mai mare, nu? In fine, doctorita ei m-a enervat rau azi. M-am dus la ea sa-mi interpreteze analizele, am platit ca tot omul pentru asta 200.000 si am asteptat. S-a uitat peste ele super rapid, adica chiar nu cred ca a vazut ceva. In plus, peste ecografia abd. nu s-a uitat deloc, nu stiu de ce m-a mai trimis de urgenta sa o fac. Am ramas masca. Unele rezultate sunt mai mari decat ar trebui si sunt de doua ore calre pe net sa caut raspunsuri, ca madama imi spunea mereu ca o ok. De exemplu, am intrebat-o ce e Alpha2 din analiza numita electroforeza, pentru ca era peste limita, iar ea, in loc sa-mi spuna, a zambit si a spus sa stau linistita. I-a iesit si sideremia mare, asta vad ca e concentratia de fe din sange...Si un lucru care ma sperie, scrie ca e prezenta in sange si proteina C reactiva. Asta vad ca are leagatura cu un proces inflamatoriu. La un moment dat, ii spun ca as vrea sa-i schimb laptele si ca m-am gandit la Humana SL si ea imi spune ca n-are rost ca si Nan fara lactoza e tot din soia. In fine, cireasa de pe tort! La final imi da trimitere la profesorul de care va suneam mai devreme. Acelasi. Am fost acu' doua saptamani la el, tot trimisa de ea. M-a tinut o ora si mi-a zis ca nu e intolerana, e diaree nespecifica. Parca sunt intr-un roman de-al lui Kafka. Nu pot sa cred! Am plecat de acolo din nou dezamagita. A! m-a si certat ca i-am dat Iancai ieri mar fiert cu gutuie fiarta si cu orez. Gutuia nu e buna la diaree. O fi nebuna femeia asta???
Iar mi-am varsat naduful la voi. Sper sa nu va supar prea tare.

Ianca Printesica si Super Mamica

Ianca Nasturica
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Diana imi pare rau ca ai dat de atita indiferenta. Uite asa ajungem sa vedem singure de soarta copiilor. Ca eu tot citind pe internet stiam mai multe decit majoritatea medicilor (si au fost multi) la care am fost. Ca eu ma concentram sa aflu despre o boala (intii nici macar atit, ci sa aflu ce ar putea fi) iar ei... numarau minutele pina cind vine urmatorul pacient.
Carmen, foarte interesanta intrebarea ta. Stiu ca ma framintase si pe mine la un moment dat. Dar IgE mare cam asta indica - alergie. Mai creste si in parazitoze. Mi se pare ca acolo sint mari si eozinofilele. Oricum, la un set mai larg de analize un medic care se pricepe cit de cit intelege despre ce e vorba.
Exista si un sindrom de hiper IgE, nu stiu exact cum se numeste. Din fericire e rar.
S-au facut multe studii despre IgE, eu n-am gasit ceva concludent. Era chiar unul italian, care zicea ca la unii copii dupa vaccinul BCG le-a scazut IgE. Aici nu se face acest vaccin, dar lui Alexandru i l-am facut in Romania. Sper c-o fi ajutat. Macar asta a fost o chestie care am considerat ca tot i-ar prinde bine s-o aiba facuta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Diana, schimba medicul! Din pacate am avut si eu experiente urate cu doctorita asta celebra. Si pe mine m-a trimis cu baietelul la alt medic (Iordachescu) dar mare lucru nu am rezolvat. Presupun ca ai facu analizele la Clinica....sfatul meu e sa le repeti la Medicover, deoarece la marea clinica toate analizele ies aiurea....Si cu fetita mea a dat-o in bara marea doamna doctor - a diagnosticat-o gresit si dupa 3 zile cu tratamentul dat de ea am internat-o la urgenta...asa ca eu sunt satula pana-n gat de asa zisii mari doctori care nu stiu decat cum sa faca sa ia bani mai multi si mai repede!!!! Nu prea pot sa iti indic un dr. anume din pacate, am fost la foarte multi, dar inca nu am gasit pe cineva intradevar capabil. Dr. Cernatescu de la IOMC mi-a ajutat copilul cu un tratament de criza foarte bun, insa e cam ursuz si nu prea are memoria pacientilor. Si dr. Radu am auzit ca e f. buna, insa eu nu am reusit sa ajung la ea....avea piciorul rupt...de vreo juma' de an...dar poate ai tu mai mult noroc. Cat despre lapte, lui Stefan nu i-a mers NAN HA, ci doar Humana sl...dopar asta e de soia, vorbeste prostii dr. asta....

Baietelu meu e bine acum, oricum a avut o reactie totusi mult mai usoara la branza de capra decat facea in mod normal la cea de vaca...dar deocamdata, pana nu-i repet analizele, nu mai experimentez.Ma refer la analizele de sange (phadiatop), ca nu prea imi vine sa-i fac teste cutanate, deocamdata si sincer nici nu stiu unde se pot face la noi...daca puteti sa ma ajutati...

Magda, iti inteleg frustrarea, dar pana la urma totul e bine cand se termina cu bine

Simona, ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nastasika, la cabinet la Dr. Radu facea teste cutanate.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ramona ,de ce am pus intrebarea asta ?Ptr. ca la o prietena de a mea asa cum ai spus si tu (cea care avea igE=389000)i-ar fi spus medicul ca valoarea igE o ridica si faptul ca copilul ei avea lambria.In concluzie esti informata bine.Multa bafta la noile mamici care se bat cu capul de pereti din cauza alergiilor. Pisicuta la mine cind i-am facut testele a iesit mediu alergica si la griu si soia (specific MEDIU)si dr. mi-a spus sa le introduc nu dupa mult timp,asa cum am facut si s-a dovedit ca merge bine,le-am introdus dupa vreo trei luni si nu a facut reactii.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Gama din cite stiu eu in afara de dermatita atopica mai exista si dermatita seboreica care are aceleasi simptome dar nu da nivelul crescut de igE

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Ramona si Matei este cu greutatea sub media normala si asta din cauza malabsortiei cauzate de intoleranta la gluten.El acum recupereaza,dar a pierdut atat de mult ca inca nu este macar la limita inferioara.

Diana si Matei are uneori reprize de kk foarte urat si un numar mare de scaune pe zi.De obicei ii trece dar cu un regim alimentar drastic si asta pe un termen mai indelungat,mai mare de o saptamana!De obicei la noi este cauza numai de malabsortie si nu pt ca ar avea vreun virus la stomacel.Noi cu dieta gresita prescrisa de medic am avut-o cand am fost internati la colentia si cei de acolo s-au purtat total neprofesionist in cazul nostru,agravand irtatia intestinului cu meniul lor si in plus i-au facut si tratamen medicamentos dejaba mai bine de o saptamana.Si eu iti recomand Medicover,sunt medici buni care cu siguranta te pot ajuta sa vezi exact la ce este alergica sau ce intolerante are copilul tau.Cu greutatea si dezvoltarea cum sta fata de normal?

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Nastasika, faimosul profesor de care vorbeam eu este acelasi la care ai fost si tu. Asta mi-a zis sa-i dau copilului de toate, inclusiv margarina, mezeluri, cartofi prajiti, fasole...pentru ca are doar un colon iritabil, nimic altceva! In fine. Si eu ma gandeam sa merg la Medicover, am auzit ca dr. Denise Stanescu este foarte buna si mai trateateaza copii cu intolerante. O sa incerc. Oricum, sunt satula pana peste cap de experientele avute la clinica asta la care e copilul inscris acum. Analizele de sange si scaun le-am facut la Medlife, dar testele de intoleranta le-am facut la Budimex. Si noi am ajuns la Urgenta cu Ianca dupa ce o vazuse Marcu chiar in ziua aia si mi-a spus ca n-are nimic. Ea da doze mult prea mici pentru varsta si greutatea copiilor, cred ca nici nu-si fac efectul. Mie si acum imi zice sa-i dau doar 2,5 ml de Caplol la febra, la opt ore. Mi-au zis mai multi dr, inclusiv din Timisoara ca doza este ineficenta la doi ani jumate. In plus, ea da antibiotic doar dupa trei zile de febra mare, dar tot fara analize, adica oricum poate fi virala boala. Si pe mine ma socheaza multe la ea mai nou, nu stiu ce are, anul trecut era mult mai implicata si mai interesata.

Teste cutanate se fac si la Medlife. Banuiesc ca si la Medicover se fac.

Pisicuta, Ianca are 12 kg, s-a nascut cu 2.600 la 37 de saptamani. Luna viitoare face doi ani si jumatate. A luat binisor in greutate per total, dar anul asta, din vara si pana acum, a pus doar 500 de grame. Si are 92 de cm, e destul de inaltuta, zic eu. Vorbeste bine, e isteata si vesela, uneori foarte agitata...Nu pare un copil cu probleme, motiv pentru care si bona mai faca gafe cu mancarea...ea a invatat-o cu dulciuri, fara masa de pranz si alte prostii de genul asta. De fapt, cam de cand e bona, pune mai greu in greutate. Pranzul il papa dupa ce se scoala, uneori pe la 5. In fine...


Fetelor, ce nu inteleg eu e urmatorul lucru. Pentru ce dau o caruta de bani sa duc copilul la o clinica privata? Pentru ca e misto acolo si pentru ca e curat? Nu pentru servicii mai bune? Ca tot asa am fost tratata si la dispensarul din colt, de fapt, acolo cand dadeam spaga, eram tratata super. Eu vreau sa cred ca analizele astea care costa o avere sunt exacte, nu se poate altfel! Este inadmisibil! Si mai nou, vad ca a scumpit consultatiile si pentru copii care sunt inscrisi acolo. In toamna plateam 300.000, acum, 500.000.

Ianca Printesica si Super Mamica

Ianca Nasturica
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput