oare este momentul potrivit?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Pentru gabibarta.
Daca nu plateste pensia alimentara e nasol.
Poate jongla prin schimbarea locurilor de munca.
Incearca sa iei legatura cu Inspectoratul Teritorial de Munca din localitatea unde lucreaza el, te prezinti ca sotia lui si poti afla toate datele, salariu si locul de munca al acestuia.
Daca lucreaza la negru, ai dreptul sa depui o sesizare la I.T.M. prin care aduci la cunostinta faptul ca unul dintre motivele pentru care sotul nu doreste intocmirea unui contract de munca este varientarea pensiei alimentare.
Te prezinti la judecatorul de serviciu si depui o solicitare prin care acesta sa fie obligat la plata retroactiva a pensiei alimentare.
Daca nu poti face nimic incearca sa-l atragi la comunicare.
Precizeaza-i ca e vorba doar de comunicare nu de respabilire a dragostei.
Scopul comunicarii este asumarea reciproca a cresterii si educarii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Iv, problema e ca noi abia luna viitoare ajungem la prima infatisare. Deci despre pensie alimentara deocamdata nu poate fi vorba. Incerc sa comunic cu el, insa ne ocoleste. Dimineata doarme pana la pranz in general, dupa masa incepe cu alcoolul, deci nu am cu cine comunica. Maine am sa incerc sa-l sun la telefon. Poate am mai mult noroc, e tare greu acum la inceput de an scolar d.p.d.v. financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, eu am avut actiune pentru stabilirea pensiei alimentare, inainte de cea pentru divort. Pentru ca el plecase deja de acasa de o luna si m-a lasat cu datorii, nu mai voia sa plateasca nimic. Asa ca am deschis actiune, intr-o infatisare a stabilit pensia, apoi am primit pensia retroactiv, de la data depunerii cererii.

Casoca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

of, nu stiam:(
Oricum actiunea mea de divort contine si cererea pensiei alimentare deci daca se da retroactiv de la data depunerii cererii, inseamna ca am sanse.
Am vorbit azi cu el, i-am cerut bani macar pt. luna august, nu a spus nici ca imi da, nici ca nu-mi da. Mai vedem maine, va trebuie sa ma intalnesc cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Pentru gabibarta.
Pensia alimentara o vei primi retoactiv, se calculeaza de la data depunerii actiunii de divort.
Problema este ca hotararea judecatoreaca ii va fi comunicata lui si la locul lui de munca.
Stabilirea se face procentual.
Problema mare este ca dupa cum ai spus tu este alcoolul.Sa nu crezi ca vei obtine miliarde.Daca nu are venit sa ia la baza salarul minim pe economie 370 lei ron.
Incearca sa obtii si altceva in afara de bani, acorda-i mai multe vizite la copii, obliga-l sa vina la ziua copiilor, ogliga-l sa se prezinte la sedintele cu copii, obliga-l ca la primirea unui semnal telefonic daca situatia impune sa se prezinte de indata la spital si sa ia si el decizii, obliga-l sa asigure copiilor o data la doi ani cate o tabara scolara, obliga-l ca la terminarea unui semestru, a unui an scolar sa se prezinte si el, si tot felul de chestii din astea.La prima vedere nu sunt cine stie ce, foarte multe femei gresesc cand iau totul asupra lor si efectiv interzic copiilor accesul la propriul tatal.Parerea mea este ca se procedeaza GRESIT.
Poate obligatiile astea il vor trezi, pe multi ia trezit.
Orice reclamatie la Politie pentru faptul ca nu este respectata o hotarare judecatoreasca este nasoala, se lasa cu sanctiuni.
Sa ne tii la curent cu ce se intampla.
Acelasi lucru ii sfatuiesc si la doamna pentru care a introdus aceasta tema.
Nu uitati ca tatal copiilor va ramane tatal pentru totdeauna.
Daca este scris pe hartie obligatiile lui sunt sanse mult mai mari sa isi asume mai multe obligatii in afara de cele financiare.
Ce usor este sa platesti ca sa scapi si ce greu este sa ai rabdare cu un copil mic.
Nu incercati sa ascultati proprii parinti, ei impotriva parintilor lor nu s-au adresat cu acelasi sentiment, de ce ar impune niste lucruri nepotului.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Iv, iti dau dreptate. Da, tatal ar trebui sa-si vada des copiii. Insa ce ai face in locul meu daca ar trebui sa-ti dai copiii la un om care bea si nu stii daca alcoolul il face dragut si permite orice copiilor sau il face un vandal si isi cearta copiii pt.orice prostie... Acest om nu ma intreaba cat au costat rechizitele fetei, cat vor costa rechizitele baiatului, daca au mai crescut copiii, daca au nevoie de haine, de medicamente, de mancare, etc.
Ar fi altceva daca ar fi ca si in cazul lui Vorica unde fetita isi iubeste tatal. La noi insa baiatul a spus categoric ca nu-l iubeste si nu-l suporta pe tati (a mai spus si alte lucruri mult mai dureroase) iar fetita pur si simplu nu stie daca tatal ei tocmai cum se va comporta cu ea... intr-o clipa o iubeste, in clipa urmatoare vorbeste urat cu ea, tipa la ea. Incerc sa le ofer copiiilor mei pace in casa, liniste sufleteasca, si stabilitate. Au nevoie de asa ceva, ca sa se dezvolte armonios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, nu e obligatoriu ca hotararea sa fie trimisa la locul lui de munca. La mine n-au trimis-o, asa incat am adus-o personal (lucram la aceeasi firma).
Sa nu-ti obligi copiii sa-si vada tatal daca nu vor. Iar cand isi doresc, sa nu-i impiedici. E cel mai bine asa pentru ei.
Fetita mea isi iubeste foarte mult tatal. Pana acum se vedeau o data pe saptamana sau la doua saptamani, la insistentele ei. Acum nu s-au mai vazut de saptamani bune, dar nici ea nu-l mai solicita, pentru ca de fiecare data cand il suna, are "treaba".

Iv, ce fel de tata mai e acela care obligat va trebui sa faca ceva? Ce fel de relatie va avea cu copiii cand stie ca aceste lucruri i-au fost impuse? Eu n-as cere nimic, nu l-as obliga la nimic. Daca isi iubeste copiii si isi doreste sa se implice in viata si educatia lor, e bine s-o faca si are toata libertatea din lume. Dar obligat, in nici un caz.


Casoca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Alma, nu-i oblig... inca nici nu-i cazul. De cand suntem separati, a fost o singura interzicere in sensul ca a venit seara sa-si vada copiii, chiar cand ii convingeam sa-si stranga jucariile si sa mearga la baie, apare omul sa se joace cu ei:( El un pic aburit, copiii s-au bucurat ca au putut amana ora culcarii. I-am lasat vreo 10 minute dupa care l-am poftit afara pe individ si mi-am vazut de treaba.
Vorica, ce ai hotarat? Sa ne tii la curent!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

pt Vorica.
Daca fiica ta e atasata de tatal ei, orice moment al vietii ar fi nepotrivit pt divortul vostru.Daca nu inceperea scolii cu siguranta s-ar ivi alt eveniment caruia sa-i fie atribuit statutul de "moment nepotrivit".
Cel mai bun lucru pt voi si mai ales pt ea e sa-i vorbesti cu cat mai mult tact despre ce se intampla intre tine si tatal ei daca te intreaba, despre schimbarile ce vor avea loc in viatza voastra.
Oricum piatra a fost aruncata, vad ca tu si sotul tau ati hotarat oricum ca tu si fetita veti parasi acea casa.
Eu sunt aproape sigura ca fetita stie sau simte oricum tensiunea dintre voi si asta nu-i da deloc siguranta.

Incearca sa discuti despre lucrul asta cu tatal ei...nu mi se pare foarte generos sa-ti ceara sa maresti "agonia" casniciei cu amenintari ca va lalai divortul.Spune-i ca tie nu-ti va face niciun rau cu asta, doar ca fiica voastra va resimti cel mai mult rezultatul amenintarilor lui, ca tu cu timpul vei uita dar fiica lui cu siguranta nu.
Stai linistita (din fericire in Romania) nu se poate lungi procesul de divort dupa bunul plac.

Mergi la inceput