Ce ma fac?...M-am indragostit...de un fost!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Am inteles ca aid iscutat cu sotul tau si vad ca lipseste comunicarea insa ai putea sa fii mai incisiva, mai dura. S-ai explici ca nu asa vezi tu viata de familie si ca daca nu faceti eforturi sa aveti viata voastra linistita de cuplu , departe de parinti tu ieie in considerare masuri drastice, pentru ca nu asa vrei sa iti traiesti viata. Poti chiar sa spui si ca iti doresti si un copil, chiar adoptat fiind. Desi aici daca el este f. categoric (caci sunt unele persoane care nu au destula disponibilitate sufleteasca pentru un copil care nu este al lor natural) poate n-ar trebui sa insisti foarte mult trebuie sa te gandesti si la binele/viitorul copilului. Insa iarasi poti sa fii deschisa si sa discuti cu el si alte alternative ca de exemplu sa recurgeti la mama purtatoare - adica copilul va fi al lui natural.

Oricum ar fi repet pune problema altfel, da-i ultimaturi si ai sa vezi ca va reactiona altfel. Nu renunta la lupta, la sotul tau asa usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simply spune:

Poate ca totusi nu te-ai indragostit de el, dar te simti bine sa iti amintesti de clipele placute petrecute impreuna, de faptul ca ati avut o relatie speciala si asta iti ofera un oarecare confort emotional.

Spun asta pentru ca se intampla de multe ori, in cazul in care nu se discuta deschis si cu cartile pe masa situatia unei relatii care ajunge la final. Tu spui ca el te-a parasit insa mai mult te-a lasat pe tine sa intelegi asta, decat sa-ti spuna el raspicat ce simte si ce vrea.
Asta ma face sa inteleg ca intre voi lucrurile au ramas cumva nerezolvate, iar acum incercati cumva sa reluati din punctul acela... mort.

Solutia ca sa te linistesti si sa sti ce vrei cred ca ar fi sa vorbesti deschis cu fostul, co conditia sa fie si el la fel de sincer cu tine, si sa vedeti daca, ce si cum s-au schimbat lucrurile intre voi.
Poate toate sentimentele astea pe care le numesti "indragosteala" o sa-ti dai seama ca nu sunt altceva decat scanteile care au ramas dintr-o fosta iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

absoluta, pentru prestatia din cadrul acestui subiect...
parerile contradictorii se pot exprima si daca renunti la bata de baseball din manutza...
reciteste regulamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Absoluta esti de-a dreptul absoluta mama. Ia incearca sa fi si relativa si vezi ce iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Grace, mi-o luasi inainte. Problema e ca intre mesajul tau si al absolutei exista o coliziune a modurilor de a gandi. Ai inteles ce vreau sa zic, nu? Daca nu, ti-o zic pe pm. Daca o fac aici, vine vreun moderator cu . Pe ea nu o altoiste nimeni pentru stilul ofensiv. Pacat!

_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

quote:
blue eyes Posted - 24/11/2006 : 00:53:18
--------------------------------------------------------------------------------
Grace, mi-o luasi inainte. Problema e ca intre mesajul tau si al absolutei exista o coliziune a modurilor de a gandi. Ai inteles ce vreau sa zic, nu? Daca nu, ti-o zic pe pm. Daca o fac aici, vine vreun moderator cu . Pe ea nu o altoiste nimeni pentru stilul ofensiv. Pacat!


Vrei sa-mi justific primul mesaj pe care l-am scris aici? Ok, mi se pare putin ciudat dar in fine...
In primul mesaj, am scris ca unele alegeri sint mai "hranitoare" ca altele, corect? N-am decis eu pt. ea care ar fi acele alegeri ci doar i-am dat o idee sa se gindeasca la asta.
Apoi, i-am sugerat sa faca o alegere rationala ca sa evite sa-si dea cu stingul in dreptul. Ideea era sa se gindeasca la ce-i mai hranitor pt. ea, ca in final sa faca o alegere rationala. Unde-i problema? Ai fi vrut sa-i spun sa-si lase ratiunea deoparte si sa judece cu inima? Nu e stilul meu, imi pare rau. Intr-un final, ai sa vezi ca ratiunea e singurul nostru acuzator al deciziilor proaste pe care le-am luat vreodata precum si singurul martor al deciziilor bune.

Acum, poate imi explici si mie, de ce crezi ca ar fi intervenit un moderator in mesajul pe care ai fi vrut sa mi-l adresezi? Te-am jignit personal cu ceva ca sa reactionezi in acest mod?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Blue eyes si Grace,va rog sa mutati discutia colaterala pe PM.multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Nuuuu, nu a fost nimic impotriva lui Grace, din contra! Mie imi place foarte mult cum srie ea. Iar interventia moderatorului trebuia sa fie in mesajul foarte ofensiv membrului cu dreptatea absoluta, lucru pe care Lia l-a si facut. In fine, Grace a primit pm-ul si stie ea ce era in el: nimic ofensator, dimpotriva!
Terrapin, ce mai faci?

_
O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput