Mamici de iulie-august 2007 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catralu spune:

uite am gasit cate ceva despre acest medicament pe internet:

There are no documented risks to the fetus if the mother takes Diclectin during pregnancy. This is from research from follow ups of thousands of children whose mothers were exposed during pregnancy. Side effects to the mother are primarily drowsiness from the antihistamine part of the drug.

Diclectin has been used in Canada for over 40 years now, first as Bendectin. Studies during those years have included over 200,000 women and all have confirmed the safety of the medication.

Diclectin
Doxylamine Succinate--Pyridoxine HCl

Diclectin - Diclectin Side Effects - Diclectin Information
Pharmacology: The action of Diclectin is due to 2 unrelated compounds. Doxylamine succinate, an antihistamine, provides the antinauseant and antiemetic activity; pyridoxine HCl provides a supplement of vitamin B 6 to prevent a possible pyridoxine deficiency during pregnancy. Also, studies have shown that pyridoxine itself could have an antinauseant activity. The onset of the antiemetic activity of Diclectin is delayed by a special coating of the tablet; a dose taken at night will be effective in the morning, the time when it is most needed.


Indications: In cases of nausea and vomiting of pregnancy.

Precautions: Occupational Hazards: Due to a risk of drowsiness, Diclectin must be prescribed with caution to automobile drivers and machine operators.

It must also be used with caution in combination with alcohol and other CNS depressing drugs or with epileptic patients.

Adverse Effects: The adverse effects are those produced by the 2 ingredients. Doxylamine succinate may cause drowsiness, vertigo, nervousness, epigastric pain, headache, palpitation, diarrhea, disorientation, irritability, convulsions, urinary retention or insomnia. Pyridoxine is a vitamin that is generally recognized as having no adverse effects.


Trebuie sa existe si ceva similar in Romania,asa ca nu va chinuiti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Salutari la toata mamicile de iulie-august2007 !

Urmaresc forumul de ceva vreme (de fapt de cand am devenit si eu o viitoare mamica de august 2007) si sincera sa fiu primul care v-a descoperit a fost sotul meu care este foarte interesat de ce se intampla cu mine si sarcina mea, mai ales ca am aceleasi greturi de care povestiti si voi, si s-a mai linistit cand a citit ca impartasiti aceleasi "greutati".
Pentru mine este primul bebe, ni l-am dorit mult eu si sotul meu chiar daca toata lumea ne spune ca suntem destul de tineri si ca am fi avut timp si mai tarziu sa-l avem (eu am 25 si el 28), suntem in Canada eu de sase luni el de aproape doi ani si iata ca visul ni s-a implinit (bine, aproape, dar inceputul este facut !).
Am vazut ca majoritatea ati fost deja la un prim consult, dar din pacate aici lucrurile merg mai greu, mai ales pentru noi, cei nou veniti asa ca eu voi merge la doctor pe 24 ianuarie. Sunt un pic ingrijorata pentru ca am avut ceva probleme inainte sa raman insarcinata si anume am avut o amenoree (lipsa ciclului menstrual) de 9 luni ca urmare a intreruperii pastilelor anticonceptionale. Dupa aceasta amenoree am avut doar doua menstruatii (neregulate, cam la 35 de zile) si apoi am ramas insarcinata. Din cauza asta imi este foarte greu sa apreciez marimea sarcinii si data aproximativa a nasterii. Oricum, datele sunt UM: 26 Octombrie, data aproximativa a nasterii dupa calendarul publicat pe site 11 August.
Abia astept sa merg la medic sa vad ce-mi spune, el ar trebui sa aproximeze mai bine, nu ?
In privinta burticii, inca nu se vede nimic, dar poate ca si din cauza ca am facut mult sport si am abdomenul inca "lucrat". Am rarit-o cu gimnastica acum de gura sotului (inainte mergeam de cinci-sase ori pe saptamana, acum merg doar de trei), dar cum ma duc la doctor si-mi spune ca totul e OK, o sa incerc sa revin la frecventa dinainte dar cu exercitii mai usoare. Daca nu, zic ca sunt de ajuns si trei ori pe saptamana. Mai este cineva care merge in continuare la sala ? Ce exercitii v-au recomandat antrenorii/doctorii ?
Destule intrebari pentru seara asta. Sper ca ma veti primi in forumul vostru si ca vom impartasi experientele care ne asteapta in cele sapte luni ce urmeaza.
Pe curand si sarcina usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

anya foarte frumos numele! amandoua erau pe lista mea ca nume de baietel.si eu astept a doua confirmare cand ma duc la morfofetala la sfarsitul lui februarie si atunci cu siguranta vom incepe si noi sa discutam subiectul numelui.poate reusesti sa-mi pui si mie caruciorul roz cand ai timp.
bine ati venit noilor mamici din toata inima le urez!
carla dar esti super in forma!bravo tie!
eu desi nu pot sa zic ca exagerez cu mancarea ,faptul ca nu am voie sa fac mai nimic a inceput sa se vada pe aripioarele laterale ale picioarelor......din martie vroiam sa-mi fac abonament la bazin..gata iar repaos la pat...




alina 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna dimineata tinere si frumoase doamne,

Sunt matinala, dar asta pt ca azi lucrez de la 7 dimineata. Mi-am dezlipit cu greu ochii si numai dupa ce am baut o cafea, va invit si pe voi .

Nimic special de raportat. Ieri am avut din nou dureri de abdomen, in partea de jos, asa ca am stat mai mult pe langa casa.
Sper sa nu se intample nimic aiurea pana merg la dr pe 24 ianuarie.
Si mai sper ca atunci sa ne spuna si noua sexul lui bebe.

Juniorul e invitat la o petrecere azi, se va duce sotul cu el, imi pare rau ca nu o sa fiu acolo sa-l vad, dar asta e. Sper sa se distreze desi e cal mai mic participant.

Diana2007, bine ai venit si sarcina usoara. Dar chiar ca sunteti tinerei, bravo voua. Cu sportul cel mai bine e sa urmezi sfatul doctorului.

Anya, sunt foarte frumoase numele.

Pupici la fete, o zi buna, weekend placut, ma duc sa citesc din urma.


Anto 14+ siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Nici eu nu-s prietena cu frigiderul, in perioada cu greturi imi venea sa vomit cand il deschideam. Dezodorizantul nu era o solutie pt ca-mi venea rau de la mirosul lui.
Acum nu-mi mai face rau dar il sesizez ca pe un miros neplacut.

Shpiry, nu i-ai facut rau lui bebe cu o aspirina, nu te mai framanta. Pt dureri de cap, ligamente, raceala, etc, poti lua paracetamol. Mie mi-a zis dr ca pot lua maxim trei pe zi, din acelea mari de 1000mg.

Anto 14+ siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Buna ziua fetelor ca dimineata era la ora 5 cand m-am trezit eu .
Am scapat de cerlaj dar le-am dat emotii doctorilor de pe acolo, am tusit destul de rau in operatie ca reminiscenta a racelilor pe care le-am avut, in plus a fost asa de ocupat Giulestiul cu operatiile incat abia la 14.30 au apucat sa ma opereze si asta in sala speciala in care de obicei se opereaza pacientii de hiv. Nu m-am panicat, ca stiu ei doctorii ca se poate opera si acolo si cum operatia mea nu implica sange si alte alea, nu cred ca am riscat nimic. Mai nasol e ca am aflat ca tipa cu care am asteptat la operatie si care nu a scos nici un cuvant a intrat dupa mine la cezariana si avea hiv. Asa ca m-am gandit ca ne tot plangem aiurea de una si alta cand alte persoane chiar au probleme adevarate si in acest caz fara un final fericit! Si cum nu am avut voie sa mananc si sa beau jumate de zi plus ca dupa operatie m-a cam sacait anestezia si nu am mancat aproape deloc, am reusit sa slabesc 1 kil de am ajuns sa am doar 1.5 kile in plus.

Am reactualizat lista cu carucioare, felicitari alina.a, brazuca si olgutza, am pus carucioare la toata lumea si daca se vor schimba culorile nu e mare bai. In plus o sa va rog sa nu schimbati DPN-ul dupa fiecare eco ca atunci nu stiu cine va manageria lista. O sa vedeti ca la fiecare eco vor fi DPN-uri diferite, ba mai mari, ba mai mici insa doctorii se iau tot dupa UM si calculeaza la fel indiferent de rezultatele de la eco.

Am vazut ca va plangeti de dureri de cap, doctorita mi-a recomandat sa iau paracetamol, ajuta la dureri de cap si nu este contraindicat in sarcina.

Am vazut ca s-a venit cu ideea de poze pe userul comun de yahoo, sper sa deschis albumul cat voi putea de repede insa nu ma supar daca o face altcineva in locul nostru. Si la sept-oct 2005 avem album foto comun si chiar e dragut. Avem poze de mamici plus poze la bbi pe luni.

Pentru placenta usor inserata jos, nu va panicati, stiu ca se poate ridica pana pe la 20 de saptamani. Alina.a eu zic sa mergi la un eco si la alt doctor sa confirme aceasta placenta praevia.

Deni & Vlad 28 sept 2005 & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Bine ati venit orchis si Diana si sarcinii usoare!

Deni & Vlad 28 sept 2005 & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Catralu, multumesc mult de tot pentru raspunsul foarte detaliat, o sa caut si pe aici un medicament similar, insa doctorii de aici spun ca nu exista nimic pentru greata. Ma tenteaza mult de tot sa incerc in cazuri de urgenta, macar stiu ca iau 2 tablete, ma culc si a doua zi sunt bine. In cazul asta mai ca-mi vine sa mai fac un bebe .

Luna, si eu am fumat pana in anul 2 de facultate, insa de atunci mi-am curatat atat de bine plamanii incat orice miros de tigara imi face rau. Am devenit destul de paranoica cu asta, nu mai merg in restaurante aici in tara fiindca se fumeaza peste tot, la teatru si la concerte la fel, abia am suportat o nunta... Cu ghimbir am incercat si eu in toate variantele: proaspat, ceai, zeama etc. si mi-a facut mai rau. Stiu ca e bun dar nu l-am putut suporta.

Diana, bine ai venit! Eu stiu ca in primul trimestru nu e bine sa mergi la sala, eventual daca tii neaparat, sa faci exercitii usoare si numai pentru partea de sus a corpului. Eu obisnuiam sa-mi lucrez abdomenul cam o data pe luna ca sa stea plat, insa de 5 luni n-am mai facut nimic si nici n-am de gand, sa stea bebe acolo bine fixat e mai important. Cel putin in primul trimestru e mare riscul de avort spontan in caz de efort, ridicat greutati, sarituri... insa intreaba medicul de acolo, poate la voi sunt alte indicatii.

Andra, Alina, Luna, multumesc pentru aprecieri la adresa burticii mele . Cum se mai incalzeste putin, cum o scot la aer, cu pantaloni cu talie joasa si bluzita scurta, sa vada lumea ce comoara am eu !!!

Cu mirosul din frigider cred ca am gasit o rezolvare: am luat de la Auchan un fel de cub cu carbune activ si se pare ca e eficient. Sotul curata si dezinfecteaza frigiderul zilnic, insa mie tot imi mirosea, sper ca am rezolvat.

Carla, 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Jadi, bine ca ai scapat de cerclaj. Ai dreptate cu problemele altora care sunt mai mari decat ale noastre, ar trebui sa ne amintim mereu sa ne bucuram de ceea ce avem si sa nu ne impiedicam in maruntisuri.


Carla, 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Diana felicitari pt bebe. Si eu faceam sport semi-intensiv pana cand am ramas insarcinata. Chiar daca iti vine greu, incearca sa nu faci decat gimnastica medicala, pt ca ridicarea de greutati, abdominalele, sariturile, exercitiile la aparate nu fac bine unei sarcini in primul trimestru. Daca vrei sa te mentii in forma poti practica inotul sau yoga.

Jadi gata, ai scapat! Cum ai suportat interventia? A fost dureroasa? Presupun ca ti-au dat niste calmante, nu?

Carla te mentii f bine Esti o gravi cool
Eu ma indop cu dulceata - nu va spun de care, ca sa nu va fac pofta. Imi place din copilarie si ieri am vazut-o la supermarket Dar incerc sa gust doar, ca sa nu ma fac

nasica de moflea burtica
13+


Mergi la inceput