Clipe din trairile sufletelor noastre... (13)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

Ce mai faceti voi?
Uite k e aproape miezul noptii si nu pot sa dorm. Sint f obositasi ma dor toate ...si totusi, somnul nu vine. Dehhh...k de obicei...
Am muncit toata ziua k un catzel ... hmmmmmmm.... de ce s-o spune oare " k un ciine"? k eu am avut ciini timp de vreo 9 ani si o duceau mai bine k mine, fara nici o grija si ingrijiti de nu se poate...
Ehhh...cum ziceam... am facut curatenie generala ...si avind in vedere starea fiziologica in care ma aflu, mi-a luat o vesnicie sa termin, plus k s-a lasa cu dureri de spate si alte alea.
Am fost si pe la ai mei parinti ...de unde am venit furioasa. K tot eram in prag de sarbatori ...ne-am certat zdravan. Totul a inceput de la o vorba aruncata asa, de mine ...Le-am zis k la anul, dak mergem toti pe undeva in concediu sau macar peste we, pun si eu bebele la ei in masina si merg cu motorul pina acolo. Au sarit k arsi ...si bineinteles, k totul a degenerat! Adik ...in concluzie, ei nu ma vor ajuta cu NIMIC! Nici macar sa stea 2 ore cu bebe dak am si eu nevoie de ex sa ma duc la o sala de sport...sau sa fac ceva pt mine personal... Ei cica si-au crescut copiii...sa mi-i cresc si eu, sa vad cum e...si k ei nu au fost de acord cu decizia mea....deci sa ma descurc. Ma rog...totul pleaca de la maica-mea, care e f turbata k o sa fie bunica si vezi Doamne, nu e pregatita pt acest statut! Doar pt "statut" ...nu va inchipuiti k se referea vreun pic la ceea ce face o bunica efectiv pt nepoti. NO way! E cica, prea tinara! Si cind te gindesti k ea avea cu 10 ani mai putin k mine ...adik 21! Ce sa mai ... Sint scirbita efectiv, k se pune problema asa..adik, "dak noi am suferit si ne-am chinuit si nimeni nu ne-a ajutat, atunci si tu trebuie sa te chinui la fel, k sa vezi cum e".
Doamneeee...dak ajung asa, sper fii'mea sa ma

Mda... a fost "fun" pt mine seara asta. De fapt, stiam k nu ma pot baza pe ei, de la inceput. Dar nu ma asteptam totusi sa comenteze si dak e vorba de o ora-doua de petrecut cu nepoata lor, din cind in cind.
Va trebui probabil sa imi gasesc pe cineva sa stea cu ea cind voi avea nevoie. Sint doar dezamagita k voi plati k bebelina mea sa aiba o "bunica", pt k proprii ei bunici s-au transformat in niste egoisti sadea.

Oare de asta nu pot dormi...?



Marce 31+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!



Marce draga, stai ca mai ai un pic pana nasti. Las-o pe mama ta sa "digere" problema, cand nepotica o sa-i arunce un zambet dragalas, totul va fi o.k. Poate la un moment dat vei fi disperata ca o va alinta pe micuta si atunci vai de capul tau...

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza,
a bag si eu la cafelutza gata facuta...mmmmmmmm...
Aseara am adormit pe la 3 am...din nou ...Am cam facut un obicei din asta. Noroc k mai prind citeva ore de somn spre dimineata, pina-n 10.

Brenda, nu ma supar deloc pe tine. De ce m-as supara? K imi spui ceva ce si eu stiu f bine? Da, ai mei sint de treaba se pare, atita timp cit nu am nevoie reala de ajutorul lor, adik cit nu sint la mina lor, si mai exact, la mina lui maica'mea. (k tata nu imi scoate okii, e mai diplomat). Doamne fereste, sa nu ma descurc si sa ajung la mina lor, sa stau in casa lor ...sau mai stiu eu ce. K din "ti-am zis eu" nu m-ar scoate si din scos okii in fiecare minut, la fel.
Nici nu se punea problema sa imi las copilul prea mult cu ei. De ce? Pt k nu imi place stilul de educatie pe care maica'mea il are adik... sever, nimeni nu misca in front si bataie cit cuprinde. Eu am mincat multa bataie si in nici un caz nu vreau sa imi aduce cineva copilul asa. Dak e s-o bat, pai o sa o fac eu, nu? In nici un caz altcineva! Indiferent cine e...
O sa le dovedesc k ma descurc si singura...sint sigura k da, numai k m-a enervat discutia si in plus, cum am zis, e pacat...pt ei...k ei sint fraierii! Ei pierd! Timpul scurs nu se mai intoarce...

Gabi, cred k o sa o placa, nu zic nu, pt putin timp si cit e cu mine ...siiigur! Poate o sa o si rasfete cu diverse ... totusi nu o voi lasa acolo niciodata si o s-o vada f putin, la fel de putin ca si pe mine, pt k sincer, asta merita. Eu sint destul de razbunatoare si nu uit! Imi iau bebelina si ne facem viata noastra, programul nostru...si ghinion dak restul lumii nu se potriveste in el...In fond, au avut de ales!

Gata ...nu ma mai gindesc k iar ma enervez. Si eu sint de parere k dak ai suferit si nimeni nu te-a ajutat, la rindul tau, incearca sa fii mai bun si sa iti ajuti copilul mai mult decit ai fost tu ajutat, k sa nu treaca prin ce ai trecut tu, nu? Nu stiu ce naiba e cu lumea in ziua de azi! Am mai auzit placa asta la atita lume ... "pai dak pe mine nu m-a ajutat nimeni si am suferit si soacra mi-a mincat viata etc ...si tu trebuie sa te chinui si sa treci prin acelasi "bullshit" k alfel nu intelegi si nu apreciezi.."

Ahhhhh si inca ceva ... k nu ma pot abtine...
"Pretentii" de la noi, copiii, are cu gramada! Adik ...sa ma duc sa o iau de la servici in fiecare zi, cind frate-miu nu poate k lucreaza dupa-masa. Si in ultima vreme, tot lucreaza dupa-masa (k doar n-o fi prost, nu?) si cade magareatza pe mine. Si vreau- nu vreau, ma duc ...k mi-e rau ...k am alta treaba ...nu conteaza. Cica e mama...! Si ei comenteaza dak eu le pun problema TEORETICA sa stea cu bebelina mea 2 ore??? I-am scos okii cu asta! Adik eu pot sa ma tirasc, sa conduc in trafic super aglomerat, sa pierd aproape in fiecare zi 2 ore pe drum ... sa imi consum si motorina pe banii mei... si tot ei imi scot okii si comenteaza! Culmea!

Gata...k deja sint...

Beau cofi ...astept sa ma calmez... Cu hormonii astia, imi sare tzandara de doua ori mai repede si mai intens decit in mod normal
...sau poate de 9 ori mai...




Marce 31+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marce,calmeaza-te si roaga-te sa fiti sanatoase amindoua,ca restul.....se aranjeaza asa cum trebuie pina la urma.
Spor la treaba,ca vad ca faci treaba!


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yana25 spune:

Buna ziua mamicilor si viitoarelor mamici:)
Azi am fo puturoasa,m-am trezit tarziu si nici salata nu am fost in stare sa o fac,o am pe mama la mine a facut ea totul inclusiv curatzenia,eu am fugit in vizita la o prietena,oricum nu puteam face mare lucru,ma burtica mare si ma misc f incet si am dureri de spate si picioare:D
Draga Marce te-am adus pe lista de YM cred ca nu esti on (add request pending ,still) daca ai chef stam la un chat :)
Sa nu te mai superi,stiu ca e usor de spus si greu de facut pt ca nimeni nu este in pielea ta la momentul actual dar,nu merita sa stii,sa te gandesti la tine si la bebelina ta si la momentele frumoase pe care le veti petrece impreuna,acolo vei gasi puterea :)
Povestea mea e tipica,nu faceam bb si s-a intamplat sa raman,ex'ul voia sa fie tata,la inceput s-a bucurat pe la 2,5 luni a spus ca nu mai vrea is a plecat asteptamnd ca eu sa fac un avort,nu a mai dta un semn decat peste 2 luni,luase o hotarare sa ne despartim.Inca ma mai recuperez,incet incet o sa treaca si il am pe bebe al meu care o sa vina curand si ii multumesc lui Dzeu ca m-a binecuvantat cu el:)
Pupici de la licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Marce, nu te mai enerva, ca daca sunt asa cum spui, nu-i mai schimbi tu acum. Pe mine m-a ajutat mama, statea cu ea cand eram la serviciu, dar cine avea ochi scosi dupa aia? Eu, cine! Si nu venea in fiecare zi, ca al meu ex lucra 12 cu 48 sau 72 si in zilele libere statea el cu ea. De la 4 ani am dus-o la camin si n-a mai fost nevoie. Stiu ca noi asa suntem invatati, sa ne ajute parintii, insa in "lumea civilizata" nu exista asa ceva. La pensie, batranii se plimba, isi organizeaza timpul doar pentru ei, nu ajuta copiii, nu fac baby-sitting pentru nepoti. Si intr-un fel e mai bine asa, tinerii isi asuma responsabilitatea cresterii copiilor, iar pentru timpul liber pe care-l vor, platesc bona. Din pacate, la noi resursele materiale sunt reduse, altfel n-ar fi fost o problema si nu ne rugam de parinti sa ne ajute. Sunt bunici care isi doresc sa stea cu nepotii, nici nu concep altfel, dar sunt si din cei carora li se pare o corvoada... Daca statem in Bucuresti, aduceai bebelina la mine cat faceai o plimbare cu motorul !

A! Si de-acum inainte, cand iti spune s-o iei de la serviciu, ii spui ca nu te simti bine, ca te doare burta si gata, sa se-ntoarca acasa cu tramvaiul sau metroul .

Brenda, ce ghinion cu accidentul! Bine ca n-ai patit nimic. Spor la framantat cozonaci!

Gabi, lasa-l pe iepuroi sa le dea copiilor cadouri, daca le-a luat! De ce sa nu se bucure copiii de un dar de la taica-su? Dar asta nu inseamna ca trebuie sa si petreaca de Craciun cu el, daca voi aveti alte planuri.

Noi am impodobit aseara bradul (artificial), e cel mai frumos de pana acum, chiar daca in fiecare an am avut natural. Azi am luat niste crengute si o sa le imprastii prin casa, pentru miros, am luat si niste vasc, acum ma duc sa termin curatenia.



Diana si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Cozonacii mei ,primii doi sint la cuptor deja.....mmmmmmmm......a venit vecina de vis-a-vis sa vada daca de la mine miroase asa frumos....
O sa innebunesc vecinii cu cozonacii mei....si ies frumooooooooosi,minca-i-ar mama!

Marce,chiar,daca ai incredere,bebelina poate veni si la noi.N-am uitat cum trebuie sa ai grija de un bebelus,asa ca o lasi pe maini bune,te asigur!

Alma,pai ziceai ca ai luat brad cu 300.000,dar am inteles ca natural....


Editez,ca am uitat sa va spun citi nervi am putut avea dimineata.
Am plecat la ora 8 dupa brad.Pietele pline,ce-i drept,insa un brad aschilambic,cu 3 crengi pe el si cam la un metru inaltime,s-a facut 600.000 lei.
De cei straini nu mai vorbim,dar pot sa va spun ca pe unul cam la un metru jumatate,romanesc,cu crengile alea moi,dar mai stufos,mi-a cerut doamna rroma,2 milioane jumate si,daca mai negociam,mi-l lasa la 2 milioane.

Oameni buni,ce se intimpla cu tara asta? Ceva mai incolo era grupul de 6-7 politisti,cei care fac controale prin piete,dar stateau la un pahar de vorba.
Deci nu am brad nici acum.....sa vedem maine!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Gabi,tu de unde stii ce pregateste iepuroiul?
Da-ne amanunte....

Oricum,pastreaza-ti calmul si discuta cu el pe un ton normal.Ofera-i variante,spune-i ca plecati si vezi daca este de acord sa-i ia atunci cind poti sa-i dai.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI


Nu stiu ce pregateste si ma enerveaza ca nu-mi spune din tim. Voi incerca sa fiu calma.
Brenda, vreau cozonac!!! Le faci umpluti sau simpli?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Intre timp mi-am aruncat trupa in vana
Am impodobit si noi bradul, tot artificial, ca si in Oradea e criza de brazi. M-am enervat si am luat unul artificial. N-am avut suflet sa dau un mil. pe un brad.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mey,tot apare ca Yana a postat,dar nu vad nici o postare de a ei...aparea ca a postat la 17:33,acum ca a postat la 21:23.....

Gabi,am facut cu nuca,cu cacao,cu rahat si toata compozitia a avut stafide din "fabricatie".....haideti,va astept!
Bucurestiul e destul de aproape de Brasov.....

Noapte buna,copii!



BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

cine stie Brenda, poate apar la usa
Va doresc Craciun fericit alaturi de cei dragi!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput