angajare pe nepotisme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Andrada, tu intrebai cum am ajuns noi sa ne angajam.

Eu inca sunt angajata la prima firma care m-a acceptat sa lucrez inca din timpul masterului. Am acceptat un post mai de jos ca nu ma puteau numi directoare din prima dar cu timpul am avansat si sunt foarte multumita in acest moment.
Nimeni nu m-a recomandat, la drept vorbind nici nu stiam foarte bine ce firma este si cu ce se ocupa, chiar daca este o firma multinationala. (CV-ul l-am depus la un targ de Job-uri)

Cu timpul am observat ca aici toti erau prieteni din copilarie si/sau rude.
Nu m-a deranjat si nici nu ma deranjeaza atata timp cat eu imi vad de treaba mea si se vad roadele muncii mele.


Andrada, fruntea sus ca va veni si randul tau. Nu conteaza cat de mare este firma si nu conteaza nici ce note ai avut in facultate. Conteaza sa faci o buna impresie la interviu, sa-ti vezi de treaba ta si sa iti placa foarte mult ceea ce vei face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

E adevarat ca in zilele noastre prioritare sun pilele, cunostintele si relatiile, dar mai sunt si exceptii. Eu de exemplu cand am dat concurs de angajare (e drept ca intr-o institutie de stat) era un candidat care avea pile la cel mai inalt nivel, fiind sustinut de o persoana f. importanta pe plan local. Concursul a constat in proba scrisa si proba practica pe calculator si test de limba straina. Am picat in aceiasi sala la oral si marele meu avantaj a fost ca nu a scris nimic la testul de limba, lucru pe care l-am vazut cu ochii mei si care nu putea fi nicidecum contestat. Asa ca am luat postul eu, desi nu eram preferata nimanui.
Deci mai sunt si cazuri in care sunt angajati cei care sunt mai pregatiti!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dialex spune:

E cam off topic comentariul meu dar nu ma pot abtine: în timp ce unii încearca sa aiba mácar ocazia de a aráta ce pot, patronul meu tot încearca sa-si angajeze copii la propria firma. Vin, stau 1-2 sáptámâni, dupa care pleaca. De regula în Italia, de unde se întorc când ajung pe drojdie cu banii
Sunt rautacios, stiu

Sooo, I see the Internet is on the computer now... (Homer Simpson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Eu la primul meu job nu am fost angajata pe pile, si politica in acea firma (desi mica) era sa nu fie angajati 2 oameni din aceeasi familie. Sotia patronului nu lucra la firma respectiva, copii venea strict in vizita iar patronul a refuzat categoric ca cineva sa isi aduca sotul/sotia acolo ca angajat. Deci zic eu o politica sanatoasa.
Acum cateva luni am ajuns la o firma unde ...culmea dintr-un total de 30 de angajati colectivul era format din 25 de oameni din familia patronului!Evident sotia patronului era mare manager ...si lista continua. N-am stat nici macat o zi acolo! Eu spun ca iti poti gasi un job fara pile - un job bun, Dar esential este educatia managerului care are niste studii in privinta asta si sa fie obiectiv.
Am lucrat intr-o multinationala vreme de 5 ani iar acolo politica era foarte clara, se dadeau anunturi pe ejobs, se selecta o persoana si basta. Nu puteai sa-ti aduci mama , tata sau varul! Depinde de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada_ spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si incurajari! La firma asta mi-am dorit din timpul facultatii sa ajung, doar ca cu timpul am aflat cum sta treaba...si totusi am zis ca musai sa se poata si altfel. In facultate am muncit, am fost cu o bursa pe afara acum vreau sa fac un master. Si intr-adevar daca la un interviu nu se ajunge fara pile...mai mult ca sigur ca si avansarile se fac in acelsi mod.

Sunt multe alte firme la care angajarile se fac in modul cel mai corect, dupa teste si interviuri obtinute fara pile.

Stiu de la niste prieteni apropiati din Canada, care de curand si-au schimbat locul de munca, ca acolo recomandarile se verifica dupa ce ai dat testele si interviurile, si sunt hotarati sa te angajeze. De la firma au primit telefon (dupa teste si interviuri) ca urmeaza sa le verifice refrintele iar daca totul e OK vor semna contractul. E adevarat ca la noi e un pic altfel...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Stai linistita ca si in canada se mai angajeaza pe cunostinte.Nu credeam asta dar recomandarile conteaza foarte mult stiu din experientza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Mai oameni buni,eu cred ca faceti confuzie..Eu stiu ca recomandarile sunt acele hartii (evaluari)pe care ti le face seful/angajatorul si in care isi da numele,functia,firma unde lucreaza si datele de contact pt alte lamuriri cu privire la persoana ta.De obicei in acele hartii iti sunt evaluate competentele,aptitudinile..etc etc
Pilele si cunostintele si faptul ca cineva pune o vorba buna pt tine sau te aduce pe tine in firma aia si te pune pe un post asa,fara sa fie un concurs pt postul ala..ee astea-s altceva.
Si da,in tara se practica mult nepostismele,iar recomandarile din partea angajatorilor sunt rare,caci multi cand le spui ca pleci numai recomandari bune(obiective)nu-ti dau!(daca vor sa-ti dea,ca de multe ori refuza)
o zi buna.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca asa ceva, angajare pe nepotisme, se intimpla din ce in ce mai rar in Bucuresti. Firmele care vor sa aiba profit nu o fac, si astea sint din ce in ce mai multe. Eu nu am avut niciodata pile si am un servici bun (unde nu se angajeaza pe pile).

Eu cred ca subiectul asta e mai mult ceva de genul: ia uite la aia care au reusit, nu recunosc ca a fost pe pile...

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada_ spune:

Ceea ce intrebam eu in primul mail este "Voi cum ati obtinut primul job? Ati avut un job bun de la inceput? Sau trebuie sa pleci de jos...si in timp sa ajungi la firma care iti doresti?"... si in nici un caz ce spui tu "ia uite la aia care au reusit, nu recunosc ca a fost pe pile..."

Consider ca a invidia pe cineva e pierdere de timp si acumulare de energie negativa...asa ca nu vad rostul.

Vroiam doar cateva exemple de la cei care au reusit pe cont propriu, fara vreun ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu am prins un job cu adevarat bun dintr-un anunt in ziar. majoritatea cunostintelor au crezut ca am primit jobul prin pile doar pt ca era bine platit ( asta se intampla la 1 an si jumatate de la absolvirea facultatii )
in general proapetii absolventi nu sunt la fel de eficienti ca un agngajat cu 3 ani experienta sa zicem

Mergi la inceput