Insel!!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Ilinca, singura ta greseala in povestea asta, asa cum o vad eu, e ca tu nu te desparti de sotul tau. Nu ai nici o datorie sa stai cu el atita timp cit nu esti fericita si din moment ce nu sinteti compatibili sexual si nici macar sentimental. Eu cred ca toti sintem datori sa ne cautam fericirea si daca tu ai facut o greseala si te-ai casatorit cu el, poti repara greseala prin a te desparti si a-ti vedea de drumul tau.
Cit despre faptul ca il inseli, oameni sintem toti, nimeni nu e perfect, si e logic ca daca nu ai primit afectieune in casnicie ai cautat-o in alta parte.
Desparte-te de el, fii pe picioarele tale, intretine-te singura si cauta sa nu mai depinzi de nimeni, si in rest barbati sint destui si exista cineva potrivit pentru fiecare, unele avem noroc si ne gasim partenerul de viata mai devreme, altele mai tirziu si dupa mai multe relatii esuate. Eu mi-am gasit perechea la 29 de ani, dupa o casatorie esuata si inca N relatii, dar acum sint fericita si sint impreuna cu un om cu care ma potrivesc de minune si linga care am sa-mi petrec restul vietii.
Noroc si capul sus!

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Ma intreb... daca oamenii ar avea curaj sa recunoasca cu totii cate raspunsuri de genul "Si eu!" ai primi...
Si atunci ai intelege ca ce ti se intampla nu e chiar asa de extraordinar cum pare, ci mult mai comun decat crezi.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Cum iti asterni, asa dormi.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E clar ca gresesti traind in minciuna; dar hai sa nu dramatizam, viata-i numai una si trebuie traita. Oricine merita asta.
Problema este ca, daca nu rezolvi decent situatia, vei continua (si adanci) suferinta.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Ma intreb... daca oamenii ar avea curaj sa recunoasca cu totii cate raspunsuri de genul "Si eu!" ai primi...
Si atunci ai intelege ca ce ti se intampla nu e chiar asa de extraordinar cum pare, ci mult mai comun decat crezi.


ymcar, adevar ai grait!; dar in parte. Problema nu e intotdeauna la cei/cele care se afla intr-o situatie care contrasteaza regulilor societatii, ci la cei care judeca si arunca cu pietre, rosii, oua si ce mai apuca. Avem asa de multe exemple pe forum, ca multe femei nici nu mai au curajul sa-si puna problemele pe forum, chiar si anonim, ca vin pietrele.
Eu ma bucur ca Ilinca a gasit curajul sa caute ajutor si mai ales ca semnatura mea nr. 1 - copiata de pe un sait de psihologie - i-a dat puterea necesara sa incerce sa-si schimbe viata.
A doua e din propria gandire, izvorata tot din povestile de aici, si mai ales acum in prag de Craciun, cand lumea intra in panica: "Valeu, ce cadou sa le cumpar de Craciun!" Uitam ca e mai frumos un cadou facut decat unul cumparat?! Cadourile sunt ca dragostea: a face dragoste e mult mai frumos decat a o cumpara.

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Rufus

E clar ca gresesti traind in minciuna; dar hai sa nu dramatizam, viata-i numai una si trebuie traita. Oricine merita asta.
Problema este ca, daca nu rezolvi decent situatia, vei continua (si adanci) suferinta.

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Asa cred si eu , ca vei adanci suferinta...
E un pas inainte ca ai scris pe acest forum.
Din experienta mea: sotul meu ma evita mult timp, nu mai mergeadeloc, dar el era "stresat". Am fost atat de naiva sa cred ca asa e, sa incerc sa fac ceva, si chiar daca cei din jur imi spuneau:"este altcineva" , nu am crezut, am crezut in el in continuare. Era altcineva, colega de nadejde.
Nu spun ca se intampla si la tine la fel, dar exista o posibilitate.
Menajul??? Credeam la fel, dar acum sotul meu sta singur, isi strange farfuria, baga masina de spalat singur....se poate, asa cum se poate ca si tu sa te descurci singura la nevoie.




zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by zepellina
Din experienta mea: sotul meu ma evita mult timp,

Deconectam un pic atmosfera cu o gluma care-mi vine acum in minte, in legatura cu barbatii care-si evita femeile.
O femeie tanara, frumoasa se duce la psiholog:
-Va rog, ajutati-ma! Nu stiu ce sa mai fac! Sotul ma evita!
Psihologul:
- E vita?!


_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Mda... daca un barbat posta o asemenea poveste se isca aici o cearta, ar fi fost facut in toate felurile.
Problema nu este ca el o inseala pe ea ( cum au tras unii concluziile ) ci ea il inseala pe el.
Depinde numai de tine ce vei face. Te multumesti cu putin sau vrei mai mult?

Dragostea este trecatoare. Dar ramane afectiunea, respectul si intelegerea. Casatoria inainte de toate este un parteneriat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Daca si cu parca se plimbau odata-n barca.
Daca...daca... Concret e ca avem un subiect a carui tema e drama unei femei intr-o cas(z)nicie in care barbatul nu o mai atinge de un an si jumatate; ca sa ne limitam la sex (sic!), pentru ca deh!, inselatul lumea il vede doar ca pe un cu altcineva. Dar inselarea personalitatii, a asteptarilor, a emotiilor partenerei nu conteaza??? El,in timpul asta, a folosit vaselina sa nu faca bataturi, sau s-a folosit de teava de esapament a motocicletei?
Adriana, daca (sic!) tu ai avea o asemenea casnicie (caznicie) ce ai face? Truculetele gen "fa-te frumoasa!" - "schimba ceva la par!" - "cina romanica si lenjerie sexy!" sunt egale cu 0 taiat cand nu mai e intimitaea sufleteasca.

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by Adrianai
Dragostea este trecatoare. Dar ramane afectiunea, respectul si intelegerea. Casatoria inainte de toate este un parteneriat.


Esti sigura?! Dragostea chiar e trecatoare si ramane doar afectiunea?
Casnicia e un partenerit? Asta in culturile unde 2 oameni se leaga din motive sociale, familiare etc, dar nu aici! Doamne fereste si pazeste!


_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput