oare este momentul potrivit?

oare este momentul potrivit? | Autor: vorica

Link direct la acest mesaj

Sunt mămica unei fetițe de 6 ani și 8 luni și sunt în pragul divorțului,dar nu știu dacă este momentul potrivit pentru acest lucru.Păpușa mea este un copil f. timid și interiorizat,își iubește f. mult tatăl și nu știuu dacă ar face față mutării din casa tatălui ei, ținând cont că acum va âncepe și primul an de școală.Oare să nu mai aștept câteva luni până se acomodează puțin cu școala? Vă rog ajutați-mă că nu știu ce e mai bine pentru ea în situația aceasta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Faptul ca esti in pragul divortului nu inseamna ca sotul tau deja se si muta din casa. Daca esti hotarata, poti inainta cererea de divort. Pana aveti primul termen, mai trece ceva vreme:((( Oricum explica-i fetitei tale ca ea nu-i vinovata, tatal ei o va iubi la fel de mult, doar ca intre voi nu mai merg lucrurile cum trebuie si veti divorta. Sotul e de acord cu divortul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vorica spune:

nu sotul meu va pleca din casa, apartamentul e mostenire de la parintii lui
nu e dee acord cu divortul, ameninta ca-mi va pune bete-n roata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vorica spune:

nu m-ai inteles,noi vom fi cele care vom parasi apartamentul, deoarece este donatie de la parintii lui, in ceea ce priveste div. ameninta ca imi va pune bete-n roata numai ca sa-l prelungeasca cat m. mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

SCuze, chiar n-am inteles la inceput. Aveti un loc unde sa va mutati?
Oricum nu te lasa speriata de amenintarile lui. Si al meu ma tot ameninta ca o sa-mi ia un copil, dar tot nu ma sperie. Nu vreau sa traiesc cu el, si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca e sa divortezi nu are rost sa amini. La virsta asta fata sigur simte ca lucrurile nu merg bine.
Mai degraba rezolvati problemele cit mai repede sa-ti revii si tu si ea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iv spune:

De divortat nu e greu sa divortezi, intentezi cerere si nu te prezinti, avocatii rezolva totul.
Copilul in proportie de 99% ajunge la mama.
Din ce localitate sunteti?
Veti ramane in aceiasi localitate?
Pentru binele copilului, chiar daca copilaria va suferi e mai bine sa nu mai vada lucrurile pe care le-a vazut.
Copii nu accepta divorturile.
Copii nu accepta mutatii in copilaria lor.
Dar tu ce vei face?
Ai servici, o poti ingriji pe fetita?
Oricum cred ca nu se mai poate.
Dar ce sa intamplat defapt?
Daca nu poti scrie aici astept pe iv_1976@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Scuze pt. off-topic: Iv, ce se intampla daca intentez cererea, avem prima infatisare si el nu se prezinta? Asa cat timp poate amana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, daca tu esti cea care a deschis divortul, se accepta doar o amanare. Apoi se judeca in lipsa, daca nu se prezinta si nici nu are avocat.

poze de la mare

poze de la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Pentru gabibarta, cu cei doi super taurasi, ti-am raspuns dar nu stiu ce sa intamplat sa fosrtam un nou folder Pt Oradea.
Iti mai raspund o data.
Lucrurile difera de la judecator la judecator.
Sunt judecatori care pana nu vine o parte, pentru asi exprima pozitia, nu se lasa.Sunt situatii si situatii.
Daca nu sunt copii, lucrurile sunt cum a zis colega noastra amana o data, mai da cele doua luni de impacarea, bla, bla , bla si gata.
Cand sunt copii lucrurile se schimba.
Mamele din viata de zi cu zi, fac o mare greseala pe timpul judecatii.
Solicita copii, uite asa ca este mama, fara sa puna problema intradevar asa cum trebuie pusa.
Copilul trebuie sa fie dat unuia dintre parinti de catre judecator.
Mama daca il ia, sa-l ia cu anumite conditii, nu sa-l ia ca e mama sau ca are nevoie de pensie alimentara.
Cred ca avocatii trebuie sa consilieze mai bine mamele.
Intradeva judecatorul copilul il va da mamei.
Tata e fericit, il costa mai ieftin, plateste pensia alimentara si gata, si-a facut datoria.
Copilul are sedinte la scoala, copilul are zile de nastere, copilul are tabere scolare, copilul are nevoie la un moment dat de caldura parintilor.Mamele solicita copii si atat, daca ati observat solicita copilul si dispar de la tata, sunt fericite ca au obtinut copilul.Realitatea este ca tatal este fericit.
In sistemul juridic din unele state europene, mama solicita copilul, il ia, iar tatal ramane tatal, cu toate obligatiile ce decurg din acest lucru.
Imaginativa o familie care are are copii au totul mai putin parintii nu dorm impreuna, judecatorul nu poate pronunta acest lucru.In rest tatal conform hotararii judecatoresti plimba copilul, se prezinta la sedintele cu parintii, daca mama duce copilul la gradinita tatal il ia, si multe, multe altele.
Daca tatal are probleme cu alcolul in general se solicita decaderea din drepturile parintesti.
Dupa cum se vede, parerea mea, am raspuns pentru taurasii din Oradea dar cred ca am dat o sugestie si la prietena noastra cum sa procedeze daca va divorta.
Chiar daca divrtezi nu uita pe timpul procesului sa soliciti ca tatal sa plimbe copilul cand doresti tu, sa ia copilul de la gradinita, sa pronunte in general judecatorul orice alte obligatii pentru tatal in afara de pensia alimentara.
Pensia alimentara s-o soliciti in procente, ca sa nu te rogi de el.
Cred ca am scris mult.
Succes tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Iv, iti multumesc!
Da bine zici, si tatal ar trebui sa se ocupe de copii. Insa al meu sot nu prea s-a ocupat nici cat am fost impreuna. Nu stie cu ce se mananca sedinta cu parintii, plimbarile, etc. La capitolul bani e pauza, nu prea a contribuit luna trecuta cu nimic:(

Mergi la inceput