Insel!!!!!

Insel!!!!! | Autor: ilinca260380

Link direct la acest mesaj

dupa multe ezitari m-am gandit si eu sa scriu si sa imi expun probeleme aici!
ceea ce am sa scriu stiu ca nu are legatura cu moralitatea-poate numai cu viata in general

sunt crescuta religios si am mare frica de dumnezeu si de pedeapsa lui- de asemenea stiu ca minciunea are picioare scurte si mai stii ca adevarul iese la iveala intotdeauna dar totusi traiesc in minciuna si ceea ce este mai grav mi-am calcat toate principiile in picioare si mi-am murdarit caracterul de care eram asa de mandra
destul cu generalul -acum la particular: casatorita de 3 ani, o casnicie in care lipseste afectiunea, tandretea si de peste un an si jumatatea sexul- deci in marea mea disperare dupa afectiune intelegere si putina action m-am indragostit de seful meu- sef care este cu un numar de ani mai mare ca mine si care nu este casatorit sau impreuna cu altcineva- sef care ma placea la fel de mult si care candva ca un om normal din flirt in flirt m-a invitat la un concert si la care eu- ahtiata dupa afectiune am mers!
ce urmeaza va puteti da seama- mai trebuie sa specific ca acasa lucrurile cu sotul meu nu mergeau deloc bine- el era in lumea lui si eu in a mea-oarecum ne traiam vietile separat de peste un an-de fapt separat in sensul ca nu mai comunicam deloc-si daca ii ziceam ca am o problema ca sunt necajita ca nu imi merge bine raspunsul lui era mereu acelasi ma calci pe nervi cu bocitul si vaicareala ta!oricum asta nu este o scuza stiu, asta nu ma face mai putin vinovata

faza este ca de 6 luni am o relatie cu seful- l-am iubit am suferit, ne-am certat ne-am impacat-si nimic din toate astea nu a observat sotul meu- sot care munceste cate 10 ore pe zi si care atunci cand ajunge acasa nu face nimic si nu are chef de nimic si care in afara de a se uita la tv sau sta in fata calculatorului nu stie altceva-sot care atunci cand vreau sa incep o discutie nu are timp caci filmul de la tv e mai important- nu am voie sa il derajez decat in pauza

de fapt problema e ca nici unul dintre astia doi barbati nu ma poate face fericita si totusi ce nu are unul imi poate da altul si astfel s-a format un cerc vicios si astfel am ajuns la un punct unde trebuie sa iau o decizie- dar problema este ca sunt asa de slaba-decizia corecta ar fi sa plec si sa ma despart de amandoi dar inca nu am putere-si toata povestea asta ma seaca de energie si putere si asa as vrea sa o termin dar inca nu pot

eu insami sunt socata de ce am facut- dar ma gandesc ca daca totusi sotul meu m-ar fi iubit mai mult si l-ar fi interesat mai mult persoana mea poate nu se ajungea aici
inainte de a incepe relatia cu seful meu deja nu mai facusem cu sotul de un an de zile- si nici dupa aia nu mi-a aratat inters-numai o singura data a vrut dar nu am putut caci stiu ca il inselam si mi s-a parut nedrept fata de toti asa ceva-deci am lasat-o,
cu seful e bine si nu prea-e si el un om am descoperit dupa aia, nici urma de prince charming dar are partile lui bune- pot comunica cu el f bine-avem aceleasi interese si suntem inebuniti sexual unul dupa altul-si in general as putea spune ca ne impacam f bine-numai ca ar fi chstii minore care ma deranjeaza ca nu e punctual si nu te poti baza pe el cand zice ceva-spre deosebire de sot-si a fost un casanova la viata lui-dupa ce i-a murit partenera de viata cand era mai tanar-poate e inca in orice caz e sarmant cultivat atent...doar e sef, trebuie sa fie altfel nu ar conduce o companie
mai trebuie sa spun ca mama m-a tinut din scurt si sa nu o fac de rusine nu m-am culcat decat cu sotul asta la varsta de 22 ani- seful e al doilea barbat-si acum pot zice de ce nu m-am mai culcat inaintea lui cu sotul-sexul e o catastrofa-si nu ne simtim atrasi sexual unul de altul-la inceput da dar dupa chiar numai un an s-a terminat-nu a mai vrut si nu a mai avut chef-si nu, nu m-a inselat sau inseala- ii place de exemplu mai bine sa mearga cu motocicleta decat sa se culce cu mine sau sa facem ceva impreuna-caci oricum iese cu cearta-daca s-ar putea sa merg numai cu el cu moto atunci cred ca ar fi cel mai multumit

nu sunt prea coerenta si probabil ca nu ma puteti ajuta-dar as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o astfel de situatie

mai trebuie sa mentionez ca aici sunt singura si departe de tara si de familie si de prieteni!!!

cum oare sa ies din situatia asta? ceva trebuie sa fac-si nu as vrea sa fac pe nimeni sa sufere(cam tarziu sa vb despre asa ceva,nu-i asa?)-cel mai mult sufar eu oricum-dar nu as vrea sa fac rau la nimeni! daca as sti ca sotul meu se poate descurca fara mine as fi plecat de mult dar stiu ca are nevoie de mine-din motive de menaj, de singuratate-si in acelasi timp nu stiu daca m-as putea descurca financiar fara el!

viata e destul de complicata dar cand ne-o mai complicam si noi...
probabil cand am inceput relatia cu celalalt eram ferm convinsa sa dau divort-era infernal-dar acum dupa ce am vazut ca nimeni nu e perfect ma intreb: oare exista dragoste adevarata-oare de ce sa caut iubire o viata intraga si sa descopar ca asa ceva nu exista ca totul este o iluzie-la fel de bine pot ramane la viata mea de acum cu sotul meu,ma pot multumi cu ce am caci oricum mai bine de atat nu vine???!!!!!








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Titlul e Însel!!!! Citind textul tau, nu pot decat sa afirm ca da!, inseli! Dar stii pe cine inseli? Pe tine insati. Pentru ca nu ai curajul sa recunosti propriile nevoi, facandu-ti mea culpa ca te bucuri de viata cu un barbat care nu a semnat niste amarate de hartii cu tine. Iar cel care cu care ai niste hartoage la oficiul starii civile crede ca te-a castigat la loto si-i apartii. Zici ca nu mai aveti contact fizic de peste un an? Mare afacere fac productorii de creme de maini, in special de vaselina, cu el, nu?!

_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Initial creeata de ilinca260380

de fapt problema e ca nici unul dintre astia doi barbati nu ma poate face fericita [...]am ajuns la un punct unde trebuie sa iau o decizie-
[...]
viata e destul de complicata dar cand ne-o mai complicam si noi...

de fericirea ta si complicatiile vietii tale esti tu raspunzatoare. Viata poate fi simplificata sau complicata, iar autorii putem fi chiar noi.
Uite ce zice psihologul nostru, principesa, in legatura cu fericirea.
Raspunsul pe care ti-l voi oferi este sustinut de experienta mea psihoterapeutica si de studii psihologice.
Pentru a fi fericita este nevoie de o decizie in acest sens. Pentru ca a fi fericita este un mod de a trai si nu neaparat reflecta prezenta unor evenimente pozitive in acel moment in viata ta. Decizia de a fi fericita creeaza un filtru prin care tu poti sa respingi ceea ce iti face rau si sa pastrezi ceea ce iti face bine, la nivel de semnificatie. Este o decizie de fapt prin care tu iti dai voie sa traiesti si sa fii autentica in viata ta si sa te bucuri de ceea ce viata iti ofera.

Aceasta decizie insa nu este deloc simpla. Ea se bazeaza pe niste permisiuni pe care o persoana si le acorda sau nu. Si in genere o persoana si le acorda daca parintii i le-au acordat sau daca parintii nu i le-au acordat dar ea a invatat sa contracareze efectul negativ ale acelor interdictii.

Aceste permisiuni se leaga de a-ti da voie sa:
- ai nevoi
- sa faci lucrurile in ritmul tau propriu
- sa te comporti conform identitatii sexuale pe care o ai si sa fii in acord cu aceasta identitate-intri in contact cu ceilalti si sa ii lasi pe ceilalti sa intre in contact cu tine
-explorezi lumea si sa te deplasezi
-iei initiativa
-te exprimi asa cum simti cu adevarat
-fii curioasa si intuitiva
-spui nu si sa te separi
-gandesti pentru tine
-nu iti asumi responsabilitatea pentru ce simt si ce gandesc alti oameni
-sa simti ceea ce simti
-ceri ce ai nevoie
-ai propriile valori si metode

_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Incompatibilitatea sexuala eu cred ca e o problema majora intr-un cuplu si daca n-a fost niciodata bine ,eu cred ca dupa cum descrii relatia , sansele ca dpdv sexual sa se rezolve ceva sint nule.
La 26 de ani eu cred ca e un atu ca ai descoperit ca inafara de menaj ,pe el si stabilitate financiara,pe tine, nu va leaga altceva.
Datele problemei fiind bine conturate eu zic poti lua o decizie.
Seful ce zice?Nu ma pot abtine sa-l numesc asa, fiindca asa l-ai prezentat.Daca ai fi spus ca iubi e intimplator seful tau , ar parea o poveste de dragoste la care nu poti rezista ,dar asa suna mai mult a atractie a puterii ce o genereaza statutul lui de sef.Dupa o jumatate de an mi s-ar fi parut firesc sa depasesti aceasta faza.Concret cu cit e mai in virsta?
Mie nu virsta mi se pare un impediment ,ci faptul ca nu esti realmente implicata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Din ce scrii tu un singur gand imi vine in minte ca sotul tau te inseala si el. Sau el mai intai si apoi tu.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

mie imi e clar ca relatia ta cu sotul tau e cam gata...nu va mai iubiti, suferiti mai mult stand impreuna decat daca va despartiti...ai putea sa-ti refaci viata, fara sa te mai si simti vinovata...parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca260380 spune:


da ii zic asa poate pt ca am o problema cu asta- si da probabil ca si asta m-a atras-dar in primul rand ca este un barbat cu care pot discuta intelectual despre opera ,carti samd,cu care merg la muzee,caruia ii plac aceleasi filme si care e un autodidact, il admir pt ce a creat in viata, si este un barbat care ma atrage fizic si care imi da doza de tandrete si afectiune de care am nevoie!

deja il iubesc si el tine la mine-dar faptul ca sunt inca maritata nu ne da sansa sa ne traim povestea asa cum trebuie!

mustrarea de constiinta si frica de d-zeu de cum m-ar putea pedepsi m-au facut sa imi reprim multe din sentimente sa sovai,m-am autopedepsit, m-am cam indepartat de el

da diferenta de varsta nu e o problema-sunt17 ani diferenta

e o poveste de dragoste extraordinara dar cum am mai zis nehotararea isi spune cuvantul-imi este frica sa fac un cut-imi este frica de toata chestia asta cu divortul-stii tara straina,legi noi reguli noi...si nu ca el nu m-ar sustine si sprijini moral-stiu ca ar face-o dar ma intreb daca e oare bine sa fiu asa de egoista si sa ma gandesc numai la fericirea mea- cum oare o sa treaca sotul meu peste momentul asta-am oare dreptul sa fac asa ceva? si este oare asta o solutie sa trec dintr-o relatie in alta?
si in acelasi timp ma intreb oare cat am sa mai suport asta? i-am dat atatea sanse-si m-a dezamagit de atatea ori- e asa de egoist dar are si parti bune-ajuta toti prietenii care au nevoie de el- s-a implicat in ajutoare umanitare- are o inima buna cand vine vb de lucruri de astea-numai ca nu stie sa iubeasca o persoana intr-o relatie-nu a invatat nimic din relatiile anterioare-si culmea in casnicia asta repeta aceleasi greseli pe care le-a facut si cu fosta lui logodnica-fosta care l-a inselat si parasit pt cel mai bun prieten al lui!!!
inainte sa il cunosc pe hai sa ii spunem iubi al meu-am fost nedreapta sa il reduc la statutul de sef-cand stiu ca inseamna mult mai mult pt mine, eram intr-o stare sufleteasca jalnica, eram asa de singura si deprimata si nu vedeam nici o speranta de viitor pt mine, si nu puteam lupta pt drepturile mele,pt parerea mea- cred ca noua relatie mi-a adus multa incredere in mine, m-a facut sa lupt pt ce vreau si pt ce vreau sa zic, am puterea sa ii zic acum ca nu,nu vreau sa merg cu motocicleta ,ca merg mai bine la teatru, sa ii zic ca ma duc sa ma intalnesc cu prietene sau colegi/colege in timpul saptamanii la un drink-adica cola caci tre sa conduc-lucruri care inainte erau tabu, si pe care din dragoste pt el nu le-am facut,caci stiam ca lui nu ii place sa iasa si sta mai degraba in casa-dar am observat ca ce il interesa cel mai mult era controlul asupra mea- ca nici nu ma baga in seama cand eram acasa-era numai simpla idee de a fi in casa si nu plecata! nu aprecia ce faceam pt el!
stiu e o casnicie si trebuie sa dai atentie la ce vrea celalalt-dar am observat ca el isi lua de la sine putere mult mai multe libertati decat imi erau mie ingaduite- daca are el chef sa faca ceva-ma intreba-sa nu zica ca nu ma intreaba dar facea ce vroia el-si face inca, cunostinte de aici nu li se parea corect cum se comporta cu mine si tot imi ziceau sa il infrunt mai mult sa lupt mai mult pt ce vreau-dar cu adevarat m-am bizuit sa fac asa ceva abia dupa ce am inceput relatia cu iubi al meu!

si blue eyes datorita tie am scris: chestiile scrise de tine depre cum ar trebui sa fie o relatie sanatoasa
si toate trei le am cu iubi-cu sotul meu daca ma gandesc mai bine le-am avut numai pana m-a cucerit-si da pt el a fost lozul cel mare- frumoasa cultivata ingrijita sensibila, gospodina-cu toate ca nu imi place sa gastesc-dar o fac pt el- nici nu a visat el la asa ceva- si el este inteligent si un barbat simpatic,dar din pacate fara inteligenta afectiva-ii lipseste desavarsit- la inceput nu mi-am dat seama caci am fost prea indragostiti-dar cu timpul am observat din ce in ce mai mult-adica am simtit pe propia piele- si da stiu ca nu sunt perfecta si ca fac si eu greseli-dar m-am schimbat atat de mult pt el, a ocupat locul intai in viata mea-am renuntat la toata viata mea pt el, si chiar m-am staduit sa mearga- si m-a dezamagit asa de mult, am plans atatea nopti!pana sa il cunosc pe iubi credeam ca e normal sa nu ai parte de tandrete si afectiune intr-o relatie!!!si da cred ca si eu l-am dezamagit, probabil pt ca nu castig mai multi bani decat el, ca nu a reusit sa spuna mandru alor lui cat de mult succes profesional am
probabil ne-am amagit amandoi!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Ilinca, multumesc de aprecieri (faptul ca semnatura mea te-a influentat si ti-a deschis ochii e o apreciere.)
Povestea casniciei tale seamana mult cu a mea,cu diferenta diferentiatoare ca eu am luat taurul de coarne; asta dupa ce ma luase el pe mine in coarne.
Si-mi merge bine!

Edit sa completez: Ilinca, semnatura aia de care ma tin cu dintii si unghiile o am de www.palverlag.de/" target="_blank">aici. Nu mai gasesc exact pagina cu pricina. Pe partea stanga este o coloana cu mai multe teme. Una e Lebenshilfe - Kraftquellen. Acolo, odata deschis, e un articol interesant si motivator Es ist nie zu spät, mehr aus deinem Leben zu machen.
_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca260380 spune:

[quote]Originally posted by blue eyes

Ilinca, multumesc de aprecieri (faptul ca semnatura mea te-a influentat si ti-a deschis ochii e o apreciere.)
Povestea casniciei tale seamana mult cu a mea,cu diferenta diferentiatoare ca eu am luat taurul de coarne; asta dupa ce ma luase el pe mine in coarne.
Si-mi merge bine!

Edit sa completez: Ilinca, semnatura aia de care ma tin cu dintii si unghiile o am de www.palverlag.de/" target="_blank">aici. Nu mai gasesc exact pagina cu pricina. Pe partea stanga este o coloana cu mai multe teme. Una e Lebenshilfe - Kraftquellen. Acolo, odata deschis, e un articol interesant si motivator Es ist nie zu spät, mehr aus deinem Leben zu machen.
_
da Blue eyes am citit toate articolele de acolo- mai ales ala despre Liebe, Über Ehe samd- m-au inspaimantat si mai tare!!!vielleicht werde ich auch deine Kraft haben!vielleicht ist doch nicht zu spät, dagegen zu kämpfen! nie zu spät für einen neuen Anfang!

danke


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by ilinca260380
da Blue eyes am citit toate articolele de acolo- mai ales ala despre Liebe, Über Ehe samd- m-au inspaimantat si mai tare!!!vielleicht werde ich auch deine Kraft haben!vielleicht ist doch nicht zu spät, dagegen zu kämpfen! nie zu spät für einen neuen Anfang!


Ne, ne, ne! Tu trebuie sa ai puterea ta, nu a mea!
Semantura aceea am introdus-o ca un laitmotiv pentru multe femei ale caror probleme si nesigurante le-am citit aici. Vad ca tie tie ti-a dat de gandit si ma bucur de efectul avut.
Bineinteles, eu tin cont de intelepciunea respectiva.
ps. editeaza si tradu pentru non-germanofoni.



_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ilinca, iti doresc puterea necesara sa poti divorta de sotul tau- se pare ca relatia voastra a murit de mult, si nu vad sensul sa va pierdeti vremea unul cu celalalt, iar daca relatia cu seful tau merge cum trebuie- va doresc multa fericire impreuna... daca nu, mai exista si alti barbati pe lumea asta!!!

ex- gabibarta

Mergi la inceput