Limita independentei in casnicie...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

ma regasesc in mesajul lui Lemoni si Lavinai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Fiecare casnicie are limite proprii.Evident mai cedeaza unul,apoi celalalt si in general daca-l deranjeaza ceva trebuie gasita o solutie,un compromis.In cazul vostru ar merge sa va culcati impreuna la prietena ta,el la mijloc sa nu piarda ceva.
Cred ca se plictiseste fara tine....ceea ce nu-i rau!
Oricum interesante idei aveti,mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa dorm pe la vreo prietena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In general, limita independentei o da bunul simt.
In particular, chestia cu dormitul depinde de parteneri. Personal, nu ma deranjeaza daca sunt nevoit sa dorm singur, fortuit. Nevasta insa nu concepe asa ceva. Si nu ma deranjeaza dorinta ei...
Stiu insa ca este ok sa ai si momente libere, daca dorintele tale sunt impartasite. Daca nu, e bai mare...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:



ah , el nu concepe asa ceva, never-ever vai doamne cum sa dormi la maica-ta...ce vrei sa se intample ceva rau?"

mie cate-odata miar place macar sa dorm in alta camera...sa am tot patul numai al meu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Adinag, sa sti ca intr-o oarecare masura ma regasesc in ce ai spus tu; desi sotul meu e un om foarte activ, de viata, spontan si ii place la nebunie sa iesim la restaurante, in parcuri la plimbari lungi si in explorari in alte orase.

Tu ai pus urmatoarea intrebare: "el lucreaza des si noaptea, deci de ce sa stau numai acasa? sau sa nu primesc musafiri?". Sotul meu la inceputul casniciei era foarte gelos si neincrezator si i se parea intr-un fel normal ca eu sa suport noptile fara el cand el trebuie sa lucreze (ca doar stiam de dinaintea casniciei ce job are el si ce implica) in sa lui nu i se parea normal daca in noptile de singuratate, vroiam sa ma duc sa dorm la o prietena. Adica eu trebuia sa stau sa il astept acasa. Am avut probleme din cauza asta pentru ca mie nu mi se parea normal deloc. A sta singura noptile nu e usor deloc si el nu are cum sti asta pentru ca eu nu lucrez noaptea niciodata. Acum treburile s-au ameliorat mult cu trecerea timpului si nu mai e asa de gelos, s-a mai relaxat. Insa asta pentru ca a vazut ca ma deranjeaza cumplit si ca nu sunt fericita sa stau singura si sa trebuiasca sa stau latelevizor fara sa ma bucur de companiei sorei mele sau a unei prietene.

Parerile vad ca sunt impartite dar majoritatea tind sa considere ca putina independenta in cuplu nu strica, ci din contra..De cand sotul meu e mai relaxat in domeniu, relatia noastra a devenit mult mai relaxata si puternica pentru ca a da partenerului putina libertate, dovedesti ca ai incredere in el si asta e super important.

H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by hanna10

Adinag, sa sti ca intr-o oarecare masura ma regasesc in ce ai spus tu; desi sotul meu e un om foarte activ, de viata, spontan si ii place la nebunie sa iesim la restaurante, in parcuri la plimbari lungi si in explorari in alte orase.



al meu e la fel, ii place fff mult sa intreprinda mereu ceva... cu mine! pai eu i-am zis ca vreau sa mai fac si alte lucruri, pe care la 60 de ani nu mai am chef sa le fac !!!

nu zic, e frumos la restaurant, la plimbare (ieri mergea vantul la noi cu 100 km/h si cica hai sa facem ceva, sa iesim la o plimbare! mi-am facut cruce cu limba-n gura... ). dar mie imi place tare mult si compania prietenilor! de care recuosc ca am nevoie. nu imi este de ajuns NUMAI el. Vreau totul!!!

De altfel n-am ce zice, ma iubeste, imi zice de vreo 10 ori pe zi, face si de mancare, ma ajuta (mai) cu orice. mai am eu o problema cu , dar asta nu-mi vine a zice aici.

numai bine!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Al meu , cam la o luna sau doua, pleaca in delegatii de cca o saptamana.
Si atunci chem eu prietene in vizita la mine si uneori raman ele sa doarma la mine (ca inca nu-s maritate). Fiindca eu nicaieri nu ma simt mai bine ca acasa...
Si nu il deranjeza. Ba chiar se bucura ca nu stau singura.

Daca el e acasa, nu imi doresc eu sa dorm altundeva... si nici nu mi se pare ok sa-l las singur. Si asta fiindca nici mie nu mi-ar placea sa raman singura, ca el sa doarma la altcineva....fie si ruda sau bun prieten...
Cum spunea si Monalac: Ce? Ziua nu ne putem vedea sora/ fratele/mama/prietenii?

Aaaaaaa ..altul e cazul cu sotzul care merge din UK pana in Spania, in locurile natale sa stea cu prietenii lui... E de intzeles... Si eu l-as incuraja...Dar deja e vb de o vizita in alta localitate... Dar daca as putea m-as duce cu el...

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mi se pare si nu mi se pare normal. Si sa ma explic. Mi se pare normal sa existe o oarecare independenta. Adica mi se pare normal ca fiecare dintre noi sa iasa si sg. cu prietenii proprii. Eu cu fetele la o barfa, el cu baietii la un meci. Nu mi se pare normal ca astfel de iesiri sa se prelungeasca mai tarziu de ora 11 noaptea si prin urmare nu mi se pare normal sa petrecem noaptea separati.

Dar, mi se pare normal ca fiec. sa-si vada de treaba si serviciul lui. De exemplu eu calatoresc destul de mult. O data la 2 -3 saptamani sunt plecata din tara 2-3 zile. Iar el lucreaza la o multinationala cu pct. de lucru in toata tara si el fiind de la Buc, sediul central se mai duce la traininguri prin tara sa-i invete pe oameni noi sisteme, noi politici etc.

Iarasi mi se pare normal ca atunci cand unul din noi are o urgenta, in familie sau prieteni cu probleme sa poti sa ramai peste noapte alturi de omul suferind. De exemplu cand mama lui era plecata in delegatie si tatal proaspat operat iesit din spital s-a dus si a stat cu el. Si eu cand una din prietenele mele bune cu 3 saptamani inainte de nunta si-a prins logodnicul cu care se cunostea de 5 ani cu alta in patul lor m-am dus si-am stat cu ea o zi si-o noapte.

Astea sunt limitele noastre. Poate ca daca nu am fi calatorit prin prisma serviciului amandoi, avand automat nopti de singuratate poate atunci mi s-ar fi parut normal sa dormim uneori la prieteni separati, poate...desi ma indoiesc. Dar si eu sunt destul de traditionala in gandire ce-i drept.

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput