Ce ma fac?...M-am indragostit...de un fost!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu una nu prea pricep cum te poti indragosti pe mess. Probabil ca nu am suficienta imaginatie.
..cred ca e o problema de orgoliu ranit (te-a parasit odata, ti-ai lins ranile, ai trecut peste.

In viata reala traiesti cu taaaare multe defecte ale iubitului, alea care nu se vad pe mess...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ma indoiesc ca "te-ai indragostit". Ceea ce faci se numeste mult mai rau, iar solutia ar fi sa te trezesti inaite sa suferi si tu si cei din jur.

Si apropo, tu n-ai putina demnitate sau, eu stiu, orgoliu?

De ce mai vorbesti cu un barbat care te-a parasit, mai ales ca acuma esti maritata? Ce faci? Ii dai apa la moara sa creada ca este barbatul vietii tale cand, de fapt, realitatea e alta?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu am o vorba" unde scuip nu ling! "daca nu a mers prima data crezi ca la a doua incercare va fi ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadira spune:

Ai omis sa precizezi daca si el te-a provocat intr-un fel. Pentru ca daca a facut-o eu cred ca nu merita sa-l crezi. Cum adica, inainte sa fi maritata nu prezentata-i asa mult interes? Ce fel de om este daca faptul ca tu ai un sot, pentru el nu reprezinta un impediment?! Poate esti o relatie comoda pentru el(ai un sot in fata caruia trebuie sa dai socoteala). Si pana una alta eu nu i-as da ocazia sa-mi mai intoarca spatele inca odata.

Sau el te considera tot amica si totul se petrece in mintea ta? In acest caz sfatul meu esta cam tot acelasi las-o balta, n-are rost sa strici ce a-i cladit pentru o iluzie. Nu-i destul ca te-ai fript odata?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Pe mess nu se poate numi "dragoste" tu singura spui ca "te-a parasit" si nici macar n-a fost destul de franc sa-ti suna, "Mai fata, hai s-o lasam mai rarutz"
eu dak mias putea permite, as juca "murdar" cu el...la-s intariata si pe urma l-as parasi....
se intoarce la tine dupa atata timp, si-a dat sema ca tu si numai tu esti perfecta pt el...eh te-ar fi putut avea si-a pierut sansa
de ce te-ai casatorit cand tu inca aveai sentimente fata de el ? (dak aveai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Terrapin spune:

In primul rand vreau sa va multumesc din suflet pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat, si am sa incerc sa raspund la intrebarile voastre.

Blue eyes, ma alatur cu drag in clubul tau...nu cred ca am fost mereu indragostita de el...pur si simplu in ciuda a tot ceea ce s-a intamplat intre noi, am avut mereu o relatie frumoasa...iar acum, pur si simplu am dat frau liber trairilor mele...

Ramonika, am incercat in timp ca in relatiile pe care le-am inceput sa nu imi pun intrebarea daca intr-un final respectivul ma va parasi...nimeni nu stie niciodata cat timp va fi cu o persoana, oamenii se schimba continuu si nimic nu ne garanteaza ca vom fi impreuna pentru tot restul vietii, desi uneori se poate intampla si asta.

Raza de soare, nu vreau sa-mi spuneti sa-mi las sotul si sa-l anunt ca vreau sa fiu cu altul...ma afecteaza foarte tare situatia asta tocmai pentru ca nu vreau sa il ranesc pe sotul meu...desi relatia mea cu el e ok atata timp cat nu ii ies din cuvant si fac numai ceea ce vrea el.
Pur si simplu am vrut niste pareri pe care le-am primit si pe care chiar le apreciez indiferent ca sunt pro sau contra.
Totodata nu sunt de principiu ca femeile sunt niste sfinte si barbatii niste porci. Toti suntem oameni si e posibil ca la un moment dat sa facem si greseli...

NanaMotoc, fostul nu este o ambitie pentru mine pentru ca a realizat cu mult timp inainte de a ma casatori ca a gresit fata de mine si ca ii pare rau ca m-a pierdut. De fapt, dupa ce ne-am despartit a incercat de cateva ori sa ma convinga sa fim din nou impreuna dar nu am mai vrut eu atunci, pentru ca nu mai simteam nimic pentru el in acel moment.
Deci, daca voiam sa ii demonstrez ceva, as fi avut din plin ocazia de a o face.

Miramar incerc sa imi pun ordine in ganduri si sa imi dau seama ce vreau, nu pot sa merg pe doua fronturi, mai ales ca nu imi place sa mint; si indiferent ce voi constata ca simt pentru fostul, nu am de gand sa imi insel sotul...
Cat despre copii, nu avem, si nici nu putem avea. As fi vrut sa infiez unul ,dar sotul nu este de acord, in primul rand pentru ca stam cu ai lui si relatiile nu sunt foarte bune, si intotdeauna cand imi doresc ceva, imi spune ca nu se poate, nu avem bani.

Sunt de acord cu Rufus, nu are rost sa ma vad si cu fostul, numai pentru a-mi da seama daca mai simt ceva cu adevarat pentru el.
Oricum, l-am vazut o singura data timp de 5 minute cred cand a venit sa imi aduca niste cursuri...
Intotdeauna mi-am asumat riscurile actiunilor mele si am suportat consecintele, asa ca daca si de data aceasta voi fi pregatita sa risc punand capat unei casnicii si incepand o noua relatie, tot eu voi suporta consecintele...

As vrea sa precizez si faptul ca nu m-am indragostit pe mess, nu cred in genul asta de relatii.
Ne cunoastem de prea mult timp, si intotdeauna am avut o relatie speciala, indiferent daca ne-am vazut sau nu.
Messengerul a fost pur si simplu modalitatea noastra de comunicare...

Da, Nadira, provocarea a fost reciproca, si nu a fost intentionata de nici unul...El imi cunoaste foarte bine situatia si nu vrea sa imi faca probleme.
Nu stiu daca mi-ar mai intoarce spatele, repet nu obisnuiesc sa ma gandesc cand sunt cu cineva: aoleu, daca imi da papucii? Lucrul acesta ar putea sa il faca si sotul meu daca ar intalni poate pe cineva de care s-ar indragosti.

Si as dori sa mai precizez un lucru: eu si fostul nu ne-am promis nimic unul altuia, pur si simplu am redescoperit in noi niste sentimente destul de puternice, pe care nici nu le incurajam foarte tare dar nici nu putem sa le negam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Sunt cateva lucruri care dau de gandit in relatia cu sotul tau: in primul rand faptul ca nu locuiti singuri, ci cu familia lui si in al doilea rand ca-ti refuza dorinta de a avea un copil (adoptat, daca altfel nu se poate)... chestia asta cu lipsa banilor tu stii cat este de reala si cat ar fi un motiv...
Acum cand apare altcineva in viata ta care comunica cu tine, care tine cont de trairile tale si are grija de tine si de sentimentele tale e absolut normal ca relatia si asa subrezita (cu sotul) sa inceapa sa se clatine.
Trebuie sa fii sincera cu tine si sa-ti raspunzi la urmatoarele intrebari:
- sunt fericita alaturi de sotul meu?
- daca raspunsul de mai sus este NU, atunci:
- exista vreo perspectiva sa fiu macar multumita cu viata alaturi de el? tine cont de dorintele mele, de sperantele si de optiunile mele de viata?
Daca si de asta data raspunsurile vor fi NU, atunci... poate ca e mai bine sa privesti viitorul din alt unghi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Terrapin spune:

Intr-adevar, ceea ce-mi doresc eu acum de la viata, sunt lucruri pe care mi le-am reprimat in toti acesti ani, pentru ca, asa cum imi spune si sotul de atatea ori, nu se poate.
Ce-mi doresc eu sunt lucruri simple, pe care cred ca si le doreste orice femeie alaturi de sotul ei: o casa sau un loc numai al nostru, un copil, si sa simtim ca traim...
E adevarat ca nu putem sta singuri din cauza situatiei financiare, dar sotul meu nici nu depune un efort mai mare pentru a reusi lucrul acesta.
Cand i-am spus zilele acestea ca vreau sa ne mutam doar noi doi, ca nu mai suport sa stau cu ai lui, mi-a raspuns cu un NU categoric.
Si-atunci, eu ce sa fac, sa ma ingrop in continuare in colivia frumoasa pe care el mi-a construit-o si sa ma prefac in continuare ca totul este minunat?
Nu spun ca nu tine la mine, dar poate ca dragostea lui pentru mine este una egoista si degeaba incerc eu sa ii arat ceea ce imi doresc cu adevarat...el nu vede, sau se preface ca nu vede...
Nu ma simt bine deloc ca am ajuns sa ma gandesc la altul, si nici nu am de gand sa il insel pentru ca nimeni nu merita sa fie tradat si nici nu poti incepe o relatie calcand alta in picioare...
Oricum, la un moment dat va trebui sa iau o decizie si sa aleg drumul pe care voi continua sa merg...nu poti pasi pe doua drumuri paralele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Terapin m-ai inteles gresit. Eu nu ti-am spus sa mergi pe 2 fronturi, dimpotriva. Ti-am spus sa te intalnesti cu fostul si sa discuti anumite lucruri, pentru a putea clarifica situatia si pentru a descoperi daca si sentimentele lui sunt reale, nu doar ale tale, mai ales cand antecedente negative deja exista la activ,sa citesti in ochii si-n sufletul lui adevarul, mai departe de cuvinte si cum spuneam, fara sa te amagesti singura. Si de altfel contactul direct te va face sa-ti clarifici si propriile sentimente mult mai usor, pana acum ai cam visat cu ochii deschisi, holbandu-te la messenger. Daca vrei sa o faci pe messenger e alegerea ta, insa contactul direct (nu fizic ci doar spiritual)in probleme de inima este recomandat. Ii vezi reactiile, ochii, mimica fetei, pe viu, in direct. Tu te gandesti sa te desparti de sotul tau inainte de a vorbi clar si direct despre viitor cu acest om, doar pentru niste discutii pe messenger? In plus vad ca pentru tine a te intalni si discuta cu fostul este egal cu a-l insela pe sot, dar a vorbi cu fostul pe messenger nu e acelasi lucru dp asta dv?

La fel ar trebui sa ai dicutii serioase si cu sotul tau, sa arunci pe tapet toate lucrurile care te deranjeaza, toate dorintele reprimate pana acum si sa vezi daca se preconizeaza vreo schimbare/rezolvare pe viitor.

In acelasi timp si in fct. de cele de mai sus te analizezi f. bine pe tine.

Dupa toate astea, tragi linie si concluzionezi. Ori il alegi pe sotul tau, ori rupi pisica in doua si alegi sa-ti termini casnicia si sa mergi pe drumul tau alaturi de cel pe care l-ai ales.

Asta iti spuneam eu sa faci nu sa-l inseli pe sotul tau, nu sa mergi pe 2 fronturi.

Iar cand am spus de copii m-am referit la toti cei implicati - poate ca cel pe care spui ca-l iubesti se va casatori si el si va avea copii. Apropos poate ar trebui sa discuti ac. problema si cu el, nu stiu cine e de vina, dar daca infertilitatea ti se datoreaza trebuie vorbit cu fostul poate el isi doreste un copil al lui si daca tu nu poti sa i-l oferi...

Este o situatie pe care nu o doresc nimanui si nu imi place cand citesc rautati de genul "ti s-a urat cu binele" etc. Cum ai spus si tu Cupidon loveste uneori fara sa tina cont de starea civila, de bunul simt al persoanei tintite, chiar si de dorintele ei si atunci e greu sa te lupti cu sentimentele.

Iti urez succes si putere - orice ai alege sa o faci dupa ce cantaresti bine lucrurile - armele tale trebuie sa fie comunicarea si adevarul-fata de sot, fata de fost si mai ales fata de tine insati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Terrapin spune:

Ai dreptate Miramar...singura solutie este sa ma intalnesc cu el pentru a clarifica mai multe aspecte ale asa-zisei noastre relatii. Doar atunci imi voi da seama daca aceste trairi sunt doar in mintea mea sau sunt chiar reale si daca el chiar isi doreste ceea ce imi doresc si eu...
Legat de tradare, stiu ca exista mai multe moduri de a trada pe cineva, nu numai fizic, chiar si ceea ce fac eu acum tot un fel de tradare este, faptul ca ma intalnesc virtual cu fostul, nu e un lucru chiar atat de nevinovat si nu ma mandresc cu asta.
Cu sotul am tot incercat sa discut dar nu am nici o sansa, s-a obisnuit sa fiu mereu de acord cu el, si nu ma asculta atunci cand eu incerc sa-i spun ceea ce imi doresc de fapt.
Probabil am ajuns la stadiul acela in care vorbim, foarte mult, dar de fapt nu comunicam.
In ceea ce priveste faptul ca nu pot avea copii, da, problema majora este la mine.
Fostul cunoaste aceasta situatie, si chiar mi-a marturisit ca se gandeste ca in viitor sa adopte un copil, mai ales ca el a crescut fara parinti...
Deci, aici chiar am avea un punct comun. Nu are genul acela de mentalitate, precum ca un copil poate fi al tau doar daca l-ai conceput tu.
Acum incerc sa analizez la rece lucrurile, sa-mi pun ordine in ganduri, si sa iau in cele din urma cea mai buna decizie.

Mergi la inceput