incotro sa ma indrept ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu e chiar asa o victima. Si-a gasit totusi alinare...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaStaicu spune:

Ma dezamagesti vandal ,daca toata lumea ar vrea sa se regaseasca oarecum in topicuri si numai asa sa dea un raspuns ,atunci forumul e degeaba.Lumea asteapta o parere ,un sfat prietenesc, nu crezi ?Fiecare din noi suntem unici.
Si nu am spus tot pentru ca nu am avut timpul necesar ,nu pentru a ma scuza in fata cuiva .Nu am de ce ,nu vad rostul ,sunt anonima asa ca nu vad de ce nu as putea sa spun adevarul.Vandal tu poti crede ceea ce vrei ,indiferent de ce spun eu sau nu ,nu am venit aici sa umplu netu de minciuni ,nu am timp de asa ceva.Incerc sa aflu un raspuns ,incerc sa am pe cineva aproape ,mie greu si recunosc ca sunt la capatul puterilor.Sunt stresata ,am un copil care inseamna enorm pentru mine ,nu m-am dus nici la paine ,nici la coafor fara ea .Nu prea poate nimeni sa ma ajute ,nu am familia aproape iar parintii lui nu si-au manifestat interesul in nici un mod .Nu am nici un suport fizic sau moral ,sunt doar eu si speram sa gasesc aici mai mult sprijin.
Vineri am dicutat cu sotul meu despre ce ma doare si daca nu vad schimbari in bine am sa doresc separarea .Parca a inebunit,la inceput a zis bine cum vrei tu ,ca si cum asta astepta de mult.Dupa care l-am intrebat cum poate sa zica asa ceva ,fara sa caute un raspuns sau sa lupte pentru mine .Din acel om care nu avea timp niciodata pentru mine brusc a avut toata seara libera ,m-a scos in oras la un restaurant ,dar unde s-a purtat ciudat in sensul ca evita discutiile despre problema noastra si era atent la fetita ,la Tv-ul de deasupra mea ,la mancarea din farfurie.Cred ca ai e teama de discutii ,pentru el daca tac si nu zic nimic inseamna ca il iubesc si il accept asa cum este.
Sunt de acord cu corsge ,ca anii sunt frumosi sa-i traiesti dar daca nu ai traiesti langa persoana pe care o iubesti degeaba traiesti sau daca persoana aceea este indiferenta tot nu ai facut nimic.
Ramona alinarea asta nu va dura mult si o stiu prea bine,eu ma intrebam daca merita sa stau alaturi de sotul meu sau sa ma duc in lumea toata cu copil cu tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

Nu stiu ce ma face sa va scriu ,poate pentru ca am vazut multe cazuri si multe dintre voi si-au spus parerile si opiniile .Nu va scriu sa ma ajutati in vre-un fel ,pentru ca nimeni nu are cum ,dar mi-ar placea sa reusesc sa inteleg daca eu sunt de vina sau cine pentru situatia creata.
-------------------------------------------------------------------------------
asta a fost motivul pt.care ai postat...ai reusit sa iti dai seama?vad ca totusi incepi sa ai rezultate atata vreme cat ati iesit impreuna la restaurant...cred ca tine in primul rand de comunicare...ajuta-l sa se deschida in fata ta si sa isi descarce sufletul chiar daca asta in final va duce la un cabinet psihologic(poate ca e constient ca are o problema dar din jena nu se grabeste sa o dicute).
parerea mea ,pt.salvarea unui cuplu trebuie sa lupti ...si dupa ce ai postat aici pana acum incearca si fa si programarea la psiholog pt.sotul tau;poate are nevoir doar de un imbold din moment ce nu a respins ideea de la inceput...ajuta-te ajutandu-l pe el sa se regaseasca.

Just Me !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adina, merita sa stai linga sotul tau daca-l mai iubesti. Dar nu asa, in orice conditii. Voi evitati sa discutati deschis si in felul asta nu veti rezolva nimic.
Nu cred ca nu poti gasi o cale sa ajungi la el, sa discutati deschis despre problemele voastre. Nu stiu daca are alte aventuri, dar din cite spui tu cred ca si el si-ar dori sa fie altfel situatia.
Discutati deschis, recunoasteti clar ca nu e bine asa si vedeti ce puteti face. Daca voi constatati ca merita oboseala, canalizati-va energia sa rezolvati problema asta pina la capat. Daca si dupa efortul asta tot nu e bine, macar stii ca ai facut tot ce se putea.
Mi se pare ca e mai usor sa incerci asa decit sa pleci cu fetita in lume si sa te tot gindesti ce ar fi fost daca...
Nici sa te refugiezi in relatii din astea fara viitor nu cred ca e o solutie. Ba chiar cred ca iti accentueaza starea asta de nemultumire.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Mirachi...nu te supara pe mine sau supara-te(de fapt sfatul e ptr.Adina), dar nu poate sa faca programare la psiholog pentru sotul ei daca el nu e de acord.Si nu va fii atata timp cat nu e in stare sa poarte o discutie civilizata ca-ntre doi oameni mai mult sau mai putin maturi.Avand in vedere ca el evita discutiile pentru mine e destul de clar-se simte vinovat si nu are taria sa o recunoasca-ca e o persoana lasha.Poate daca Adina ar baga divortul si treaba asta l-ar scutura putin, deoarece o astfel de persoana nu ar accepta sa mearga la psiholog.E foarte greu sa recunosti ca ai nevoie de psiholog....vezi ideea preconceputa ca "esti nebun" daca vizitezi un astfel de doctor.

Adina, eu iti tin pumnii...sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Asa cum a mai spus cineva inainte, daca Adina spunea de la bun inceput cum stau lucrurile intre ea si sotul ei, era mai bine.

Asa ea a dat cate putin, in functie de reactiile noastre si acum nu stiu daca povestea cu sotul obsedat, nu e doar o inventie.
O femeie care chiar vrea ajutor, asterne toate datele problemei.Daca se simtea jenata sa povesteasca cu amanunte ce vizioneaza sotul pe computer, at putea spune ca are o obsesie bolnava pt o chestie.

Daca spune adevarul , at D-zeu sa ii dea minte si putere sa ia decizia cea buna. Daca minte, totul se va intoarce impotriva ei intr-o buna zi.Totul se plateste!

M-a uimit o fraza din ultimul ei mesaj:
"Sunt stresata ,am un copil care inseamna enorm pentru mine ,nu m-am dus nici la paine ,nici la coafor fara ea"
Sa presupun ca ia copilul cu ea atunci cand merge sa faca dragoste cu iubitul?

Mi-e greu sa inteleg cum o femeie cu copil de 10 luni, are timp de relatii extraconjugale.

Gabi, iti spunea sa bagi divortul, in speranta ca il vei ajuta sa se trezeasca. Eu cred ca la varsta maturitatii depline nu te poti juca cu divortul. Casatoria ca si divortul negandite sunt ca si cum te-ai juca cu focul...

Adina, vad ca sotul tau incearca sa revina pe drumul cel bun.
Tu i-ai spus ca te simti neglijata, etc si el a incercat sa faca ceva , atat cat s-a priceput. Asta e un semn bun, apreciaza-l!
Asta nu inseamna ca se va schimba, sau ca vei fi fericita,dar ....e un act de bunavointa care denota ca nu vrea sa te piarda.

Cristina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaStaicu spune:

Faza cu psihologul ar fi degeaba ,adica bani aruncati ,ca el nu si-ar deschide sufletul acolo si lucrurile ar ramane la fel din punctul asta de vedere.In schimb ma bucur foarte mult ca incearca sa nu ma mai supere sa nu ma mai jigneasca pentru fiecare nimic in parte.Cu siguranta a observat ca nu ma simt bine ,a recunoscut ca m-a neglijat si ai pare rau ,numai ca tot el spune ca nu are incotro ca nu are timp de mine ,deci daca a avut timp de mine intr-o zi asta nu inseamna ca va avea si in continuare .De vrut ma vrea ,numai ca nu vrea sa discutam despre nimic din ce ma deranjeaza ,doar eu sunt cea care incerc sa-i explic ce anume nu imi place ,ce as vrea sa schimb si cand deschid discutia el spune ,hai gata ,taci ,o sa fie bine ,ai incredere in mine.Dar asta am mai auzit-o si nu o data si nu s-a schimbat nimic decat pentru o perioada scurta .
V-am scris putin cate putin ,si pentru ca sunt 6 ani de cand suntem impreuna nici nu cred ca am sa reusesc vreodata sa va scriu absolut tot ceea ce poate ar fi de stiut .Dar in momentul in care fetita incepe sa planga sau trebuie schimbata sau de dat de mancare atunci nu stiu cui ai mai sta capul la a termina de scris chiar tot .V-am expus problema asa cum am putut eu mai bine la inceput ,pe urma in functie si de timpul meu ,de curajul pe care mi l-am facut sa va scriu si alte amanunte mai personale(cum ar fi violul,unde el a doua zi s-a jurat ca nu isi mai aduce aminte nimic si ca de fapt il mint eu ,asta pentru ca seara s-a imbatat atat de tare incat si-a pierdut mintile) am decis ca trebuie sa stiti mai mult si ceea ce cred eu despre el, nu doar ce se intampla asa ca v-am scris atat cat am putut si m-am priceput sa fiu inteleasa de ce am ajuns aici si nu sa fiu criticata de felul in care am scris sau nu am scris .Poate mai sunt si critici de limba romana ,poate au si ei ceva de adaugat ...va astept.
Despre problema lui cu ce anume face la computer aproape ca uitasem fiindca in ultimul timp nu mai da pe acasa asa ca nu am de unde sti ce face la computer in timpul lui liber ,acum are si la servici posibilitatea de a intra pe internet si nu am cum sa mai verific nimic .
CrissUK ma faci sa ma simt in instanta cand vine acel moment in care ti se aduce biblia si ti se cere sa juri cu mana pe ea ca spui adevarul si numai adevarul .E chiar penibil fiindca am spus adevarul si mai mult decat atat suntem in postul craciunului plus de asta la cat timp am eu e o nebunie sa ma acuzi de asa ceva.
Cat despre legatura mea cu new-entry a constat in mai multe intalniri in care am mers cu fetita si doar 2 amoroase cand nu am luat-o cu mine ,am lasat-o in grija unei vecine care m-a intrebat daca nu vreau o bona si daca am nevoie de ajutor sa o chem .In rest nu prea am eu incredere in nimeni sa aibe grija de copil mai mult timp .Atat cat pot eu ,stau eu cu ea ,cand o sa ma intorc la servici ,exista gradinita si cadre specializate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Adina, nu trebuie sa te justifici, dupa cum am mai spus, intotdeauna se vor gasi "binevoitori" care sa critice si sa puna la zid. Treci peste...
Situatia voastra nu este simpla deloc, se prea poate ca el sa va iubeasca pe tine si pe copil dar nevoit sa-si reprime impulsiunile sexuale deviate (pe care se pare ca le constientizeaza ca atare), sa se indeparteze de tine si sa evite intimitatea. Sincer, nu stiu ce sansa de rezolvare exista pentru asfel de probleme doarece ele presupun cooperare din partea celui in cauza, acceptarea ca exista o problema si disponibilitatea de a primi ajutor specializat. Daca il iubesti intr-adevar si vrei sa ramai cu el, te inarmezi cu foarte multa rabdare si incerci sa-l faci sa se deschida, sa vorbeasca cu tine. Eventual te duci singura la un psihoterapeut pe probleme sexuale sa-ti spuna cum sa procedezi.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Greu de dat un sfat ,Adina.
Eu te-as intreba cum vezi tu relatia voastra peste 10 ani ,peste 20 de ani.....?Unde crezi ca se va termina minciuna?Tu cu o relatie extraconjugala ,el cu "obsesia lui bolnava"....copilul ce model ar trebui sa urmeze mai tirziu?
Incercati sa apelati la ajutor de specialitate!Cred ca e solutia cea mai buna.Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by AdinaStaicu
Ma dezamagesti vandal ,daca toata lumea ar vrea sa se regaseasca oarecum in topicuri si numai asa sa dea un raspuns ,atunci forumul e degeaba.Lumea asteapta o parere ,un sfat prietenesc, nu crezi ?


O parere probabil...un sfat prietenesc? De ce prietenesc? Ce tu cauti compatimire sau incurajare ca esti pe calea cea buna intr-un adulter? Cind iti asterni viata intr-un forum de discutii o faci ca sa vezi cum vad altii problema ta si nu neaparat sa te incurajeze (IMO) ca probabil nu duci lipsa de ''esti o femeie frumoasa, desteapta, sensibila. ce dracu mai stai cu idiotul ala?''. Mai ales pe un forum unde 99% sint femei. (tineti rosiile bine )

Tu n-ai postat pentru sfaturi...ci mai ales pentru incurajari in directia in care ai luat-o (inca o data IMO).

Inca o data. Totul este (si a fost) in miinile tale. Tot ce iti doresc este sa poti trai impacata cu tine. Indiferent de drumul pe care il alegi.

Mergi la inceput