Femeile cicalesc si barbatii injura

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Bic, gandeste-te daca nu e mai importanta buna intelegere si linistea in casa ...

Bine, asta nu inseamna sa aduni frustrari si sa stai toata ziua cu fundul in sus la aspirator. Doar daca tu simti ca nu le poti avea pe toate si ca unele sunt mai ... vitale.

Nu poti incerca sa o faci pe pisicuta miorlaita si neajutorata care are nevoie de un barbat? Adica sa folosesti diplomatia feminina si sensibilitatea lor de macho ... Nu ca mie mi-ar iesi asta, nu prea reusesc s-o fac pe pisicutza dar cred ca ar merge. Adica sa-l iei exact cum l iei pe ala micu. Doar asta sunt toata viatza: niste copii.




Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by BalMascat

Femeile cicalesc, e in natura lor, dar de aici pana a fi injurate de soti, mi se pare o cale lunga.



Am ales la intamplare acest citat, mai sunt si altele cu acelasi sens.
Adica cicaleala e ceva natural, ce tine de femeie, o chestie care trebuie acceptata????
Eu cred ca este o manifestare la fel de nesanatoasa, nepoliticoasa, ca injuratul. Ca si cum faptul ca barbatii injura mai slobod ar trebui trecut la "natura barbatului" si acceptat ca atare!


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Oarecum Rufus are dreptate. E o injuratura in varianta mai ... feminina.

Acum alta chestie care m-a facut pe mine sa renunt la cicaleala. De ex io am o problema: daca trebuie sa fac un lucru pentru ca "trebuie" sau pt ca zice cineva si nu mi se explica o alta motivatie pe care sa pot sa mi-o asum ... pai nu prea fac lucrul ala. Acuma deja am o dereglare psihica as putea spune: cand zice cineva "trebuie", imi bag degetele in urechi. Adica cineva apasa pe butonul "trebuie" si eu ma execut ca un robot?

Poate ca si barbatii au o chestie din asta, nu suporta sa le faci program. Poate ca prea facem din chestia asta cu intretinerea casei un proiect de importanta mondiala si capitala.

Sotul meu da coji de alune pe jos si se uita stupefiat la mine: cum nu faci ca trenul??? Iar eu ii zic: nu, da cate vrei, de ce platim femeie? Fosta lui prietena dadea cu aspiratorul sambata (desi aveau femeie) si el nu avea chef sa o ajute ci sa stea sa-si savureze week endul dupa 1 saptamana de munca 10 - 12 ore pe zi. Insa imi spune ca oricum se simtea de cacao si isi strica toata ziua. Eu insa il dau naibii de aspirator. De 1000 de ori mai important este some quality time impreuna decat cojile alea de alune. Asta doar ca exemplu mercantil.

Sau imi cere forfecutza mea de unghii sa-si taie copitele. Stiu ca se strica dar ... da-o dreaq de forfecutza, cumpar alta ca copitutzele lui sunt mai importante pentru mine. Se uita iar socat: cuuuum? mi-o daaaai? pai nu se strica??? Zic ... ba se strica, da-o la naiba :))). Zice: ca stii ca iti cumpar alta, nu?

Si tot asa :))



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by ileanna
Sotul meu da coji de alune pe jos si se uita stupefiat la mine: cum nu faci ca trenul??? Iar eu ii zic: nu, da cate vrei, de ce platim femeie? Fosta lui prietena dadea cu aspiratorul sambata (desi aveau femeie) si el nu avea chef sa o ajute ci sa stea sa-si savureze week endul dupa 1 saptamana de munca 10 - 12 ore pe zi. Insa imi spune ca oricum se simtea de cacao si isi strica toata ziua. Eu insa il dau naibii de aspirator. De 1000 de ori mai important este some quality time impreuna decat cojile alea de alune. Asta doar ca exemplu mercantil.

Sau imi cere forfecutza mea de unghii sa-si taie copitele. Stiu ca se strica dar ... da-o dreaq de forfecutza, cumpar alta ca copitutzele lui sunt mai importante pentru mine. Se uita iar socat: cuuuum? mi-o daaaai? pai nu se strica??? Zic ... ba se strica, da-o la naiba :))). Zice: ca stii ca iti cumpar alta, nu?




Nu-s prea multe ca tine...


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

Si mie imi sare tzandara daca ma bate cineva la cap si nici mie nu-mi convine sa-mi faca altcineva program sau sa-mi dea ordine. Asa ca Biculetz, iarta-ma ca ma bag iar, cred ca solutia e sa te focus mai mult pe un job in afara casei (daca nu-l ai deja) si in felul asta deveniti parteneri egali in casa, in timpul pe care il aveti dupa servici. Nu te mai simti doar tu responsabila cu ordinea si curatenia si nu mai ai motive sa cicalesti.
Mai e o chestie: daca te ocupi de cariera ta cistigi o oarece prestanta in ochii cui te intereseaza pe tine. Din pacate unii oameni au nevoie sa auda de la straini cit de apreciat e partenerul lor de viata ca sa inceapa sa-l aprecieze, respecte si ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

He he Rufus

Nu m-am nascut asa :). Am stat 8 ani impreuna cu un tip care era ... uhh ... o catastrofa teribilaaaa. Stateam si cu maica-sa si tin minte ca venea seara acasa, punea picioarele pe masa iar eu si maica-sa ne rugam amandoua in cor sa se duca sa se spele pe picioare ca facem stop cardiac :)). Sa nu mai zic haine aruncate, pahare de iaurt care ii zburau pe covor la o miscare gresita a maninii, etc.

Am facut io spumele zeului Dero fo 2 - 3 ani si dupa aia am zis: buuuuun, deci avem o situatie care nu se schimba. Spume am facut si nu mere, sa-l las pt atata lucru nu vreu pt ca e destept, interesant si viata langa el e o aventura. Deci dc o situatie nu se schimba ... trebe sa se schimbe JE in conformitate cu situatia. Nu mai stiu exact ce am facut dar stiu ca m-am hotarat ca astea-s mizilicuri. Mai ales ca n-o facea din rautate ci ... asa era el sau asa era educat.

Asa ca sunt super trainuita pe faze din astea. Stiu ca nici un om nu e perfect (uhhh ... eu nu sunt delooc) si ma uit la ce are bun. Daca acolo este din belsug si activu' cu pasivu' da bine, atunci nu cer totul la punct si virgula ca nici la mine nu e asa.




Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Adica cicaleala e ceva natural, ce tine de femeie, o chestie care trebuie acceptata????
Eu cred ca este o manifestare la fel de nesanatoasa, nepoliticoasa, ca injuratul. Ca si cum faptul ca barbatii injura mai slobod ar trebui trecut la "natura barbatului" si acceptat ca atare!


Rufus, asta zice si barbata-miu si de-asta am intrebat. Iote, domne', ca nu e chiar asa irational precum credeam eu. Si altii cred la fel.

Miau-miau, ceea ce zici tu e perfect adevarat, si poate iti aduci aminte ca aveam aceeasi problema si acum citiva ani, deci nimic, in afara de aparitia copilului nu s-a schimbat. De fapt ceea ce nu-mi convine este sa fiu femeie care sta acasa. Si pina nu-mi schimb statutul e omeneste sa nu am prea multe argumente de partea mea. E o contradictie intre ceea ce am fost si ceea ce am ajuns si ceea ce credeam eu ca inca sint. Am muncit de la 18 ani, pe vremea cind altii o freacau la facultate si m-am obisnuit sa fiu independenta. Iar cind am devenit brusc total dependenta nu mi-am dat seama ca nu mai pot avea aceleasi pretentii ca inainte.

Hai merci ca m-ati ascultat.

P.S. Inainte sa scriu subiectul asta cu chiu cu vai, dansu' a recunoscut, sub tortura, ca a nu-ti spala jegul dupa ce faci baie e nesimtire. Si cred ca stie si ca daca se duce la serviciu nu inseamna ca trebuie sa-si lase zoaiele in baie. Eheee, da' de-aici pina la actiunea de a pune mina pe burete probabil ca mai sint niste ani. Da, vorba lu' ileanna, linistea in casa e mai importanta.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

pai hai la job. Copiii cresc si ne trezim la un mom dat ca ei nu mai au nevoie de 100% din timpul nostru dar noi raminem agatati de ei, ca altceva oricum nu stim ce sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ileanna, esti super tare, am ris cu lacrimi!
Foarte inteligent din partea ta, dar ai si sfaturi pentru o femeie cu barbat cicalitor? Cum il fac sa priceapa tot ce-ai spus tu aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

hi hi
aiamoni, al meu e cicalitor :))
depinde in ce dispozitie sunt. Daca sunt calma si fericita, fac misto de el, ma stramb si il maimutaresc (imit o baba cicalitoare care toata ziua taca taca). De ex nu-si gaseste rucsacul de sala, exact inainte sa plece si incepe sa bombane: Iar mi-a pus Rodica (femeia care face curat) rucsacelul undeva!!! De data asta chiar o sun, femeia asta bla bla bla. Sigur ca nu ma simt si io putin vinovata ca nu stiu unde-i rucsacelul. Dar nu ma las antrenata de bombaneala lui pt ca realizez ca nu e decat un amarat de rucsacel si sigur e pe undeva ca doar n-a facut picioare. Si incep sa bomban mai tare ca el, la misto: Doamne unde o fi rrrrrrucsacelul ala (il maimutaresc ca e rr-it)! Ce ne faaaaaceeeeeeeem, nu gasim rrrrrucsacelul?!!! Si incepe sa rada, gasim afurisitul de rrrucsacel si gata.

Alteori le am si eu pe ale mele, si in cel mai bun caz tac si il las in ale lui. Intr-un caz un pic mai rau ii dau o replica taioasa si dc e o zi buna se prinde ca nu e momentul sa ma tzacane. Dc nu e o zi buna, nu se prinde si ne mai si certam. Si tot asa :)

Bic ... DA, este o nesimtire sa lasi jeg pe cada sau pe wc sa spele altcineva dupa tine. Nu exista nici o scuza pt asta. Mai lasa si barbata-meu f f rar, cand uita. Mereu isi aduce aminte, ma suna, isi cere 5 minute scuze si se face singur cu ou si cu otet. Si atunci, sigur ca mai spal o data cada daca e cazul

Daca ar face-o de nesimtit, nici macar nu l-as cicali. Doar m-as supara pe bune si l-as face sa se simta prost si mizerabil (cum de fapt este cazul din acest punct de vedere). Cicaleala sigur nu merge, si daca merge pe moment ... da probleme mai grave in timp.



Never say NEVER.

Mergi la inceput