LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (107)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello

Am terminat nebunia, a iesit totul suuppeeerrr, toata lumea s-a simtit extraordinar, Miruna a fost o gazda perfecta, n-am timp acum sa va detaliez ptr ca plecam cu nasii la restaurant, insa promit ca maine va pun la curent cu tot, si punem si poze ca avem o tona

Multumim tuturor ptr urari si gandurile bune, va pup cu mult drag si de la Mirunica un munte de



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osteffy spune:

Am promis ca revin,l-am culcat pe Rares caci este c-am bolnavior tuseste ,o tuse magareasca parca vrea sa se rupa ceva din gat si nu poate ...si are temp.37.7 .....ii dau pana maine panadol si maine mergem la doctor.
Ce sa va spun pe 5 decembrie am fost la cantar si avem : 10420gr. si 80cm .....e baiat mare .
Pun si poze de la ziua lui ,aici:
http://s73.photobucket.com/albums/i215/osteffy/aniversare%201%20an/

Madau......asteptam pozele cu printesa ..pupici si distractie placuta la restaurant ....ce bunatati mancati?

fug ca sa trezit mai revin .....o zi buna va dorim .



stefi si rares-andrei(08.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Tocmai am pierdut mesajul ca am uitat sa ma loghez.
Osteffy, bine ai revenit. Mergi la un pediatru sa il asculte. Pt. aceleasi simptome noua ne-a dat antibiotic.

Deci, ne-am intors de la pediatru cu reteta si cu tratamentul in buzunar. Diagnosticul incepe cu R... habar nu am ce scie pe reteta. Ni l-a zis dar pana acasa l-am uitat si eu si tati. Inaintea noastra intrase o fetita cu 3 luni mai mare ca Elise si atat de tare si mult a plans incat mie mi s-a facut rau de la stomac. Cand ne-a venit noua randul tremuram ca varga. Tratamentul pt. tuse magareasca, fara febra, fara muci, fara nas infundat: augmentin 2 ml de 2 ori pe zi, bromhexin 8 pic de 3 ori pe zi, ascovit 1 cp pe zi in ceai.
A si cantarit-o. 9100 g . A zis ca arata foarte bine, se prezinta bine, merge bine. Ne-a redus doza de vigantol de la 3 la 2 pic, a zis ca-i putem da si albus de ou (in conditiile in care vaccinul de la 1 an o sa-l faca la sfarsitul lui ianuarie sau chiar mai tarziu), fie in perisoare / chec / cozonac, fie OU FIERT MOALE amestecat cu paine (putin pt inceput, crescand nr de lingurite treptat). I-am cerut sa ne prescrie si ceva pentru cresterea apetitului si a zis ca e inutil deoarece ii ies dintii si tot atata o sa manance.
Cam atat. Ma duc sa-mi storc creierii poate imi amintesc diagnosticul .
Aaa, bineinteles ca nu ne-a prescris nimic pentru refacerea florei intestinale. Dar am luat noi Biotics.

Mi-am amintit ca ne-a zis: fara iauturi cu fructe, daca se poate sa-i facem noi iaurt in casa, sa alternam carnea de PESTE (PROASPAT, DF sa-i dam congelant), cu carnea de pui, vita, ficat de pui.
Osteffy, ce-am mai ras la filmulet. Mai dar ce miscari cadanice are d-ra...

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danida77 spune:

Salutare fetelor
Iata ca a mai trecut o saptamana departe de voi si de copil. La serviciu e bine numai ca am facut deja o gramada de ore suplimentare. Copilul e mai bine doar ca ii mai curg mucii; speram sa o rezolvam si pe asta. In schimb nu e bine partea cu bona. ma enerveaza la culme si ma deranjeaza din ce in ce mai rau faptul ca nu are grija de copil asa cum trebuie. Am sunat azi la femeia la care a fost bona inainte si mi-a ridicat-o in slavi mama mama... Numa' ca mi-a zis ca ei au rugat-o sa plece dupa 3 saptamani ca aveau ei niste probleme in familie.Hmmm....
oricum nu cred ca o apuca 2 luni la noi. Avem deja 2 promisiuni. Sa vedem.
Altceva nu mai zic; n-am citit nimic din urma; sper ca sunteti bine. Azi o sa mai intru si poate ma mai pun si eu la curent cu ce mai faceti voi.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

catutza, reclame mai gasesti pe youtube.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

fetele!
In primul rind mii de scuze bebelusilor pe care i-am sarit de la urari(chiar pe frumusica Elise-te rog sa ne ierti!)Multe si frumoase pozici aveti toate!
Spre rusinea noastra n-am reusit sa citim din scutece din urma.
Acu 2 sapt a venit sosul meu racit varza-virusat-.Ca niciodata nu s-a putut tine pe propriile picioare citeva zile bune.Copilul l-am ferit , dar lesina de plins cind il vedea pe ta`su(si nu se putea sui pe el, calare).Dupa ce a terminat ta`su a inceput Tudor al meu sa tuseasca(pt. prima data in viata lui), o tuse rea si productiva, muci grup, pofta de mincare-nu.Sun noua doctorita , vine , il vede si ne da sirop biseptol pt copii, un sirop de tuse eurospal ...dupa 2 zile de tratament copilul era mai rau(nu se putea tine pe picioare, dormea 20 de ore/zi , tusea rau , se ineca cu mucii, etc(si a facut si bubite de la biseptol)
Intr-un final i-a schimbat tratamentul si acu e bine.Fara batista bebelusului nu stiu ce ne faceam
Noua dr a observat ca e nitel cracanat=rahitic si ne va face, odata cu vaccinul (de 1 an) pe 28 dec. si 1 bucata fiola vit D3 in fundulet
Am ajuns la ginecolog(prima data dupa nastere!):pt ca mai e lapte si acu in sani mi-a dat niste pastile brocriptin(care dau senzatii de greata, de somn) si o ruptura de toata frumusetea la col(pe care n-are rost s-o rezolvam acu , din moment ce mai vrem un bb anul ce vine)
Ina nu te necaji din cauza socritei tale.Si eu sunt o fericita mamica care locuieste cu soacara, care , draguta imi spunea cum sa scot copilul din apa(la baie) de cap(sa faca gitul lung, "ai vazut Petre Roman saracu`!"), sa-i facem baie in apa fierbinte si cind e rosu ca racu` e bine, sa-i dau mar cu biscuiti la 3 luni, sa nu-i pasez mincarea ca sa invete stomacul sa "mistuie" singur, daca mustaceste dupa prima lingurita de mincare (asta-i obiceiul) "lasa-l!nu-l fortza!"In gind i-as da, in fatza !
Cristina Negara:sa fi-ti sanatosi cu totii , sa va bucurati de Elise!Eu imi dau seama de febra cind pun buzele pe fruntea lui si simt cald , mai cald decit buzele mele.
Catutza:Tudor nici nu baga in seama desenele animate, insa e fan reclame-asta cel putin cu tartacute(bine a zis , cine a zis!) e in topul preferintelor si cea de la mincare pt pisici
Am fost aseara (la metro) dupa jucarii si am cumparat mai multe printre care si soferul vorbitor(chicco) super tare!astept dimineata de 25 sa-i dau tot ce i-am luat..!!nu mai am eu rabdare!
Ma iertati ca m-am intins ca o placinta, da de cind n-am mai intrat....!!


PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:



alina eu zic sa mergi la doctor, avand in vedere ca nu ai urmat tratamentul complet atunci sigur nu a fost tratata boala.Sanatate multa micutei si un big .

catutza de aici descarci :http://www.orange.ro/prepay/spec-offers/clip/spot-tv-prepay-streaming-ro.html ( sper sa nu fie considerata reclama, nu am nici macar abonament la ei daramite actiuni )

meems am avzut si eu pozele, superbe si petrecerea a fost foarte faina, ce imi place cel mai mult este ca se vede ca sunteti o familie fericita.Tati se vede ca e foarte mandru de fetita lui.Vazand pozele cu desfacerea cadourilor( care au fost multeeeeeee)mi-am zis ca e asa frumos sa fii copil, nu ne ramane decat sa redescoperim copilaria prin ochii copiilor nostri.
In ce limba ii vorbiti Riannei?

noki, bravos pentru dintisor....a poposit zana maseluta la voi? Cam rarut cu prezenta, sa nu imi spui ca ai inceput sa inveti si noaptea !!!

leea, petrecere frumoasa si asteptam poze.

cristinaN , eu nu ii pun termometrul decat cand mi se pare ca e prea calda(eu pun buzele pe fruntea ei).De altfel in timp poti sa iti dai seama daca sare de 38, sanatate multa micutei sa se faca bine repejor.

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

pentru fetele care vor sa tina rapid o dieta inainte de sarbatori


"Poate ca ai observat, ca si mine, ca cei mai multi copii de doi ani sunt slabi. Mi-a venit ideea in timp ce eram intr-o zi la un pahar cu compot de prune si un morcov: poate ca motivul este dieta lor. Dupa ce m-am consultat cu cativa doctori pediatri, cativa experti in raze X si cateva mame, am reusit sa formulez aceasta noua dieta:

SUPER DIETA BEBELUSULUI

Este ieftina, ofera o mare varietate culinara, cantitati suficiente si garanteaza scaderea greutatii!!! Totusi, inainte de a incepe dieta consulta-ti doctorul... si planifica-ti o vizita la el si pentru mai tarziu.

Succes !

ZIUA 1

Micul dejun: un ou spart, o felie de paine prajita cu gem de caise. Folosind toate degetele, mananca doua inghitituri de ou; arunca restul pe jos. Ia o gura de paine, apoi intinde gemul pe fata si pe haine.

Pranz: Patru creioane(orice culoare),cateva chipsuri faramitate si un pahar de lapte(doar 3 inghitituri si apoi varsa restul pe jos).

Cina: Un pumn de mancare pentru caini uscata, doua monezi d, 4 guri de coca-cola fara acid.

Snack-ul inainte de culcare: O feliuta de paine prajita si arunc-o pe podeaua din bucatarie.

ZIUA 2

Micul dejun: Ridica feliuta de paine lasata pe podeaua din bucatarie aseara si mananc-o.

Pranz: Jumatate de tub de ruj . Un cub de gheata, dupa gust.

Snack-ul de la amiaza: Linge o acadea pana devine toata lipicioasa, scoate-o din gura si arunc-o in praf. Recupereaz-o si continua molfaitul pana e curata din nou. Apoi adu-o in casa si arunc-o pe covor.

Cina: O pietricica sau un bob de fasole crud, ori inghitit(a), ori impins(a) pe o nara. Toarna suc de mere peste piure; consuma-l cu o lingura.

ZIUA 3

Micul dejun: Doua clatite cu mult sirop, mananca-le cu degetele, freaca-le prin par. Un pahar cu lapte: bea jumatate, indeasa restul de clatite in pahar. Dupa micul dejun, ridica acadeaua de ieri de pe covor, umezeste-o cu limba si lipeste-o pe sezuta celui mai bun scaun al tau.

Pranz: O pagina dintr-o carte cu povesti si un sandwich cu gem si unt de arahide. Scapa cateva inghitituri pe jos. Toarna paharul cu lapte pe masa si intinde-l pe masa.

Cina: Jumatate de con de inghetata, o mana de grefe, niste sirop rosu. Ineaca-te cu siropul si aproape vomita.

ULTIMA ZI

Micul dejun: Un sfert de tub de pasta de dinti(orice marca), o gura de sapun, o maslina. Toarna un pahar de lapte intr-un castron de cereale, adauga jumatate de cana de zahar. Bea laptele si da cerealele la caine.

Pranz: Mananca firimituri de paine de pe podeaua din bucatarie si de sub masa. Gaseste acadeaua de ieri si termin-o de mancat.

Cina: Spaghetti cu bucatele de carne, mancate una cate una. Rostogoleste bucatelele de carne prin farfurie de multe ori si apoi plaseaza-le pe tricou. Savureaza niste mascara ca desert.

Concluzia

SUPER DIETA BEBELUSULUI

Daca poti sa te tii de plan, inainte sa-ti dai seama vei avea la dispozitie o masinarie inspaimantatoare de razboi cu kilogramele.

Nota: Aceasta dieta nu a fost aprobata de nici o autoritate medicala sau de vreun adult sanatos, dar se pare ca functioneaza de minune la copiii de 2 ani!"





Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

ROXI!!
Marfa de regim!!!
Am uitat sa va spun ce pasiuni noi are Tudor:(a primit niste animale din cauciuc:vaca, oaia, capre, cocos,etc=10 cm fiecare) si a invatat asa:vaca=BACA, puiu(gaina,cocos,rata,tot ce are aripi)=PUUUU, pisi=PIII, la intuneric=BAO-BAO
Am facut si bradul(artificial) si trage toate globurile din el si le roade(sunt de plastic !)

PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Me again
A descifrat soacra-mea reteta: rino bronsita acuta.
O saptamana nu iesim din casa, baita avem voie sa-i facem daca temperatura este cuprinsa intre 20-26 de grade.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput