Herpes (extra)vaginal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Kitta, eu am avut o cunostinta care facea herpes la gura. Ea a facut tratament cu Spirulina, spunea ca a ajutat-o foarte mult. Insa ar trebui sa faca si sotzul tau tratament, indiferent ce tratament alegeti.
Sanatate.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Eu am facut in februarie pentru prima data in viata mea herspes. AM citit ulterior ca foarte rar se intampla sa apara in acelasi timp si la gura si genital si totusi... Eu am facut in acelasi timp si forme ffff urate. Genital, m-am trezit pur si simplu intr-o noapte din somn de usturime, m-am dus la toaleta, am crezut ca ma urc pepereti cand am facut..stiti voi...pipi. Parca mi-ar fi dat cineva foc.
Am pus oglinda si m-am uitat...stupoare, toata zona era umflata ingrozitor si rosie de ziceai ca acum tasneste sangele.
Am rezistat asa pana seara (de-abia mergea, f greu ma asezam pe scaun, f greu ma ridicam) si m-am dus la un cabinet de la mine din cartier la care mai fusesem si am fost multumita. Ei bine, nenea ala in loc sa zica ca habar n-are ce am eu, dupa ce a holbat ochii cat cepele si asistentele la fel..ca deja ma bagase in sperieti, mi-a zis ca probabil e o ciuperca mai puternica, mi-a luat secretie si pana sa iau rezultatul mi-a dat o crema si niste ovule pt ciuperca.
In aceeasi seara, mi s-au umplut buzele de bube si am facut temperatura 39,4.
Dupa doua zile in care situatia era mai grava, nicicum mai bine, ma duc sa iau rezultatele. Spre nefericirea mea, la analize mi-a iesit si vechea mea candida, asa ca doctorul victorios mi-a spus sa ca continuu tratamentul.
Situatia era din ce ince mai greu de suportat, nici o imbunatatire. Cand simteam ca imi vine sa ma duc la toaleta incepeam sa tremur de frica, ma asezam pe wc, asteptam asa pana nu mai puteam sa ma tin, ma tineam cu mainile de colac, starngeam din dinti, inchideam ochii...si dadeam drumul. Vreau sa spun ca 1-2 min dupa aceea nu ma puteam ridica dupa wc, eram amortita, paralizata.
Dupa inca doua zile m-am constipat din cauza ca nu ma puteam relaxa ca sa fac, pur si simplu. Si m-am trezit cu stari de rau din cauza constipatiei, cu stari de voma, de ameteala, nu ma puteam ridica din pat. Si m-a apucat dintr-o data dispararea. Am sunat la o clinica unde fusesem inscrisa de la serviciu si spre norocul meu am gasit liber a doua zi dimineata la prima ora (eu am sunat la 8 seara).
Ma duc eu la policlinica cu taxiul ca abia puteam sa merg din cauza usturimilor si a epuizarii. Ginecologul, la fel ca si celalalt, s-a schimbat la fata instantaneu si mi-a zis ca nu tine de el, tine de dermatologie, ca el crede ca este herpes, dar mai bine sa ma duc la dermato. A rugat-o pe o doctorita din clinica sa ma primeasca in aceeasi zi, pt ca nu mai era liber, a spus ca este urgent si nu se poate astepta pana luni (era vineri).
Ma duc la serviciu, stau cateva ore, ma duc la dermato. O doamna extraordinar de draguta, care m-a facut sa ma simt mai bine numai prin felul in care vorbea. Si ea a facut cam aceeasi fata ca si ceilalti doi, mi-a spus ca intr-adevar este herpes, dar o forma extraordinar de urata si ca numai prima data se face asa si ca rar se fac forme asa grave chiar si prima data. Mi-a spus ca tratamentul pe care mi l-a dat primul doctor pt ciuperca de fapt a favorizat extinderea herpesului si mi-a dat un tratament corect. Mi-a dat nr de telefon sa o sun neaparat zilele urmatoare sa ii spun cum ma simt si sa vin normal la control mai apoi.
Iau eu o doza soc, asa cum mi-a zis, si fac iar febra aproape 39. O sun la noua seara, sarmana, ramasese blocata, nu mai stia ce sa zica. Mi-a spus sa iau paracetamol si daca nu sa trimit pe cineva din familie la ea sa-mi dea reteta de antibiotice. Si chiar daca imi trece sa o sun sa ii spun. Mi-a scazut, Slava Domnului febra, am sunat-o, dupa vreo trei zile am inceput sa simt o ameliorare, dar vindecarea completa a durat cred ca in jur de o luna.
Mi-a spus sa iau Aciclovir cateva luni penrtu a preveni o noua eruptie. Dupa ce am intrerupt, mi-a mai aparut asa la cateva luni cateva bubite la gura, dar treceau relativ repede.
Acum, de o saptamana, am facut iar genital, pe fond de oboseala, stres dupa examene.
Si in prima saptamana am simtit eu asa niste mancarimi, arsuri, durere, dar am fost f ocupata, n-am ajuns la farmacie, eu obisnuita cu eruptia aceea brusca, am crezut ca nu e herpes, mai ales ca nu ma ustura cand merg la toaleta. Totusi, alaltaieri seara am pus oglinda si m-am uitat.....umflat si rosu, adevarate rani. Acum iau Aciclovir, nu se compara cu ce a fost asta iarna, este infinit mai simplu, sper sa imi treaca in cateva zile, dar cred ca pana la revelion o sa iau pastile.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marutz spune:

[quote]Originally posted by danutza_c

Kitta, exista 2 tipuri de virus herpetic: HSV1 si HSV2 (Herpes Simplex Virus). In general HSV1 da herpes la gura si HSV2 da cel genital, insa nu e o regula si ambele tipuri de virus pot da leziuni in cele 2 locuri.
-----------------------------------

Buna!
Eu am invatat la scoala ca poti sa transmiti herpesul de la gura la organele genitale si viceversa.. Nu e recomandat sa faceti sex oral cand aveti herpes. Faceti un search pe aceasta tema, sper ca informatia mea sa fie buna... profa de educatie sexuala asta ne-a mentionat fara prea multe detalii..
Bafta, Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

E prima data cand imi apare asa ceva...3 bubite mici...care ma deranjeaza..nu am febra, nu ma doare capul...ma simt foarte foarte bine...Doar acele 3 bubite genitale care ma deranjeaza.E herpes genital sau ar putea fi altceva?

Lorellay si Scumpy Codrin
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Odata ce ai viruul acesta nu mai este eradicat.
Ajunge pana la radacina axonilor , nervilor respectivi , nu stiu cum sa spun ca sa se inteleaga mai bine , si de fiecare data cand scade imunitatea , faceti febra , apar leziuni la nivelul buzelor sau unde a fost localizat prima oara , se reactiveaza.

Dupa cum s-a mai spus , exista Herpes simplex 1 , cu localizare bucala , si 2 , cu localizare genitala de regula.
Transmiterea s face prin solutiile de continuitate , adica prin ulceratie: daca herpesul e o vezicula sparta, evident exista diverse secretii la acel nivel . Ei , secretiile acelea care intra in contact cu leziunea partenerului , fie prin sarut , fie prin sex oral , fie prin contact indirect si imediat poate determina infectarea partenerului.
In abesnta puseului, cand este recomandata abtinerea de la orice act care ar putea infecta persoanele din jur virusul nu se tranmite pt. ca nu are cum . Nu stiu ce s-a descoperit acum , eu va spun ce am invatat si ce stiu de la persoane care cunosc aceste afectiuni .

Ce poti face? Cand simti ca iti apare sa folosesti o crema , local :Herpestop , Zovirax.
Poti lua vitamine pt. cresterea imunitatii , dar sa discuti cu doctorul despre asta , ca nu e ceva universal valabil.
De asemenea poti lua tratament cu Aciclovir , e un antiviral f. bun, dar trebuie sa vorbesti neaparat cu doctorul pt. ca se prescrie in fctie de afectiune .
Sa nu te saruti cu partenerul in timpul puseului acut , adica de acnd iti apare papula(umflatura) , si pana la vindecare totala , sa nu faceti sex oral , sa nu pui mana pe secretiile respective si imediat in zone cu leziuni , sau in zone sensibile.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Fetelor am citit tot ce se putea citi despre herpes si totusi am o nelamurire . Nu cunosc denumirile de medicamente pe care le-ati scris si as vrea sa pot compara situatia pe care am avut-o acum 3 ani jumate pe cand eram insarcinata in cateva luni . Imi iesisera acolo jos pe "buze si in jur niste bube mici (nu in vagin )dar la care dr. de aici a spus ca hormonii sunt de vina si ca daca nu imi plac sa ii inghet cu o crema , ceea ce am si facut si au disparut lasand doar un semn mic .
Acum eu ma intreb nu o fi fost herpes ? mentionez ca eu nu am facut herpes niciodata , nici la gura .
Va multumesc !

Alina 11+ si Mandy Stephanie 2,11 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu a fost herpes , probabil erau condiloame.
Herpesul apareca o umflatura mica , rosie, usor dureroasa , apoi se tranfosma intr-o vezicula cu lichid transparent care se sparge , este foarte dureroasa , cu depozit usor cremos care face crusta.


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

subscriu pentru tinctura de propolis, rezultat garantat si ieftin, ajuta si restul corpului, creste si rezistenta corpului la raceli, insa eu vorbesc numai de herpesul de la gura.. poate ajuta si dincolo

Mergi la inceput