Ce facem cu soacra dupa despartire, divort etc...

Ce facem cu soacra dupa despartire, divort etc... | Autor: Alyssa

Link direct la acest mesaj

Ieri a fost ziua fetitei mele mari, Sarah. Are sapte ani!

Suna telefonul la munca, raspund... Soacra! Fosta soacra sau ce este, nici eu nu mai stiu... Era emotionata, poate ca nu i-a fost usor sa dea acel telefon. Mi-a urat La multi ani pentru Sarah, sa aiba sanatate si sa creasca mare... Nu am mai vorbit de un an jumate, de la inmormintarea lui Alin. Acum ma suna... I-am raspuns politicos si frumos, i-am povestit cite ceva despre fete. Dupa aceea cu vocea tremurinda ma intreaba daca se poate sa le vada pe fete, cind vreau eu, daca vreau sa venim la ea, daca nu la vreun macdonalds sau in parc... I-am spus ca o sa imi consult programul si o sun eu.
I-am urat si eu toate cele bune si am incheiat discutia.

Ce sa fac?

Pe de-o parte ma gindesc asa la ce s-a intimplat intre noi, la cita durere mi-a provocat aceasta femeie, la faptul ca m-a acuzat in fata si apoi a insirat la toata lumea ca eu l-am omorit pe fii'su ca el s-a despartit de mine ca eram nebuna si eu am pus pe cineva sa il omoare... Astea m-au enervat la inceput prin neadevarul lor, apoi mi-am spus ca daca asa o ajuta pe ea sa isi rezolve durerea, este ok. Nu i-am raspuns la nici o acuzare, am lasat totul in pace.
Stiu ca m-a sunat mereu cind a avut nevoie de ceva... Mereu! Vai, mi s-au rupt ochelarii si nu mai vad deloc, nu am acoperire medicala pentru ochelari, ce ma fac... Eu stau si ma gindesc si apoi sun la nea George de la Romana Optical, ii fac programare la optometrist si platesc totul, prin telefon pe mastercard... Vai, trebuie sa imi faca o operatie usoara la masea si nu am acoperire... da, tot eu am platit... Vai... a murit Alin si nu am bani de inmormintare... tot eu...

Pe de alta parte ma gindesc asa ca Alin a fost singurul ei copil, este cumplit ce i s-a intimplat si ma doare inima pentru ea... Si copiii mei sint singurele nepoate pe care le poate avea vreodata...
Am dreptul sa ii spun Nu? Sa o tin departe?

Ma pune viata asta la o alta incercare de toleranta, de iertare, de dragoste?... Ce trebuie sa invat din treaba asta?

Alice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Alice,

Eu am invatat ca oamenii nu se schimba. Daca vrei sa ai inima impacata, da-i ocazia sa vada fetele, vezi cum se poarta. Si daca nu-ti place tie ceva la felul in care se poarta cu tine sau cu ele, apoi poti spune: am facut-o si pe asta.

Poate fetelor le prinde bine o bunica?
La multi ani pentru Sarah!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Sa ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa!

Eu zic, ca tu sa te simti cu constiinta impacata, sa o lasi sa vada fetele. Si dupa asta, vazand si facand..Poate ii pare rau de ce a zis, poate era socata de moartea fiului ei. Dar daca se mai poarta urat cu tine , nu mai continua. Nu ai avea de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Tu faci cum vrei.Eu n-as da ocazia femeii aleia sa mai intre inca odata in viata fetelor.
Stiu povestea ta si stiu prin ce ai trecut.Prin cosmarul tau am trecut si eu chiar daca al tau a fost mai negru.
Eu cred ca femeia aia nu s-a schimbat...poate ar dori acum sa-si spele pacatele inainte de a fi prea tarzaiu...dar nu cred ca s-a schimbat si nu cred nici in buna ei credinta.
Eu.Tu sti mai bine.

Eu una n-am mai dat ocazie fetei mele sa-si vada bunica paterna.Nici chiar tatal ei care dupa atata amar de vreme si-a dat seama cat a gresit si si-ar taia bratul drept de-ar sti ca ar sterge din memoria fetei ce-a facut el cu mamasa,nici chiar el nu a fost deacord ca fiica noastra sa o mai vada pe MAMA LUI.
In sfarsit s-a trezit omul la realitate si a realizat cat a gresit.
E fericit ca fata e dispusa sa-i mai dea o a doua sansa dar nu poate trece peste faptul ca mama lui e si ea mama si i-a facut fetei si mie mizerii de nedescris.
In fine la noi povestea e incurcata in alt fel decat a fost la tine ...dar si la mine au fost rautati de nedescris din partea fostei soacre.

Alyssa cum ti-am mai spus tu faci cum vrei.Eu una nu mi-as tulbura linistea atat de greu castigata nici a mea si nici a copilelor...pt ce? si pt cine?
Motivul ca sunt singurele ei nepoate(si fata mea e singura nepoata) putea sa si le aminteasca inainte de a face mizeriile ce le-a facut.
Spera ca daca linge unde a scuipat isi va castiga un loc in Rai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Si eu stiu povestea ta, Alyssa. Cred ca o vei lasa sa vina sa-si vada nepoatele si mai cred ca vei avea puterea sa-ti revii si dupa incercarea asta de la viata. Asta este, Dumnezeu ii incearca pe cei pe care-i iubeste.

La multi ani fetitei tale frumoase ca un inger (am vazut-o mai demult intr-o poza si-mi amintesc parul negru si ochisorii albastrii..)

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

daca accepti o data nu vad cum o s-o tai rindul urmator. Probabil ca prima intilnire va fi OK. Poate si a doua. Poate de la a treia in sus nu va fi la fel de OK. Merita sa incerci? Ce crezi ca e cel mai probabil sa se intimple? Sa inaditi o relatie apropiata de care sa beneficieze din plin fetele? Sau e mai probabil sa fie in defavoarea lor pe termen lung. Fosta soacra e foarte calma si inteleapta, stapinita, ca sa nu le creep out pe fete la un moment dat? Situatia e destul de incilcita asa cum e, abia ai reusit sa pui o ordine in lucruri, in viata.
Yo mi-as schimba nr de telefon.
Cel mai important e daca beneficiaza sau nu fetele, nu nevoile fostei soacre. Daca tu chiar ai inima atit de buna, poti sa o ajuti personal fara sa bagi copiii pe fir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Alyssa, te cred din suflet ca ti-e tare greu sa mai vorbesti cu fosta soacra dupa cate ti-a facut dar mai cred ca undeva acolo sus se contabilizeza totul, si cele bune si cele rele. Parerea mea e ca indiferent de diferentzele dintre voi, cred ca nu ar trebui sa-ti lipsesti copii de relatia cu bunica lor, pt. ca nu cred ca nu le iubeste sincer. Si cred ca si fetitele tale s-ar bucura sa aiba o relatie cu ea, ca e bunica lor la urma-urmei... Fa cum te indeamna inima ! Sper sa iei o decizie inteleapta !

Mamica de nazdravan Rares si cu al doilea .


Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Nu vezi atunci cand e vorba de copilul tau cand sari peste cal. Si el ramane puiul tau si cand se insoara , si cand are la randul lui copii. Am si eu un copil si cred ca nimic nu e indeajuns de bun pentru el .

Si eu am avut probleme mari cu soacra -certuri, mizerii ,,nu esti de nasul lui fi-miu dar acum cand ma uit innapoi nu pot decat sa zambesc . S-a schimbat ea ?Nu . M-am maturizat eu .
Gandeste-te cat de dor ii e de fiul ei ,un dor care nu poate fi inlocuit nicimacra cu copii lui .
Parerea mea sa gandesti ca mama de copii si nu ca nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Alyssa, eu nu te sfatuiesc sa NU mai ai de a face cu ea. Chestia cu singurul copil ar fi fost de inteles daca avea cumva grija de tine dupa ce te-ai despartit si erai singura si amarita si fetele, singurele ei nepoate, nu mai aveau pe nimeni afara de tine. Nu ti-a propus niciodata sa aiba grija de fete si tu sa te duci la job ? Nu le-a trimis niciodata nici o jucarie ?
Eu cred, in egoismul meu si la mare distanta de tine, ca asa o creatura nu are ce bine sa-ti faca, dimpotriva !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Alice,

Eu am invatat ca oamenii nu se schimba. Daca vrei sa ai inima impacata, da-i ocazia sa vada fetele, vezi cum se poarta. Si daca nu-ti place tie ceva la felul in care se poarta cu tine sau cu ele, apoi poti spune: am facut-o si pe asta.

Poate fetelor le prinde bine o bunica?
La multi ani pentru Sarah!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana






Subscriu!

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Da-i o sansa soacrei tale,indiferent de problemele pe care ti le-a creat,iar pe cea de a doua doar daca o merita pe deplin.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput