Ce ma fac?...M-am indragostit...de un fost!!!

Ce ma fac?...M-am indragostit...de un fost!!! | Autor: Terrapin

Link direct la acest mesaj

Trec printr-o situatie destul de delicata...asa ca m-am hotarat sa apelez la voi, cei de aici, pentru a afla pareri, sfaturi, critici...
Sa incep cu fostul: ne-am cunoscut acum 8 ani; el era implicat intr-o relatie, eu abia incheiasem una. La inceput am fost foarte buni amici, ma ajuta cu diverse chestii...Dupa un timp, prietena l-a parasit si s-a maritat cu altul. Incet, am devenit mai apropiati, iubiti. Relatia noastra a durat aproape un an, dupa care el m-a parasit, in sensul ca ne mai vedeam dar nu ca iubiti. Nu a avut la inceput curaj sa-mi spuna ca nu ma mai vrea, sau ca de fapt nu mai stia ce vrea.
Mi-a fost destul de greu sa accept, dar in final am realizat ca prietenia noastra e mult mai importanta si am pastrat legatura. Ne auzeam sau ne vedeam destul de rar, dar...am ramas in continuare amici.
Intre timp am mai avut cativa prieteni, pana cand...l-am intalnit pe sotul meu cu care sunt de cativa ani impreuna. Avem o casnicie ok, cu bune si rele.
Acum catva timp m-a sunat din nou fostul, si din una in alta am facut schimb de id-uri de mess. Am inceput sa vorbim pe mess din ce in ce mai des...si din una in alta am constatat ca...m-am indragostit din nou de el.
In sufletul meu acum se duce o mare lupta, incerc sa-mi dau seama ce vreau, fara sa ranesc pe nimeni. Tin mult de tot la sotul meu, dar nici nu pot sa neg ceea ce simt acum pentru celalalt...
Nu am crezut ca pentru mine el va mai insemna vreodata altceva decat un foarte bun amic...si iata ca faimosul Cupidon te loveste atunci cand nu te astepti si nu tine cont de starea ta civila.
Stiu ca pana la urma tot eu voi fi cea care va lua o decizie, dar in momentul acesta orice parere, sfat e binevenit...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Parerea mea e ca tu nu te-ai reindragostit de el, ci ai fost mereu indragostita, lucru pe care nu l-ai constientizat mult timp. In momentul cand "personajul principal" al intregii povesti a reaparut, au fost reanimate vechi trairi,care isi cer drepturile la viata. Iar tema fosti iubiti, dragoste trunchiata la jumatatea drumului din diverse motive, prietenii derivate din asemenea relatii = degete fripte si inimi pe jar. Facem un club?

O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

parerea mea e ca ai facut o pasiune pt fostul, dar care are mari sanse sa fie trecatoare.
nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.
plus de asta fostul te-a parasit o data, de ce crezi ca nu ar mai face-o inca o data.
esti sigura ca si el simte la fel pt tine. v-ati intalnit? ati vb? sau numai pe messenger?
scartaie ceva la relatia cu sotul? sunt mai multe chestii de luat in considerare pe care tu nu ni le-ai spus.
asteptam detalii.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Initial creeata de Terrapin
el m-a parasit...

...l-am intalnit pe sotul meu cu care sunt de cativa ani impreuna. Avem o casnicie ok, cu bune si rele.

Acum catva timp m-a sunat din nou fostul, si din una in alta am facut schimb de id-uri de mess. Am inceput sa vorbim pe mess din ce in ce mai des...si din una in alta am constatat ca...m-am indragostit din nou de el.

Tin mult de tot la sotul meu...



el te-a parasit...tu te-ai casatorit...
el te cauta...DE CE?...
tu te "indragostesti" scriindu-i pe mess...Nu conteaza daca stie ca esti casatorita, conteaza ca ii raspunzi.

TII LA SOTUL TAU..dar presupun ca bietu', habar nu are de ce faci tu.
(aici zau ca nu inteleg de ce sarim cand barbatu' scrie alteia, da' vad ca si femeile sunt "sfinte, bune de pus la icoana" )

Ce vrei tu? Sa-ti spunem lasa-ti sotul, anunta-l ca te-ai indragostit...divorteaza (ce ar simti sotu' nu mai conteaza oricum) si...
Ups! Nu vad ca fostu' ti-ar raspunde ca te ia de nevasta si ca veti trai bine mersi pana la adanci batraneti.

Da, draga mea, o casnicie pentru...messengeru' cu fostu', ca bine faci!


edit: apropos, daca sotu' se mesengiuia cu vreo fosta si se "indragostea" de ea, ti-ar fi placut? Cred ca dadeai fuga sa anunti ca nemernicu' te inseala!


Mos Craciun in...pantaloni scurti

Nunta noastra - 3 Iunie 2006

Vine bebe ! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Parerea mea este ca acest fost este doar o ambitie pentru tine. Faptul ca el te-a parasit, a ramas undeva in subconstientul tau ca ceva neterminat. Acum ca ati reluat legatura, te face sa vrei sa-i demonstrezi ce a pierdut el atunci, iar in momentul in care vei fi cu el, o sa vezi ca nu mai e atat de interesant si surpriza, vei constata ca nu esti si nici n-ai fost indragostita de el! A fost doar o ambitie!
Sfaturi nu sunt in masura sa-ti dau, nu pot decat sa-ti spun sa te gandesti bine inainte de toate!
Bafta multa!


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

sterge-l din lista de mess si nu te mai gandi la el.
Raza ti-a raspuns f bine.



,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

www.tickercentral.com/view/7a9b/1.png" target="_blank">Christmas


Un fulg pentru seara de Craciun







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Terrapin - cauta adanc in sufletul tau, mai intalneste-te cu fostul si incearca cu multa diplomatie sa vezi daca ai putea face casa buna cu el si daca el vrea sa isi intemeieze o familie cu tine. Incearca sa fii f. obiectiva sa nu te amagesti sg. Daca raspunsurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie atunci ai scapat, dilema ta se incheie. Daca vei obtine doar raspunsuri pozitive insa, daca vei fi sigura ca iubirea voastra este reciproca, atunci poate ca nu ar trebui sa tii cont de starea ta civila, atat spre binele tau cat si al sotului. Mai tarziu va fi mai greu, pot aparea copii (inteleg ca acum nu exista desi nu ne-ai spus).

Am trecut si eu prin asta si l-am ales pe sotul meu. Poate ca-mi pare rau uneori, acum insa situatia s-a complicat prea mult ca sa dau inapoi.

Gandeste-te ca in timp pot aparea copii si de o parte si de cealalta, acumulati proprietati comune si un partaj te consuma foarte mult emotional etc. E mai bine sa-ti clarifici o data pentru totdeauna sentimentele, spre binele tuturor!

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu nu prea vad cum ai putea sa te intalnesti cu fostul, ca sa vezi daca e pe bune sau nu ceea ce simti. Sau, ma rog, nu cred ca sotul tau ar aprecia niste "probe" pe care le-ai da cu fostul, ca sa te lamuresti.
Desi recunosc ca, vorba ta, Cupidon se tine de bancuri cand nu te astepti, comportamentul tau imi pare putin imatur si, de aceea, cred ca viata isi poate bate joc putin de tine. Ai mare grija ce faci, iluziile trec repede si raman certitudinile, iar asta nu-i un domeniu in care sa traiesti cu iluzii.
Daca nu spuneai ca tii la sotul tau, era alta treaba; asa, iti spun doar atat: gandeste-te daca tu ai accepta cu inima larga un comportament similar din partea celui pe care l-ai ales ca sot.


poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

quote:
Terrapin
--------------------------------------------------------------------------------

Trec printr-o situatie destul de delicata...asa ca m-am hotarat sa apelez la voi, cei de aici, pentru a afla pareri, sfaturi, critici...
Sa incep cu fostul: ne-am cunoscut acum 8 ani; el era implicat intr-o relatie, eu abia incheiasem una. La inceput am fost foarte buni amici, ma ajuta cu diverse chestii...Dupa un timp, prietena l-a parasit si s-a maritat cu altul. Incet, am devenit mai apropiati, iubiti. Relatia noastra a durat aproape un an, dupa care el m-a parasit, in sensul ca ne mai vedeam dar nu ca iubiti. Nu a avut la inceput curaj sa-mi spuna ca nu ma mai vrea, sau ca de fapt nu mai stia ce vrea.
Mi-a fost destul de greu sa accept, dar in final am realizat ca prietenia noastra e mult mai importanta si am pastrat legatura. Ne auzeam sau ne vedeam destul de rar, dar...am ramas in continuare amici.
Intre timp am mai avut cativa prieteni, pana cand...l-am intalnit pe sotul meu cu care sunt de cativa ani impreuna. Avem o casnicie ok, cu bune si rele.
Acum catva timp m-a sunat din nou fostul, si din una in alta am facut schimb de id-uri de mess. Am inceput sa vorbim pe mess din ce in ce mai des...si din una in alta am constatat ca...m-am indragostit din nou de el.
In sufletul meu acum se duce o mare lupta, incerc sa-mi dau seama ce vreau, fara sa ranesc pe nimeni. Tin mult de tot la sotul meu, dar nici nu pot sa neg ceea ce simt acum pentru celalalt...
Nu am crezut ca pentru mine el va mai insemna vreodata altceva decat un foarte bun amic...si iata ca faimosul Cupidon te loveste atunci cand nu te astepti si nu tine cont de starea ta civila.
Stiu ca pana la urma tot eu voi fi cea care va lua o decizie, dar in momentul acesta orice parere, sfat e binevenit...




Terrapin, eu zic ca unele alegeri sint mai "hranitoare" decit altele. Fa o alegere rationala astfel incit sa eviti sa-ti dai cu stingul in dreptul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Buna!!

Am fost cam in aceeasi situatie ca tine. M-am maritat in schimb vroiam sa tin legatura ca amici doar cu fostul meu prieten. Noi ne-am inteles minunat ca amici dar nu grozav ca iubiti, desi am fost impreuna 7 ani. In schimb lucrul asta nu a mers, sotul meu nu prea era incantat de idee iar mie imi era greu sa ma uit la el fara sa ma gandesc ca odata am fost indragostita de el. Si asa am rupt legatura de tot; e pacat dar casnicia mea e pe primul plan si sotul meu cel mai important om penrtu mine.

Daca zici ca tii asa mult la sotul meu, eu ti-as sugera sa rupi orice legatura cu fostul. Nu e corect fata de el deloc. Eu nu cred ca indragostirea de fostul e o chestie prea serioasa deloc. Dar casnicia ta este si daca intr-adevar esti indragostita, atucni sotul tau are dreptul sa stie ce se intampla.

Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

As dori sa rectific ceva - Vroiam sa spun: "Daca zici ca tii asa mult la sotul tau", nu al meu

Mergi la inceput