angajare pe nepotisme

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu am obtinut primul job - la o firma straina - in conditiile in care nu prea vroiam sa ma angajez...ca imi era cam lene.
Am depus Cvuri asa, de informare. Si tot de aia m-am dus la interviu. La primul.

Cum nu prea aveam ce sa le povestesc, dadeam in diverse.
La un moment dat m-au intrebat care a fost "cea mai mare realizare".
M-am uitat la ei, suspicioasa: "Profesionala?"
Ca n-aveam experienta deloc.
"Nu... in general".
Aaaa... in general...asta-i alta poveste. Si, foarte relaxata, le-am povestit diverse "realizari" - printre altele adunarea "maselor" de elevi tocilari pentru diverse expeditzii cu cortu' prin mocirle sau alte experientze bizare.
Mai tirziu am aflat ca aia se numea "leadership" - mie mi se parea distractiv pur si simplu.

Asa ca la urmatoarele 3 intrevederi am fost pt. ca imi placea atmosfera, aveam kef de discutii si aveau cafea buna.

Si m-au angajat.
Asta a fost.
Iar urmatoarele firme la care am lucrat m-au vrut pentru ca aveam deja experienta manageriala in cadrul unei multinationale.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

la firma unde am lucrat eu in Romania se angaja numai pe baza de recomadari: cunsotinte, rudenie, etc; mai ales la sediile din Bucuresti; patronul ne tot explica, cind aveam cite un post disponibil sa dam prioritate familiilor celor salariati; conducerea grupului era (mai este) formata din: nevasta, sora, cumnat, etc; la inceput unii incapabili, treptat s-au adaptat si-au invatat din mers, si firma tocmai si-a deschis sedii in Bulgaria si Spania;
pina n-am plecat mi-au conditionat demisia de pregatirea celei ce urma sa ma inlocuiasca (mi-au dat mina libera sa aduc si sa formez omul in locul meu);
cred ca in afara de lipsa familiei asta e singurul regret pentru ce-a fost in Romania: firma unde am lucrat ultimii sapte ani....







http://community.webshots.com/user/montrealpoze
http://community.webshots.com/user/vara2006photos

hai Romania...dar misca odata fa!

Mergi la inceput