Mamici de martie – aprilie 2007 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Am uitat

Roxygeo si Andreea eu platesc decat consultatia la doctor cand merg, este cabinetul ei nu-mi da chitanta nimic deci banii ii intra ei in buzunar. Nu stiu daca i-as da acum mai multi bani si-ar aduce aminte atunci cand o sa nasc. Acolo nu are nici ecograf deci eu merg la ecograf in alta parte unde platesc in jur de 130 Ron. Mi se pare deja mult pentru ca lunar ajung la 200 Ron numai la doctor.

Atunci la spital oricum trebuie sa pregatim o suma frumusica, mai ales la cezariana sunt preturile mai mari.

Sa ajungem acolo si vom vedea

Concluzia eu nu le dau alti bani in plus

pa
Diana 19+ cu fetita Raisa Maria(am ales numele asta de utilizator pentru ca am simtit ca o sa am fetita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Rebiana27 felicitari pt. baietel! Imi pare rau ca te-ai suparat sis tresat din cazua ecografiei... Lasa ca se uita dr. tau pe masuratori si o sa te lamureasca mult mai bine.

Absoluta noi cazusem de acord la nume de fete la Andreea si Maria.

Andreea nu prea stiu ce sa-ti zic... ca eu n-am intrebat dr. daca vine noaptea sau in we... Pur si simplu nu m-am gandit la asta... mai ales ca mi-a spus ca-l pot suna oricand, la orice ora... Am pp ca vine si oricand. Si asa a fost. Am nascut noaptea, l-am sunat la 1 noaptea si a venit. Acum am acelasi dr.

Karra vezi ca in lista de la inceputul capitolului, in partea de jos, a pus Roxanici un link (masuratori utile parca)... bagi sapt. si zilele de sarcina cand ai facut eco si iti da niste masuratori medii, orientative. Din cate am vazut, 800g la 25 de sapt. e cat trebe.

Despre dat sau nu la dr. Eu merg la spital, unde nu platesc consultatia sau ecografia. Doar analize, cand este cazul. Asa ca ii dau dr. cand merg la consultatie (30-50 ron). Nu mereu, depinde cand am sau nu Dar asta nu influenteaza felul in care se poarta cu mine... Cred ca la prima sarcina n-am "cotizat" cine stie ce pana am nascut si am ajuns la el si prin luna a 6-a... Uneori iau tigari (stiu ca fumeaza), ca mi se pare aiurea partea cu bagatul banilor in buzunar

si sa aveti un we (prelungit sau nu) frumos.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Mersic de raspun Elyanne.....acuma o s vad linkul....]

In legatura cu doctorul meu...eu din motivul asta l-am ales ca stiam ca vine la orice ora si chiar daca e plecat in week-end la Dunare la
pescuit ca ajunge inapoi in 3 ore asa ca sunt linistita.....chiar ieri la control am vb cu el si am aflat ca avand cate de munca la Maternitatea unde o sa nasc treb sa fie acolo in fiecare zi de la 8-14 plus ca are o garda pe sapt si ca oricum daca nu e de garda si ma apuca noapte sa-l sun si el vine daca asa ne-am inteles....deci sunt linistita...am vb cu el ieri aproape tot de cum incepe travaliul ce tre sa simt cand sa-l sun ...cand sa merg spre spiatal....daca e cumva dupa-masa si e la cabinet sa merg intai acolo sa ma consulte si dupa aia sa mergem la spital impreuna....mi-a zis ce si cum sa procedez cu asistentele...a zis ca el e intotdeauna atent si cu ele si daca mergi la spital si zici ca esti pacienta lui se poarta altfel....asta vom vedea in martie....am vb de nastere cum doare ce si pe unde cum se face epiziotomia daca simti ceva cand te taie si a zis ca daca e facuta in mom in care ieses capul lui bebe nu simti nimik ca esti deja amortita...si o multime de alte lucruri cu se respira...si cam tot in leg cu marele eveniment.....eu una m-am linistit......
In legatura cu banii...ii platesc de fiecare data eco sau consultatia daca ma si consulta daca nu doar eco.....si nu e scump e 350.000 lei vechi....dar in rest alti bani nu-i dau eventual cate o sticla de vin, sampanie, sau ceva tarie....asat asa ca bani nu vrea sa ia....o sa-i dau ce se da la nastere...si am vb cu asistenta lui ca suntem prietene si cica e cam 150-200 euro 200 daca face cezariana....pana atunci vom mai vedea ce si cum si vom mai afla cate ceva....cert e ca sunt super multumita de cum se poarta si la tel cand il sun asa ca il recomad cu placere la cine e din TM si ar vrea un medic pe care sa fie sigura 24h din 24h.

Va pup si sa aveti o zi buna

Karra http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;17;29/st/20070319/dt/-4/k/1de9/preg.png
http://pg.photos.yahoo.com/ph/carminutzaa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua la burtici!

La multi ani romanilor! Nascuti sau nenascuti inca
Noi unii sarbatorim prin munca astazi

Multumesc pentru raspunsuri, unde merg io la cabinet este un fel de policlinica privata, asa ca nu ii intra lu` dr. banii direct in buzunar, din acest motiv aveam dileme, dar acum cind stau si ma gindesc mai bine, va multumesc pentru idei, ca tot vine Craciunul o sa-i duc o icoana, sau ceva. Io vreau sa merg la el la cabinet dupa eco morfo (de la Iosup, din 9.12), sa stau si eu de vorba cu el apropo de ultima parte a sarcinii si nastere, mai ales ca la mine va fi cu cezariana, deci cu programare, ceea ce e valabil si pentru rezervele pe care le au acolo.
Io o sa nasc la Polizu, voi unde??????

Nume de fete (sorry nu mai stiu cine intreba) mie imi plac urm: Maria, Teodora, Camelia, Sorina, Kara, Timea, Alexia....

Va pupic
Roxygeo19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Buna burtici,
Felicitari Rebiana pentru baietel si nu mai fii suparata, poate iti va spune mai mult dr.tau.
Absoluta daca bebele meu ar fi fost fata mie imi place numele Iulia sau Ana-Maria.
Fetelor eu la control merg la un cabinet particular(altundeva nici nu cred ca are consultatii) si platesc mereu la dr. 85 ron pt care primesc bon fiscal, mai mult nu dau. Daca e cabinet particular mi se pare anormal ca pe langa consultatie sa mai platesc si in plus.
Eu nu am apucat inca sa discut cu dr. despre nastere sau daca vine la orice ora si recunosc ca ma streseaza putin ideea.
Azi e targ pt bebei la noi in oras si o sa merg, poate ma apuc sa cumpar si eu cate ceva.
Week-end placut.

Cria 18+ cu



http://tickers.baby-gaga.com/p/dev117pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Buna ziua la toate ,

daca BB al meu ar fi fetita mi.ar place sa o cheme: Ioana, Teodora, Ilinca, Sanziana, Maria ...

daca o fi sa fie baietel: Matei, Rares, Mihnea. Insa daca o sa stam mai mult in Germania nici unul din numele de baietei nu o sa fie pronuntat cum trebuie ... asa ca trebuie sa ma gandesc la altceva

Va pup si pe curand
Magda 22+

http://mfoca.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Buna fetelor! Si LA MULTI ANI de ziua Romaniei! Pt. ABSOLUTA iti dau si eu cateva nume care imi plac mie : ARIANNA ,VANESSA ,LORENA ,LUANA ,ALESSIA si aceste nume sunt si in romania eu chiar am cunostinte care au aceste nume eu inca nu stiu ce voi avea fetita sau baietel dar daca va fii fetita cu siguranta un nume va fii Arianna !Succes in alegerea numelui si sarcina usoara in continuare tie si la toate .Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Eliana, Cria multumesc de incurajari. Nu mai stiu de capul meu! Sper sa aflu vesti bune de la dr mea ca altfel...
Referitor la prestatii financiare si nu numai, eu platesc consultatia si ecografia si uneori ii las si bani in plus (sa zicem ca ecografia este 300000 lei si eu am 500000 ii las ei diferenta) si intotdeauna ii duc si un cadou (cafea, bomboane etc). Nu ma mai gandesc la bani, important e sa fie langa mine cand voi naste. Deocamdata nu am abordat problema dar o voi face cu siguranta. Dumneaei m-a intrebat la prima vizita daca vreau sa nasc la Bucuresti si i-am confirmat. Am banuit eu ca ma intreaba stiind ca ma va asista dar cine stie... Oricum o voi intreba cu siguranta si voi insista sa fie langa mine.
Nume de fete... (ce nostalgie...) eu inclinam spre Cristiana Carla (ma gandeam s-o sarbatoresc de Craciun-e sarbatoarea care-mi place enorm!)insa imi plac si alte nume: Miruna, Theodora, Sanziana, Daria, Delia etc. Aveti de unde alege caci sunt multe frumoase. Afland ca voi avea baietel cred ca voi opta pentru Tudor - Andrei asa cum zisesem initial. Numai ca eu stiu cazuri cand ecografiile nu au stabilit corect sexul si s-au trezit mamicile care stiau de baietei cu fete si invers, la nastere. Asa ca imi las pregatit si un nume de fetita (just in case... speranta moare ultima!)
Multi pupicei de la mine pentru voi toate!

Rebiana 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Cria daca dai vreo fuga pe la Babyexpo sa ne zici si noua ce e pe acolo, ca poate-mi conving sotul sa mearga maine (dupa ce vine zdrobit de la serviciu ).
Roxygeo am uitat sa-ti raspund si la intrebarea legata de spitalul unde voi naste... Filantropia (sper sa ajung la timp; eu stau cam la 100 km de Bucuresti si daca nu ma interneaza dinainte ci merg cand apar semnele parca vad ca nu mai ajung acolo si ma opresc pe la judetean, de frica. Eu sper sa nu fie asa!). Vad eu ca pe toate ne-a apucat o furnicatura pe sira spinarii in legatura cu nasterea!
Pupici!

Rebiana 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna -dutelor,

Noi din pacate lucram.Adica si minunea Ana Maria tot lucreaza in burtica mea.Nu stiu ce o face acolo dar imi da niste suturi cateodata.....
Va multumesc tuturor pentru felicitari.Cand am aflat ca e fetita, asa cum ne doream noi parca toata lumea era a noastra.
Stiu ca se zice "orice ar fi numai sanatos sa fie" dar...fiecare isi inchipuie bebe intr-un anumit fel.
Referitor la tarife, vad ca variaza dar ar trebui sa incepem sa ne gandim si la ce vom da la doctori la nastere.
Si aici cred ca va diferi, in functie de doctor, in functie de nastere si tot asa.
De lucrusoare ce sa zis: eu as vrea sa iau strictul necesar pentru ca vor fi si multe cadouri.

Cami +20 w


Mergi la inceput