** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Buna burtici

Am sosit cu bine
Bebe m-a tot "lovit" pe perioada zobrului si dupa probabil si din cauza pozitiei incomode,tot pe scune,plus ca a trebuit sa-mi stang burta in haine mai putin comode.
Mamamia cat ati scris...

Despre epiziotomie :si eu am facut-o la nastere,plus epidurala.Am mai scris,a fost ca o binecuvantare faptul ca mi-a luat durerile si asa destul de mari pana la dilatatie 5(cand trebuie facuta).iris s-a nascut absolut perfecta ,fara urme,fara forceps si eu simteam contractiile si impingeam la semnalul doctoritei.Poate reversul medaliei a fost taietura mea destul de profunda.Dar a trebut(greu...) si am uitat.Dureri de spate am avut la scurt timp dupa nastere execat in locul acela ,iar dupa nimic.Cred ca f importanta e priceperea medicului anestezist.Acum sincera sa fiu nu stiu daca sa mai nasc natural,dar nici cezariana nu as face...Vom vedea.

Gimnastica acvatica e f indicata in sarcina,sigur,depinde de sarcina,de gradul de risc.Medicii se feresc sa dea astfel de indicatii de frica infectiilor,clorului etc.Insa exista gimnatista specila pentru gravide in mediu(bazin) propice.Stiu ca exista un singur centru Activ Center...insa acum 3 ani erau fffff scumpi.Am sa ma interesez si acum.

Fetelor bazativa pe ceea ce simtiti,orice ingrijorare e un semn ca trebuie sa mergeti la doctor.S-a demonstrat ca simturile mamei sunt fantastice,mai presus de orice analiza...asa ca nu ezitati.Chiqui in special tu!!!!
Oanacaludia felicitari pentru baietel!
Si despre Herghelegiu nu stiu,sper insa sa fie ok si eu tot in ianuarie am programare la el.Dar tot fetele de aici au zis de bine.
Tot la Medsana(Primaverii) si am inteles ca e 3D si ca exista si ecran pt mame.
Liviana si eu vreau masaj......si apropos de masaj am ineteles ca un masaj facut de prfesionisti nu trebuie sa lase urme indiferent de tipul masajului(celulitic sau nu)si cred in asta.Am avut ocazia.
Dideip cel mai bine e sa sti singur,indiferent de cat confort ai avea!Parerea mea!
Florentina vad ca tot la Finaltropia nasti ca si mine si poate si in acceasi perioada

Am recuperat ...
Intrebare:care e boala periculoasa pentru garvide dintre cele ale copilariei :varicela????


poze
Iri +16 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Cristalina la multe saptamani sanatoase si usoare inainte!
piticasigogosica
Vali concediu placut !

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

chiquitita utrogestanul nu influienteaza rezultatele la triplul test. Eu mi-am facut saptamana asta dublu test si mi-am intrebat medicul ( nu influienteaza nici dublu, triplu test ). Deci nu trebuie sa intrerupi daca inca mai iei.
Mie mi-a recomandat ca incepand cu saptamana 14 sa reduc la jumatate 3-4 zile si apoi gata. Mioara



11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

cristalina sarcina usoara in continuare....uauu esti deja la jumate...felicitari

vali5 concediu placut.dar totusi ne mai onorezi cu prezenta ...ca stiu ca ai net acasa.

pupici

13+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Mica, dar puturosi mai sunt cei de la laboratorul la care iti lucrezi analizele...(sau fff aglomerati!). In fine! Iti tin pumnii sa fie totul bine!
Poohy, Ibelciug si Mica dati-mi adresele voastre de email sa va pot trimite modelul de cerere si legislatia anexata! Petit-Ange si Chiquitita - voua v-am trimis deja cate un email. Sper sa-l fi primit!
Ieri ne-au facut o surpriza placuta baietii de la termopane si ni le-au montat deja! Ar trebui sa ma apuc de curatenie, dar parca nu-mi vine...
Va pup,
Florina 19+

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Multumesc Mioara si Paflo (am primit) !

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Buna dimineata

Eu deja am tras o tura de lucru si acum fac o pauza mica.
Sunt destul de ingrijorata deoarece aseara am avut o scurgere rosie, acum nu mai am nimic dar...Am sunat dr. care a zis sa ii fac o vizita totusi (desi nu ar vrea sa imi faca control ca sa nu se deranjeze ceva acolo...) Dintre cele care au facut cerclaj s-a mai lovit vreuna de asa ceva?

Va pup si va doresc o zi usoara.


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 20(cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Paflo ma bucur ca in sfarsit au venit cu termopanele. Si la noi au intarziat da nu ne-am suparat foarte tare pentru ca aveam toata casa in santier. Oricum cei cu mobila de bucatarie au fost cei mai tari. Au intarziat 17 zile . Adresa de mail: mica0307@yahoo.com

Pentru infectia mea urinara. Mi-am sunat dr si a zis sa iau ZINNAT 1 la 12 ore timp de 5 zile si sigur o sa fiu ok. Si cand ma intorc sin concediu sa fac sumar si urocultura.

Vali te invidiez . Eu mai am luni si marti de venit la serviciu. Dar... miercuri dimineata .

Pupici,


Mica 18+

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Vali5, concediu placut! ce bine e ca ai concediu asa lung! Sa te odihnesti si sa petreci frumos sarbatorile in familie si desigur cu samburelul din burtica. Sper sa ne mai scrii, ai net si acasa, da?
Mica, ai grija cu infectia urinara, sa iei tratamentul neaparat! Dar de ce faci frecvent infectiile astea?
Pitica, daca am inteles eu bine epiziotomia mai mare are legatura cu faptul ca ai avut epidurala? Imi explici te rog de ce asa? As mai vrea sa stiu care e secretul epiduralei a.i. sa simti totusi contractiile. Trebuie sa fie facuta mai slab? In avion nu ai putut cere un loc pe primul rand de la clasa a-II-a ? Din cate stiu eu sunt special rezervate pt mamici cu copii, handicapati si gravide.

Azi am primit si eu rezultatul de la TripluTest si mi-a iesit risc <1:10.000 pt Trisomia 18, 1:470 risc pt trisomia 21 si low neural tube defects risk. Cred ca e de bine, nu?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Paflo, adresa mea este anca_z@yahoo.com. Merci mult!

Eu desi ma duc mai des la baie, nu cred ca am infectie :)) Imi dau si eu cu parerea - o sa vad in ianuarie. Care sunt efectele asupra lui bebe de fapt?

Of ce fericite sunteti cele care intrati in concediu. Eu mai am toata saptamana viitoare si vin inapoi pe 8 ianuarie. Iar la anul daca totul e ok o sa vin la servici pana pe la mijlocul lui mai (sau cat pot de mult)

Concediul de odihna se poate lua si dupa nastere, nu? La mine la servici asa au mai facut


Anca 16+
bebelonel

Mergi la inceput