ce sa aleg?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancag23 spune:

Maria, iti doresc din tot sufletul nastere usoara si te rog sa ma tii la curent, imediat ce iti permite timpul!
Liana, am auzit si alte povesti ca a ta si sincera sa fiu inca oscilez intre epidurala si cezariana, dar tre sa recunosc ca inclin ma mult catre cezariana ca e mai sigura pt bebe din cat am inteles..exista femei la care nu "a tinut" epidurala si in plus exista dezavantajul de a simti ceva vreme durerile travaliului, am inteles ca trebuie sa ai dilatatie 4cm ca sa-ti puna epidurala..asta poate sa dureze cateva ore nu? Nu stiu cat de normal este sau nu, dar cand am aflat ca sunt insarcinata am fost ingrozita de momentul nasterii, numai la asta ma puteam gandi...acum m-am mai linistit, incerc sa nu ma mai gandesc asa de mult, dar noroc ca v-am gasit pe voi si ma informez cat se poate de mult pt a apela la cea mai buna solutie pt mine si pt bebe..va pupic si pe mamici si pe bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

quote:
Originally posted by ancag23

Maria, iti doresc din tot sufletul nastere usoara si te rog sa ma tii la curent, imediat ce iti permite timpul!
Liana, am auzit si alte povesti ca a ta si sincera sa fiu inca oscilez intre epidurala si cezariana, dar tre sa recunosc ca inclin ma mult catre cezariana ca e mai sigura pt bebe din cat am inteles..exista femei la care nu "a tinut" epidurala si in plus exista dezavantajul de a simti ceva vreme durerile travaliului, am inteles ca trebuie sa ai dilatatie 4cm ca sa-ti puna epidurala..asta poate sa dureze cateva ore nu? Nu stiu cat de normal este sau nu, dar cand am aflat ca sunt insarcinata am fost ingrozita de momentul nasterii, numai la asta ma puteam gandi...acum m-am mai linistit, incerc sa nu ma mai gandesc asa de mult, dar noroc ca v-am gasit pe voi si ma informez cat se poate de mult pt a apela la cea mai buna solutie pt mine si pt bebe..va pupic si pe mamici si pe bebici


Buna Anca, am avut si eu cezariana, cu epidurala combinata cu ceva narcotic - am avut cam 4 cm peste o operatie mai veche si a necesitat o interventie mai prelungita, asa ca au preferat sa ma adoarma in loc sa stau sa citesc ziarul pana m-au cusut - si au facut o treaba super, plus ca mi-au scos ceva aderente vechi care ma deranjau.

Am o buna prietena care e medic, am rugat-o sa-mi explice diferenta intre rahi si epi. Ea mi-a spus ca cea de-a doua implica o cantitate mult mai mare de drog care, in cazul in care este prost administrata, poate fi fatala - acest risc fiind mai scazut in cazul rahi.
Sper din tot sufletul ca am inteles bine explicatia - daca citeste un medic care considera ca zic prostii, rog sa ma corectati, in primul rand sa stiu si eu ca am gresit .

In spitalul in care am nascut eu, se considera ca mama trebuie sa aiba macar 3-4 cm dilatatie inainte de a fi deschisa - motiv pentru care, daca e necesar, se induce nasterea prin perfuzie - cel putin asa s-a procedat in cazul meu. Bebe pelvian in pozitie mai ciudata + destul de marisor, mai ales circumferinta craniana.

Ce iti recomand: ca fetele de mai sus, savureaza sarcina - daca ai o sarcina usoara. E o perioada minunata - eu m-am simtit excelent desi sarcina a debuta cu iminenta de avort si am fost stresata 3 saptamani - restul de 33 de saptamani au fost extraordinare.
Apoi, sa stii ca eram ingrozita inainte de a ramane gravida de nastere - si ma gandeam cum as putea face sa am cezariana. Apoi, am citit mai multe despre cezariana si dupa ce am ramas insarcinata mi-am dorit din suflet nastere naturala.
Asa ca am umblat la un curs de gravide - am invatat sa ma relaxez si, foarte important, respiratiile necesare in timpul nasterii.
Respiratiile le-am folosit pentru ca am avut parte aproape 2 ore de contractii din minut in minut, cele care apar la nastere normala la final.
Cu psihicul "mobilat" la curs, am trecut prin cele 2 ore in asa fel incat dupa operatie deja vorbeam cu medicul despre urmatorul copil
Conteaza enorm sa nu privesti nasterea ca pe o sursa de durere ci asa cum e: un proces fiziologic pentru care suntem proiectate noi, femeile. Un psihic sanatos te poate ajuta sa faci fata poate mai eficient decat orice anestezie - si iti spun asta nu de la nastere, ci din alte imprejurari in care am cunoscut adevarata fata a suferintei fizice. Avand termen de comparatie pot sa-ti spun ca organismul femeii face minuni la nastere - daca e condus de un psihic echilibrat

Cred ca te-am ametit - iti recomand sa incerci sa frecventezi un curs de gravide - e extraordinar sa povesteti cu alte gravidutze si mai ales sa povestesti cu mamici proaspete care iti pot raspunde la intrebari "in direct".

Iti doresc sanatate multa, sarcina usoara si o nastere si mai usoara.

Oana Rusu - mamica de
Paul-Victor

21 iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de ancag23
Mentionez ca imi este deosebit de frica de o nastere normala (cu sau fara epidurala, pentru ca am inteles ca oricum taietura exista)




Se poate naste si fara "taietura".
Dar am inteles ca epiziotomia a devenit o rutina in unele maternitati. Totusi, daca ceri sa nu-ti faca, ar trebui sa te asculte. Si asta nu inseamna ca se lasa neaparat cu rupturi - mai ales daca nu-i copilul foarte mare.

Iti doresc o nastere usoara, indiferent pe ce cale!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput