Herpes (extra)vaginal

Herpes (extra)vaginal | Autor: KITTA

Link direct la acest mesaj

Fetelor,
Am o intrebare vis-a-vis de acest subiect: a scapat cineva de herpes vaginal si cum? Eu am fost si la dr. si tot degeaba la ceva interval (nu as putea sa va zic sigur la cat timp!) imi mai apare cate un herpes, cam in acelasi loc. Sotul nu il ia si dr. mi-a spus ca nu se transmite. Problema este ca am auzit ca la Cantacuzino se facea un vaccin impotriva tuturor herpesurilor (ma refer si la cele de la gura) dar acum nu se mai face ca am intrebat cu ocazia numeroaselor analize care le-am facut acolo. Stie cineva vreun leac babesc sau ceva pastile naturiste?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Un herpes apare at cand sistemul imunitar e slabit. Se spune ca e ca un sistem de alarma care te avertizeaza ca ai sist imunitar slabit. Vaccinul de care vorbesti se numeste Cantastim si are rolul de a intari sistemul imunitar. Eu ma mai molipsesc din cand in cand cu un herpes dar nu vaginal.Cand eram mica aveam mereu dar de cand am aflat cauza aparitiei si am grija sa-mi intaresc sistemul imunitar nu-mi mai apare. Cauta la plafar Imunostim care e f bun dar sa iei 2 sau 3 luni. Local dai cu Aciclovir imediat cum simti ca apare.


Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

eu nu cred ca nu e si sotul purtator sanatos

tr. amandoi sa faceti analize in acest sens Institutul de virusologie ala de pe la Muncii, cum ii zicea ca am uitat? Nicolau/ nu mai stiu; este langa policlinica spitalului dar sunt specializati pe virusologie

era o d-na dr. in varsta copelovici; vezi ca daca iti da reteta sa scrii cuvant cu cuvant tot ceea ce scrie pt ca NIMENI nu va intelege; f. serios !! Absolut NIMIC nu se intelege
avea inventat un tratament pe baza de propolis dar cum spune si MIKI este recidivant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

KITTA mi-am adus aminte ca poti lua si tinctura de propolis asa cum scrie in prospect. Propolisul este un antibiotic natural si intareste sistemul imunitar. Am luat si eu dar pt alte pb si cred ca fara sa vreau am tratat si pb herpesului. Cand eram mica aveam in permanenta unul la gura. Odata mi=a iesit imediat sub nas de ziceai ca sunt Hitler. Pielea a devenit sensibila acolo si cand era frig se invinetea. Acum ma pot lauda ca de 6-7 luni nu mi=a mai aparut.

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Miki-mikimultumesc de raspunsuri. CANTSTIM se mai fabrica? Ca decat sa ma indop 3 luni cu pilule pref sa ma intep o data. Tinctura de propolis cat timp se ia si cum?
O sa intreb si dr. ginecoloaga sa ii spun problema. De Aciclovir stiam de cand am fost la dr. de am dat 800000 lei pe consultatie si 40.000 pe Aciclocir. Eu chiar nu stiam ce e ala si mi se parea ciudat ca apare numai in acelasi loc. Dr. mi-a spus ca nu se ia si nu se transmite de la sot. Oricum si el are imunitate scazuta daca ziceti asa, dar lui ii apare la gura tot periodic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Kitta, ceea ce ti-a spus tie doctorul ca nu se transmite e o mare prostie! Mai nou s-a descoperit ca se transmite si in lipsa oricarei leziuni! Deci in mod sigur sotul tau e are virusul. Faptul ca nu face herpesul inseamna ca sta mai bine cu imunitatea decit tine.
Tratament CURATIV NU EXISTA!
Ceea ce poti tu sa faci ca tratament e asa cum ti-a spus Miki sa iti intaresti sistemul imunitar, sa faci vaccinul.
Daca d-na dr. Copelovici mai e la Instit. de Virusologie iti recomand cu caldura sa te duci sa te vada, este un medic foarte bun, are foarte mare experienta.
E important sa reduci frecventa aparitiei herpesului. Poti sa folosesti si ACiclovrtul care exista si sub forma de pastile, sigur e scump, dar e singurul trat care are efect in infectia virala. Repet insa NU VINDECA ci doar scurteaza persistenta leziunii si reduce intensitatea simptomelor.
Banuiesc ca in general iti apare herpesul cam atunci cind iti vine cm, nu?
Tot ce poti sa faci ca sa cresti imunitatea e foarte bine.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Danutzanu imi apare inainte de CM ci cand vrea el. Ritmicitatea este cam la 4 - 6 luni daca tin minte bine. Da, sotul meu are, dar ii apare la gura. Si acum chiar stau sa ma analizez caci eu nu aveam problema asta inainte de al cunoaste pe el! Oare e posibil sa il fi luat de la el si sa se manifeste in locuri diferite? Pe mine nu ma tine mult 2 -3 zile. Nici nu apuc sa ii dau prea mult cu Aciclovir crema in cap ca si ii trece, dar e deranjant oricum....
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Kitta Virusul herpetic care apare la gura este de tip I iar cel care apare in zona genitala este de tip II. O prietena de-a mea a avut de mica herpes de tip I (la gura) iar de 2 ani nu-i mai apare la gura dar ii apare in zona genitala in ac loc. Nu stiu sigura dar cred ca cel de tip II e mai puternic. O rog pe Danutza sa ma corecteze dc gresesc ceva. Deci e posibil ca sotul tau sa aiba la gura si tu genital. De ac virus nu se scapa niciodata dar se tine sub control dc iti vei intari sistemul imunitar.
Dc doresti sa ai un bb tb sa ai grija deoarece dc ac virus se declanseaza inainte de nastere tb sa faci cezariana pt a nu-i da copilului virusul.
Cantastim sa stii ca nu e un vaccin obisnuit. Tb sa faci 10 zile la rand injectii si nu e pt toata viata. Tb sa faci ac injectii odata la 6-7 luni sau la un an (nu stiu exact). Ac vaccin intareste sistemul imunitar si nu trateaza herpesul. In multe boli care se declanseaza datorita slabirii sist imunitar se recomanda Cantastim. Nu stiu dc se mai gaseste dar dc vrei sa faci injectiile du-te la Institutul Cantacuzino pt ca de acolo se cumpara(acolo se face) .
Solutia cea mai ieftina este sa iei IMUNOSTIM de la plafar (sunt produse in SUA) . O sa dau eu o cautare in google si am sa-ti postez aici produsul ca sa stii ce tb sa iei. Iei ac pastile care nu sunt scumpe 3 luni.
Danutza pastilele de Aciclovir nu sunt f scumpe si nici unguentul (vb de aciclovir romanesc). F scump este Zovirax care contine aciclovir si nu are decat 5ml.


Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Kitta, exista 2 tipuri de virus herpetic: HSV1 si HSV2 (Herpes Simplex Virus). In general HSV1 da herpes la gura si HSV2 da cel genital, insa nu e o regula si ambele tipuri de virus pot da leziuni in cele 2 locuri. Nu stiu sa iti spun daca se poate face in tara o determinare a tipului de virus. Poate poti sa afli.
Acuma cine a luat de la cine nu mai conteaza, cred. Important e sa te tratezi ca sa reduci frecventa de aparitie a herpesului.
Alte medicamnete in afara de Aciclovir mai sunt Famvir (famciclovir) si Valtrex mai nou, nu stiu ce se gaseste in tara. Aici la Valtrex se tot face reclama ca e singurul medicament care reduce riscul de transmitere al infectiei. Uite-te pe google ca gasesti acolo o gramada de site-uri despre subiect.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danutza am scris cam in ac timp.

KITTA uite aici poti citi despre IMUNOSTIM
http://www.pcfarm.ro/produs/284/IMUNOSTIM
Tinctura de propolis minim 3 luni cum scrie in prospect.

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Originally posted by miki-miki
[
Danutza pastilele de Aciclovir nu sunt f scumpe si nici unguentul (vb de aciclovir romanesc). F scump este Zovirax care contine aciclovir si nu are decat 5ml.


Miki

Barbye are nevoie de noi.




exista si varianta romaneasca la zovirax, se numesteeuvirox si e mult mai ieftina si are aceleasi componente.

Mergi la inceput