Ce parere aveti despre unii barbati ?

Ce parere aveti despre unii barbati ? | Autor: coltofeanu

Link direct la acest mesaj

Am citit mai multe postari pe DC in care femeile spun ca nu sunt ajutate la treburile casnice de sotii lor . Ba , unii chiar vorbesc dur si sunt revoltati cand sunt rugati de sotii sa le ajute, considerand ca este suficient ca aduc bani in casa , ca au un serviciu ,treburile gospodaresti , ramanand in sarcina sotiei , in totalitate.

Altii se sperie si fug de responsabilitati , de un copil nenascut , de teama de a fi tata , ba isi inneaca "amarul" intr-o sticla cu bautura si vin acasa suparati pe sotie , aplicandu-i uneori o "corectie " cu palma . Ba merg sa se mai destinda la cate o amanta sau doua , uitand de copii si sotie ....Nu generalizez , dar cazurile acestea mi se par din ce in ce mai des intalnite .

Ce parere aveti despre acesti barbati ai zilelor noastre ???




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Acestia nu sunt barbati din "zilele noastre" .Sa nu uitam ca acum mai putin de 100 de ani femeile nu aveau nici macar drept de vot.Eu cred foarte mult in femeile din zilele noastre, in emanciparea femeii si cred ca avem puterea sa ne impunem punctul de vedere chiar daca suntem caracterizate generic ca fiind sexul slab.Asa ca fetelor trebuie sa fim puternice si sa nu ne lasam umilite doar ptr "a avea liniste in casa".



dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Nu sunt barbatii zilelor noastre. Sunt barbatii din totdeauna.
Iar vina ne apartine noua, mamelor, care ne educam copii in acest spirit.
El e baiat, se joaca numai cu masinute, surubelnite, tractoare, etc, iar fetitelor li se cumpara numai papusi, masini de spalat, bucatarioare, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Mare dreptate ai Adrianai, vina apartine mamelor care ii cresc si ii educa asa. Chiar ieri vorbeam cu cineva (o doamna de vreo 70 de ani) si imi spunea ca ea nu crede ca mai exista multi barbati e acest gen. Eu insa continui sa cred ca sunt mai multi decat ne imaginam noi dar ne-am obisnuit sa ducem greul casei pe umerii noostrii si sa nu spunem nimic. Ca de, noi suntem femei, trebuie sa neocupam de casa


Daniela

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

eu cred ca barbatii din ziua de azi sunt mai putin asa decat cei de acum 100 de ani, sa zicem. sa nu uitam ca pe vremuri femeia era casnica si de-aia le facea ea pe toate; era cumva o diviziune a muncii: barbatul se ducea la serviciu, femeia ramanea cu casa pe umeri.

si ca sa fiu on topic, am o parere foarte proasta despre ei. din fericire insa nu am avut parte in familie de asa ceva: tatal meu dintotdeauna a ajutat-o pe mama iar sotul meu este langa mine mereu (acum mai mult ca oricand, caci sunt cuprinsa de gretzurile sarcinii si nu suport mirosurile de detergenti). uimitor la sotul meu este ca tatal lui nu misca nici un deget in casa, deci nu asta a vazut in familie. asa e el, pur si simplu.

numai bine!

16+

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Daca ei cred ca e suficient "sa aduca bani in casa" tot e ceva... cu suficienti bani iti angajezi bona la copil si menajera in gospodarie si nu vad de ce mai ai nevoie de ajutorul lui in treburile casnice.

Partea proasta e ca multi dintre "macho" nici macar bani nu aduc.

In ce priveste fuga de responsabilitati, in genere de copii, omenesc e ca orice om - femeie sau barbat - sa decida cind isi asuma responsabilitatea asta.
Daca femeia zice da si barbatu' ba, cumva e normal sa o coteasca la un moment dat. Sint multe cazuri.

Mi-am dorit foarte mult copii, dar nu as fi obligat pe nimeni "sa-si asume responsabilitatea" pentru un bb pe care l-am vrut doar eu. Eu l-am vrut, eu il cresc. Sa poti sa fii tata nu inseamna doar sa dai din fund la un moment dat. Si sint unii care chiar nu pot mai mult de atit. Asta e.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu le zic balcanici...

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Ca ai nostri barbati sunt cum sunt, incepe de la soacra: cum ca baiatul mamii nu are voie sa faca nimic, ca doar "proasta" daca s-a maritat, tre' sa faca treaba in casa. Continua sa le creasca "orgoliul" de macho, cand vad ca femeia le permite niste scapari (gen tipat, dat cate o palma sau mai multe, nesimtirea de zi cu zi). Atunci vad ca se poate asa, si continua si mai si.
Iar daca te mai mariti si cu unul plin de bani, risti sa ti se spuna la un moment dat ca respiri pe banii lui sau cine stie ce aberatie, ca doar de, el aduce banii in casa, deci el este atotputernicul acolo.

Prin urmare, sa stiti ca nu sunt de parere sa se ierte nimic unui barbat. Nu pentru ca as fi un zbir, ci pentru ca daca ierti, risti sa si-o ia in cap si sa se repete la nesfarsit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

De acord cu Grodear - lasand la o parte educatia primita in casa femeile sunt vinovate ca le permit prea multe barbatilor (si acum dam in celalalt subiect, cum ca de ce tragem ca nebunele cu dintii de casnicie indiferent cat de nefericite suntem).
Si vreau sa adaug ca uneori aceste fenomene se accentueaza in momentul sarcina si copil mic. Pe de o parte pentru ca veniturile femeii scad, evident ca este afectat lookul si in plus nu mai poate iesi din casa ca are grija de copil, asa ca domnii incep sa se poarte din ce in ce mai urat mergand pe principiul "si daca nu-ti convine ce faci, unde te duci?". Foarte urat.
Vestea buna este ca in orice moment poti intoarce foaia, te poti trezi intr-o dimineata gata sa-ti recastigi locul si drepturile. Si de multe ori lucrurile se indreapta, domnului i se face frica si cedeaza. Cu mentiunea ca oricata satisfactie capeti nu reusesti sa uiti ce s-a intamplat si ca te trezesti ca ai facut manevre de resuscitare pe un mort, ca nu-l mai vrei pe acel om care te-a lovit cand aveai mai mare nevoie de el.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Exact, Grodear, cu cat il ierti mai mult cu atat ii dai mai multe ocazii sa repete greseala.

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Asta sa stiti ca ma spus-o din proprie experienta. Si eu am avut parte de toate chestiile care se povestesc aici, dar deviza dupa care ma conduc este "cel mai periculos om este cel care nu are nimic de pierdut". Si atunci i- am aratat ca nu am nimic de pierdut daca ne despartim (din cauza lui sau a soacrei).
Si atunci sa vedeti schimbare...
Ramanea masca la raspunsuri de genul: asta e dragule, nu-ti convine, ia-ti pe alta si succes!

Si chiar asta e ! Ce am de pierdut, un om care nu ma iubeste?

Cu toate ca dupa ce am aplicat tactica asta, s-a potolit chiar foarte tare, ca uneori ma gandesc ca l- am intimidat prea mult...

Mergi la inceput