Limita independentei in casnicie...

Limita independentei in casnicie... | Autor: hanna10

Link direct la acest mesaj

Tocmai am scris la un alt subiect ce ma enerveaza cateodata la sotul meu, dar am omis un lucru: este foarte traditional, de scoala veche englezeasca si cateodata ma simt ca nu am toata libertatea care mi-as dori-o. Adica nu i se pare perfect normal sa stau peste noapte la o prietena. Pot iesi oriunde vreau bineinteles dar el considera ca doi oameni casatoriti trebuie sa doarma in fiecare noapte impreuna. El e un gentleman dezavarsit cu inalte valori de familie (asa sunt si parintii lui), dar mie mi se pare prea traditional cateodata. Vroiam sa aud si de la voi care sunt limitele independentei in casnicia voastra. I se pare normal sotului sau sotiei sa stati peste noapte la prieteni? Este perfect ok si chiar insista sa mergeti neacompaniati la petreceri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Nici mie nu mi se pare normal sa dormi seara la o prietena .
Aici sunt de acord cu sotul tau! la petrecere daca as merge singura nu ma distrez asa ca ce rost are sa merg .
Dar bine este numai o parere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

categoric NU!!!
dar tie ti-ar placea ca sotzul sa mearga sa doarma peste seara la un prieten iar tu sa stai singura acasa????
si nici cu petrecerile nu prea suntem noi separata (dar in cazuri strict necesare).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Eu cred ca in viata nu trebuie sa fii omul extremelor - si ce face sotul tau mi se pare ca face parte din aceasta categorie. EU cred ca nici in fiecare seara pasare de noapte, dar nici in extrema cealalta. EU sunt casatorita de 4 ani jumate si nu mi se pare deplasat sa dorm intr-o seara la sora mea sau la o prietena. Acum sincer, eu nu m-as inchipui o viata intreaga, seara de seara, in pat cu sotul meu, oricat de mult l-as iubi. Eu cred ca o data la 2-3 luni, e foarte sanatos sa "iti mai faci de cap" ( binenteles fara a incalca unele reguli, stiti voi la ce ma refer )

asta este doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Si acum ca am citit ce a zis lavinai, eu nu am fost niciodata impotriva ca sotul meu sa mai aiba cate o seara cu prietenii lui, ar inebuni daca ar sta numai nas in nas cu mine, chiar eu i-am recomandat acum 2 saptamani sa se duca in Spania o noapte ( de acolo este el ) si sa stea cu prietenii lui cei mai buni, si saptamana trecuta a fost si a venit acasa plin de cadouri, extrem de recunoscator. L-am intrebat daca e fericit ca a venit acasa sau ar mai fi stat, si el a zis ca abia a asteptat sa vina casa ca ii era dor de mine si de fetita noastra, si il cred, dupa 5 ani de stat impreuna il cunosc. Asa ca eu zic ca daca ai toata increderea in partenerul tau, nu vad nimic periculos, ba chiar mi se pare normal si sanatos sa aveti fiecare un pic de independenta.

Incaodata sta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

De ce nu Lavinai? Eu am totala incredere in el si daca ar simti nevoia sa stea la vorbe cu prietenii de-o viata toata noaptea, as considera perfect normal. Eu cred ca putina independenta in casnicie nu strica, din contra, i se face dor de mine si asta e bine si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Impartasesc spusele tale lau10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

eu cred ca fiecare cuplu este altfel si are alte asteptari si lucruri care-l fac fericit.
oricum e bine, important e sa corespunda felul de a privi viata in cuplu, adica sa nu-si doreasca fiecare altceva.
eu personal mai ies si singura, insa nu ptr ca nu vreau sa vina si el, in nici un caz. el lucreaza des si noaptea, deci de ce sa stau numai acasa? sau sa nu primesc musafiri?
insa nu l-as exclude niciodata, eu imi doresc mereu sa mergem impreuna, dar nu se poate.
m-ar rani foarte mult daca ar vrea sa mearga undeva singur. nu ptr ca n-am increde, nici chestie de gelozie. insa eu imi doresc asa des sa iesim seara impreuna, iar el nu vrea decat foarte rar. Si combinatia: lucreaza des noaptea (seara) + nu-i prea place sa iasa + nu putem iesi decat cand aia mica e la bunici --> iesiri fff rare impreuna. si daca insa cu altii ar prefera sa iasa, as deduce ca numai cu mine nu vrea, si m-ar rani faptul asta.
am impresia ca am deviat, dar e o tema care ma cam macina.
la multe ocazii (intalniri cu prieteni, onomastici etc.) tot merg singura, el ori lucreaza, ori nu vrea. si mi-ar place sa ne aratam mai mult impreuna si sa ne distram si facem de cap impreuna. mie personal mi se pare important, dar asa-s eu, simt mereu nevoia socializarii...

deci fiecare cum vrea, numai partenerii sa se inteleaga intre ei!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

La noi nu s-a pus niciodata problema sa vrea vreunul dintre noi sa petreaca noaptea fara celalalt. Suntem casatoriti de multi ani,impartim totul, si chiar atunci cand eu sunt inafara UK cu afaceri, sau el,tot suntem impreuna,ca inrosim telefonul.La petreceri si alte ocazii mergem impreuna,pentru ca amandoi vrem asta. Mie nu mi se pare deplasat,sau exagerat, si niciodata nu am simtit nevoia de a sta departe de el. Mi-e dor in timpul zilei de el de nu mai pot, si abia astept seara sa il vad acasa,iar el,intotdeauna a ales familia,in fata prietenilor.
Se intampla sa lipsesc care o noapte, doua de acasa, fiindcva sunt ori in Roma, ori in Milan,ori mai stiu eu pe unde, in alta parte, insa plec cu afaceri si el stie asta.


37+,Iasmina Timeea si bebe Georgia Helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

si daca trebuie sa pleci in interes de serviciu, ce face, vine sa doarma cu tine la hotel prin ce tzara esti tu?

sau renuntzi la job in virtutea faptului ca trebe sa fii in patu' conjugal in fiecare noapte?

Elise

PS: al meu nu e asa gentleman: limitele lui sint sa nu stam despartiti mai mult de o saptamina - asta insemnind uneori intilniri prin aeroporturi.
Sa ne alergam zilnic in orice conditii doar ca sa stam nas in nas pt. ca sintem casatoriti, ar fi extrem de obositor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

mie mi e frica sa stau sg noaptea,asa ca sub nicio forma nu mi ar placea sa plece noaptea de acasa...in plus,eu cred ca at cand te casatoresti tb sa respecti niste reguli nescrise,nu mi se pare moral sa plec de acasa noaptea si sa l las singur,decat daca ar fi ceva legat se serviciu,de sanatate.dar in niciun caz pt a ramane la o prietena,ce,nu pot merge la ea ziua?

Mergi la inceput